Naslovna Blog Stranica 3098

Na današnji dan 29.08.1189.g. izdana je Povelja bosanskog bana Kulina

0

Na današnji dan 29.08.1189.g. izdana je Povelja bosanskog bana Kulina Dubrovačkoj republici. Pisana je na starobosanskom narodnom jeziku i bosanskim pismom bosančicom. Ovaj dokument je ne samo najstariji dosad pronađeni očuvani bosanski državni dokument, nego je Povelja bosanskog bana Kulina i najstariji državni dokument kod svih južnoslavenskih naroda i država. Povelja Kulina bana je prvi poznati diplomatski dokument pisan na bosanskom jeziku, i kao takav zaslužuje pažnju kako jezikoslovaca, tako i historičara. Njegova vrijednost za bosansku i bošnjačku srednjovjekovnu historiju je nemjerljiva. To je prvi poznati dokument izdan od strane jednog bosanskog vladara vladaru, tj. knezu, druge države.
Njen značaj ogleda se u dva područja: historiji bosanske državnosti i historiji bosanskog jezika. Što se tiče prvog aspekta, može se reći da je Kulinova povelja rodni list bosanske državnosti. Iz njenog sadržaja jasno se može uočiti činjenica da je Bosna već u 12. stoljeću imala uređenu državu i instituciju suverenog vladara, mada o tome postoje dokazi i iz 10. stoljeća. To su kroz historiju prešućivali i pokušavali osporiti razni historičari, geografi, politolozi iz nekih okolnih zemalja. Još uvijek srpski i hrvatski historičari mitomani pokušavaju uvrstiti Kulinovu povelju u spomenike vlastite nacionalno-jezičke historije, mada na njenom početku jasno stoji odrednica “(banь) bosьnьski”. Također, u povelji se uočava da je Bosna već tada imala prijateljske odnose s Dubrovnikom, koji su se nastavili održavati kroz iduća stoljeća, te da je tada bila razvijena i trgovina na cijeloj teritoriji tadašnje bosanske države. To govori da Bosna nije bila zatvorena i da je održavala veze i s drugim državama. Još jedna važna činjenica o kojoj svjedoči ova povelja jeste postojanje pisarske kancelarije na banovom dvoru, što dokazuje dugu tradiciju pismenosti na bosanskom tlu, a često se kultura (a ponekad i kulturni nivo) jednog naroda veže upravo za početke pismenosti kod tog naroda. Povelja Kulina bana očuvana je u tri primjerka u Dubrovniku. Dva primjerka se tamo nalaze i danas, a treći primjerak, ukraden u 19. vijeku danas se nalazi u posjedu Ruske akademije nauka i umjetnosti u Sankt Petersburgu u Rusiji. Mnogi smatraju da je to original među poznatim primjercima. BiH je uputila zahtjev za njeno vraćanje. Rusija je odbila zahtjev jer smatra da Povelja Kulina bana, kao drugi dokument na slavenskom jeziku po starosti, jednako pripada i njihovoj historiji.

Bronzane medalje za prijepoljske odbojkaše

0

Bronzane medalje za prijepoljske odbojkaše na pjesku i košarkaše na Međunarodnom finalu SIM u Splitu
Mladi prijepoljski basketaši i odbojkaši na pesku osvojili su bronzane medalje na Međunarodnom finalu Sportskih igara mladih, koje je od 20. do 25. avgusta održano u Splitu.
Na Međunarodnom finalu Sportskih igara mladih Srbija je bila najuspješnija sa 36 osvojenih medalja. Našu zemlju su, zajedno sa vršnjacima iz cijele Srbije, predstavljale dijve ekipe iz Prijepolja, i obe su se okitile medaljama. Bronzane medalje osvojili su Amar Memović i Zijad Mehović u odbojci na pesku i Ognjen Matović, Filip Pleskonjić, Rifat Rovčanin i Vladimir Mosurović u basketu „3 na 3“. Oni nisu krili zadovoljstvo osvajanjem medalja u Splitu.Postignutim rezultatom zadovoljan je i trener odbojkaša Samir Memović koji osvajanje bronzane medalje smatra fenomenalnim uspehom.
U Splitu se takmičilo više od 1.100 učesnika, dečaka i devojčica školskog uzrasta iz Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine, pa ostvareni uspeh prijepoljskih dečaka još više dobija na značajuOsim takmičenja, bilo je vremena i za mini letovanje ali i druženje sa vršnjacima iz okruženja. Sportske igre mladih su najveća amaterska manifestacija za decu do 14 godina u Evropi, a budući šampioni u raznim sportovima stekli su puno novih drugara.

Ljetnji vašar vašar u Novom Pazaru premašio očekivanja

0

Ovogodišnji letnji vašar u Novom Pazaru premašio je, po broju posjetilaca i izlagača, sva očekivanja. Tokom četiri dana trajanja manifestacije, naš grad je kako i priliči trgovačkom centru bio domaćin brojnim gostima iz okolnih gradova, regiona i dijaspore, a interesovanje za ponudu domaćih preduzetnika na vašaru, tradicionalno su pokazali i Novopazarci.

Organizator, Sportsko sajamska ustanova Pendik, čiji direktor Enes Pljakić kaže da je razloga za zadovoljstvo mnogo, već ide korak napred tražeći, shodno interesovanju za ovakve vrste susreta, i veći prostor neophodan izlagačima.

„Cilj nam je da izađemo u susret svima koji tokom letnjeg perioda i sve popularnijeg vašara žele da izlože robu, ali i da koncept ne bude sveden na kupoporodajni princip. Zaista je ove godine bilo interesovanja za mnogo više kapaciteta od onih kojim raspolažemo u dvorani Sajamsko sportske ustanove „Pendik“, pa smo sve bliži ideji da naredni letnji vašar organizujemo na Rekreacionom centru i ponudu obogatimo novim sadržajima“, rekao je Pljakić, a prema raspoloživim podacima, ove godine u želji da obiđu Letnji vašar „Pendik“ je posjetilo blizu 50 000 ljudi, odnosno, čak 10 000 više nego prošle godine. Svi putevi vodili su u Novi Pazar, gde odavno nije viđeno toliko autobusa, iz Srbije, od Prokulja, preko Vrnjačke Banje, ali i iz Crne Gore, odakle su posebno interesovanje za posetu pokazali u Bijelom Polju.

„Šta reći osim da je jako lijepim povodom Novi Pazar zaista vratio svoj stari duh trgovačkog i turističkog centra. Ne računajući goste iz okolnih sandžačkih gradova, čija podrška dešavanjima u našem gradu nije izostala godinama unazad, mnogima smo ovih dana bili sjajni domaćini. Posebno raduje posjeta ljudi iz opština sa kojima kad je u unutrašnjosti Srbije riječ, nismo imali značajnu komunikaciju“, Pljakić, istakavši da je oduševljenje izazvao susret sa gradonačelnikom Nihatom Biševcem.

„Gradonačelnik je od izlagača i posjetilaca čuo samo reči hvale na račun organizatora i slobodno mogu reći da manifestacija ovakvog tipa, u pogledu kvaliteta organizacije, ne postoji“.

Direktor Sajamsko sportske ustanove „Pendik“ izrazio je uvjerenje da će ljetnji i zimski vašar, koji se u našem gradu održavaju godinama unazad, vrlo brzo postati deo zvanične turističke ponude Novog Pazara, i doprineti da ovaj kraj vrati trgovačku slavu iz vremena velike Jugoslavije.

Sutra počinju 45. Sandžačke igre

1

Sutra počinju 45. Sandžačke igre, posle dugog niza godina…

Organizacija ovih igara biće vrhunska, dok će manifestacija okupiti sve ono značajno iz domena sporta u Sandžaku..

Uspostavljen je moderan press-centar, odakle će se, putem raznih medija, građanstvu servirati svi rezultati i vijesti sa takmičenja..

Dođite na otvaranje, četvrtak 30.08.'18. Atletski stadion u Novom Pazaru..

Mještani sela Čitluk, Medžlis IZ-e Sjenica, konačno će dobiti svoju džamiju.

0

Delegacija Mešihata IZ-e u Srbiji predvođena muftijom dr. Mevlud ef. Dudićem i glavni imam Sjeničkog medžlisa Ramiz ef. Hamidović uveličali su ovaj poseban dan.Delegaciju su još činili dekan FIS-a dr. Enver ef. Gicić kao i imami iz obližnjih sela.U uvodnoj riječi glavni imam Hamidović istakao je da je džamija mjesto gdje se okupljaju vjernici te da nikako ne može služiti za razjedinjavanje istih.“Ima 36 džamija ukupno na području Medzlisa Sjenica, a ovo je 37. Bez obzira što nas ima manje i dalje održavamo vjeru i izgrađujemo Allahove kuće. Molim Allaha da ukabuli vakifu koji je nesebično dao parcelu za izgradnju ove džamije.”
Muftija dr. Mevlud ef. Dudić obratio se prisutnima ističući da je zahvaljujući džematlijama, a prvenstveno vakifu, ovo selo dobilo Allahovu kuću.“Allah je dao mogućnost da kroz činjenje dobrih djela napravimo sebi lijepo mjesto na Ahiretu. Dosad ste bili garib selo – selo gdje nema džamije je pusto mjesto i teško mjestu koje nema džamiju.”Dekan FIS-a proučio je dovu za hairli početak, a nakon toga uslijedilo je postavljanje kamen temeljca. (Sana

Za ratovanje u Siriji optužba terorizam, za Ukrajinu uslovna! Državni organi Srbije imaju dvostruke aršine kada je reč o učešću naših građanima na ratištima u drugim državama.

0

Dok se oni koji ratuju u Siriji optužuju za terorizam, pripadnicima formacija koji brane ruske interese u Ukrajini sudi se za lakša krivična dela i po pravilu završavaju na slobodi sa uslovnom kaznom.Isidora Stakić, istraživačica Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, kaže za Danas da država, odnosno sudstvo i tužilaštvo, očigledno „gledaju kroz prste“ onima koji „štite ruske interese“.– Kako drugačije objasniti činjenicu da se učesnicima rata u Ukrajini sudi za učešće u oružanom sukobu na teritoriji strane države, po krivičnom delu koje je u Krivični zakonik uneto 2014. godine, dok se učesnicima ratova u Siriji sudi za dela vezana za terorizam, gde su kazne znatno veće – ističe Stakić.Četvoro „ratnika“ iz Sirije, državljana Srbije, već je osuđeno na zatvorsku kaznu, dok se iza rešetaka ne nalazi nijedan koji je bio na ratištu u Ukrajini.– Oni se uglavnom nagode sa tužilaštvom, ali detalji te nagodbe nisu poznati javnosti. Dobijaju uslovne kazne i budu pušteni na slobodu – kaže Stakić.Da li će tako proći i Bratislav Živković, poznat kao komandant Četničkog pokreta u Srbiji, videćemo kada mu istekne mera zadržavanja od 48 sati. On je uhapšen po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Kruševcu zbog osnovane sumnje da je organizovao učestvovanje u ratu u inostranstvu. Živković je obuhvaćen istragom Generalnog tužilaštva Ukrajine o učešću šestorice državljana Srbije u sukobima u istočnoj Ukrajini na strani proruskih strana. Navodno su učestvovali u sukobima u oblastima Donjeck i Luganjsk na strani proruskih separatista kao deo ekstremne desničarske organizacije „Unitй Continentale“.Isidora Stakić kaže da jedan deo učesnika na ukrajinskim ratištima odlazi iz ljubavi prema Rusiji, dok mnogi od njih ratuju zbog finansijske koristi. Prema pisanju medija, oko 300 Srba ratuje u Ukrajini, a put im plaća ruska organizacija „Kosovski front“. Služba bezbednosti Ukrajine je srpskim vlastima u dva navrata predala spiskove građana Srbije koji se bore u Donbasu, ali zvaničnih reakcija vlasti u Beogradu nije bilo.– Kod nas ne postoji otklon od ekstremnog nacionalizma i ultradesničara. Oni nisu označeni kao pretnja, već naprotiv, kao patriote. Umesto da država napravi radikalni otklon od njih, oni se čak popularizuju u pojedinim medijima, pa i u političkom diskursu – ističe Stakić. Sa druge strane, dodaje, učesnici ratova u Siriji su označeni kao „teroristi“.
KazneIzmenama Krivičnog zakonika Srbije iz 2014. za učešće državljana Srbije na stranim ratištima zaprećena je kazna zatvora u trajanju od šest meseci do pet godina. Za organizovanje učešća u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi zaprećena je kazna zatvora u trajanju od dve do deset godina.Kako je potvrđeno za Radio slobodnu Evropu, u februaru 2018. Viši sud u Beogradu je doneo 28 osuđujućih presuda protiv državljana Srbije koji su učestvovali u ratu u inostranstvu, od kojih je 26 pravosnažnih na osnovu priznanja krivice i nagodbe s Tužilaštvom.

Eksluzivno!!! Turkoglu dolazi u Novi Pazar

0

Gradonačelnika Nihata Biševaca i rukovodstvo košarkaškog kluba Novi Pazar danas je primio predsednik košarkaškog saveza Turske Hidajet Turkoglu.

Na sastanku je bilo reči o razvoju ovog sportskog kolektiva i saradnje sa privrednicima iz Turske, kao i tamošnjim klubovima.

Na poziv gradonačelnika Biševca Turkoglu će na početku prvenstva posetiti Novi Pazar.

-Iznenađeni smo srdačnim prijemom, od strane najvećeg sportiste poreklom iz Sandzaka, gospodina Turkoglua. Sastanak bio konstruktivan i efikasan, dogovorili saradnju, koja će znatno unaprediti kvalitet i doprineti uspehu OKK Novi Pazar, kazao je direktor kluba Medjedović.

Prvi rezultati ovog sastanka videće se već u oktobru nakon posete predsednika Turkogluo našem klubu i Novom Pazaru, izjavio je Međedović.

ŠARČEVIĆ: NAJAVA PROTESTA PROSVETNIH RADNIKA JE ZAUZIMANJE BOLJE POZICIJE U PREGOVORIMA

0

Ministar prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Mladen Šarčević ocjenio je danas da je najava protesta sindikata prosvjetnih radnika motivisana zauzimanjem bolje pozicije u pregovorima kada su u pitanju platni razredi i promjena načina finansiranja.Šarčević je danas u Zrenjaninu, gdje je otvorio naučni simpozijum o pivu, rekao da 1. septembar služi da se “ukaže na sebe”, ali da sada “nije tvrd model nerazumjevanja izmedju države i sindikata”.
“Ostalo je da se danas ili sutra nadju predstavnici Ministarstva i sindikata za neke popravke unutar samog sistema. Da li će, recimo, bolju poziciju imati bibliotekari, koji su po toj matrici shvaćeni kao dio kulture. To je fino štelovanje unutar sistema”, rekao je novinarima Šarčević.Naveo je da je mnogo važnije ono što ljudi u sindikatima žele da ostvare.“Trebalo bi predstavnici sindikata prosvjete da sjednu sa zdravstvom, socijalom, sa svim drugima, i uporede to što bi kod nekoga bilo bolje, veće ili manje. Znači, tu se krije taj trik. A inače, sama matrica daje mogućnost da se povećanja plata u prosveti dese već od 1. januara, kroz procjenu kvaliteta”, rekao je ministar Šarčević.Četiri reprezentativna sindikata prosvjetnih radnika najavili su protest za petak 31. avgust.Oni su naveli da će od Vlade Srbije zatražiti da prosvjetni radnici sa sedmim stepenom obrazovanja budu prebačeni u devetu platnu grupu i dodali da su nezadovoljni time što su prema sistemu platnih razreda smešteni u osmu platnu grupu, dok su ostala zanimanja sa istim stepenom obrazovanja smeštena makar u devetu radnu grupu.
izvor Beta

DILERU IZ NOVOG PAZARA ČETIRI IPO GODINE ZATVORA ZBOG TRGOVINE DROGOM

0

Novopazarac S. Fetahović, koji je uhapšen sinoć zbog posedovanja gotovo kilogram marihuane, priznao je krivicu i sklopio sporazum sa Višim javnim tužilaštvom u Novom Pazaru na osnovu kojeg će biti pravosnažno osuđen na četiri godine i šest meseci zatvora, nezvanično saznaje indeksonline.rs

– On je, posle hapšenja i istrage, pred Tužilaštvom priznao da je kanabis nabavio i držao radi dalje prodaje zbog čega mu je utvrđena kazna zatvora u trajanju od četiri godine i šest meseci zatvora –

.

Izvor indeksonline

DILERU IZ NOVOG PAZARA ČETIRI IPO GODINE ZATVORA ZBOG TRGOVINE DROGOM

0

Novopazarac S. Fetahović, koji je uhapšen sinoć zbog posedovanja gotovo kilogram marihuane, priznao je krivicu i sklopio sporazum sa Višim javnim tužilaštvom u Novom Pazaru na osnovu kojeg će biti pravosnažno osuđen na četiri godine i šest meseci zatvora, nezvanično saznaje indeksonline.rs

– On je, posle hapšenja i istrage, pred Tužilaštvom priznao da je kanabis nabavio i držao radi dalje prodaje zbog čega mu je utvrđena kazna zatvora u trajanju od četiri godine i šest meseci zatvora –

.

Izvor indeksonline