Naslovna Blog Stranica 3092

Upis predškolaca u Novom Pazaru

0

 Uz srdačnu dobrodošlicu danas su dočekani predškolci u vrtiću “Dečija radost” na magistrali u Novom Pazaru kao i u svim vrtićima na gradskom i seoskom području.Lepo obučeni,neki nasmejani,neki srećni,neki pomalo zbunjeni,uglavnom svi na jednom mjestu okupljeni čekali su da čuju šta ih to čeka u narednim danima.Euforiju,sreću,uzbuđenje a i zabrinutost nisu krili ni roditelji koji su prvi dan predškolskog svojih mališana želeli da zabilježe pa su sa svih strana telefoni škljocali.Glavna vaspitačica ovog vrtića Suada Muković ispred svih zaposlenih svim predškolcima poželjela je dobrodošlicu i naglasila da su svi vaspitači spremni da djecu prime na najbolji način i prenesu im potrebno znanje.Inače,ove godine u pripremno predškolski program kako na gradskom tako i na seoskom području upisano je preko 1200 mališana za koje je u svim objektima u znak dobrodošlice pripremljen prigodan program.

Bez nastave u Gimnaziji zbog tragične smrti đaka

0

Novopazarska Gimnazija neće danas raditi zbog tragične pogibije učenika 4.razreda Filipa Ćirkovića. Nastavno osoblje i đaci prisustvovaće sahrani, a nastava će početi u utorak 4.septembra. Pre kolektivnog odlaska na sahranu, u Gimnaziji je održana komemoracija – saopšteno je iz Gimnazije.
Učenik novpazarske Gimnazije Filip Ćirković tragično je nastradao u nedelju pre podne u saobraćanoj nesreći na putu Novi Pazar – Sopoćani, kada je automobil u kome se nalazio na suvozačevom mjestu iznenada sleteo sa puta i udario u drvo.

DR.FERID MUHIĆ – O VOĐAMA, NARODIMA I RATOVIMA

0

Okriviti vođe za zločine počinjene u ratu, znači poniziti narod! Skinuti odgovornost sa njega, proglasiti ga neuračunljivim. Nezrelim. Maloumnim. Lišenim savjesti i moralne odgovornosti. Jer nisu vođe počinitelji zločine u ratu, nego vojska, a vojsku čini narod. Vođe, pa i vojskovođe, rijetko kad ispale i jedan jedini metak u borbi. Sa sigurnošću se može tvrditi da Hitler, Staljin, Čerčil, Ruzvelt, Mao Ce-Tung i car Hirohito (da spomenemo samo najzačajnije vođe zaraćenih strana u Drugom svjetskom ratu), nisu ubili ni jednog jedinog čovjeka. Pa ipak, procjenuje se da je, što na bojištima, što u zarobljeništvu, a najviše pak izvan ratnih operacija, ubijeno oko 80 miliona ljudi. Od toga čak 55 miliona civila i oko 25 miliona vojnika!
Ko je pobio toliki narod!? Zna se: pobio se sam narod, ili, hajde da budemo precizni – sami narodi! To dobro znaju i vođe, kao što je toga svjestan i narod. Da, reći ćete, ali na zapovijest vođa! Do dana današnjeg, vođe ćute, prihvataju krivnju, samo da bi odbranili svoje izmišljeno pravo na ulogu vođa; narod ćuti, samo da bi sačuvao svoju bespravnu privilegiju da i ubuduće čini zločine i ostane nekažnjen, čak i neokrivljen. Kada pas na komandu vlasnika, izujeda prolaznika, odgovara njegov vlasnik. I to je u redu. Pas ne može odbiti naredbu iz moralnih razloga jer nema ni savjesti, ni osjećaj moralne odgovornosti, ni lični integritet. Za zločine počinjene u ratu, pod komandom vođa, odgovaraju vođe a ne narod. To nije u redu. Jer svaki čovjek ima savjest i ne samo što može, nego je i dužan odbiti naredbu iz moralnih razloga.
Treba se suočiti sa činjenicama! Priča o zlim vođama i o dobrom narodu jedna je od temeljnih manipulacija moderne istorije čovječanstva. Princip prava vođe na neprikosnovenu zapovijest oslanja se na princip obaveze bespogovorne poslušnosti naroda, u njihovom obostranom interesu. Preuzimanje odgovornosti legitimiše vođu, oslobađanje od odgovornosti legitmiše podanike. U takvom modelu društva, samo komandna odgovornost podrazumijeva i moralnu odgovornost, dok je čin poslušnog izvršenja komande – isključuje!? Logika ovog odnosa ujedno je logika modernog društva. Savjest i moralni integritet priznaje se samo vođama, dok se narod, prihvatanjem obaveze poslušnosti, oslobađa odgovornosti i de fakto proglašava za moralno neuračunjlivu kategoriju, iako, u cjelini uzevši, ni jedan narod nije ni nezreo, ni malouman, kao što i svaki normalan čovjek posjeduje savjest i mloralni integritet, te bi, na toj osnovi, objektivno morali biti i odgovorni za svoje postupke!
Neka bilo koji vođa, koliko god bio harizmatičan i koliko god narod bio spreman da ga slijedi i sluša, pokuša nagovoriti narod da svakog jutra popije čašu morske vode, kao dokaz svoje lojalnosti i spremnosti na samožrtvovanje! Ni najvatrenije pristalice, kako god bili fanatični, ne bi na to pristali. “Šta on misli, da smo mi budale, idioti, kreteni!? Koji bi normalan čovjek sa dva grama mozga u glavi, tražio da ljudi svakog jutra ispiju čašu morske vode? Nije to nikakav vođa, nego obična budaletina!”
Ćute vođe, ćuti i narod. Znaju vođe šta narod hoće, pa to i traže od naroda. Zna narod šta im vođe nude, pa idu za onim ko im nudi ono što oni najviše vole.
Dakle, da konstatujemo, narod tačno zna šta se od njega traži i odmah pravi svoje kalkulacije: šta dobija, sta gubi: isplati li mu se ili se na isplati; uklapa li se ono što vođa traži od njih, sa ličnim interesima svakog pripadnika tog naroda? Da sumiramo: kada je rat u pitanju, te kalkulacije nisu etičke, ne odnose se na pitanje opravdanosti potencijalnog ubijanja desetina ili stotina hiljada ljudi, nego na drugu vrstu pitanja u kojima se procjenjuje interes samih učesnika. U ratu, narod dobija alibi za zločin!
Rješenje je uvođenje nezavisnog svjetskog suda za ratne zločine. Vođe odgovaraju za krivična djela koja se u principu mogu kazniti samo zatvorom. Direktni učesnici, oficiri, odgovaraju za ista djela kao političari, ali sa oštrijom kaznenom politikom i obrnuto proporcionalno uvećanim vremenskim kaznama u odnosu na čin: što niži čin, kazna je viša. Neposredni počinitelji ubistava podležu najoštrijim sankcijama, uključujući smrtnu kaznu.
Tek tada bi se osvijestili oni koji se pozivaju na obavezu poslušnosti! Onaj koji naređuje ubijanje, dobija zatvor, izvršitelj smrtnu kaznu!? Taman posla! Ko bi bio lud da posluša!?
Uvođenjem personalne odgovornosti, vratilo bi se dostojanstvo narodu a time i obaveza lične moralne odgovornosti, a uloga vlasti bi se demistificirala: vlast bi ostala razvlašćena u ključnom segmentu: da objavljuje rat i proglašava opštu mobilizaciju!
Zašto se ovo neće desiti: Zato što to odgovara vlasti ali isto tako, zato što to odgovara i narodu. Biti nečiji dresirani pas, daje veliku privilegiju da izujedaš do smrti nekoga koga inače mrziš. Dovoljno je da te nahuška vlasnik. Vlastima treba dresirani pas koji će spremno napasti svakog na koga ga nahuška. Narodu treba neko ko će izigravati vlasnika da bi odigrao ulogu dresiranog psa koji jedva čeka da ga vlasnik-vlast nahuška. Ako sve ispadne dobro, i vlasti i narod će se ofajditi, čak i proslaviti; ako krenu kola nizbrdo, međunarodni šinteri uhvate vlasnika a pas se izvuče, jer šta je kriv pas – morao je slušati svog vlasnika!
Nikada, ni u miru ni u ratu, čovjek ne smije biti ničiji poslušni pas!

Spuštena zavesa na 45. Sandžačke igre

0

Svječanom ceremonijom zatvaranja stavljena je zavesa na obnovljene 45. Sandžačke igre koje su protekla četiri dana održane u Novom Pazaru. Novi Pazar kao i toliko puta do sada pokazao se kao odličan domaćin velikih sportskih manifestacija. Zastavu Igara u dvoranu Pendik uneli su volonteri koji su obali ogroman posao na Igrama.Za najbolju žensku ekipu u sveukupnom plasmanu proglašena je ekipa Novog Pazara sa ukupno 226 bodova, druga je bila Sjenica, a treći Tutin. Predstavnicima ovih ekipa pehare je uručila predsednica Skupštine grada Ifeta Radončić koja je čestitala svim učesnicama na ovom velikom takmičenju.„Sandžačke igre su obnovljene i tradicija je nastavljena. Čestitam svim učesnicima, posebno pobednicima, orgnizatorima.“ – rekla je Radončić.U muškoj konkurenciji u ukupnom plasmanu najviše bodova je osvojila ekipa Novog Pazara sa 528 bodova, ostavivši iza sebe ekipe Sjenice i Tutina.Gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac pozdravio je sve pobjednike ali i one koji se nisu okitili medaljama i istakao značaj velikih sportskih dešavanja za Novi Pazar.„Novi Pazar kao i toliko puta do sada pokazao se kao odličan domaćin velikih sportskih manifestacija. Čeka nas svjetla sportska budućnost. Drago mi je što ste bili u Novom Pazaru, što ste stekli prijatelje, povezali se sa novim ljudima, družili. Vidimo se naredne godine“ – rekao je Biševac.Nagradu za fer plej ponijela je ekipa Rožaja.Najbolja ekipa kada se saberu uspjesi i rezultati u muškoj i ženskoj konkurenciji je ekipa Novog Pazara. Direktoru Sportskog saveza Novi Pazar Emiru Mehmedoviću pehar je uručio predsednik BNV-a Sulejman Ugljanin.„Čestitam sportistima, Gradu na organizaciji, svima koji su bili deo ovog sportskog spektakla, svima koji su uspjeli na pravi način da ugoste 590 sportista. Imali ste priliku da nadmašite svoje rezultate, da se fer isportski nadmećete, da se družite i upoznajete“ – rekao je na zatvaranju 45. Sandžačkih igara Ugljanin.

Novi Pazar – Inđija 0:1

0

Fudbaleri Inđije pobjedili su večeras domaću ekipu Novog Pazara sa 1:0, u utakmici petog kola Prve lige Srbije.Strelac jedinog gola u 74. minutu bio je Nenad Lukić.Isti igrač je prethodno imao priliku da postigne gol iz jedanaesterca, ali je njegov šut u 50. minutu odbranio golman Pazaraca Pavle Nićiforović.Susret na Gradskom stadionu pratilo je oko 2.000 gledalaca.Inđija je lider prvenstva sa 13 bodova, dok je Novi Pazar 14. i ima tri boda.Novi Pazar će u narednom kolu dočekati beogradsku Bežaniju, a Inđija ekipu TSC-a iz Bačke Topole.

Rasim Ljajić piše sevdah operu!

0

Posle hitova za estradu, novi projekat je posvjećen pozorištu i emociji sevdalinki!

Potpredsjednik Vlade i lider SDPS-a za domaću štampu je otkrio da je njegov novi projekat – opera!
“Okupiran sam jednim regionalnim projektom, sa grupom prijatelja radim na prvoj sevdah operi. Vjerujem da će je režirati moj prijatelj Jug Radivojević. Reč je o predstavi koja će moći da se igra na prostoru cele bivše Jugoslavije, a Novi Pazar će biti središte toga. Naš cilj je da ga pozicioniramo kao mjesto gde se nešto pozitivno dešava, gdje se ljudi okupljaju, druže i mire. Tako da, preko vikenda sam iščitao više od 200 sevdalinki, a trebalo bi odabrati 10 ili 15 koje će ući u projekat,” rekao je Rasim Ljajić za “Alo”.
“Sevdalinka je prava poezija, i ništa kao ta pjesma ne može da prenese emociju,” rekao je on.
Ljajić se osvrnuo i na nedavnu smrt pevača Sinana Sakića.
“Za takvu muziku morate da se rodite, ta emocija ne može da se nauči. Sinan je na sceni izgarao prenoseći je iz sebe. Nije glumio, bio je takav. Više niko ne obraća pažnju ni na kvalitet, ni na tekst pjesme, važno je samo da u klubu uz to može da se igra,” rekao je on.
Ljajić piše i pjesme za estradu, mada kaže da to uglavnom radi za ljude koje poznaje.
“Radim trenutno jednu pjesmu, videću ko će je otpjevati. Još uvek ne znam kome ću je dati. Ako Ivica Dačić izrazi želju da mu napišem pjesmu, vrlo rado ću to učiniti,” rekao je on.

NAJNOVIJA VIJEST- RANJEN ČOVJEK U ZANATSKOM CENTRU

0

Zalutali metak sa nekog slavlja pogodio je čovjeka u Zanatskom centru. Opširnije uskoro!!

Večeras u 21h u dvorani Pendik svečano zatvaranje 45. Sandžačkih igara

0

Svječana ceremonija zatvaranja 45. Sandžačkih igara biće održana večeras u dvorani Pendik sa početkom u 21h. Ceremonija se sastoji iz dodele pehara sveukupnim pobjednicima, pobedniku u sveukupnom plasmanu i najboljem u sportskom ponašanju kao i obraćanja organizatora i rukovodstva gradova,opština i institucija koje su podržale igre.
Ceremonija počinje u 21h nakon završetka finalne utakmice u muškoj odbojci.
Radio televizija Novi Pazar uživo će prenositi svečanu ceremoniju zatvaranja Sandžačkih igara.

PCS: Zlato i srebro za Lazara Filipovića, zlatna i Anja Filipović

0

Mladi plivač Delfina 2007 Lazar Filipović osvojio je zlatnu i srebrnu medalju kod takmičara rođenih 2010. godine na Prvenstvu centralne Srbije u Ćupriji, a do najsjajnijeg odličja stigla je i članica tog novopazarskog kluba Anja Filipović u dvije godine starijem uzrastu.
Lazar Filipović bio je najbrži na 50 metara prsno vremenom od 50,19 sekundi, dok je istu dionicu delfin stilom isplivao je za 47,08 sekundi što mu je bilo dovoljno za drugo mjesto.
Na 50 metara prsno, desetogodišnja Anja Filipović trijumfovala je sa 49,74 sekundi, a godinu mlađa Tamara Dabić zauzela je četvrto mjesto u svojoj starosnoj kategoriji sa 53,75 sekundi.

Rtv Novi Pazar

Svi bi u Njemačku: Navala na Balkanu, konzulati “zagušeni”

0

Njemačka konzularna predstavništva u zemljama zapadnog Balkana ne mogu da obrade zahtjeve za radnim vizama čiji broj se u prvoj polovini ove godine udvostručio.

Prema pisanju nemačkog Špigla, u prvoj polovini 2018. godine, u šest zemalja zapadnog Balkana podnijeta su 52.000 zahteva za radnim vizama što je dvostruko više nego u istom razdoblju 2015. godine.

“Broj zahteva za vizama uveliko je nadmašio kapacitete naših konzularnih predstavništava što je urodilo rastućim brojem pritužbi predstavnika privrede, politike i civilnog društva”, piše u internom dokumentu nemačkog Ministarstva spoljnih poslova u koji je nemački list imao uvid, prenosi Hina.

U dokumentu se navodi da je izdavanje viza u inostranstvu ključni instrument kontrole useljavanja od kojeg ne žele da odstupe.

Nemačka je 2016. Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju, Crnu Goru i Albaniju proglasila bezbednim zemljama čime su izgledi za sticanje prava na azil za građane ovih zemalja u Nemačkoj smanjeni na najmanju moguću meru.

Najviše radnih viza dosad je izdato za sektore građevinarstva, gastronomije i nege osoba.