Reprezentativka Srbije u atletici Amela Terzić rekla je danas da je prvi put imala ozbiljnih problema s povredom tokom sezone na stazi, ali da se nada finalu u disciplini 1.500 metara na Evropskom prvenstvu u Berlinu.
“Nisam mogla da treniram punim intenzitetom, a dosta truda uložila sam da bih ispunila normu za Berlin. Radujem se nastupu jer nema svako mogućnost da učestvuje na velikom takmičenju. Nadam se da ću biti bolja nego na mitinzima tokom leta”, rekla je Terzić.
Prvenstvo Evrope u Berlinu počinje 7. avgusta, a Terzić će tri dana kasnije od 12.00 trčati u kvalifikacijama na 1.500 metara.
Ukoliko se plasira u finale, 25-godišnja Novopazarka će na stazu ponovo poslednjeg dana šampionata, 12. avgusta od 20 časova.
“Poznavajući rivalke, neke od njih neće smeti da prihvate taktičko i sporo trčanje zbog slabije završnice. Nadam se taktičkom nadmudrivanju, gda ću uspeti da sve rešim u završnici”, navela je Terzić.
Terzić i trener Rifat Zilkić privode kraju pripremni ciklus na Kopaoniku, gde ih je danas posetio gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac.
“Velika je stvar što ćemo opet imati predstavnicu na šampionatu Evrope, a ubeđen sam da će Amela biti u finalu i boriti se za neku od medalja. Ovog leta, sjajni su bili i ostali pazarski reprezentativci, pre svih Elzan Bibić i Teodora Simović”, ocenio je Biševac.
“Uveren sam da će i dalje da budu najbolji ambasadori Novog Pazara i Srbije, a mi ćemo nastaviti da ih podržavamo. Zbog njih smo dobili i jedan od najlepših stadiona na Balkanu. Imamo bazu i stvaramo uslove za buduće generacije”, dodao je on.
Trener Zilkić priznao je da je bilo dosta problema tokom priprema, kao i da su loši vremenski uslovi poremetili ritam treninga.
“Spacifična situacija, kako za nju tako i za mene. Dosta toga promenilo se u odnosu na ranije godine. Prvenstveni cilj je finale, a onda je sve što uradi zadovoljavajuće”, kazao je Zilkić.
Američka svemirska agencija NASA odredila je astronaute koji će ići u orbitu prvim letovima komercijalnih kompanija, čime će SAD opet slati ljude u svemir posle sedam godina. Kompanije Spejseks (SpaceX) i Boing (Boeing) izveće probne letove svojih kapsula do kraja ove ili početka sledeće godine, a prva posada bi trebalo da krene s Kejp Kanaverala sledeće godine, preneo je Asošiejted pres. U posadi za Boingov “starlajner” (Starliner) biće bivši astronaut NASA Kris Ferguson koji je komandovao na poslednjem letu šatla 2011, a koji sada radi u Boingu. Četiri ostala člana posade su iz NASA. U posadi za probni let Spejseksovog “kru dragon” (Crew Dragon) su dvojica astronauta NASA. NASA je objavila i imena astronauta koji će Spejseksom i Boingom ići do Medjunarodne svemirske stanice.
Američki astronauti od ukidanja spejs šatlova do Medjunarodne svemirske stanice idu ruskim kapsulama.
Nadstrešnica benzinske pumpe u Novom Sadu poznatije kao “Mala Pečurka” srušila se danas tokom velikog pljuska.
Na pumpi u blizini tržnog centra Merkator je u tom momentu bilo nekoliko automobila, što se vidi na fotografijma koje su gradjani dostavili agenciji Beta.
Na licu mesta su i hitna pomoć i policija.
U Novom Sadu je ovog popodneva pala velika količina kiše, koja i dalje traje.
Šesta državna klinika u državi je Klinički centar u kome će se o trošku Republičkog fonda zavoda za zdravstveno osiguranje raditi van telesne oplodnje. U okviru probne serije u ovoj zdravstvenoj ustanovi registrovana je prva trudnoća.
Centar za vantelesnu oplodnju u Kragujevcu imao je probnu seriju sa četiri para i kod jednog je uspelo.
Posle višegodišnjeg čekanja, tridesetčetvorogodišnjoj Kragujevčanki je, nakon prvog pokušaja vantelesne oplodnje, potvrđena trudnoća. Direktor Kliničkog centra prof. dr Predrag Sazdanović kaže da je Centar opremljen najsavremenijim aparatima za proces vantelesne oplodnje, a tim od 15 lekara, embriologa, biologa i medicinskih sestara, prošao je razne obuke kako u zemlji tako i u inostranstvu. Sazdanović dodaje da je na rezulate veoma ponosan.
Od septembra, ovaj Centar u Kragujevcu počinje da radi u punom kapacitetu i otvoren je za parove iz cele Srbije.
Da bi pospešila rađanje, država finansira tri pokušaja vantelesne oplodnje, koja je za mnoge parove jedini način da dobiju potomstvo.
“Mi smo se projektovali na otprilike 150 do 170 parova na godišnjem nivou. To će sve zavisiti, da li će kapacitet biti veći, to ćemo videti kakvo bude bilo interesovanje”, objašnjava direktor KC Kragujevac Predrag Sazdanović.
Kako navode portali, procene su da u Srbiji svaki šesti par ima problema sa začećem, a u porastu je muški sterilitet.
Lekari su apelovali na sve parove koji imaju ovaj problme da ne gube vreme. Ako ne dođe do spontanog začeća u roku od godinu treba odmah da potraže pomoć ginekologa.
Republički fond zdravstvenog osiguranja od početka godine, uputio je 2.130 parova na veštačku oplodnju, a to je više nego cele 2017.
Dosadašnji golman Novog Pazara Jasmin Koč nastaviće karijeru u užičkoj Slobodi, s kojom će danas potpisati ugovor na “šest plus šest” meseci.
“Brzo smo našli zajednički jezik i mislim da će mi Sloboda biti odskočna daska u karijeri. Još uvek ne znam koji su ciljevi mog novog kluba u nastupajućoj sezoni, ali Užice je veliki fudbalski centar i verujem da slede bolji dani”, rekao je 28-godišnji Koč.
On je prošle sezone 25 puta branio za Novopazarce, a na 10 utakmica ostao je nesavladan.
“Žao mi je što napuštam matični klub, ali radujem se novim izazovima. Već sutra nas očekuje poslednja provera pred start prvenstva, protiv čačanskog Borca u Užicu”, kazao je Koč.
Sloboda počinje takmičenje u Prvoj ligi Srbije 11. avgusta gostovanjem Radničkom 1923 iz Kragujevca, a sedam dana kasnije u Užicu dočekuje ekipu Novog Pazara.
Iz lokalne samouprave su radiju Sto plus rekli da je “nepropisno odlaganje otpada trenutna pojava” i da inspektori vrlo teško mogu otkriti sve slučajeve i počinioce bez saradnje i pomoći građana koji su bili svedoci takvog nesavjesnog ponašanja.
“Svi koji su vidjeli da neko nelegalno odlaže otpad, baca ga u rijeke i zagađuje životnu sredinu mogu to prijaviti pozivajući telefon 020/312-216 ili doći lično u Odjeljenje za inspekcijske poslove. Inspektori će izaći na teren i provjeriti navode iz prijave”, kazali su nam u lokalnoj samoupravi.
Gradska uprava je pijre par mjeseci pokrenula kampanju “Da Pazar zablista” sa ciljem povećanja svjesti građana o značaju zaštite životne sredine, a u okviru koje je organizovano nekoliko akcija čišćenja pojedinih delova Novog Pazara i nabavljeno 60 novih kontejnera.
Istovremeno, Komunalna inspekcija radi na otkrivanju onih koji su nelegalno odlagali otpad, a protiv kojih je u poslednje dvije i po godine podnela preko 400 prijava.
“Zbog nepoštovanja komunalnog reda tokom 2016. godine podneto je 140 predloga za pokretanje prekršajnog postupka, 2017. 184 preloga, a ove godine su Prekršajnom sudu podnete 82 prijave”, kazali su u Odeljenju za inspekcijske poslove.
Zaprećene kazne za nepropisno odlaganje komunalnog otpada za fizička lica su od 2.000 do 10.000 dinara, a pravna lica od 20.000 do 100.000 dinara.
”Allahu moj, tražim od Tebe da me zaštitiš od svjesnog širka, i tražim oprost od širka kojeg nisam svjestan!”
Ovu hadisku predaju zabilježio je Dija u djelu ”El-Muhtar”, a prenosilac od Poslanika, a.s., je Ebu Bekr, Allah bio zadovoljan sa njim.
Jedne prilike je Allahov Poslanik, s.a.v.s., govorio ashabima o širku, rekavši da se boji za svoj ummet skrivenog širka koji je skriveniji od hoda mrava. Tada ga je hazreti Ebu Bekr upitao: ”A kako se zaštiti od tog širka, o Allahov Poslaniče?” Resulullah, s.a.v.s., im je tada oporučio učenje navedene dove koja na arapskom jeziku glasi: ”Allahumme innii e'uuzu bike en ušrike bike ve ene e'alemu ve estagfiruke lima la e'alemu.”
Ovaj hadis bio je mala uvertira i uvod u tekst u kom ćemo imati kraći osvrt na prisustvo neislamskih vjerovanja i običaja u praksi balkanskih muslimana u posljednjih dvjestotinjak godina, te ćemo vidjeti kakav je bio stav ondašnje uleme prema postojećim zabludama i pogreškama.
Aktivnim i detaljnijim istraživanjem ove teme lahko se da naslutiti, a potom i otkriti odakle sežu mnoga čudnovata vjerovanja i običaji, kojih još u određenoj mjeri, ima i među današnjim stanovnicima Balkana uopće, pa i među muslimanima.
Naime, razni oblici gatanja, zapisivanja i nošenja raznoraznih amuleta, te vjerovanja u vile, more, astralnog dvojnika, svetost kućnog praga i moć kišnog daždenjaka, kućnu zmiju zaštitnicu, prikaze, Ilindan, Mitrovdan, Vidovdan, Jurjev, te moć i svetost određenih mjesta, drveća i određenih voda samo u posebnim danima, spadaju u obilježja staroslavenske tradicije. Veći dio navedenih pojava, ali i mnogih drugih, vežu nas za praksu starih Slavena koji su bili jako praznovjerni, te su se razni oblici njihovih vjerovanja i običaja uspješno zadržali na ovim prostorima i kasnije kad se na Balkanu proširilo kršćanstvo, a potom i islam.
Južni Slaveni koji su do prve polovine VII stoljeća naselili naše balkanske prostore vjerovali su u više bogova sa različitim ulogama. Svoje molitve upućivali su božanstvima koja su trebala da im donesu i osiguraju napredak u životu, mnogo imetka i ljetine, da ih čuvaju u teškim životnima trenucima i vremenima.
Prije nego što su se slavenska plemena podijelila na Istočne, Zapadne i Južne Slavene, postojao je jedinstven skup božanstava za sve. Kasnije su različiti slavenski narodi primili kršćanstvo u različitim vremenima: Slovenci u VII vijeku, Česi, Hrvati, Bošnjaci, Bugari i Srbi u IX stoljeću, a Poljaci i Istočni Slaveni u X stoljeću.
Vidljivo je da su ovi narodi iako su napustili stara paganska vjerovanja i prihvatili kršćanstvo, i dalje u svojim svakodnevnim vjerovanjima i običajima zadržavali dosta elemenata iz prošlosti.
Kad je Svemogući Gospodar počastio ove prostore dini-islamom i iskra Istine zasijala ovim podnebljem, veliki dio ovih vjerovanja i običaja izgubio je na svom intenzitetu, te je određen broj pomenutih neznabožačkih rituala nestao, a određen broj njih se umanjio, ili je od strane pojedinih muslimanskih sredina pokušavao biti ”pročišćen” naukom islama i šerijata.
Živeći na ovim prostorima muslimani su uz neznabožačke prastare slavenske običaje, u svoju svakodnevicu, iz neznanja vjerovatno, ubacivali i uvodili i mnoge kršćanske navike, običaje i obilježja.
U periodu prije 1992. godine, za vrijeme ex Jugoslavije, ali i ranije, kod balkanskih muslimana, posebno u seoskim sredinama, mogli su se zapaziti i elementi kršćanskih obreda i navika, koje su se nekada sretno, nekada nesretno, uspjele ”šerijatizirati”. Primjer za to su razna obilježavanja sedmina, četeresnica, godišnjica, te čašćenja muslimana da ”pred dušu” nekog rahmetlije nešto pojedu i popiju. Još uvijek se u nekim sredinama obilježavaju i svetkuju Aliđun, Jurjev, Vidovdan i drugo, baš kao da su to praznici propisani Kur'anom časnim i sunnetom Allahovog Poslanika, a.s.
Odrastao sam u sredini gdje su muslimani svetkovali i obilježavali sve navedene gatke i običaje, i skoro svaki od njih povezivali sa islamom, te iste držali kao ”sveto slovo” iz Kur'ana.
Znam na desetine ljudi koji su išli raznim ”učevnim” ženama i ljudima, da im ovi zapišu, ili pak da im ”proreknu budućnost”. Išlo se svakome: ”hodžama”, ”bulama”, popovima, dervišima, a u zadnje vrijeme gatarske obmane i zablude šire nam i razni ”vidovnjaci”, ”numerolozi”, ”astrolozi” i ”tarot-majstori” i to čak i preko raznih TV i radio stanica, časopisa i sl. Ogledalo se u fildžan, salijevale su se strave, omotavali maloj djeci crveni končići koji su ih štitili od uroka, a gatalo se i na grah, kašike, viljuške i drugo.
U mom komšiluku odjeća se nije smjela prati utorkom i petkom, nije se smjelo kupati niti sjeći nokte tim danima, a komšije pravoslavci su nas naučili da se svaki berićetan i ”ajirli” posao treba zaliti rakijom i uveličati ”zdravicom”. Nigdje dove i zikra na mapi.
I dan danas širom Bosne prate se razne ratarske gatke, koje su posebno bile izražene kod starih Slavena, o čemu je već bilo riječi. Tačno se ”zna” koji dan ”ne valja” nešto posijati, a zašto ”ne valja” niko živ ne zna niti pokušava da dokuči i odgonetne.
Postoje i sveta drveća koja niko ne smije posjeći. Znam priču o jednoj brezi i lipi koje se ”nipošto nisu smjele dirati”, ali su ih agresori zajedno sa mnoštvom džamija uništili i srušili, da bi kasnije naši muslimani ”radi berićeta” na istim mjestima posadili nove.
”Svetu vodu” sam pio već nekoliko puta. Postoji jedna za vid, druga za unutrašnje bolesti, a treća je za ”sve ostalo”. Bar je tako sa ”svetim vodama” u mojoj regiji. Ljudi i žene, posebno bolesnici, slomiše se već godinama, svakog Jurjeva, te utorak prije i utorak poslije, nositi i piti tu vodu, međutim, izgleda da ne djeluje. Oni i dalje godinama neumorno idu jednim te istim doktorima, jedni te isti im salijevaju strave, gataju, zapisuju i liječe, ali oni i dalje bolesni, pa bolesni.
Uprkos hadisima Allahova Poslanika, a.s., koji govore o ljekovitosti Kur'ana (rukje), meda i ćurekota, niko da promijeni svoje navike i malo islamske medicine unese u svoj život.
Međutim, to je u potpunosti razumljivo. Prokleti šejtan zna šta radi, te sa ovim skrivenim vidovima širka, na kog je upozorio Allahov Poslanik u hadisu kog sam citirao na početku ovoga teksta, postepeno udaljava ljude od Pravog puta i navodi ih na stil i način života u kojem nema Kur'ana, nema namaza, niti ima zikra.
Sve navedene ibadete umjesto nas nadomijeste drugi: umjesto rukje ”uče” nam i liječe nas razni šarlatani i pod plaštom vjere zamaskirani prevaranti, namaz umjesto nas klanjaju stare žene kojima plaćamo da nam kobiva klanjaju istiharu i na našu odjeću nauče nešto za našu bolju nafaku, a umjesto zikra i naše redovne dove našem Gospodaru, zadovoljavamo se ”zdravicama” naših kumova i kuma, a svoja najveća duhovna uzdignuća, osjećanja i ruhanijete, doživljavamo na ”tehvidima”, mevludima za umrle i kolektivnim, formalnim (reda radi) dovama i Fatihama za naše merhume (a gdje su nam trajna dobra – sadaka za umrle, vakufi, hajir česme, …?).
Sevabe šaljemo umrlima i slomi nas briga jesmo li koji ”tehvid” slučajno gdjegod preskočili, a za svoje ibadete i vjerom propisane dužnosti, te Pravi put naše djece i živih članova naše obitelji, uopće ne vodimo nikakvu brigu. Baš kao da nama Allah Uzvišeni nije propisao namaz, i kao da nije nas počastio ljepotama ramazana, Kur'ana i dao nam univerzalni zakon važeći za sve ljude do Sudnjega dana.
Umjesto pravila i propisa datih Kur'anom, mi se zadovoljavamo staroslavenskim i kršćanskim običajima, i umjesto da se bavimo izučavanjem korisnih prirodnih i društvenih disciplina kako bi u svijetu znanosti konačno bili poznati i priznati, mi se zamaramo i misli okupiramo mnoštvom praznovjerja.
Prije dvije godine u mjesecu maju prisustvovao sam velikom skupu muslimana (kažu da sedmicu prije to mjesto pohode pravoslavci) koji se redovito, svake godine održava na jednom dovištu. Moja nana, Allah joj magfiret i lijepi džennet dao, mi je nekada ranije pričala šta se sve ‘70-tih i ‘80-tih godina dešavalo na tom dovištu, pa me je ova moja posjeta znatno ohrabrila i obradovala, jer sam primijetio da je veliki dio tih neislamskih običaja ukinut i da se veći dio tih aktivnosti sveo na sferu korisnog rodbinskog i prijateljskog druženja, što svakog iskrenog vjernika treba da raduje i čini zadovoljnijim.
U djelu ”Sinkretički elementi u islamu u BIH”, autor Muhammed Hadžijahić, govoreći o proslavi Aliđuna kaže: ”U muslimanskom svetkovanju Aliđuna došle su do izražaja staroslavenske paganske tradicije povezane s kultom Sunca, gromova i kiše”. (str.320)
Poznato je da je sveti Ilija ustvari svetkovanje kršćana koje su zamjenili za staroslavensko svetkovanje boga gromovnika, poznatog kao Perun.
U Glasniku IVZ iz 1940. godine, broj 5, u tekstu autora i poznatog vaiza Alije Aganovića stoji: ” Šestog maja u skoro svim krajevima naš muslimanski svijet proslavlja Đurđevdan, 28. juna Vidovdan, 2. avgusta Ilindan, a da ne spominjemo i Spasovdan, Mitrovdan, Duhove i Gospojine. To su sve čisto kršćanski praznici, i mi kao muslimani nemamo nikakve veza s njima.”
Pojedini učesnici protesta nosili su hidžabe i burke, a marširali su od centra Kopenhagena do policijske stanice na rubu grada.
Stotine Danaca protestirali su u Kopenhagenu u znak protesta zbog najnovije zabrane pokrivanja lica u javnosti, optužujući vladu da krši prava žena da se oblače kako hoće.
U danskom parlamentu u maju je donijeta ta zabrana, čime se Danska pridružila pojedinim zemljama Evropske unije koje su usvojile takve zabrane, prenosi Reuters.
Kazne od 160 do 1.600 američkih dolara
Pojedini učesnici protesta nosili su hidžabe i burke, a marširali su od centra Kopenhagena do policijske stanice na rubu grada.
“Moramo da pošaljemo signal vladi da nećemo dozvoliti diskriminaciju i zakon koji posebno pogađa vjerske manjine”, rekla je jedna od učesnica protesta.
Po novom zakonu, policija ima pravo da naredi ženama da sklone maramu sa lica ili da napuste javno mjesto, a kazne za to kreću se od 160 do 1.600 američkih dolara.
Privremene institucije u Prištini ukinule su spornu odredbu o zaštitnoj carini od 30 odsto na uvoz sezonskog voća i povrća i kukuruza, koja je uvedena 13. jula ove godine, rekao je ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić.
Priština je prošle nedelje ukinula zaštitne carine na 14 proizvoda, a najnovija odluka se odnosi na preostalih sedam vrsta voća i povrća, saopštilo je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.
Ljajić je kazao da je popuštanje Prištine posledica “pritiska i odlučne reakcije Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore”, koje su se prošle nedelje, na ministarskom sastanku u Beogradu, “jedinstveno suprotstavile ovoj i svakoj drugoj vrsti barijera u trgovini”.
“Četiri zemlje će nastaviti da insistiraju na ukidanju preostalih carinskih i vancarinskih barijera koje je ranije uvela Priština. Samo kroz slobodan protok ljudi, roba i usluga može doći do stvaranja zajedničkog ekonomskog prostora na Zapadnom Balkanu, koji je u apsolutnom interesu svih strana CEFTA, jer povećava konkurentnost naših privreda i otvara mogućnost novih investicija u regionu”, rekao je Lajić.
On je podsetio da su i dalje na snazi barijere Prištine za promet brašna i termo blokova iz centralne Srbije, mleka i mlečnih proizvoda iz Bosne i Hercegovine i piva iz Crne Gore.
“Međutim, najnovija najava iz Prištine i Tirane o brisanju granica je u potpunoj suprotnosti sa principima regionalne saradnje i daljih ekonomskih integracija Zapadnog Balkana. Takvi, jednostrani potezi, pre su uvod u realizaciju velikodržavnog projekta, nego što podstiču jačanje privrednih i trgovinskih veza u regionu”, upozorio je Ljajić.