Troje novinara odbilo je poziv Radio-televizije Republike Srpske za učešće u emisiji “Intervju s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom”, navodeći da na učešće u takvoj emisiji neće pristati sve dok se ne ispune uslovi za nesmetan i slobodan rad medija i novinara.
Suzana Rađen-Todorić, urednica BN TV, Siniša Vukelić, urednik portala Capital.ba i i Dušica Stanojević, dopisnica agencije FENA iz Banjaluke naveli su svoje razloge za odbijanje učešća u emisiji, kao i preduslove koji treba da budu ispunjeni da bi na ovaj način razgovarali sa predsjednikom Republike Srpske.
Oni su naveli da neće pristati na razgovor s Dodikom u emisiji RTRS-a dok ne prestanu napadi na novinare i vređanje novinara od nosilaca vlasti u RS, te dok se ne procesuiraju napadači i nalogodavci napada na novinara Vladimira Kovačevića.
Troje novinara je još navelo da traže uspostavljanje jednakog tretmana institucija i nosilaca vlasti prema svim medijskim kućama i novinarima, kao i uspostavljanje zakonskog okvira koji će garantovati sigurnost novinara i odgovornost za sve vrste napada na novinare.
Njega su nepoznati napadaći sačekali na parkingu ispred zgrade u kojoj stanuje i metalnim šipkama na razvlačenje nanijeli su teške tjelesne povrede.
Kovačević je u petak izašao iz bolnice i upućen je na kućno lečenje.
Dva mladića iz Tutina M.A. i D.A. uhapšeni su danas zbog sumnje da su fizički nasrnuli na mladiće iz Bara, a jedan od njih je ranjen nožem u lijevu nadlakticu.
Kako je saopšteno iz Uprave policije, državljani Srbije su, kako se sumnja, nakon svađe u sutomorskoj ulici fizički nasrnuli na Barane Z.J. i S.S.
“M.A. je pored fizičke snage upotrijebio i nož sječiva dužine pet centimetara kojim je Z.J. nanio laku tjelesnu povredu-uboo ga je u lijevu nadlakticu, dok je D.A. udario S.S”, kaže se u saopštenju.
Osumnjičeni su nakon tuče pobjegli, ali ih je policija pronašla u apartmanu koji su u Sutomoru iznajmili.
U apartmanu je pronađen nož kojim su, kako se sumnja, napali Baranina, a bio je sakriven u dijelu plafona gdje se nalazi otvor za klimatizaciju.
Oni će uz krivičnu prijavu, biti privedeni državnom tužiocu u ODT u Baru i Sudu za prekršaje.
Blud je velika propast i prijeteće zlo. Iz njega se rađaju mnogobrojne štete, kako za samog počinioca tog nedjela tako i za cijelu zajednicu. S obzirom da se svakodnevno dešava i da su jaki poticaji na tu moralnu pošast, u ovom sažetku vam dostavljamo njegove posljedice, štetnosti i bolesti, od kojih su: Blud predstavlja sklop svih zala, slabost u vjeri, lišenost bogobojaznosti, narušavanje čestitosti, nedostatak ljubomore i umorstvo vrijednosti.
* Uništava stid i osobu odijeva u odjeću sramote i poniženja.
* Lice zastire tminom i crnilom na kojem drugi vide neizmjernu bol i prezir.
* Nužno siromaštvo počinioca tog grijeha, kao što Uzvišeni poručuje: ‘Ja ću uništiti nasilnike a bludnike učiniti siromašnim.’
* Uništava čast onoga ko ga počini, omalovažava ga u očima njegova Gospodara ali i Njegovih robova. Uzima mu epitet dobročinstva, čednosti i pravičnosti, a okači mu naziv grješnika, prijestupnika, bludnika i prevaranta.
*’Osjećaj beznađa kojeg Allah ostavi u srcu bludničara, koja je slična osjećaju kada mu se nešto stavi na lice. Čestita osoba na licu nosi radost a u srcu slast, a ko sa njom sijeli ugodno mu je. Bludničar je sušta suprotnost.
* Ljudi bludničara gledaju okom sumnje i nepovjerenja. Ne mogu mu povjeriti svoju čast niti svoje dijete.
* Negativnost bluda je i smrad na koji on zaudara koji osjeća svako čisto srce. Taj smrad izlazi iz njegovih usta i tijela.
* Tjeskoba i nelagodnost u prsima. Bludnici dobiju suprotno od onoga što su željeli. Ko bude tražio ugodan i sladak život u nepokornosti Allahu, Allah će ga kazniti suprotnim. Ono što je kod Allaha postiže se samo pokornošiu Njemu, Allah grijeh nije učinio putem do dobra. Kada bi grješnik znao koliko sreće i zadovoljstava, širokogrudnosti i ugodnosti krije se u čednosti, jasno bi mu bilo da ga je mašilo mnogo više dobra od onoga što je osjetio.
* Bludničar stavlja na kocku uživanje sa džennetskim hurijama u prekrasnim ahiretskim nastambama.
* Biudničar je otvorio vrata kidanja rodbinskih veza, neposlušnosti roditeljima, padanja u grijeh, činjenja nepravde ljudima, upropaštavanja imetka i porodice a možda ga to dovede i do zločina i ubistva. Možda na tom putu iskoristi sihr ili širk, svjesno ili nesvjesno, jer taj grijeh se upotpunjuje drugim grijesima koji se moraju počiniti kod se dođe do njega, jer poslije bluda slijede druge vrste grijeha. Okružen je vojskom poroka. To je najkraći put do lošeg kraja na ovom i onom svijetu a neprohodan put do dobra dunjaluka i ahireta.
* Blud gasi čast jedne djevojke i oblači je u sram koji nije zadnja stanica, nego je usputna stanica do srama koji se uvlači u porodicu, djecu i dom.
Zauvijek joj obori glavu pred drugim ljudima.
* Sramota koja se navuče bludom je teža od sramote koju nosi onaj koji ne vjeruje. Iskrena teoba nevjernika čisti od grijeha, pere od sramote i u srcima ljudi ne biva manje vrijedan od onih koji su rođeni kao muslimani, dok onaj ko se pokaje od bluda, iako ga ta teoba očisti od grijeha, ipak u srcima čestitih ljudi će ostati trag zbog kojeg neće isto vrijedan biti. Pogledaj ženu koja se pokajala od bluda kako je muškarci izbjegavaju zbog biljega kojeg je sama sebi nanijela.
* S’ad b. ‘Ubade je rekao: „Kada bih vidio nekog čovjeka sa mojoj suprugom udario bih ga sabljom. Te riječi su doprijele do ušiju Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, pa je rekao: Zar se čudite, S’adovoj ljubomori?! Tako mi Allaha ja sam Ijubomomiji od njega, a Allah je Ijubomomiji od mene. Iz ljubomore je Allah zabranio ružna djela, javna i tajna. (Bilježe ga Buharija i Muslim).
* Blud je uzrok uništenja naroda i zajednice. Allahov zakon na zemlji kaže da kada se raširi blud da se On mnogo rasrdi, a to se mora očitovati Njegovom kaznom. Ibn Mes’ud je rekao: Kada se kamata i blud rašire u nekom mjestu, Allah dozvoli da se ono uništi. Na opasnost tog nemorala ukazuje i činjenica da je najteža kazna u islamu propisana za počinjeni blud.
Kada žena počini blud i ostane trudna, pa potom ubije dijete koje ja tako zanijela, sastavila je dva zločina – počinila grijeh bluda i ubitstvo, Ako pak to dijete odnese svom suprugu i svojoj i njegovoj porodici je donijela stranca koji im ne pripada, koji će ih naslijediti, uživati njihovu pažnju koju ne bi dobio da znaju istinu.
Blud je zločin prema djetetu. Bludničar svojim djelom uzrokuje plod koji neće imati rodoslovlja ne znajući ko mu je otac. Rodbinska se veza smatra povodom za međusobno pomaganje. Tako blud biva čin koji je dijete ostavio bez tih osjećaja koji ga vežu za određenu lozu i rođake koji će ga pomagati kada mu pomoć bude potrebna, stati uz njega kada posrne i dati mu motiva da nastavi u rješavanju svakodnevnih životnih problema na koje će nailaziti. Bitno je napomenuti i sljedeće, a to je da porok bluda nije uvijek iste težine shodno od okolnosti koje ga okružuju. Onaj koji čini blud sa svakim je teži grijeh od onoga koji počini blud sa jednom osobom. Onaj koji to javno radi je teži grjesnik od onoga ko je to tajno uradio. Blud sa komšijinom suprugom je mnogo veći od bluda sa nekom drugom ženom iako je i to veliki grijeh. Bluda sa ženom onoga koji se bori na Allahovom putu je teži, i zato će biti rečeno tom borcu da uzme koliko hoće dobrih djela od onaga koji je počinio grijeh sa njegovom suprugom. Blud sa rođakom je veći od bluda sa drugom ženom.
Također, blud počinjen u ramazanu ili nekom svetom j mjestu je teži od onog u drugom vremenu i prostoru. Blud koji počni starac je teži od onog koji počini mladić, ako ga počini učenjak teži je od onog kojeg počini neznalica.
Kako se pokajati od zinaluka:
Onaj ko je počinio blud ili je nekog pomogao da počini mora se što prije iskreno pokajati, kajući se za ono što je bilo, i ne vraćajući se više tom grijehu. Onaj ko je počinio blud nije dužan da ostalima prizna svoj grijeh nego je dovoljno da se iskreno pokaje i ostane iza Allahovog zastora kojim je sakrio taj njegov] grijeh. Neka se hitno riješi svega što ukazuje na taj počinjeni grijeh od slika, kaseta i sl.
Neka se ponizno i pokorno vrati svome Gospodaru moleći Ga da pokajanje primi i da loše zamijeni dobrim djelom.
‘i oni koji se mimo Aliaha drugom bogu ne klanjaju, i koji, one koje je Allah zabranio, ne ubijaju, osim kad pravda zahtijeva, i koji ne bludniče: – a ko to radi, iskusiće kaznu. Patnja će mu na onom svijetu udvostručena biti i j vječno će u njoj ponižen ostati; Ali onima koji se pokaju i uzvjeruju i dobra djela čine, Allah će njihova rđava djela u dobra promijeniti, a Allah prašta i samilostan je.“
Žitelji Bistrice prete blokadom magistrale, jer ne mogu prići kućama. Mještani kažu da mašina onemogućava prilaz zakupcu kamenoloma.
Stotinak mještana sela Bistrica, više od pola godine ne može neometano da vozilima i poljoprivrednom mehanizacijom stigne do svojih kuća i imanja. Razlog za to je teška mašina koju je, kako navode, „neko“ parkirao na seoski drum, nakon što je opština firmi iz Prijepolja izdala u zakup kamenolom koji se nalazi neposredno iznad puta. Građani su se u više navrata obraćali i tražili pomoć od lokalne samouprave, policije i saobraćajnog inspektora, kako bi mašina bila uklonjena sa dela puta, međutim ti pokušaji su propali, pa kažu da im je jedino ostalo da blokiraju magistralu kako bi neko sa više distance, iz Beograda, rešio njihov problem.
Provlačimo se više od pola godine autima ispod kašike od bagera, kako bismo stigli do kuće, strepimo za svoj život. Idu hladni dani i zima, treba da obezbjedimo ogrijev, ali traktori ne mogu da prođu putem. I imanja su nam ostala nobrađena jer mašine nisu mogle da prođu. Na čija god smo vrata zakucali, rečeno nam je da nisu nadležni – revoltirano priča za „Novosti“ Tomo Mlađenović i dodaje da će se građani organizovati kako bi sledeće sedmice blokirali magistralu koja vodi ka Prijepolju i dalje ka granicama sa Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom.
Njegov komšija Slavenko Trtović podržava predlog za blokadu saobraćajnice.
– Prosto je neverovatno da je neko jači od države. Išli smo u Opštinu, rečeno nam je da oni nisu nadležni da to riješe. Kucali smo na vrata saobraćajnog inspektora, koji nam je kazao da nam ništa ne može pomoći, to su nam rekli i u policiji – vidno razočaran kaže Trtović.
TRVENjA FIRMI OKO KAMENOLOMA
Problemi mještana nastali su nakon što je preduzeće „Alfa trans“ iz Prijepolja na licitaciji zakupilo na 10 godina kamenolom u Gornjoj Bistrici i okolno zemljište prema Sokolovi i Mokreču, ukupne površine 14,03 hektara. Za zakup kamenoloma bilo je zainteresovano i preduzeće „Složna braća“ iz Drmanovića, ali oni nisu ispunjavali uslove konkursa. Žitelji sumnjaju da problem sa korišćenjem puta imaju zbog trvenja između ove dijve firme, odnosno da teška mehanizacija koja se nalazi na djelu puta služi da onemogući prilazak kamiona preduzeća „Alfa trans“ do kamenoloma.
Pripadnici Četvrtog Odeljenja Beogradske policije u saradnji sa inspektorima Odeljenja za borbu protiv droga Policijske uprave Novi Pazar su lišili slobode Lj.E. iz Novog pazara zbog trgovine narkoticima.
Večeras u Novom Pazaru pripadnici pomenute jedinice policije su zaustavili automobil marke Fiat “Punto” i u njemu kod osumnjičenog Lj.E. pronašli oko 3,5 kilograma opojne droge marihuana.
Osumnjičenom je određeno policijsko zadržavanje od 48 sati nakon čega će biti priveden tužiocu u Novom Pazaru.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da bi volio da se problem Kosova riješi “jednom zauvijek”, ali je konstatovao da je rješenje daleko i da po njegovoj prognozi Beograd neće dobiti ništa u pregovorima s Prištinom.
“Ako nam ne daju ništa, šta da radimo… Ja ako smijem da prognoziram – tako će i biti”, rekao je Vučić.
On je rekao da je važno da se bori za racionalno i realno rješenje za Kosovo koje će omogućiti da interesi Srbije budu uvaženi.
“Ako možemo da se dogovorimo dobro, ako ne opet dobro”, rekao je Vučić.
Dodao je da će zbog takve situacije biti “sretni” njegovi politički protivnici, jer bi u suprotnom bili “nesretni ako Srbija dobije nešto značajno”.
Vučić je kazao i da je “ponosan” kada vidi kako ga na napadaju ljudi iz Evrope i svijeta, i Albanci i Srbi i da je njemu važno da građani znaju šta je želio u jednom trenutku i šta je mogao da ostvari.
“Neka cijene ljudi da li sam bio u pravu za 30 i 40 godina, vidjet ćete, reći će, onaj Vučić je bio u pravu sve što je govorio”, rekao je predsjednik Srbije.
Upitan za šta je bio u pravu, Vučić je kazao da se to odnosi na činjenicu da osim srbijanskih i albanskih, postoje i strani interesi i interesi njihovih obavještajnih službi.
Vučić je kazao i da on razumije sve one koji se protive ideji razgraničenja, kao što je to stav njemačke kancelarke Angele Merkel, ali da ne razumije “naše ljude” koji žele da “propadne Vučić, pa makar i da propala Srbija”.
Na stranačkoj sjednici održanoj 29. 08. 2018. godine u Novom Pazaru, Predsjedništvo Stranke pravde i pomirenja donijelo je odluku da će na predstojećim izborima za Bošnjačko nacionalno vijeće dati punu podršku listi Matice bošnjačke čiji je nosilac Muamer Zukorlić, u punom kapacitetu i cjelokupnu stranačku strukturu staviti na raspolaganje u cilju pobjede ove liste.” – Kako navodi Sadžakpress.
SPP-a je uputilo ppziv drugi. bošnjačkim strankama, organizacijama, udruženjima uzmu učešće u kampanji i podrže listu Matice bošnjačke.
Reis Sead Nasufović za svoju djecu odabrao je nastavu na srpskom jeziku. Supruga reisa, Suada Nasufović, prodaje školske knjige za nastavu na srpskom jeziku ali i traži knjige na srpskom kako bi djeca nastavila školovanje. Bošnjaci nemaju institucionalni sistem sprovođenja nacionalnog otrežnjenja, jer to je uloga matične zemlje,a mi je nemamo. Tako da velika odgovornost leži na pojedincima od autoriteta, koji moraju biti svjetli primjer.
Javna ličnost i odabreš za djecu srpski jezik, pri tome si još vjerski službenik iz reda bošnjačkog naroda, je dvostruka greška a ogromni grijeh prema svom narodu, koji radi neznanja i neobavještenosti pravi odabir srpskog jezika.
Makarska policija uhapsila je pre nekoliko dana Vladimira Kljajića, 40-godišnjeg državljanina Srbije, rodom iz Novog Pazara, zbog nekoliko krađa motocikala na području Makarske, ali ispostavilo se naknadno da ga traži i Luksemburg, čiji je sud za njim raspisao i evropski nalog za hapšenje zbog više teških krađa i razbojništava.
Takođe, Kljajić je pre nekoliko godina punio stupce srpskih medija kada je pretukao jednog fotografa iz Novog Pazara, i to navodno zato jer ga ovaj nije fotografisao kad je u Novom Pazaru gostovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Kljajića splitska policija sumnjiči da je tokom jula i avgusta na području Makarske i Tučepa počinio više kaznenih dela krađe, i tom prilikom je ukrao tri motocikla i iz trgovine razne artikle. Prvo je 24. jula došao pred kancelariju jednog makarskog advokata i seo na njegov motocikl “Piaggio Beverly”, okrenuo ključ koji je bio u bravi i njime se odvezao, oštetivši advokata za nekoliko hiljada evra.
Potom je dva dana posle, nešto iza 11 sati, zajedno s Aleksandrom Karalićem ušao u trgovinu Konzum u Makarskoj. Uzeli su s polica putnu torbu, više pakovanja ramsteka, razne vrste ribe i sireva i izašli su napolje, ne plativši račun od oko 180 evra. Pola sata kasnije, po prijavi, došao je u Tučepe i ispred jedne kuće opet ukrao motocikl, “Piaggio Beverly 350”, u čijem se volanu nalazio ključ, oštetivši vlasnika za najmanje 5.000 evra.
SLOMIO NOGU
Mesec dana kasnije, 26. avgusta Kljajić u Makarskoj ispred jednog restorana seda na motocikl “Yamaha T-max 530”, pali ga ključem koji je bio u volanu i odlazi, oštetivši vlasnika za najmanje 7.000 evra. Kad su ga istog dana oko 17 sati zaustavili policajci, Kljajić im je dao italijansku ličnu kartu na ime Andrea Rosi, na koju je samo stavio svoju fotografiju. Prilikom hapšenja Kljajić je pokušao da pobegne, ali dok je preskakao stepenice upao je u nekakvu rupu pa je slomio nogu.
Istražni sudija odredio mu je istražni zatvor zbog opasnosti od bežanja i opasnosti od ponavljanja dela, a Kljajić je ponudio garanciju od 10.000 evra. Od tri ukradena motocikla dva su pronađena.
– Žalićemo se na ovu odluku i nadamo se da će žalba biti usvojena i garancija prihvaćena – potvrdio je poznati splitski advokat Vinko Gulišija kojeg je Kljajić angažovao.
Srpski mediji pisali su o njemu u aprilu 2015. godine kada je, prilikom sastanka gradonačelnika i ambasadora nekoliko zemalja, izudarao fotoreportera Senada Župljanina, tada zaposlenog u Odeljenju za informisanje Gradske uprave Novog Pazara.
– Čekao sam u hodniku s ostalim kolegama da fotografišem posetu ambasadora kod gradonačelnika, kada je on nasrnuo na mene. Prvo me je verbalno vređao, psovao, pretio da će me naučiti pameti jer ga nema na fotografijama s premijerom Aleksandrom Vučićem, ministrom Rasimom Ljajićem i ostalim gostima koji su prethodnog dana posetili Novi Pazar, a koje sam objavio na stranicama grada. Odgovorio sam mu da moj posao nije da slikam njega nego zvaničnike, što ga je razljutilo pa me je udario dva puta u glavu, a kada sam pao, šutnuo me je nogom u grudi – ispričao je tada Župljanin za medije.
PROMENIO JE IME
Srpski novinari su potom otkrili da se Kljajić pre zvao Samir Ljajić, da je pre toga živeo u Italiji i da je promenio ime i prezime kako bi prikrio kriminalnu prošlost. Povodom tog napada oglasio se tada i Rasim Ljajić, aktuelni potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija, koji je “najenergičnije” tražio od policije i tužilaštva u Novom Pazaru “da hitno reaguju i preduzmu sve potrebne mere povodom fizičkog napada na Senada Župljanina, koji su naočigled desetak ljudi danas izvršili izvesni Samir Ljajić i nekoliko drugih osoba”.
– Tražim da se ovaj slučaj nasrtaja na novinara u potpunosti rasvetli, a počinioci privedu pravdi i adekvatno kazne. Današnji incident je samo vrhunac terora koji ova grupa već nedeljama vrši nad zvaničnicima, zastupnicima i radnicima u Gradskoj upravi i javnim preduzećima. Zato što niko od odgovornih lica iz opštine, zbog straha koji im je zadala ova grupa, danima nije hteo da reaguje, pa sam nažalost ja morao danas da to uradim – kazao je tada potpredsednik Vlade Srbije.
Ubrzo je na Kljajićevom profilu na društvenim mrežama osvanula sledeća poruka: “Poštovani ministre, evo zatvorio si me zbog lažnih informacija koje si dobio od ljudi koji ti svaki dan majku psuju. Hvala ti puno za ovaj postupak, a to je hvala meni koji sam tu tri meseca i koji nikada ništa loše nije uradio za stranku, i mojoj familiji koji smo ginuli za tvoju stranku”.
Adem Ljajić blizu je da napusti Torino u finišu prelaznog roka, a sam fudbaler je pokazao veliku želju da ostane u klubu.
Turski Bešiktaš pokazao je veliko interesovanje za Ljajića, kome se ostaje u Italiji, ali čelnici “bikova” insistiraju da ga puste kako bi rasteretili budžet.Protiv odluke kluba su i navijači italijanskog kluba jer žele da Ljajić i dalje nosi “desetku” u njihovom dresu, a sam Ljajić je priznao da se uprava najviše pita.”Želim da ostanem, odluka je na klubu”, rekao je Ljajić navijačima posle treninga, a prenosi Kalčomerkato.Prvi čovjek “bikova” Urbano Kairo podseća da se ekipa ovog ljeta pojačala Simoneom Zazom i Robertom Sorijanom, pa bi ofanzivni vezista mogao da ima manju ulogu.
“Ako pustimo Ljajića to je samo zbog toga što je nesrećan ulogom”, objasnio je Kairo, iako fudbaler tvrdi drugačije.
Smatra da se možda ofanzivni vezista ne bi složio sa ulogom koja mu je namjenjena.”Ako neko obožava Adema onda sam to ja, on je od onih igrača koje bih uvek zadržao. Uživanje je gledati ga i ne bih ga izgubio ukoliko to ne zatraži”, rekao je Kairo i dodao da je veliko pitanje da li bi srpski reprezentativac pristao da odigra samo 20 utakmica u sezoni i to uglavnom kao rezerva.Ljajić je dvije godine član Torina, a ranije je nastupao za Romu, Inter, Fjorentinu i Partizan.
izvor Tanjug