Popularni bosanskohercegovački pjevač Armin Muzaferija svojoj vjernoj publici je za prvi dan Kurban-bajrama poklonio pjesmu koja nosi naziv „Džehva“. Tekst pjesme uradio je Džemaludin Latić, muziku Alen Lemešević, dok aranžman potpisuje Adnan Mušanović.
Spot za ovu numeru snimila je produkcija „Gotiva“, i to na nekoliko lokacija u Sarajevu, pod rediteljskom palicom Murisa Beglerovića. Vrhunsku ekipu glumaca predvodi Reshad Strik, holivudski glumac bosanskog porijekla koji igra Hajrudina, te Berina Crnišanin (Džehva).
Muzaferija je istakao da mu je ovo najozbiljnija pjesma u dosadašnjoj karijeri. Tvrdi da ga upravo ona pokazuje u mnogo ozbiljnijem svjetlu u svakom smislu, te dodaje da je sva ljepota bosanske tradicije sadržana u „Džehvi“.
Pjesma priča ljubavnu priču staru nekoliko stotina godina, a ukoliko je još uvijek niste poslušali, imate priliku učiniti to u nastavku
Muslimani širom svijeta sutra dočekuju Kurban-bajram, najveći i najznačajniji muslimanski blagdan. Osim obreda klanja kurbana (ovca, koza, krava ili deva), simboličnog žrtvovanja u ime Boga, ovaj Bajram je značajan i zbog hadža, hodočašća u Mekku, što je jedan od pet stubova islama.Prema vjerskim propisima Kurban-bajram traje četiri dana, a zvanično nastupa nakon klanjanja Bajram-namaza. Nakon toga slijedi tradicionalni bajramski doručak, a zatim i klanje kurbana.
Kurbansko meso obično se dijeli komšijama, siromašnima i rodbini. Simbolika Kurban-bajrama je socijalni aspekt, jer se naročito vodi briga o najugroženijim kategorijama društva.
Praksa klanja kurbana veže se za poslanika Ibrahima a.s., kojem Bog šalje crnog ovna kao zamjenu za njegovog sina Ismaila kojeg je iz poslušnosti Allahu trebao žrtvovati.
Običaj je da se u dane ovog vjerskog blagdana pripremi bogata trpeza, obavezno se posjećuje rodbina, komšije i prijatelji, a oni najmlađi se daruju tzv. “bajrambankama”.
Dani Bajrama su vrijeme radosti, veselja i druženja prijatelja i familije.
Svim muslimanima redakcija portala Sandžak Habera i Glasa Pazara želi sretan Bajram.
Bajram Šerif Mubarek Olsun.
Nevladina organizacija Put sredine podijelila je preko 700 bajramskih paketića korisnicima Udruženja psihologa Novi Pazar, mališanima u centru grada, dijeci koja leže na Dečijem odeljenju novopazarske bolnice kao i jetimima koji su izgubili jednog ili oba roditelja.
Bajramaski paketići obradovali su korisnike iz Udruženja psihologa Novi Pazar. Njima je podeljeno 70 paketa a osmeh na njihovom licu nije mogao da se sakrije.
Članovi Puta sredine podijelili su veliki broj paketića i u centru grada.
Osim ove akcije članovi nevladine organizacije planiraju podelu školskog pribora i na početku školske godine kojim će obradovati đake prvake.
Nema razlike između napada na našu ekonomiju i direktnog napada na naš ezan i zastavu, cilj je isti, cilj je Tursku i turski narod baciti na koljena, cilj je staviti nas u zatočeništvo, izjavio je danas turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
ANKARA (AA) – Nema razlike između napada na našu ekonomiju i direktnog napada na naš ezan i zastavu, cilj je isti, cilj je Tursku i turski narod baciti na koljena, cilj je staviti nas u zatočeništvo, izjavio je danas turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, javlja Anadolu Agency (AA).
Erdogan je u današnjoj videoporuci čestitao predstojeći islamski blagdan Kurban-bajram svim muslimanima svijeta.
Podsjećajući da je turski narod do današnjih dana ostao uspravan zbog svoje sposobnosti da djeluje kao jedno tijelo, jedno srce i jedna pesnica, Erdogan je napomenuo da je to i bio razlog prevazilaženja svakog napada u posljednje vrijeme, od pokušaja državnog udara u julu 2016. godine do svih napada koji su odlučno odbijeni.
“Svaki napad na našu slobodu, na naš ezan i zastavu s jednakom odlučnošću smo odbili”, rekao je Erdogan.
Erdogan je podsjetio da je Turska 15. jula tokom odbijanja pokušaja državnog udara pokazala spremnost na borbu za opstanak na hiljadugodišnjoj teritoriji pod svaku cijenu.
“Nema razlike između napada na našu ekonomiju i direktnog napada na naš ezan i zastavu, cilj je isti, cilj je Tursku i turski narod baciti na koljena, cilj je staviti nas u zatočeništvo. Oni koji misle da će Tursku poraziti udarom na vrijednost valute, a to nisu uspjeli koristeći terorističke organizacije, razne izdajničke čete i zamke, ubrzo će shvatiti koliko griješe. Uz Božiju pomoć, naša je zemlja dovoljno snažna da prevaziđe sve ovo. Dovoljno je da budemo jedinstveni”, rekao je Erdogan.
Predsjednik Turske je poručio i da je stalno u mislima i dovama sa svim potlačenim ljudima u Palestini, Siriji, Južnoj Aziji i drugim dijelovima svijeta.
Ispod linije siromaštva živi pola miliona stanovnika Srbije, koji nisu u stanju da zadovolje minimalne egzistencijalne potrebe, podaci su Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva. Kako bi bar malo olakšale i ulepšale težak život u siromaštvu, grupa humanih osoba, uglavnom žena, okupljenih oko Sabihe Dacić, pomaže desetak porodica u Prijepolju, a paketima humanitarne pomoći obradovali su i mališane iz centra za azil „Berlin“ u Sjenici.
Sabiha Dacić se humanitarnim radom bavi više od dvadeset godina, koji joj je, kako kaže, životno zadovoljstvo. Od 2012. godine, kada je potreba za dobročinstvom prerasla njene lične mogućnosti, pored porodice, počinje uključivati i svoje prijateljice i komšinice.
Zaista u našem gradu i okolini ima potrebe pomoći drugima. Ne mora to biti novčano, ima drugih načina kako se može organizirati, kako se može pomoći. Moje prijateljice i ja trenutno opremamo domaćinstva, onda šaljemo namirnice, odeću… Kod mene je emocije izazvao i onaj val izbjeglica iz Sirije i javila se velika želja da im pomognem. Jednog dana sam u svojoj kući otvorila sve ormane – imam četvoro djece, Bogu hvala, i mi smo tu – i onda sve što je bilo viška našlo se tu na sred sobe. Pozvala sam i nekoliko prijateljica, objasnila im o čemu se radi. One su to podržale i onda su mi se pridružile tu u spremanju i pakovanju – kaže Sabiha Dacić.
Najduže pomaže jednoj porodici iz Brodareva, u kojoj žive tri devojčice osnovnoškolskog uzrasta, čija je majka umrla pre šest godina, a kojima je pre nekoliko dana obezbedila uvođenje struje.
Mnogim porodicama je uz pomoć donatora dopremila najneophodniji nameštaj i belu tehniku.
Zamislite vi na današnjici da žena nema kupatilo, da žena nema električni šporet, da nema frižider – to je nešto nezamislivo – ali Boga mi ima. Kad se ode, pa se vidi, želudac se prevrne od te neke tuge i žalosti. Opremili smo pet – šest kuća tim nekim dobro očuvanim namještajem. Ja ovom prilikom apelujem da se ne baca taj namještaj, već da se raspita i vidi kome on može koristiti. Treba otići u Centar za socijalni rad, pa naći makar jednu porodicu i ovako ljeti kad se skupi dijaspora, opremiti – ističe Sabiha.
Ona poziva lokalnu samoupravu, Centar za socijalni rad i Crveni krst da se više angažuju kako bi se porodicama slabijeg materijalnog stanja obezbedio egzistencijalni minimum. Takođe ističe da u humanitarnom radu ne treba gledati ni nacionalnu ni političku pripadnost, već od srca pomoći onima kojima je ta pomoć zaista neophodna.
Mora se napraviti neka fotografija. Malo to bude neprijatno meni lično, ali moramo pokazati drugima koji mogu pomoći da postoje porodice kojima je pomoć neophodna. Ja znam kolika je vrijednost tajnog dobrog djela, odnosno sadake, ali nekada se o tome mora i ovako javno progovoriti, samo iz tog razloga da se u nama probudi ta svijest da se drugima mora pomoći. Mi na kraju sa sobom u bolji svijet nosimo samo naša dobra djela, sve ostalo je, Boga mi, prolazno – zaključuje.
Trenutno se pripremaju pošiljke koje će za Bajram obradovati 210 mališana iz centra za azil u Sjenici, ali i nekoliko porodica u Brodarevu, Kolovratu, Dušmanićima i Istočnom Sarajevu.
Povodom nastupajućeg Kurban Bajrama – nacionalnog blagdana Bošnjaka predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Sulejman Ugljanin, uputio je Bajramsku čestitku svim Bošnjacima i građanima Sandžaka koji slave ovaj blagdan.
U čestitki se kaže:
“Povodom nastupajućeg Kurban-bajrama, upućujem iskrene čestitke svim Bošnjacima u Sandžaku i dijaspori i svim građanima koji slave ovaj blagdan.
Neka i ovaj Kurban Bajram, kao svi prethodni i kao svi budući, bude blagdan sreće, blagostanja, jedinstva i mira među ljudima.
Želja mi je da ovi mubarek dani učvrste vjeru i nadu u bolju budućnost i napredak, budu podsticaj širenju tolerancije, povjerenja i saradnje među ljudima svih nacija i vjera, želim Vam sigurnu sadašnjost i sretnu budućnost.
Bajram šerif mubarek olsun.”
Četnički pokret svake godine tokom ljetnjih mjeseci organizira, kako kažu, olimpijske igre. Četnici tvrde da tako slijede tradiciju koju je započeo Draža Mihailović na kraju Drugog svjetskog rata. Tada je, 27. marta 1945. u severnoj Bosni, na planini Vučijak održana prva četnička olimpijada. Takmičili su se u bacanju kamena sa ramena, trčanju na 100, 200 i 500 metara, skoku uvis i udalj.
Gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac čestitao je predstojeći Kurban bajram. U čestitki stoji : “Svim pripadnicima islamske veroispovijesti u Novom Pazaru i dijaspori, upućujem najiskrenije čestitke povodom nastupajućeg Kurban bajrama.
U mislima smo sa našim hadžijama, u danima podnošenja žrtve zarad većeg dobra. Neka ovaj praznik osnaži vrline solidarnosti, uzajamnog uvažavanja i poštovanja. BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN – stoji u čestitki gradonačelnika Novog Pazara.
Gradska uprava Novog Pazara i Kulturni centar će nizom događaja obilježiti Kurban bajram. Vatromet, brojni koncerti, a i “Bajramska sofra” u centru grada biće upriličeni tokom bajramskih praznika.
Bajramski praznici u Novom Pazaru će biti obeilježeni nizom događaja koje organizuje Gradska uprava u Novom Pazaru. Prva noć Kurban bajrama ostaće upamćena po spektakularnom vatrometu, koji će sinhronizovano biti ispaljen sa više lokacija u gradu. Drugog dana bajrama u srijedu 22.avgusta u 12 sati na gradskom šetalištu kod Sebilja u održaće se „Bajramska sofra“.
Istog dana Kulturni centar Novi Pazar organizuje veliki koncert sevdaha i ilahija i kasida, kada će nastupiti ansambl Zefir iz Srebrenika. Koncert počinje u 20:30h na bini kod pečurke.
Trećeg dana Kurban bajrama istom mestu nastupiće Šefčet Hamidović –Ringo i, bosanskohercegovačka pjevačica sevdalinki Hasiba Agić. I ovaj koncert zakazan je u 20:30h.
Pretpraznična euforija, po tradiciji, osetila se tokom celog dana.
Gužve na ulicama Novog Pazara bile su uočljive jutros, kada su se kupovale sveže namirnice, meso i sve ono što je potrebno za pripremu tradicionalnog bajramskog ručka, oko kog će se sutra okupiti muslimanske porodice.
Povodom nastupajuceg velikog blagdana Kurban-bajrama, u ime Mešihata Islamske zajednice Sandzaka, svim pripadnicima i pripadnicama Islama upućujem iskrene čestitke uz želju da ga dočekate, svečano obilježite i ispratite u sreći, zdravlju, rahatluku, duhovnom uzdizanju i međusobnom zijaretu, druženju i veselju.
Svim Allahovim gostima-hadžijama koji se nalaze u mubarek mjestima želim da ovu dužnost obave časno i da im Gospodar ukabuli obrede i dove, a njihovim porodicama svako dobro, selamet i bereket, te sretan ponovni susret sa najmilijima.
Molim Allaha dž.š. da čitavom čovječanstvu podari više tolerancije, međusobnog razumijevanja i pomaganja u dobru i izgradnji trajnog mira.