1862. godine, zbio se egzodus Bošnjaka iz prekodrinskih nahija. Sjećanja na ta dramatična vremena, sačuvana su u porodičnim tradicijama i kazivanjima, u kojima se sa sjetom govori o gradovima i mjestima koja su Bošnjaci morali napustiti.
U rijetkim sačuvanim dokumentima iz tog razdoblja, uglavnom se navode dragocjeni statistički podaci, popisi iseljenika, imovina. Treba istaknuti da su ti podaci fragmentarni i odnosili su se na pojedine godine i regije. Međutim, radilo se o talasima iseljavanja koji, zbog dramatičnosti u kojima su se odvijali i krajnjih posljedica, poprimaju neslućene razmjere.
O golgotama muhadžira Bošnjaka, njihovim stradanjima, osjećanjima, razočarenjima i nadanjima, malo je rečeno. Ipak, pismo iz 1887. godine, daje ponešto svjetla o tome.
PISMO HUSEIN-ef. UŽIČANINA
(Pismo je iz Turske, 1887. godine, upućeno hafizu Ibrahimu u Bijeljinu)
„Vrli moj i svake hvale vrijedni ahbabu.
Evo se u neko doba i moja duša malo smiri, te uzeh kalem, divit i hartiju da ti habere pošaljem iz ovoga novoga moga života, iz ovoga dunjaluka kojega do jučer ne mogodoh ni zamisliti, a sad ga svojim prihvatam.
Godine prođoše otkad iz našega rodnog kraja odosmo, evo sad će punijeh dvaest i pet, i skoro dvaest i tri kako Bosnu našu napustismo, al opet, kad treba da se javim tebi ili kome drugome tamo, mene taka tuga spopane, taka slabost, ko morija kaka, ko tehre najveće, da kalem jedva u ruku prifatim. Rane mi se otvore na srcu, ko da to juče bješe, il ko da nikad bilo nije, ko da ružan san sanjam, pa jedva čekam da se probudim. Al se probuditi nikako ne umijem pa mi namah na oči Užice naše iziđe, sjajno i veliko, kako je i bilo, da mu je i Stambol mogo zavidjeti. Ko god u njega dođe – jedva iz njega ode, toliko mu se teško od one ljepote rastati. Diljem svijeta bijaše Užice poznato koliko god nekad slavna Kordoba. Da se neumrli Abdel Rahman, Allah da mu osvijetli pute, pridigo iz groba, nikaki drugi grad na zemaljskom šaru ne bi našo da u njem živi, već Užice, kad već njegove Kordobe nema i ne more je biti. Samo Užice. Užice opjevano, Užice prelijepo.
Da nas je grom udario, da nas je šejtan vrelom šakom prignječio, da se planina otvorila, ne bi nas ništa toliko ojadilo ko vijest da ići moramo. Da ići moramo, da se halaliti moramo od onoga što bijaše naše čitavu jednu vječnost, dugu i neprekinutu. I oči čim zatvorim, onaj mi silni plamen u glavi zaigra, kad nam Užice naše zapališe. I to oni isti što ih braćom svojom prifatismo, s kojima hljeb i radost dijelismo, s kojima se pobratismo. Tri je dana Užice gorjelo džehenemskim plamom, tri su dana duše naše umirale od toga plamena, tri dana se oni koje voljesmo naslađivahu našijem patnjama. I kada sve gotovo bješe, tavni se puti pred nama otvoriše, noć duboka što nam, evo, traje već dvaes i pet predugih ljeta. Skupismo se tada ko pred Silah ćuprijom, da pogled najzadnji na popaljeno Užice bacimo. A đevojke se naše, od silna prkosa i od ljuta očaja, u kolo ufatiše, pa zapjevaše:
„Oj Užice, mali Carigrade, dok bijaše, dobro li bijaše.“
I odosmo. Oni što nas, koliko juče, braćom svojom nazivahu, ispratiše nas halakanjem i pogrdama nečuvenim. A za ciglo nekolko mjeseci dođoše do nas crni glasi. Ti isti srušiše i sravniše sve što još ostade, svaku gredu, svaki ubogi zid. Nestadoše, kao rukom džehenemskom izbrisane, i džamije, i mektebi i hamami, i hanovi, sve kuće naše zauzeše i razvališe, sva turbeta u zemlju ućeraše, sva mezarja zaoraše, ne ostade ni traga najmanjega, ni kamena na kamenu, ni glasa jednoga, ni travke što naša bijaše. Ničega, ko da ničega nikad ni bilo nije. Ubiše nas žive, i ubiše sve naše mrtve, ni trunke od našijeh stotina godina ne ostade, moj hafize. Ništa. Kao da našeg nikad ne bijaše.
Ne šćedoh tad u Aziziju što nam nuđaše, na Savi, no se tvome domu zaputih. A ti me kao pravoga dosta primi, i s tobom, u tvojoj mudrosti i poštenju, nešto utjehe nađoh, i smirenja nešto. Dvije godine ostavljao si me u tvojoj bijeloj Bijeljini, al ja svome hastaluku dohakati ne mogodoh. I još sam vidio one iste kako se i vama pod kožu uvlače, kako vas braćom svojom nazivaju, a u očima njihovijem poznadoh istu onu tminu akšamsku koja nas prekri i udavi, e, ja te tada, ustrašen pozvah da idemo skupa. Jer će taj mrak i tebe stići, kad-tad. No, ti mi nisi povjerovao, moj hafize. Ti ostade, a ja put pod noge. Ti svoj put odloži, a ja krenuh među tuđi svijet da svoj mir susretnem. Il ahiretsku kapiju da nađem.
I kako mi je, pitaš, jesam li se konačno naviko, jesam li na svoje nogom stao za sve ove godine? Kako je našemu narodu, Bošnjanima našim, u ovom vilajetu što nije naš?
Znaš kako nam je? Ko da nas je šejtan svojeručno nebrojenim sihirima posuo, ko nekim pepelom, i mi, kad iz postojbine svoje krenusmo, ko da izađosmo iz svojijeh života, iz svega što smo znali, kontali i činili, i uniđosmo u nečije tuđe živote. Pa nam u početku čudni ti tuđi životi, neudobni nekako, sve nas žulja, i lijepo i ružno, i dobro i loše, sve nam smeta, ni žal nam nije žalna, ni radost rahatna, ni berićet, i kad ga ima, za srce nam prirastao nije.
I dugo tako hodasmo uzduž i poprijeko tim tuđim životima, kao čikmom, bez izlaza, tražeći sebe u toj pregustoj tmini, al sebe ne nađosmo. No se, malo-pomalo, polagahno, kako je insanima jadnim suđeno i dosuđeno u nekom kutku beskrajne i nemjerljive Allahove brige, svikosmo nekako i na tuđu kožu, i na tuđu riječ, i na tuđe adete, na sav taj život koji do juče ni zamisliti nismo mogli, i taj nam život postajaše sve manje žuljevit i mučan, ko što nekad bijaše. I eto, guramo nekako svoju tegobu uzbrdicom od sabaha do jacije, i nije nam više tako zorli i turobno. Baca na sve milostivi Allah ljekovitu prašinu zaborava.
Samo se nekad, u po noći, bez razloga, probudimo ustrašeni. U mrak se zagledamo, pa se zapitamo: „Bože milostivi, hoćemo li se ikad vratiti u naše živote, poharane?“
I kako god na tebe i na tvoje mislim, moj hafize, sve se na jedno vrnem. Kako je rahmetli Evlija Čelebija, Allah mu dao svih sedam dženneta, kako dođe u naš bosanski vilajet, u kojem se još ni jedno nebo mirno ogledalo nije, pogodi i šta smo, i kako smo. I vako zapisa u svoj blagoslovljeni defter: „Nisu oni glupi, samo im pamet sporo dolazi.“
I pogodi, vallahi billahi! I pogodi, dragoga mi Allaha! Kako nas viđe, tako i pogodi! Svi smo taki, od prvoga do zadnjega. Al mi sebe poznavali nismo, makar smo sami sa sobom živjeli od kako je svijeta i vijeka. I vazda treba da nas planina u lice udari, pa da vidimo jasno one oko sebe. I sad se polahko, ko oni sa dna kace, ko prava hezela, ko da smo fukara u mozak il hrsuzi najobičniji, sad se, rekoh, mi proćerani, u pamet vrnusmo. I sve nam jasno postade. I bi nam lakše na srcu našemu, ko da progledasmo.
Al kasno, moj hafize. Sad nam pamet i ne treba, sad sve to slobodno moremo u jaliju baciti.
Mi znamo sad ko smo mi i ko su oni. I šta nam iza leđa spremaše, dok smo skupa, za jednom sofrom bili. A znate li vi, dobri moj hafize?“
Egzodus pradjedova: PROTJERIVANJE MUSLIMANA IZ SRBIJE!
STRAVIČAN UDES KOD SJENICE: POGINUO ZAMJENIK JAVNOG TUŽIOCA U NOVOM PAZARU
SJENICA/NOVI PAZAR – Zamjenik javnog tužioca u Novom Pazaru R.P. poginuo je danas oko 19 časova na putu Novi Pazar – Sjenica, saznaje indeksonline.rs.Nesreća se desila u blizini mjesta Štavalj, kada je automobil marke “Volskwagen passat” naleteo na kamion.
R.P. je podlegao ranama na licu mjesta, a kako nezvanično saznaje indeksonline.rs, ima još povređenih.Na licu mjesta je velikom brzinom pristigla policija i ekipa vatrogasne jedinice iz Novog Pazara.Prema prvim informacijama, nesreća se dogodila dok se R.P. svojim automobilom marke “Voklswagen passat” kretao ka Sjenici, i prema nezvaničnim informacijama iz još nerazjašnjenih razloga udario u kamion.Ekipa hitne pomoći je odmah došla na lice mesta ali je mogla samo da konstatuje smrt R.P. – kaže izvor za indeksonline.rsUviđaj je u toku, a više detalja o nesreći biće poznato nakon završetka istog.
izvor indeks online
Ugljanin izbornu listu za BNV preimenovao u Samoopredjeljenje
Politička grupacija Sulejmana Ugljanina prije par dana najavila je svoje učešće na izborima za Bošnjačko nacionalno vijeće kroz listu grupe birača pod nazivom “Za bošnjačko jedinstvo – dr. Sulejman Ugljanin” , međutim, kako Sandžačke novine saznaju, jučer je odlučeno da se naziv liste preimenuje u “Samoopredjeljenje – dr. Sulejman Ugljanin”.
Podsjećamo, predstavnik grupe birača “Za bošnjačko jedinstvo” i buduće liste Muhedin Fijuljanin prije tri dana je najavio formiranje iste i ocijenio je da su ovi izbori od presudnog značaja za nacionalni opstanak Bošnjaka na ovim prostorima.
On je pozvao sve Bošnjake da izađu na izbore 4. novrembra i da podrže bošnjačko jedinstvo u ostvarivanju nacionalnih prava.
Očito da SDA Sandžaka, koja nezvanično stoji iza pomenute liste, upotrebom pojma samoopredjeljenje u svom nazivu biračima u Sandžaku želi poslati bazičnu političku poruku koju će tokom kampanje za BNV koristiti.
Principom samoopredjeljenja se naziva pravo svakog naroda i nacija svijeta da samostalno odlučuju o svojoj sudbini. Pod tim principom se podrazumijevaju sljedeća prava: pravo na otcjepljenje i stvaranje nezavisne nacionalne države, pravo na ujedinjenje sa drugim narodima, pravo na ekonomsko samoopredjeljenje, kao i pravo na izbor društvenog i političkog uređenja.
Prikupljanje potpisa podrške listi “Samoopredjeljenje – dr. Sulejman Ugljanin” već je počelo u gradskom odboru i opštinskim ograncima SDA Sandžaka.
https://m.facebook.com/SDA.Sjenica.Officialpage/posts/2061704967492788
Izvor Sandžačke
Ugljanin izbornu listu za BNV preimenovao u Samoopredjeljenje
Politička grupacija Sulejmana Ugljanina prije par dana najavila je svoje učešće na izborima za Bošnjačko nacionalno vijeće kroz listu grupe birača pod nazivom “Za bošnjačko jedinstvo – dr. Sulejman Ugljanin” , međutim, kako Sandžačke novine saznaju, jučer je odlučeno da se naziv liste preimenuje u “Samoopredjeljenje – dr. Sulejman Ugljanin”.
Podsjećamo, predstavnik grupe birača “Za bošnjačko jedinstvo” i buduće liste Muhedin Fijuljanin prije tri dana je najavio formiranje iste i ocijenio je da su ovi izbori od presudnog značaja za nacionalni opstanak Bošnjaka na ovim prostorima.
On je pozvao sve Bošnjake da izađu na izbore 4. novrembra i da podrže bošnjačko jedinstvo u ostvarivanju nacionalnih prava.
Očito da SDA Sandžaka, koja nezvanično stoji iza pomenute liste, upotrebom pojma samoopredjeljenje u svom nazivu biračima u Sandžaku želi poslati bazičnu političku poruku koju će tokom kampanje za BNV koristiti.
Principom samoopredjeljenja se naziva pravo svakog naroda i nacija svijeta da samostalno odlučuju o svojoj sudbini. Pod tim principom se podrazumijevaju sljedeća prava: pravo na otcjepljenje i stvaranje nezavisne nacionalne države, pravo na ujedinjenje sa drugim narodima, pravo na ekonomsko samoopredjeljenje, kao i pravo na izbor društvenog i političkog uređenja.
Prikupljanje potpisa podrške listi “Samoopredjeljenje – dr. Sulejman Ugljanin” već je počelo u gradskom odboru i opštinskim ograncima SDA Sandžaka.
https://m.facebook.com/SDA.Sjenica.Officialpage/posts/2061704967492788
Izvor Sandžačke
Za prvake besplatni udžbenici na bosanskom jeziku
U 26 osnovnih škola u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici i Brodarevu danas je u školske klupe prvi put sjelo oko 1.850 učenika prvog razreda, koji će nastavu pohađati na bosanskom jeziku.
Oni će dio udžbenika dobiti besplatno od Vlade Srbije, a ostatak od Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV), piše Radiostoplus.com.
U ovom nacionalnom organu kažu da je broj učenika u nastavi na bosanskom jeziku ove školske godine povećan za četiri odsto u odnosu na prethodnu.
BNV je prethodnih mjeseci realizovalo kampanju “Bosanski, jer smo Bošnjaci”, u okviru koje je kroz kratke tv i radijske forme, bilborde, murale i tribine radilo na podizanju svijesti Bošnjaka i ukazivanju roditeljima na važnost da njihova djeca pohađaju nastavu na maternjem jeziku.
Prema posljednjim podacima nastavu na bosanskom jeziku u osnovnim i srednjim školama u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici pohađa preko 15.000 učenika.
Bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture u školama na području Sandžaka počeo je da se uzučava 2004. godine, dok je cjelokupna nastava uvedena 2013. godine.
Izvor radio sto plus
TRAGOVIMA ISTINE DO RASKRINKAVANJA MANIPULACIJE!!! Na sve konstatacije i iznošenje naših dokaza, nikada od najprozvanijeg, Muamera Zukorlića, nismo dobili nikakav odgovor!!!
Istraživački tim “Tragovima istine” osnovan je prije dvije godine, prevashodno da bi pomogao u rješavanju aktuelnog stanja, i drugi cilj za NAS u cijelom ovom projektu nije postojao i neće postojati! Kada smo osnovani prvo smo došli na zaključak da treba stati na kraj svim manipulacijama, i pronaći kompletnu istinu, jer jedino nas ona može izvući iz ove apatično-haotične situacije u kojoj se danas nalazimo.
Mnoge smo stvari uradili da bi istina izašla na vidjelo: dali smo dokaze odbornicima u Skupštini grada, uradili tekstove za razne časopise, emisije i priloge. Ono što nam je otežavalo posao u prethodne dvije godine je to što smo izbjegavali objaviti bilo kakvu istinitu temu oko poslovanja Islamske zajednice, jer smo htjeli, nama tako bitnu ustanovu, da sačuvamo poniženja. Posljednjih pola godine smo se pitali, znajući za sve ove gnusne radnje: gdje je tu islam? i shvatili da je upravo takvim malverzacijama obraz Islamske zajednice odavno oskrnavljen i da moramo igrati otvoreno.
Retorika poniženja muslimana zadnjih mjesec dana nas je još vise podstakla da to radimo, jer činjenica da neko nazove cijelu jednu skupinu muslimana: kukolj , i to ni manje ni više nego jedan muftija, a da to sve podržavaju i nastavljaju sa još gnusnijim uvredama i visoki funkcioneri SPP-a, sa raznim epitetima upućenim pojedincima: kopile, nevjernici, nečasnici…, prije svega nije u skladu sa hadisima koji opisuju veličinu “časti vjernika” kod Allaha dž.š., a pritom je necivilizacijski i neljudski čin.
Da je idejni tvorac ove nastale hajke jedan čovjek, Muamer Zukorlić, dokaz je i njegovo posljednje gostovanje na TV Sandžak, dana 02. 09. 2018. godine gdje se manifestirala nova i specifična metoda manipuliranja ljudima, upotrebljavjući razne pogrdne termine upućene svima drugima koji nisu uz njega, da su “luciferova vojska, dileri, maloumnici, zabludnici, propagandisti” itd. Pritom vješto pokušava izbjeći da da odgovor na sve teme koje smo mi posljednjih mjeseci pokrenuli.
Od svih dokaza koje smo iznijeli ne mora dati odgovor ni na šta drugo osim: zašto je 2007. godine ukinuo ekonomski sektor u Mešihatu, a zatim te iste godine skriveno ovlastio novootvorenu firmu El-max, u vlasništvu Elme Elfić, da samo ona bude zadužena za sva poslovanja Mešihata? Zar je moguće da tako bitna ustanova nema ekonomski sektor?
Njegovo djelovanje posljednjih mjeseci se svodi na suzbijanje informacija ili suzbijanje isticanja naše dokumentacije, da bi vjernici prestali slušati određene argumente, ili jednostavno, da preusmjeri pažnju negdje drugdje. Također, smišljeno barata krivim podacima o drugim ljudima, izvrnutim činjenicama, lažnim interpretacijama, te onda vješto podmeće kako bi se stvorio lažni dojam da je neko lično protiv njega, da je on jedini borac za prava Bošnjaka, a u stvari jedini krajnji cilj mu je ostvarenje kontrole nad cijelim narodom, da bi nastavio da manipuliše.
Naš tim nema ništa lično protiv bilo koga, samo želimo iznijeti dokaze narodu, jer čim nam je Allah dž.š. dao istinu kroz dokumentaciju, onda nas je i zadužio da istu dostavimo narodu, pa se zbog objavljivanja ove naše istine ne bojimo prijetnji upućenih nama, niti ovodunjalučkog niti ahiretskog Suda.
Za širenje istine u narodu pozivamo sve imame Medžlisa Novi Pazar da pročitaju sutrašnji tekst: ”Kako su svi imami Medžlisa Novi Pazar prevareni”, i da povrate svoje dostojanstvo, ako ne radi svojih penzija koje očigledno neće dobiti, zato što im se ne uplaćuje penzijsko, onda makar radi svoje djece koja nisu zdravstveno osigurana.
Ljajić: Najuspešnija turistička godina u Srbiji, devizni priliv 1,35 MILIJARDI evra
Ova godina će bez sumnje biti najbolja turistička godina u Srbiji, izjavio je ministar trgovine, turizma i telekomunkacija Rasim Ljajić koji očekuje da će devizni prliv od turizma u 2018. biti oko 1,35 milijardi evra.
Ljajić je novinarima na manifestaciji „Fiš fest“ rekao da su prvih šest meseci 2018. bili odlični, da je za 11 odsto veći broj gostiju u odnosu na isti period prošle godine, za 13 odsto veći broj noćenja i čak 13 odsto veći devizni priliv, koji je u prvoj polovini godine iznosio 528 miliona evra.
– Sve ovo ukazuje da ćemo se približiti ostvarenju ciljeva koje smo zacrtali početkom godine, a to je 3,5 miliona gostiju, od toga blizu 1,7 miliona stranaca, devizni priliv oko 1,35 milijardu evra i više od 9,5 miliona noćenja – rekao je Ljajić i naveo da se uskoro očekuju podaci za jul.
Na pitanje novinara da li se ove godine neka destinacija izdvojila kao hit kada je reč o domaćem turizmu, LJajić kaže da je bez sumnje Sokobanja zabeležila rekordan rast broja i gostiju i noćenja, odnosno 90 odsto veći broj dolazaka i noćenja nego što je to bilo u prethodnom periodu.
– Raduje nas da, pored ovih pet ključnih destinacija koje privlače preko 75 odsto gostiju –Beograd, Novi Sad, Vrnjačka Banja, Zlatibor i Kopaonik, sve više dobijamo i nove turističke destinacije koje će se vrlo brzo priključiti ovoj slavnoj petorci. Sokobanja se tome približava – kaže Ljajić.
Ako, kaže, bude ispunjeno planirano, Donje Podunavlje vidi kao budući turistički hit.
Ove godine, dodaje, biće završena i Ramska tvrđava, na obali Dunava, između Kostolca i Velikog Gradišta, a najvećim delom biće završena i Golubačka tvrđava.
– To će biti jedan dodatni sadržaj koji će, sasvim sigirno, biti interesantan, posebno za strane goste i turiste – naveo je Ljajić.
Muftija Dudić od danas nije muftije svih muslimana Sandžaka, jer dao je podršku jednoj partiji!!!
Predsjednik Mešihata IZ-e u Srbiji muftija Mevlud ef. Dudića podržao je danas listu Matice bošnjačke davanjem potpisa za sticanje uslova za izlazak na izbore za Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV). Muftija Dudić istkao da je nosilac liste Matice bošnjačke muftija Muamer Zukorlić posvjedočeni prijatelj Bošnjaka a da je sa druge strane Islamska zajednica napadnuta 2007. godine iz Bošnjačkog nacionalnog vijeća.DA BI RAZUMJELI REALNOST I POZADINU PODRŠKE MUFTIJE DUDIĆA, USKORO TEKST ŠTA JE TO MATICA BOŠNJAČKA!!
Nurković na konferenciji u Njemačkoj
Novopazarski naučnik Jasmin Nurković učestvovaće na godišnjoj konferenciji Njemačkog udruženja za matične ćelije (GSCN) koja će krajem septembra okupiti eminentne stručnjake iz te oblasti.
Ovaj najmlađi doktor medicinskih nauka i specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije će na konferenciji prezentovati rezultate novog terapijskog pristupa za liječenje hrskavice kolena i kuka.
“U Centru za regeneraciju i rehabilitaciju ‘Dr. Nurković’ smo prošle godine podvrgli 100 pacijenata iz cijelog regiona novoj i unapređenoj PRP proceduri liječenja. Ona dovodi do poboljšanja funkcije zgloba i izbegavanja operativnog liječenja. Svi pacijenti su zadovoljni terapijskim rezultatima”, kazao je Nurković radiju Sto plus.
Centar, koji vodi Nurković, okuplja 15 mladih stručnjaka, a osnovao je i fondove za besplatno liječenje pacijenata i stipendiranje studenata medicine.
Šesta godišnja konferencija Njemačkog udruženja za matične ćelije održaće se u Hajdelbergu od 19. do 21. septembra.
izvor radio sto plus
Čačanin i Pazarac „pali“ zbog 10 kilograma heroina
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Uprave kriminalističke policije (UKP) zaplenili su 10 kilograma heroina izuzetne čistoće, čija se vrijednost procenjuje na 1.000.000 evra, ulične prodaje.U saopštenju MUP-a se navodi da su tom prilikom u Prokuplju uhapšeni A.V. (1988) iz Novog Pazara i M.Z. (1992) iz Čačka, zbog sumnje da su izvršili krivično djelo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.Prilikom pretresa vozila čačanskih registarskih oznaka, u kome su se nalazili osumnjičeni, policija je u saradnji sa službenicima Uprave carina heroin pronašla u posebno izrađenom bunkeru.Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Prokuplju osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 časova nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni tužiocu, navodi se u saopštenuju.


















