Naslovna Blog Stranica 2202

ZZJZ: Danas još 55 pozitivnih na koronu

0
zzjz:-danas-jos-55-pozitivnih-na-koronu

NOVI PAZAR – Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Novi Pazar, u protekla 24 sata pristiglo je još 55 pozitivnih PCR testova, od ranije poslatih uzoraka.

Broj testiranih se nije promenio u odnosu na jučerašnji dan, pa je tako od početka epidemije u toj instituciji testirano 29.031, a pozitivne su 4.274 osobe.

Najviše novoinficiranih je iz Novog Pazara – 48, četiri su iz Tutina, dva iz Sjenice i jedno iz Raške.

Prema podacima koje je objavio lokalni Štab za vanredne situacije Novog Pazar, u Covid bolnicama je proteklog dana zadržano 25 osoba i to 12 iz Novog Pazara, osam iz Raške, četiri iz Tutina i jedan iz Sjenice.

indeksonline.rs

ITF Antalija: Međedović propustio šansu protiv Helera

0
itf-antalija:-medjedovic-propustio-sansu-protiv-helera

Teniser Srbije Hamad Međedović nije uspeo da se plasira u osminu finala na ITF turniru u Antaliji, pošto je danas u prvom kolu u dva seta (3:6, 6(5):7) poražen od trećeg nosioca Petera Helera iz Nemačke.

Meč je trajao dva časa i sedam minuta, a sedamnaestogodišnji Novopazarac, koji je trenutno 1.093 na ATP listi, propustio je šansu u drugom setu, kada je pri vođstvu od 6:5 servirao za 1:1.

Heler ima 28 godina i 428. je na svetu, a u drugom kolu odmeriće snage sa deceniju mlađim i za 495 pozicija slabije rangiranim Mađarom Peterom Fajtom, koji je na startu za jedan čas i 36 minuta savladao dobitnika specijalne pozivnice Ričarda Zusmana iz SAD sa 2:0 u setovima (7:5, 7:5).

Međedović će u paru sa zemljakom Markom Miladinovićem sutra u četvrtfinalu dubla igrati protiv prvih nosilaca Helera i Belgijanca Žeroana Vanesta.

Turnir u Antaliji igra se na šljaci za nagradni fond od 15 hiljada dolara.

M. Minić

SITUACIJA U NOVOM PAZARU I DALJE NESTABILNA! Dva smrtna slučaja, na lečenju 175 pacijenata

0
situacija-u-novom-pazaru-i-dalje-nestabilna!-dva-smrtna-slucaja,-na-lecenju-175-pacijenata

NOVI PAZAR – Prema podacima koje je objavio lokalni Štab za vanredne situacije Novog Pazar, u Covid bolnicama je proteklog dana zadržano 25 osoba i to 12 iz Novog Pazara, osam iz Raške, četiri iz Tutina i jedan iz Sjenice.

Kući je otpušteno 20 pacijenata, dok su dva preminula od posledica izazvanih virusom Covid19.

Na respiratorima je smešteno devet hospitalizovanih, na kiseoničkoj potpori su dva, dok su 43 pacijenta sa lakšom kliničkom slikom smeštena u privremenu Covid bolnic Novopazarska banja.

Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 221, od čega su 118 prvih i 103 kontrolna pregleda.

U Domu zdravlja urađena su 82 brza antigenska testa iz brisa nosa, od čega su 22 pozitivna, a urađeno je i 79 PCR testova.

indeksonline.rs

Mobilni vakcinalni punktovi na seoskom području

0
mobilni-vakcinalni-punktovi-na-seoskom-podrucju

NOVI PAZAR – Epidemiološka situacija u Novom Pazaru je izuzetno loša, poručeno je nakon sednice Stručno – operativnog tima Štaba za vanredne situacije grada Novog Pazara.

“Suočavamo se sa naglim porastom novoobolelih od Korona virusa kao i povećanim brojem hospitalizovanih. Mere Kriznog štaba Republike Srbije usvojene danas moraju se poštovati, ali na građane apelujem da se vakcinišu. Odziv u Novom Pazaru je u odnosu na druge delove Srbije nezadovoljavajući, ali napominjem imunizacija je jedini siguran put da pobedimo pandemiju”, rekao je gradonačelnik Nihat Biševac podsećajući da građani koji žele da se vakcinišu, to mogu učiniti, sem u Domu zdravlja, i na nekoliko punktova – u Domu omladine i u Medicinskoj školi “Dva heroja”.

“Građani se od proteklog vikenda mogu vakcinisati bez prijavljivanja. Dovoljno je da dođu do nekog od punktova i još jednom apelujem na sve da to svoje pravo iskoriste”, kazao je gradonačelnik Biševac.

Gradonačelnik ne istakao da će profunkcionisati i dva mobilna punkta na seoskom području.

“Želimo da se sugrađani vakcinišu i u seoskim ambulantama. O kojim je ambulantama reč, građani će posredstvom medija biti blagovremeno informisani jer je zamišljeno zapravo da na seoskom području imamo neku vrstu pokretnog punkta koji će funkcionisati na različitim lokacijama i po definisanom rasporedu”, kazao je gradonačelnik Biševac.

Primenu Uredbe o merama Kriznog štaba kontrolisaće nadležne inspekcijske službe, a prema rečima gradonačelnika, jasno je definisano koje je delatnosti dozvoljeno a koje zabranjeno obavljati do narednog ponedeljka.

Direktor Zavoda za javno zdravlje dr Šefadil Spahić ističe da sve veći broj hospotalizovsnih jeste razlog za brigu.

“Zaboravili smo da je virus među nama i da se širi. Oboljevaju čitave porodice. Broj pregleda takođe raste a kapaciteti zdravstvenog sistema su ograničeni. Preduzimamo određene mere, pojačan je u saradnji sa Policijskom upravom nadzor kontakata. Spremni smo, na drugoj strani da se suočimo sa svima koji agituju protiv vakcinacije. Spremni smo da efukujrmo ljude, da obezbedimo prisustvo ljudi od nauke koji mogu da objasne sve nejasnoće u vezi sa imunizacijom”, kazao je dr Spahić. Svih vakcina, po njegovim rečima, ima doboljno.

“Idemo prema ljudima. Želimo da građani Novog Pazara shvate u kakvoj se situaciji nalazimo i aptlujem na sve da se pridržavamo protivepodemijskih mera.

“Bitno je prekinuti kontakte, pomoći zdravstvenom sistemu i bitno je da svi zajedno izdržimo, da spasimo Novi Pazar mogućnosti ponavljanja prošlogodišnjeg julskog scenarija”, zaključio je direktor Zavoda za javno zdravlje dr Šefadil Spahić.

indeksonline.rs

U Subotici zaplenjeno 20 kg narkotika, uhapšena dvojica (FOTO)

0
u-subotici-zaplenjeno-20-kg-narkotika,-uhapsena-dvojica-(foto)

SUBOTICA – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici, u okviru akcije „Gnev“, zaplenili su oko 20 kilograma narkotika i uhapsili A. R. (38) i J. K. (38) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, saopstio je danas MUP.

Policija je, u kući i pomoćnim prostorijama koje su u vlasništvu osumnjičene A. R., a u kojoj se nalazio i osumnjičeni J. K., pronašla oko 10,5 kilograma heroina, oko 5,7 kilograma amfetamina, oko 2,9 kilograma marihuane, oko 86 grama kokaina, 132 tablete iz grupe psihoaktivnih lekova, 200.000 dinara i manju količinu stranih valuta.

Osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 časova i oni će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Višem javnom tužilaštvu u Subotici.

indeksonline.rs

Proces vakcinacije ugrožen zbog velikog broja inficiranih

0
proces-vakcinacije-ugrozen-zbog-velikog-broja-inficiranih

BEOGRAD – Trenutna epidemiološka situacija je rezultat nedovoljnog poštovanja mera prevencije, izjavio je danas infektolog i član Kriznog štaba Mijomir Pelemiš i upozorio da je proces vakcinacije ugrožen zbog velikog broja inficiranih.

Pelemiš je za RTS, na pitanje da li je izvesno da će u ponedeljak mere biti produžene, rekao da ništa nije izvesno i da će se videti kako će se kretati širenje infekcije u narednom periodu.

On je ocenio da za pet dana ne može da se oseti neki epohalan rezultat, ali da to može da doprinese manjem širenju virusa.

Pelemiš smatra da je oštrije mere trebalo doneti ranije i da bi to smanjilo koncentraciju virusa i kontakte i da bi, samim tim, bilo manje infecija.

“Nama je sada najveći problem što su bolnice pune, a zdravstveni radnici preumorni”, rekao je Pelemiš i istakao da bi svima trebalo odati veliko priznanje, jer je najteže onima koji su stalno uz pacijente.

On je poručio da je potrebno učiniti sve da im se olakša posao i smanji broj obolelih.

Pelemiš je dodao da nije iznenađen povećanjem broja obolelih od korona virusa, jer se mere ne poštuju.

Kako je dodao, za njega najveći problem je broj umrlih.

Kao dodatne probleme naveo je samolečenje, nepravilno lečenje i to što pacijenti u nekim slučajevima ne shvataju bolest ozbiljno, ali i nove sojeve virusa.

Pelemiš je naglasio da novi sojevi za građane ništa ne menjaju, jer su mere iste – nošenje maski, distanca, higijena i izbegavanje kontakata.

Poručio je da je glavni zadatak što više testiranja, poštovanje mera prevencije i vakcinacija.

Pelemiš je dodao da je proces vakcinacije je krenuo fantastično i naglasio da to mora da se iskoristi i da mora da se širi realna priča da su vakcine bezbedne.

indeksonline.rs/Tanjug

Crna Gora na začelju po stopi vakcinacije u Evropi

0
crna-gora-na-zacelju-po-stopi-vakcinacije-u-evropi

PODGORICA – Crna Gora je na samom začelju u Evropi po stopi vakcinacije, a ako se nastavi ovim tempom biće potrebno 6,7 godina za vakcinaciju i revakcinaciju 75 odsto stanovništva, piše podgorički portal CdM, pozivajući se na procene objavljene na portalu Blumberga, koji prati proces imunizacije u svetu.

Vakcinacija u Crnoj Gori, podseća ovaj medij, počela je 20. februara uz, kako se navodi, optimistične izjave da je sve spremno i da će se ići na brzu vakcinaciju tokom sledećih nekoliko meseci.

Do sada je, prema podacima objavljenim na Blumbergu, vakcinisano samo 5.730 osoba, odnosno 0,92 odsto stanovništva.

O koliko malom broju vakcinisanih se radi, najbolje govori podatak da su trenutno aktivna 8.697 slučaja korona virusa, navodi portal i podseća na izjavu vodećeg američkog virusolog, doktora Antoni Faučija koji smatra da će biti potrebno da se vakciniše i revakciniše 70-85 odsto stanovništva kako bi se normalizovao život u nekoj zemlji.

indeksonline.rs

Kon: Uvedene mere su nužne, veliki broj zaraženih ne znaju kako su se inficirali

0
kon:-uvedene-mere-su-nuzne,-veliki-broj-zarazenih-ne-znaju-kako-su-se-inficirali

BEOGRAD – Mere koje su uvedene su nužne, jer je virus toliko u cirkulaciji da je sve više zaraženih ljudi koji kažu da ne znaju kako su se inficirali, da su poštovali preventivne mere – nosili masku, poštovali distancu, vodili računa o higijeni, kaže epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon.

Upitan da li su mere prevovremene i da li je zadovoljan, Kon je rekao da o zadovoljstvu nema smisla govoriti u ovakvoj situaciji kada je veliki broj zaraženih i kada je sve zatvoreno.

“Pred školski raspust 18. decembra, doneta je odluka da ne može više od 30 odsto skijališta da bude popunjeno. Ta odluka je razmatrana i doneta na Kriznom štabu. Dopušteno je da skujaši mogu da skijaju, ali da se obezbedi poštovanje mera”, naveo je Kon za Tv Pink.

Ističe da je osim nepoštovanja mera jedan od faktora zbog čega je došlo do naglog porasta broj zaraženih u Srbiji i to što se virus menja.

“Jedan od razloga zašto kreće porast broja zaraženih, kao što smo videli u zapadnoj Evropi i Velikoj Britaniji, je pojava britanske varijante virusa, gde se virus do te mere izmenio i da je pokazao druga svojstva – brže se prenosi, izaziva ozbiljnija obolenja”, rekao je on.

Upitan da li vakcina štiti od mutiranih sojeva i šta se dešava sa vakcinom AstraZeneka, Kon je naveo da je ta vakcina dominantna u Velikoj Britaniji i da se povlačenja serija dešavaju i da je to rutinska stvar.

“Pozivam Agenciju za lekove da objasne o čemu se radi jer je to njihova nadležnost. Posle vakcinacije kada se otkrije bilo šta, u ovom slučaju tromba, odmah se signalizira i ukoliko se pojavi tri, četiri takva slučaja ta serija se povlači”, pojasnio je on.

Na pitanje zašto i niži razredi osnovne škole prelaze na onlajn nastavu i da li se povećava broj obolele dece, on je naveo da su iskustva drugih zemalja da kada se pojavio britanski soj zaraza se spušta na mlađi uzrast, ali da ne izaziva teža obolenja kod njih.

Predloge pojedinaca da vakcinisanim građanima treba dozvoliti da mogu da odlaze na koncerte u pozorišta, Kon je rekao da je taj predlog epidemiološki zanimljiv, primamljiv, ali etički neprihvatljiv.

“To je tema koja mora ozbiljno da se razmotri. To nije medicinski deo”, rekao je on.

indeksonline.rs

Uvode propusnice umesto “pasoša”: Evropska komisija danas predstavlja dokument o putovanjima u vreme pandemije

0
uvode-propusnice-umesto-“pasosa”:-evropska-komisija-danas-predstavlja-dokument-o-putovanjima-u-vreme-pandemije

Vakcinalni “pasoš” će postojati u dva oblika – papirnom i elektronskom. Najverovatnije će nositi naziv “sanitarna propusnica”, a uz podatke o vakcini sadržaće i informacije o negativnim testovima i eventualno preležanom kovidu. Takođe, izdavaće se dvojezično, na jeziku svake zemlje članice i engleskom, a važiće na celoj teritoriji EU.

Evropska komisija predstaviće danas projekat ovog dokumenta koji bi trebalo da stupi na snagu pre početka turističke sezone, kako bi se ljudima omogućilo da putuju. Suština je da se stvori atmosfera nalik relativno normalnoj, ali ujedno i da se spase ekonomski veoma ugroženi sektor turizma i saobraćaja.

I pre zvaničnog predstavljanja, u javnost su procurile određene informacije. Za one građane koji ne žele da unose podatke u svoj “pametni” telefon, ili, jednostavno, nemaju ovaj uređaj, predviđena je i štampana varijanta, koja će sadržati “kju-ar” kod. Biće prihvaćena samo cepiva odobrena u EU. Takođe, da bi se izbegla diskriminacija osoba koje nisu vakcinisane, važiće negativni test ili podatak o preležanoj bolesti. Brisel trenutno radi na tome da ovi podaci budu maksimalno zaštićeni.

Francuska je izrazila rezerve prema nazivu “pasoš”, pa se rešenje nazire u formulaciji “propusnica”. Cilj je da dokument stupi na snagu do juna.

Zdravstvena propusnica trebalo bi da važi i unutar teritorija zemalja članica, za nesmetan ulazak u restorane, sportske manifestacije i na sva ona mesta gde je velika fluktuacija stanovništva. Trenutno su u toku pregovori na nivou Grupe 7 koja obuhvata najrazvijenije zemlje sveta – Veliku Britaniju, Italiju, Japan, Kanadu, Nemačku, SAD i Francusku – da se važenje budućeg dokumenta proširi van EU.

TEST NE OTKRIVA BRETANJSKI SOJ

U FRANCUSKOM regionu Bretanja pojavio se novi soj virusa korona koji daje negativni rezultat na testiranju zaraženih osoba. Varijanta je primećena krajem februara, a primećeno je devet promena na spoljnom proteinskom omotaču s “antenama” koji se kači na ljudske ćelije. Ništa zasada ne govori da je opasniji ili zarazniji od standardne varijante, ali je problem u tome što prolazi ispod “radara” testova.

Izvor: Novosti

Foto: Arhiva

Osam ubijenih u pucnjavama u Atlanti

0
osam-ubijenih-u-pucnjavama-u-atlanti

Najmanje osam osoba je ubijeno, a jedna je ranjena u utorak u tri pucnjave u američkoj državi Džordžija, saopštile su vlasti. Do dve pucnjave je došlo u dva salona za masažu u gradu Atlanti, a jedna se dogodila u predgrađu tog grada, prenose američki mediji.

Osumnjičeni, 21-godišnji muškarac, odveden je u pritvor, navela je policija. Napadi su počeli oko 17 časova po lokalnom vremenu, kada je upucano pet osoba u salonu za masažu, udaljenom oko 50 kilometara od Atlante, navodi AP.

Kako dodaje Si-en-en, dve osobe su proglašene mrtvim na licu mesta, a tri su prebačene u bolnicu, gde su dve preminule, rekao je portparol kancelarije šerifa u okrugu Čeroki Džej Bejker.

Potom su se dogodila još dve pucnjave. Policija u Atlanti je saopštila da je reagovala na poziv da je u toku pljačka u jednom salonu za masažu, gde je zatekla tri tela.

Dok je bila u tom salonu, policija je primila poziv da je došlo do još jedne pucnjave u centru za masažzu, koji se nalazi u ulici prekoputa, gde su zatekli još jedno telo, naveo je šef policije u Atlanti Rodni Brajant.

On je dodao da su četiri žrtve žene i da je izgleda reč o Azijatkinjama i istakao da je još rano reći o njihovoj povezanosti sa ovim centrima za masažu, prenosi Tanjug.

Tanjug

Foto: Beta-AP