Boravak osmanlija na ovim prostorima ostavio je duboke tragove u kulturi, tradiciji, arhitekturi i poseban doprinos svojim dolaskom dali u širenju orijentalno-islamske kulture.
Moćno Osmanlijsko carstvo je širilo svoj uticaj na svim poljima kulture što dr. Mensur Zukorlić prati i analizira od arhitekture, vjere, preko prodora arapskog, turskog i persijskog jezika pa sve do izrade zanatskih predmeta, ukrasnih predmeta, nišana, rukopisa i sl. Na cijelom prostoru Sandžaka orijentalna kultura se naglo razvija u svim svojim oblicima mijenjajući tradicionalne i nekadašnje oblike.
Od dolaska Osmanlija počinje nagla promjena društvenog i kulturnog života. Stanovništvo počinje učiti čitati i pisati na orijentalnim jezicima. Stanovništvo se okreće arapskoj kulturi, ali i zadržava dijelove svojeg tradicionalnog. To se prvo uočava na nišanima i zanatskoj radinosti. Ipak najveći utjecaj je vidljiv na elementima arhitekture te na džamijama, kućama, avlijama, kulama i gradovima, javljaju se svi oblici orijentalne kulture u svim svojim uticajima i nivoima. Osnivanjem islamskih obrazovnih ustanova usavršavao se arapski jezik, a učenje i napredak u kulturi osjećao se na svakom koraku. Kultura tog doba počivala je na dobročinstvu i vakufima. Mektebi i islamske škole širile su utjecaj orijentalne kulture na svim nivoima. Uz svaku džamiju i tekiju bile su pripojene biblioteke čije su knjige bile dostupne svim obrazovanim stanovnicima.
Tako se rađala arebica i alhamijado književnost iz orijentalne kulture i rasla na poznatom i domaćem tlu. Razvoj ovih oblika upućuje na spoj istoka i zapada, orijenta i Sandžaka. Razvoj vjere na ovim prostorima uz sve ono što je prati u svim njenim oblicima kulture zanimljivo i naučno je praćen u knjizi. Teme koje najavljujemo će obrađivati i upoznavati čitaoce o svekolikoj i bogatoj kulturi orijenta. Džamije, medrese, mektebi, karavan saraji, hanovi, bezistani, mostovi… odišu orijentom tog vremena radove će mo objavljivati na jednom mjestu kako i zaslužuje.
Mensur Zukorlić ovom tekstovima skreće pažnju na orijentalnu kulturu koja postoji tu oko nas, i to na kulturu kojoj sve manje poklanjamo pažnju. Mensur će na jedan naučno zanimljiv način obrađivati orijentalnu kulturu na prostorima Sandžaka, te je učinti privlačnom i posebnom.
Nova vrsta kolumne, gdje će nam vezu između tradicije našeg naroda i uticaja islama, pisati doktor orijentalistike, Mensur Zukorlić!! Nova mjesečna kolumna!!KULTURA ORIJENTA POČIVA NA DOBROČINSTVU I VAKUFIMA.
STRAŠNO!!!! OVAJ VIDEO JE ZAISTA STRAŠAN!!!!
Ovo je tekst i video koji je stigao u našu redakciju, pa ga prenosimo u cjelosti:
“Jedini smo na području Sandžaka koji se bave istraživačkim novinarstvom, čak možda jedini van zvaničnih medijskih kuća u Beogradu. Uradili smo veliki broj priloga i tekstova o raznim zloupotrebama. Zadnji serijal emisija “Tragovima istine” stopiran je radi nedostatka sredstava.
Javljamo se Vama zato što smo podstaknuti novom uređivačkom politikom. Šaljemo vam mali dio nasih dokaza, u vezi posljednjeg izlaganja u Skupštini grada Novog Pazara, od strane člana Gradskog vijeća, Fevzije Murića. Dostavljamo Vam u prilogu mali video klip, koji sadrži priznanja od strane Hajra Tutića o prodaji vakufskih dobara. Prodaja vakufa od strane rukovodstva Islamske zajednice se odvijala u periodu od 1980. godine do 1993. godine. Ova imovina ne treba da bude predmet povratka, zato što je dobrovoljno prodavana, nego da ide na teret Sudnjeg dana, svima onima koji su ucestvovali u prodaji ovih vakufa. Hajro Tutić je samo mali dio priznao, radi se o mnogo većoj imovini koja je prodata u tom periodu.
Komunistističke vlasti su uzimale vakufska dobra u periodu od 1945. do 1980. godine, taj dio imovine se mora povratiti, a mi kao muslimani treba da uradimo sve što je do nas, da pomognemo povrati. Sva dokumenta o ovom periodu smo pribavili, i odradit ćemo jedan prilog o njemu, očekujemo pomoć nadležnih institucija i naroda da se ova imovina vrati.
Najstrašniji period zloupotrebe vakufa je od 1993. do 2018. godine, pod patronatom Muamera Zukorlića. Gdje nas Mešihat Sandžaka nije vlasnik Reude, Internacionalnog univerziteta, izdavačke kuće El-kelimeh i mnogobrojnih drugih vakufskih dobara, gdje se vrše strašne ekonomske zloupotrebe. Materijal za ove tvrdnje imamo za ukupno 20 serija.
USKORO KOMPLETAN MALI PRILOG, SAMO ZA VAŠU REDAKCIJU!!”
Bošnjačka porodica obnavlja pravoslavnu crkvu
U selu Osredak kod Cazina u Bosni i Hercegovini prije rata živjeli su Bošnjaci i Srbi. Vremenom su se svi stanovnici srpske nacionalnosti raselili. Za sobom su ostavili crkvu i groblje, koje je bilo u sve lošijem stanju. Posljednjih godina crkvu i groblje renovira i održava muslimanska porodica.
https://youtu.be/H1kc5B2eehA
Mesud, njegova supruga i sinovi proteklih godina svaki slobodan trenutak koriste za obnovu crkve.
“Ovo je crkva koja je počela da se renovira prije četiri godine, bila je u fazi rušenja, da se nije krenulo sa obnovom već bi srušena bila. Onda se krenulo sa čišćenjem, saniranjem zidova, koji su se bili razišli, popucali skroz”, kaže Mesud Keranović
Nekada je radio na građevini i odatle iskustvo, ali kaže kako ga je volja da renovira ovu crkvu podstakla da nauči i neke poslove koje nije ranije znao.
‘Ipak je to njihova svetinja’
“Živim ovdje više od 40 godina i moji prijatelji, prije sveg zla što je bilo, rat i to što nas je snašlo, više nisu tu, pa dođu ovdje, stojimo, pričamo… A iza stoji ruševina, a to je ipak njihova svetinja”, nastavlja Mesud Keranović.
Ostali mještani iz sela nisu bili oduševljeni idejom, tako da su jedinu pomoć Mesudu pružili sinovi i supruga. Sinovi studiraju građevinu, tako da su, prije svega, ocu davali ideje.
“Na početku je sve bio fizički posao, tako da je bilo teško, a onda smo se susreli s betoniranjem. Bilo je dosta sitnih radova, preciznih poslova”, kaže Samir Keranović.
“Htjeli smo da ispadne najbolje što može, iako radimo prvi put. I kada smo došli do završnih radova, sve više se ubrzavamo, jer jedva čekamo da vidimo kako će ispasti”, rekao je Mensud Keranović.
Osim što donosi ručak, kad treba pomoć, radova se prihvati i Fatima.
“Pomagala sam i kad su dizali crijep, to je zahtijevalo malo više radnika, tako da sam i ja izašla ususret. Djeca su bila u školi, pa nije imao ko, i ja sam uskočila”, priča Fatima Keranović.
“Mesudovu ideju da renovira pravoslavnu crkvu podržale su njegove komšije, Srbi, koji su izbegli iz sela Osredak. Sada žive širom sveta i pomažu koliko mogu, uglavnom novčano”, javlja reporterka Al Jazeere Natalija Lučić.
Jedna od njih je i Radmila, koja godinama živi u Beogradu. S porodicom se upustila u ovaj projekat. Prikuplja sredstva od poznanika i komšija koji su, kao i ona, napustili domove. U stalnom je kontaktu s Mesudom, koji joj šalje fotografije i obavještava je kako napreduju radovi. A Radmila se trudi nekoliko puta godišnje i ode u rodni kraj.
Igrali se zajedno kao djeca
“Uvek smo fino tamo dočekani. Stvarno nikada nismo imali nekih neprijatnosti. I svaki put kad odemo, čovek se nekako još više veže. Obično budemo dva-tri dana, a kako ćemo ubuduće, videćemo. Sad nam je cilj da završimo crkvu, imamo još prozore i vrata, da to zatvorimo”, kaže Radmila.
Radmila za sada nema plan da se trajno vrati u Osredak, ali kaže, zbog sentimentalne povezanosti, uvijek ostane koji dan duže. Mesud, ipak priželjkuje njihov povratak.
“Volio bih da se svako vrati na svoje i da se život nastavi, jer ono što je bilo, zlo nikome ne treba i nikome nije dobro donijelo”, kaže Mesud.
Kaže da su se tu svi zajedno igrali kao djeca, bez podjela. I žali što ih je rat podijelio. Ali, nada se da će bar s nekima dočekati starost.
Izvor: Al Jazeera
ZATVORSKI ŽIVOT MLADIH MUSLIMANA
Poslije toga dolazi do jedne užasne situacije. Rekli su nam: ko se pregne, ko klanja, taj glave neće nositi. Moj prijatelj Ismet Serdarević je tu noć ležao pokraj mene, omrko crn, osvanuo sijed k'o ovca. Bio je to strašan psihološki pritisak. Ja sam sutra ustao, sabah, kažem: ja ću klanjati! Svi oko mene: ti si poludio. Ja velim: ja sam u zatvoru zato što hoću da klanjam, i ja ću klanjati, i ako treba nek mi skinu glavu. I klanjao sam ondje među krevetima, ne znam više ni šta sam učio, a noge su poda mnom drhtale. Stotinu je tu zatvorenika koji me gledaju, a ja jedini klanjam. Mislio sam: ako je došao onaj zadnji vakat da ja ne mogu klanjati sabah, onda nek odem na onaj svijet što prije.
# Iz knjige Mladi muslimani
– Neko je krv svoju lio, da bi TI musliman bio.
“A pouku samo razumom obdareni primaju.” (Ar-R’ad/Grom, 19)
Pucano na bivšeg šefa Čumetovog obezbeđenja
Na putu Kupinovo-Obrež pucano je na Aleksandra Avramova, bivšeg šefa obezbeđenja Ljubiše Buhe Čumeta.Kako je prenjela Prva televizija, on je pukom srećom uspio da izbjegne metke.Nepoznata osoba, iz vozila u pokretu, ispalila je više od deset metaka iz vatrenog oružja u “audi” koji je vozio Avramov.Ranije su mediji pisali da je Avramov bio predsjednik međunarodne organizacije “Kobre”, čiji pripadnici štite političare, tajkune i holivudske zvezde.
U žiži javnosti se našao i 2012. godine, kada je, navodno, pretukao hrvatske huligane koji su napali jednog državljanina Srbije i njegovog, tada devetogodišnjeg sina.
Nakon optužbi opozicionog SPP-a, da se naselja rade selektivno, direktno sa gradilišta odgovorio predsjednik SDP-a, Nihad Hasanović
„Nikada nikoga nismo kažnjavali, radimo tamo gdje su se stekli uslovi, gdje imamo kompletnu dokumentaciju i dozvolu. Za preko 60 uica u gradu smo potpisali ugovore. Ne ulažemo samo u putnu infrastrukturu, već i u svim oblastima.
Očekujemo otvaranje urgentnog bloka, koji će koristiti ne samo Novopazarcima, već i stanovnicima svih okolnih gradova. Radimo oko Opšte bolnice. Ulažemo u sport, atletski stadion, sportko-rekreativni centar su mjesta gde se mladi okupljaju u velikom broju. Počinje festival sevdaha. Lako je njima neki nadri inženjeri sa kamerom obilaze naselja i pričaju, ali mi radimo i djela su najbolji dokaz. Mi smo uvjek otvoreni za konstruktivne predloge. Pozivam građane da se za sve informacije obrate nama, kao što radi i veliki broj njih, kji se svakodnevno raspituju u gradskoj upravi kada i koji radovi će se raditi u narednom periodu“, rekao je Hasnaović.
U novopazarskom naselju Bukreš radi se i na sanaciji makadamskog puta od Biserovačke prema Vojnićima sa izradom vodovodnih kanala i propusta, gde se postavljaju betonske cevi. Nakon ovih radova održavanje će biti olakšano, jer je nakon svake kiše voda je odnosila put. Meštani kažu da će ovi radovi biti značajni i za celo naselje.
Hasanović dodaje da se ovih dana na uređenju radi u Dubrovačkoj 405 ulici, u Svojboru, radi se na parternom uređenju dečijeg igrališta na atletskom stadionu i oko hotela, krakovi ulice ruđera Boškovića, Murska ulica, biće sređen plato iza strae lučne zgrade, a u planu je dase radi i raskrsnica kod bolnica. Hasanović kaže da će ovih dana i JKP “Vodovod i kanalizacija” raditi na rekonstrukciji vodovodne mreže.
ALTIN ISLAMOVIĆ JE VELIKI USPJEH PAZARSKE KOŠARKE, I NADAMO SE DA ĆE PAZAR POSTATI PRAVI RASADNIK KOŠARKAŠKI IGRAČA, jer ima još dobrih trenera kao što Enis Pilica
Košarkaški reprezentativac Srbije za uzrast do 18 godina Altin Islamović rekao je da je oduševljen trijumfom te selekcije na šampionatu Evrope u Letoniji.
“Sjajan je osećaj kad shvatiš da si među najboljima. Prija mi pažnja koju dobijam nakon Evropskog prvenstva, a sada ću se usresrediti na svoju prvu seniorsku sezonu”, poručio je Islamović.
Islamović, dijete novopazarske čaršije, bio je ovim povodom gost gradonačelnika Novog Pazara Nihata Biševca.
„Ova 2018. je istorijska godina kada je riječ o uspjehu novopazarskih sportista. Možemo biti ponosni na doprinos Altina islamovića uspjehu koji je juniorska košarkaška reprezentacija Srbije ostvarila u Letoniji. Gledali smo njegove izuzetne partije a ljudi sigurno znaju da je on privi košarkaški reprezentativac iz našeg kraja koji je osvajač najsjajnijeg evropskog odličja“, rekao je gradonačelnik Biševac, podsetivši da grad ulaskom u košarkašku ligu Srbije postaje centar ovog sporta.
lslamović je na prvenstvu Starog kontinenta u Letoniji prosečno beležio 3,7 poena, 1,6 skokova i 1,1 asistenciju za 14,6 minuta na parketu, a njegove trojke u finišu regularnog dela utakmice bile su ključne za pobedu Srbije nad Crnom Gorom u grupnoj fazi takmičenja.
Košarkašku karijeru mladi bek počeo je u svom rodnom gradu, kod trenera Enisa Pilice, a trenutno brani boje KK “Mega Bemaks”.
Pomoćnik gradonačelnika Novog Pazara Faruk Suljević najavio je danas da će, ukoliko sve bude po planu, izgradnja toplane na biomasu početi na proleće iduće godine i da će ona biti u funkciji naredne grejne sezone.
On je izjavio radiju Sto plus da vjeruje da će lokalna samouprava u narednih mjesec dana postići dogovor o kupovini četiri parcele (10897/9, 10897/46, 10897/48 i 10897/49) ukupne površine oko 1,5 hektara od Holding kompanije “Raška”, koja je u stečaju.“Istovremeno ćemo raditi i na izradi idejnog projekta i ostale dokumentacije kako bismo do kraja godine dobili građevinsku dozvolu. Nakon toga, očekujemo da Ministarstvo energetike i Kancelarija za javna ulaganja raspišu tender i izaberu izvođača radova koji bi na proleće sledeće godine moga da počne izgradnju. Radovi bi trebalo da traju pet ili šest mjeseci”, kazao je Suljević.On je rekao da će, ukoliko radovi ne budu završeni do početka grejne sezone, stara toplana započeti grijejanje, a da toplana na biomasu može kasnije biti priključena na toplovod.Suljević je dodao da je studija o mogućnostima proširenja toplotnog konzuma pokazala da bi nova toplana na biomasu mogla da greje oko 170.000 kvadrata novih korisnika.“Studija je pokazala da imamo dobar konzum, ali neiskorišćen. Veliki broj javnih ustanova u centru grada, poput Gradske uprave, pojedinih škola, vrtića, novoizgrađenih stambenih zgrada ili industrijskih postrojenja nije priključen na sistem daljinskog grejanja. Svima ćemo ponuditi ekonomski prihvatljivu cijenu kako bi se, umesto izgradnje sopstvenih mini toplana, odlučili za priključenje na novi gradski toplovod”, istakao je Suljević.On je naglasio da je do kašnjenja u realizaciji projekta došlo zbog smjene vlasti na republičkom nivou, promjena na čelu Ministarstva energetike, ali i u menadžmentu nemačke KfW banke koja kreditira ceo posao.Ukupna vrijednost izgradnje toplane na biomasu i toplovoda u Novom Pazaru je 3,6 miliona evra.
izvor Radio Sto Plus
PRVI PUT U NAŠEM GRADU, POČINJE FESTVAL “Zeman”, koji predstavlja fuziju sevdalinke, ali i drugih tradicionalnih i modernih zvukova
Prvi World music festival “Zeman” počinje sutra, i trajaće tri dana. Riječ je o muzičkom događaju koji promoviše fuziju sevdalinke, ali i drugih tradicionalnih zvukova, sa modernim muzičkim pravcima.
Prve vječeri festivala publici će se predstaviti muzički sastav “Sevdah duende” iz Sarajeva, druga noć rezervisana je za takmičarski dio u okviru kojeg će nastupiti deset finalista odabranih konkursom, a poslednje večeri festivala nastupiće sarajevski sazlija Jusuf Brkić i beogradski ansambl “Rahat” koji neguje tradicionalnu osmansku muziku.
“Ovaj festival je planiran mjesecima unazad i produkt je jedne dobre saradnje sa vrsnim muzičarima, sa dragocenim iskustvom. Ovo je za nas važan projekat”, kazao je na konferenciji za novinare urednik u Kulturnom centru Aladin Imamović.
Direktor novopazarskog Kulturnog centra Husein Memić rekaoje da će publici biti predstavljen izuzetan muzički program, koji je pripreman godinu dana, u saradnji sa vrsnim muzičarima Mirzom Redžepagićem i Kenanom Mačkovićem.
“Reč je o velikom poslu za sve nas. Ali se nadam da će uživati svi naši sugrađani. Ovo je festival internacionalnog karaktera i imaćemo goste iz svih krajeva bivše Jugoslavije, a u okviru takmičarskog dijela ugostićemo muzičare koji su profesionalci u svom poslu”, objasnio je Memić.
Član organizacionog tima festivala Tarik Brunčević rekao je da se o svakom aspektu festivala posebno vodilo računa, naročito o mestu njegovog održavanja.
Festival će biti održan na gradskoj tvrđavi,kraj kule motrilje.
Pokrovitelji festivala su Grad Novi Pazar i Kulturni centar. Međutim, doprinos u organizaciji dale su i brojne institicije poput biblioteke “Dositej Obradović”, Kancelarije za mlade i RTV Novi Pazar.
FK Novi Pazar dobio još jednog sponzora
Fudbalski klub Novi Pazar predstavio je novog sponzora pred početak sezone u Prvoj ligi Srbije, firmu “Majo dem bau”. Kako je rekao na konferenciji za medije vlasnik ove firme Ismail Mulić razlog ulaska u sponzorski pul je želja da se pomogne mladim igračima i ljubav prema fudbalu. On je pozvao sve uspješne privrednike da učine isto što i on jer će na taj način pokazati ljubav prema gradu i fudbalskom klubu.
“Želim da podržim mlade momke koji će nositi dres Novog Pazara. Ne volim puno priče već rad i to je ono što očekujem od svih. Evo sad će mladi iz Pazara biti stub fudbalskog kluba i to je pravi poziv za sve sponzore da pomognu” – rekao je Mulić.
Novopazarci će sezonu u Prvoj ligi Srbije započeti u nedelju utakmicom protiv Teleoptika.



















