Petak je sve muslimane odabrani dan u sedmici. Ljepotu tog dana ukrašava obavljanje džume-namaza, kako stoji u kur'anskom ajetu: “O vjernici, kada se u petak na molitvu pozovete, kupoprodaju ostavite i pođite da molitvu obavite, to vam je bolje, neka znate!” (Kur'an, El-Džumu'a, 9.).Džuma-namaz obezbjeđuje brojne koristi vjernicima, kako po njihovu vjeru, tako i za njihovo zdravlje. O psihološkim koristima džume-namaza je pisao dr. Muhammed Osman Nedžati u svom djelu „Kur'an i psihologija“.Zajednički namazi, a posebno džuma, razvijaju kod ljudi osjećaj bliskosti s drugima, jačaju emocionalne veze, spriječavaju društvenu izolaciju i osamljivanje, daju povratnu informaciju ljudima da su nekome bitni čime se jača njihovom samopoštovanje i samopouzdanje.Džuma se odlikuje i hutbom, prigodnim govorom koji ima odgojnu i obrazovnu funkciju, i ukazuje vjernicima na aktuelne probleme i načine njihova rješavanja. Poslije džume se u našoj zemlji obično ide na druženje s bliskim ljudima, gdje se u ugodnom atmosferi, uz kahvu i kolače, širi pozitivna atmosfera i jačaju veze.Samim dolaskom u džamiju radi namaza pojedincu se pruža prilika da se upozna s svojim susjedima i drugim ljudima koji žive u istom kraju. To sve doprinosi poboljšanju komunikacije, formiranju zdravih društvenih odnosa, kao i mogućim sklapanjem prijateljstava i ljubavi između ljudi.Dr. Nedžati ističe da se ovakvi društveni odnosi, veze prijateljstva i veze s drugima doprinos razvoju ličnosti pojedinca i njegovoj emocionalnoj zrelosti. Na isti način pojedinac zadovoljava psihološke potrebe za pozicioniranjem u zajednici i prihvatanjem od društva. Tako sebi pravi zaštitu od stresa koji ljude pogađaju zbog osjećaja samoće, izolacije, isključenosti od društva ili osjećaja da ih društvo ne prihvata.Klanjači slušaju hutbu u kojoj efendija obično govori o nekim društvenim i životnim problemima koji se dešavaju, objašnjava njihove uzroke i načine da ih se riješi. Tretiraju se i neka devijantna ponašanja, tumače se razlozi tome, objašnjavaju načini kako ih prevazići. Nema nikakve sumnje da klanjači imaju veliku korist od slušanja ovakvih hutbi koje obrađuju društvene, ali i probleme pojedinaca, komentiraju se, pri tome dajući puno savjeta i uputa kako se suočiti s tim teškoćama i kako ih savladati, te koji su oblici ispravnog ponašanja kojim će pojedinac postići duševni mir i spokoj.Dr. Nedžati smatra da džumanski namaz istovremeno ima i zaštitnu i ljekovitu ulogu. Zaštitna uloga džume-namaza se ogleda u tome što je on stroga dužnost i zahtijeva ustrajno prisustvovanje iz sedmice u sedmicu, a pritom vjernik dobija različite vrste vjerskih saznanja i uputa kako se ispravno ponašati u životu, povećavajući snagu za suočavanje sa različitim životnim problemima.Ljekoviti učinak hutbe se ogleda u podsticanju pojedinca da zrelije sagledava samog sebe, uči da zrelo rješava probleme koji ga zadese u životu, jačajući mu volju da se suoči s njima te da se odupre i savlada ih. Pojedinci pribjegavaju razgovoru s efendijom nakon završetka džume-namaza savjetujući se o problemima koji ih muče, pa u razgovoru pronalaze ono što im olakšava uznemirenost i upućuje na ispravan put kako da prevladaju teškoće.Dr. Nedžati povlači paralelu između džume-namaza i grupnog liječenja u psihoterapiji. Psihijatar Klapman i drugi su počeli s grupnim liječenjem pacijenata koje se zasniva na predavanjima za širenje vidika bolesnika u razmatranju problema i psihičkog pritiska koji imaju, njihovih odbrambenih radnji koje poduzimaju, te informacije koje su potrebne duševnim bolesnicima da bi im se pomoglo u prevazilaženju poteškoća. Jasno je da grupno liječenje u svojoj osnovi liči na ulogu koju ima hutba džumanskog namaza u liječenju lakših problema koji proizilaze iz životnih dešavanja ili u zaštiti od njih.Nažalost, često se s psihičkim liječenjem počinje kako bi se pomoglo bolesniku koga je bolest već zadesila. Namaz općenito, a džuma posebno, djeluju kao zaštita pojedinca da ga ne bi zadesila duševna bolest. Kako kaže naš narod, bolje spriječiti nego liječiti.
Beta: Izjava Zukorlića tehničkom greškom pripisana Prokiću
Pripisujući izjavu predsjednika Stranke pravde i pomirenja (SPP) Muamera Zukorlića potpredsjedniku te partije Nenadu Prokiću, napravila samo tehničku grešku, bez ikakve zle namjere. Izvinjavamo se zbog greške, saopštila je danas Novinska agencija Beta. “Izjavu na osnovu koje je napisan tekst pod naslovom ‘Prokić: Ljajić rukovodi kriminalnim grupama u Sandžaku’ dao je predsjednik te partije Muamer …
VAŽNO OBAVJEŠTENJE!! Na putnom pravcu Novi Pazar-Tutin zabranjeno kretanje kamiona i autobusa
Desilo se otcjepljenja dijela kolovozne trake na 19-om kilometru puta Novi Pazar-Tutin saobraćaj je dozvoljen samo putničkim vozilima, saopšteno je danas iz Novi Pazar-puta.Zbog suženja kolovoza na svega 2,5 metara zabranjeno je kretanje kamiona i autobusa.
Alternativni pravac je preko Mehovog krša.
Modernizacija zasjedanja Skupštine Novog Pazara
Odbornici Skupštine grada Novog Pazara imaće krajem mjeseca dvodnevnu obuku za elektronsku skupštinu, kojom će biti povećana transparentnost i olakšan njihov rad, a biće smanjeni i troškovi koji nastaju štampanjem materijala za sjednice.
Predsjednica skupštine Ifeta Radončić definisala je sa šefovima odborničkih grupa raspored i sadržaj ove obuke, koju će 27. i 28. avgusta realizovati zaposleni u Odjeljenju za informacione tehnologije, prenosi radio Sto plus.
Po završetku ove obuke svi odbornici dobiće po tablet računar, koji će biti neophodni da bi elektronska skupština funkcionisala.
Na zvaničnoj stranici grada, odbornicima i svim građanima, biće dostupan elektronski materijal za sjednice, kao i svi skupštinski akti u skladu sa Poslovnikom o radu parlamenta.
U lokalnoj samoupravi tvrde da će grad na ovaj način uštedeti preko dva milona dinara godišnje, a prestankom štampanja materijala i drastičnim smanjenjem korišćenja papira povećava se i svijest o važnosti očuvanja životne sredine.
Implementaciju projekta, čija je vrijednost 4,7 miliona dinara, finansira Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu Republike Srbije.
Izvor
Centru za azilante u Tutinu uručena donacija Udruženja “Otvorena ruka” iz Novog Pazara
Predstavnici Udruženja građana “Otvorena ruka”, danas su posjetili Centar za azil u Tutinu, upoznali se sa uslovima u kojima borave, ali i doneli vredne poklon pakete sa odećom, obućom i hurmama. U tom objektu trenutno je smešteno 104 migranta , a kako se moglo čuti od njih, svaka pažnja im puno znači, posebno u ovim mubarek danima kada im nedostaju svoji najbliži, koji su daleko od njih
“Otvorena ruka”pružena je svima, kojima je pomoć potrebna, pa su tako članovi ovog udruženja poklonima obradovali migrante u tutinskom Centru za azil novom odećom i obućom, al ii hurmama iz njihovog kraja. Radnici, koji se ovde brinu o migrantima upoznli su goste iz Novog Pazara sa uslovima u kojima oni žive. Predstavili im rad ovog novootvorenog objekta, a volonter u ovom udruženju građana dr Nedžad Kršić ističe da ovo nije prvi put da “Otvorena ruka” pomaže migrantima.
Svaka soba u Centru za azil u Tutinu ima posebno kupatilo, obezbjeđen je i mesdziž, ambulanta, kuhinja i trpezarija.
Za mališane napravljen je i dečiji kutak, a sve je urađeno po evropskim standardima, ističu zapošljeni u ovom objektu.
Pomoćnik predsednika opštine Tutin Safet Derdemez kaže da je migrantima svaka pomoć , ali i pažnja značajna. On je zahvalio udruženju građana “Otvorena ruka” što su se setili da pomognu i migrantima.
Zaposleni u ovom centru za azil kažu da se trude migrantima svaki dan bude ispunjen, kako bi im na neki način nadomestili čežnju za svojom domovinom .
Novi Centar za za azil u Tutinu, koji raspolaže sa 160 smeštajnih kapaciteta, u naselju Velje polje u Tutinu počeo je da radi u februaru. Trenutno se ovde nalazi 104 osobe, koje su došle iz Irana, Sirije, Bangaldeša, Pakistana iz Konga, a ovde su smeštena i dva lica iz Rusije. Kako je ocenjeno od 18 ovakvih centara u Srbiji, ovaj u Tutinu je jedan od najbolje opremljenih.
Predstavnici Otvorene ruke su istakli da će i u narednom periodu pomagati migrantima u Tutinu.
Islamska zajednica u Srbiji ispratila hadžije
U organizaciji Mešitaha Islamske zajednice u Srbiji hadž će ove godine obaviti 239 hadžija. Na gradskom trgu upriličen je ispraćaj za sve njih.
https://m.youtube.com/watch?v=ZP0ComCXRe4#
Hadžijama i hadžinicama obratio se predsjednik Mešihata muftija dr. Mevlud ef. Dudić i poželeo im hairli i mubarek odlazak na hadž.
“Trudili smo se da svaki namaz možete obaviti u Kabi. Iz hotela možete da stignete do Kabe kada počne ezan da se čuje, zato budite sretni, ponosni i iskoristite svoj boravak u Meki i Medini”, poručio je Dudić.
Hadzije je ispratio i gradonačelnik Novog Pazara, Nihat Biševac koji im je takođe poželeo mubarek odlazak na hadž.
Sjenica sutra slavi svoj dan
Opština Sjenica sutra obelježava svoj dan.
Predviđene su brojne manifestacije. U 17 sati na gradskom šetalištu biće priređeni Dani sjeničke pite, u 19 počinje tradicionalna smotra folklora “Sjenica otvorenog srca”, dok će u 21 sat kod sebilja biti održan koncert pobednika Zvezde granda Mirze Selimovića.
Organizatori pozivaju sve da sutra budu gosti Sjenice- sandžačke opštine otvorenog srca.
Nova vrsta kolumne, gdje će nam vezu između tradicije našeg naroda i uticaja islama, pisati doktor orijentalistike, Mensur Zukorlić!! Nova mjesečna kolumna!!KULTURA ORIJENTA POČIVA NA DOBROČINSTVU I VAKUFIMA.
Boravak osmanlija na ovim prostorima ostavio je duboke tragove u kulturi, tradiciji, arhitekturi i poseban doprinos svojim dolaskom dali u širenju orijentalno-islamske kulture.
Moćno Osmanlijsko carstvo je širilo svoj uticaj na svim poljima kulture što dr. Mensur Zukorlić prati i analizira od arhitekture, vjere, preko prodora arapskog, turskog i persijskog jezika pa sve do izrade zanatskih predmeta, ukrasnih predmeta, nišana, rukopisa i sl. Na cijelom prostoru Sandžaka orijentalna kultura se naglo razvija u svim svojim oblicima mijenjajući tradicionalne i nekadašnje oblike.
Od dolaska Osmanlija počinje nagla promjena društvenog i kulturnog života. Stanovništvo počinje učiti čitati i pisati na orijentalnim jezicima. Stanovništvo se okreće arapskoj kulturi, ali i zadržava dijelove svojeg tradicionalnog. To se prvo uočava na nišanima i zanatskoj radinosti. Ipak najveći utjecaj je vidljiv na elementima arhitekture te na džamijama, kućama, avlijama, kulama i gradovima, javljaju se svi oblici orijentalne kulture u svim svojim uticajima i nivoima. Osnivanjem islamskih obrazovnih ustanova usavršavao se arapski jezik, a učenje i napredak u kulturi osjećao se na svakom koraku. Kultura tog doba počivala je na dobročinstvu i vakufima. Mektebi i islamske škole širile su utjecaj orijentalne kulture na svim nivoima. Uz svaku džamiju i tekiju bile su pripojene biblioteke čije su knjige bile dostupne svim obrazovanim stanovnicima.
Tako se rađala arebica i alhamijado književnost iz orijentalne kulture i rasla na poznatom i domaćem tlu. Razvoj ovih oblika upućuje na spoj istoka i zapada, orijenta i Sandžaka. Razvoj vjere na ovim prostorima uz sve ono što je prati u svim njenim oblicima kulture zanimljivo i naučno je praćen u knjizi. Teme koje najavljujemo će obrađivati i upoznavati čitaoce o svekolikoj i bogatoj kulturi orijenta. Džamije, medrese, mektebi, karavan saraji, hanovi, bezistani, mostovi… odišu orijentom tog vremena radove će mo objavljivati na jednom mjestu kako i zaslužuje.
Mensur Zukorlić ovom tekstovima skreće pažnju na orijentalnu kulturu koja postoji tu oko nas, i to na kulturu kojoj sve manje poklanjamo pažnju. Mensur će na jedan naučno zanimljiv način obrađivati orijentalnu kulturu na prostorima Sandžaka, te je učinti privlačnom i posebnom.
STRAŠNO!!!! OVAJ VIDEO JE ZAISTA STRAŠAN!!!!
Ovo je tekst i video koji je stigao u našu redakciju, pa ga prenosimo u cjelosti:
“Jedini smo na području Sandžaka koji se bave istraživačkim novinarstvom, čak možda jedini van zvaničnih medijskih kuća u Beogradu. Uradili smo veliki broj priloga i tekstova o raznim zloupotrebama. Zadnji serijal emisija “Tragovima istine” stopiran je radi nedostatka sredstava.
Javljamo se Vama zato što smo podstaknuti novom uređivačkom politikom. Šaljemo vam mali dio nasih dokaza, u vezi posljednjeg izlaganja u Skupštini grada Novog Pazara, od strane člana Gradskog vijeća, Fevzije Murića. Dostavljamo Vam u prilogu mali video klip, koji sadrži priznanja od strane Hajra Tutića o prodaji vakufskih dobara. Prodaja vakufa od strane rukovodstva Islamske zajednice se odvijala u periodu od 1980. godine do 1993. godine. Ova imovina ne treba da bude predmet povratka, zato što je dobrovoljno prodavana, nego da ide na teret Sudnjeg dana, svima onima koji su ucestvovali u prodaji ovih vakufa. Hajro Tutić je samo mali dio priznao, radi se o mnogo većoj imovini koja je prodata u tom periodu.
Komunistističke vlasti su uzimale vakufska dobra u periodu od 1945. do 1980. godine, taj dio imovine se mora povratiti, a mi kao muslimani treba da uradimo sve što je do nas, da pomognemo povrati. Sva dokumenta o ovom periodu smo pribavili, i odradit ćemo jedan prilog o njemu, očekujemo pomoć nadležnih institucija i naroda da se ova imovina vrati.
Najstrašniji period zloupotrebe vakufa je od 1993. do 2018. godine, pod patronatom Muamera Zukorlića. Gdje nas Mešihat Sandžaka nije vlasnik Reude, Internacionalnog univerziteta, izdavačke kuće El-kelimeh i mnogobrojnih drugih vakufskih dobara, gdje se vrše strašne ekonomske zloupotrebe. Materijal za ove tvrdnje imamo za ukupno 20 serija.
USKORO KOMPLETAN MALI PRILOG, SAMO ZA VAŠU REDAKCIJU!!”



















