Naslovna Blog Stranica 3145

Bektović: Grad Novi Pazar i NSZ dodeliće subvencije za zapošljavanje 100 radnika

1

Nacionalna služba za zapošljavanje i grad Novi Pazar raspisali su Javni poziv poslodavcima za dodelu subvencija za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih na novootvorenim radnim mestima.

Javi poziv je deo Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za 2018.godinu,kojim je predviđeno zajedničko ulaganje Nacionalne službe za zapošljavanje i grada Novog Pazara, ravnopravnim iznosom od po 10 miliona dinara, za subvecionisanje poslodavaca koji će na novootvorenim radnim mestima zaposliti 100 lica.

Subvencija za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih i na novootvorenim radnim mestima odobrava se poslodavcima iz privatnog sektora, u jednokratnom iznosu od po 200.000 dinara po radniku.

Kategorije teže zapošljivih na koje se subvencije odnose su lica na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje  i to mladi do 30 godina starosti, bez kvalifikacija, sa niskim kvalifikacijama, oni koji traže posao duže od 12 meseci i mladi sa statusom deteta bez roditeljskog staranja. Pored njih tu su i stariji od 50 godina koji imaju status viška zaposlenih, zatim Romi, osobe sa invaliditetom, radno sposobni korisnici novčane socijalne pomoći, dugoročno nezaposleni i žrtve porodičnog nasilja.

Javni poziv traje do utroška predviđenih sredstava od 20 miliona dinara a zainteresovani poslodavci Zahtev za konkurisanje mogu da preuzmu u Filijali Nacionalna službe Novi Pazar ili na sajtu ove službe, kao i na sajtu grada Novog Pazara.

Bilbordi za najbolje novopazarske đake

0

Grad Novi Pazar tradicionalno kao i svake godine postavio je,ovoga puta u Pešačkoj zoni, bilborde sa fotografijama svih đaka generacije osnovnih i srednjih škola. Na ovaj način Grad želi dodatno da istakne vrednost najboljih djaka, a ovo je samo jedna od promotivnih aktivnosti nakon njihovog okončanja osnovne odnosno srednje škole.

Jedna od onih pametnih, najbolji novopazarskih đaka je i Merjem Selmanović koja je đak generacije Gimnazije. Od jeseni ona će studirati Medicinu, a kako kaže, drago joj je što je Grad prepoznao vrednost znanja i vrednog učenja.

“Ovo mi puno znači, i daje podstrek za dalji rad i dalje učenje. Nadam se da ću se jednog dana vratiti u Novi Pazar i na taj način se odužiti ” – rekla je Selmanović.

Podsetimo, Grad Novi Pazar nedavno je priredio prijem za djake generacije za koje su obezbedili adekvatne nagrade i poklone, a u nagradjivanju đaka je pomogao i privrednik Halil Kuč.

Saradnja u interesu pacijenata

0

“Razvijanje organizacionih sposobnosti,uvođenje novog sistema finansiranja, koje podrazumeva da će se zdravstvene institucije finansirati onoliko koliko usluga budu obavljali, bolja komunikacija i unapređenje saradnje” ,samo su neke od tema o kojima su danas razgovarali lekari iz Novog Pazara i Kragujevca. Gosti su se upoznali sa radom novopazrske Opšte bolnice, ali i izrazili zadovoljstvo što će moći da pomognu svojim kolegama sa kojima su kako je istaknuto već imali dobru saradnju.

Novi metod vođenja zdravstevne zaštite uskoro i u Novom Pazaru

Lekari iz Kragujevca danas su posetili novopazarsku Opštu bolnicu i upoznali se svojim kolegama u Novom Pazaru, kako bi se postigla brža i bolja komunikacija, a sve u cilju da se poboljša kvalitet zdavstvene usluge prema pacijentima koji se upućuju u Kragujevac. Direktor Opšte bolnice dr Meho Mahmutović kaže da je značajno da pacijenti znaju gde i kod koga idu i ocenio da je Urgentni centar u Kragujevcu jedna ozbiljna instutucija. Pomoć kolega iz Kragujevca Mahmutović očekuje i u pokretanju sistema, koji se naziva Dijagnostički srodne grupe (DSG), a čije uvođenje će od nove godine biti obavezno. Dvojica direktora složili su se da je saradnja Opšte bolnice u Novom Pazaru i KC Kragujevac na visokom nivou, te očekuju da će se nakon ovakvih poseta ona unaprediti.

“Mi očekujemo pomoć od kolega iz Kragujevca u pokretanju tog novog sistema finansiranja, jer od sledeće godine finansiranje od strane republičkog fonda za zadravstvo pretvara se u finansiranje na osnovu uslugama koje se ostvaruju u bolnicama. Neće se više odvajati sredstva za plate, energente za opremu jednostavno će oni koji budu znali da rade imaće i sredstva, a oni koji ne budu znali da rade imaće veliki problem. S obzirom na to da znamo u kakvim je problemima naša bolnica bila mi nemamo vremena da se prilagodimo tome i moraćemo maksimalno da iskoristimo sve prijatelje u zemlji da stane na noge da bi funkcionisala na pravi način”, kazao je Mahmutović.

Profesor dr Predrag Sazdanović kaže da je ovaj novi sistem finansiranja u Kragujevcu već usavršen te da će rado pomoći kolegama u Novom Pazaru da i oni razviju te organizacione sposobnosti.

“Taj sistem Dijagnostički srodnih grupa je kod nas u potpunosti implentiran. Nama je potrebno bilo dve godine. Mi smo uvideli sve te nedostatke koje je sistem imao i vrlo smo voljni da naše znanje i iskustvo prensemo i upotrebimo u Novom Pazaru, kako bi što pre dobio taj novi moderni sistem vođenja zdravstvene zaštite. Naši specijalisti su tu već gostujući doktori, a sve što treba da pomognemo Klinički centar Kragujevac je na raspolaganju”, dodao je Sazdanović.

Gosti su istakli da su medoicinskom osoblju u Kragujevcu svi pacijenti dragi i bliski i izrazili zadovoljstvo što će moći da svoje znanje prenesu kolegama u Novom Pazaru. Ocenjeno je i da je novo rukovodstvo Opšte bolnice do sada brojnim aktivnostima pokazalo ozbiljan pristup svim mogućim aspektima zdravstvene zaštite.

Mbappe donirao sav zarađeni novac djeci s poteškoćama u razvoju

0

Fudbalska reprezentacija Francuske slavila je na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. Izabranici Didiera Deschampsa upisali su trijumf protiv reprezentacije Hrvatske, a fantastično prvenstvo odigrao je mladi Kylian Mbappe.

Ovaj 19-godišnjak postigao je četiri gola na prvenstvu svijeta, a bolji tinejdžer od njega u historiji samo je Edson Arantes do Nascimento. Pele je 1958. godine kao 17-godišnjak postigao šest golova.

Mbappe je najavio prije prvenstva da će sav zarađeni novac od Svjetskog prvenstva donirati u dobrotvorne svrhe. Svoju zaradu, koja se procjenjue na 550.000 dolara donirao je ogranizaciji “Premiers de Cordee” koja pomaže djeci s poteškoćama u razvoju.

“Kylian Mbappe je sjajna osoba. Kada god može on dođe da se druži sa djecom. Ima veoma dobar odnos sa njima i uvijek zna šta da kaže kako bi ih ohrabrio. Nekad izgleda kao da on više uživa u igranju sa tom djecom nego oni sami”, rekao je generalni menadžer organizacije.

VIDEO: Oni su ponos grada!

0

Grad Novi Pazar tradicionalno kao i svake godine postavio je,ovoga puta u Pešačkoj zoni, bilborde sa fotografijama svih đaka generacije osnovnih i srednjih škola. Na ovaj način Grad želi dodatno da istakne vrednost najboljih djaka, a ovo je samo jedna od promotivnih aktivnosti nakon njihovog okončanja osnovne odnosno srednje škole.

Jedna od onih pametnih, najbolji novopazarskih đaka je i Merjem Selmanović koja je đak generacije Gimnazije. Od jeseni ona će studirati Medicinu, a kako kaže, drago joj je što je Grad prepoznao vrednost znanja i vrednog učenja.

“Ovo mi puno znači, i daje podstrek za dalji rad i dalje učenje. Nadam se da ću se jednog dana vratiti u Novi Pazar i na taj način se odužiti ” – rekla je Selmanović.

Podsetimo, Grad Novi Pazar nedavno je priredio prijem za djake generacije za koje su obezbedili adekvatne nagrade i poklone, a u nagradjivanju đaka je pomogao i privrednik Halil Kuč.

Obeležena dvogodišnjica neuspelog puča u Turskoj

0

U Domu omladine u Novom Pazaru održana je komemoracija povodom obeležavanja dve godine od pokušaja neuspelog puča u Turskoj. Ovu komemoraciju organizovali su Ambasada Turske u Srbiji, Turska agencija za saradnju i koordinaciju TIKA , Kulturni centar Novi Pazar i Asocijacija maturanata Turske.

“Pre dve godine narod Turske je pokazao da veruje u demokratiju i patriotizam, i nije dopustio da puč uspe” – jedinstvena je poruka sa komemoracije održane u Domu omladine. Velikom broju prisutnih obratio se predsednik Asocijacije maturanata Turske Nazim Ličina koji je rekao da su te noći “mnogi otpisali Tursku” ali su, kako je rekao, zaboravili da “taj narod može nemoguće kad pokušaš da ga zgaziš”.

Ambasador Turske u Srbiji Tanžu Bilgić rekao je da je pre dve godine teroristička organizacija FETO pokušala državni udar ali da je narod Turske uspeo da se odbrani i na taj način odbrani demokratiju.

“Verujem da je narod Sandžaka i tada bio uz narod Turske, ali da je i dalje što je pokazao podrškom predsedniku Erdoanu nakon nedavnih izbora. Zamolio bih vas i pozvao na oprez kada je ova teroristička organizacija FETO u pitanju da povedete računa” – rekao je Bilgić.

Gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac rekao je da je 15.jul pre dve godini istorijski datum za sve u Turskoj.

“I ne samo da je ovaj datum značajan za Tursku već i za ceo svet. Građani Sandžaka nisu spavali cele noći očekujući šta će se desiti. Narod Turske je odbranio demokratiju i legitimno iazabrane predstavnike” – poručio je Biševac.

Prvi čovek Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sulejman Ugljanin osvrnuo se takodje na pre dve godine i noć kada je pokušan vojni udar.

“Od 15.jula do 6.avgusta narod Sandžaka nije spavao jer je bio uz turski narod. BNV je osudilo pokušaj vojnog udara odmetnutog dela turske vojske i izrazila žaljenje zbog pokušaja da se obori legalno izabrana vlast u Turskoj. Vijeće je izrazilo saosećanje sa porodicama nevino stradalih građana Turske koji su te noći braneći svoju slobodu i braneći svoje pravo na izbore izgubili živote” – rekao je izmedju ostalog Ugljanin.

Nakon obraćanja visokih zvaničnika dodeljene su nagrade za najbolje učesnika dva turnira, u malom fudbalu u Ribarićima i u šahu u Kulturnom centru Novi Pazar koj isu organizovani istim povodom.

rtvnp

Ćiro Blažević: Te degenerike što arlauču i psuju Bosnu, a žive u njoj, ja Hrvat nabijem na K****

0

Veoma sam sretan da je moj učenik mene nadmašio, rekao je trener svih trenera, Miroslav Ćiro Blažević nakon što je reprezentacija Hrvatske izborila plasman u finale Svjetskog prvenstva pobjedivši Englesku rezultatom 2:1.

“Ništa ljepše nema i veoma sam sretan da je moj učenik mene nadmašio i slušao sam o tome kako je profesor uvijek sretan kad ga đak

nadmaši, mene je nadmašio i razveselio cijeli hrvatski puk, ne samo u domovini, nego i izvan nje. Nema Hrvata koji se jučer nije osjećao izuzetno sretnim i nadasve ponosnim”, rekao je Ćiro, nazvavši Dalića čestitim čovjekom.

“Ovaj rezultat je vratio Hrvatima dostojanstvo, afirmirao malu zemlju. Mi imamo atomske igrače, a to je ono što šport publicira i ono što

nam je šport omogućio, da manifestiramo svoju klasu i da ostvarimo ono što ja priželjkujem da bi se moglo dogoditi, da postanemo svjetski prvaci!”, rekao je legendarni Ćiro za N1.

“Pobojavao sam se da će biti pomanjkanja energije. To sam vidio kod Engleza, kod nas ne”, rekao je.

Upitan kako će se francuski trener Didier Dešamp, pripremiti za meč s Hrvatskom, Ćiro se sjetio njegovih početaka.

“Joj, zlato moje, Dešamp je moj igrač u Nantu, ja sam mu s 18 godina dao traku kapetana, jer on je rođeni lider. Rekao je da

zna da šef sanja o tome da im se revanširamo i, bogami, sanjam. Mi smo od Francuza izgubili na nepravdu, a mogla bi se sad

vratiti pravda i da napravimo športsko, najveće čudo u posljednjih sto godina!”, rekao je Ćiro.

Formira se nova grupa u drugoj smeni za decu stariju od 12 meseci

0

Na Facebook stranici predškolske ustanove “Mladost” izdato je obaveštenje da će se u prostorijama vrtića “Radost”,na magistrali, u drugoj smeni otvoriti nova jaslena grupa, gde će roditelji moći da upišu decu stariju od 12 meseci. Do sada je starosna granica bila na više od 18 meseci a ova nova odluka Upravnog odbora predškolske ustanove “Mladost” pomoći će roditeljima, koji su zbog svojih obaveza prinudjeni da decu ranije upisuju u vrtić.

Iz ove ustanove poručuju da je za dete najbolje da uči od najranijeg perioda u grupi, da raste, razvija se, spoznaje sa svojim vršnjacima, da se kao društveno biće oseti članom grupe, da se socijalizuje, nauči o drugarstvu i svim onim osećanjima koja ne može da upozna kod kuće.

FUDBAL: Gase se klubovi u Srbiji!

0

Ono o čemu se duže vremena po fudbalskim krugovima pričalo, dobilo je ovih dana epilog. FK Jagodina bivši član prvog stepena našeg fudbala, osvajač Kupa Srbije i u tri sezone učesnik kvalifikacija za UEFA Ligu Evrope prestao je da postoji!

Vest može biti neočekivana, ali je logični splet nefudbalskih okolnosti koji su pratili ovaj klub i koji je tipičan primer naše fudbalske svakodnevnice. Klub pritisnut više milionskim dugovima, tužbama bivših fudbalera platio je ceh katastrofalnoj politici koju su vodili i i koju i dalje vode isti klupski čelnici uz pomoć Grada.

FSS je klub suspendovao i nametnuo mu zabranu registracije igrača do izmirenja dugova, kako od toga nije bilo ništa, klub je polako ali sigurno počepo da rezultatski tone u svim kategorijama.

Od člana Prvog fudblaskog ranga dospeo je do trećeg stepena ove sezone odnosno do Srpske lige grupa “Istok”. Takodje je i u mladjim kategorijama beležen rezultatski sunovrat.

Fudbal u Jagodini igraće se ipak u trećem stepenu zahvaljujući odluci FSS da taj rang proširi na 18 klubova, kako bi se spasilo ispadanja FK Tabane 1970 filijala sad već ugašene FK Jagodine. Ovo je neophodno kako bi se ipak igrao srpskoligaški fudbal u Jagodini i kako bi pod novim imenom i novim žiro-računom formirao novi klub u Jagodini.

Iste muke muče i FK Novi Pazar, FK Borac, FK Sloboda i ukoliko se ne desi nešto neočekivano i ovi klubovi mogli bi da dožive sudbinu Jagodinaca.

Danas ukop 35 žrtava genocida u Srebrenici

0
Potočari-Srebrenica, BiH - 10. juli 2018.: Iz kruga bivše Fabrike akumulatora u Potočarima u večernjim satima izneseno je 35 tabuta s posmrtnim ostacima identificiranih žrtava genocida u Srebrenici do prostora Musale u Memorijalnom centru Potočari. Tabute sa posmrtnim ostacima srebreničkih žrtava na rukama do Musale prenijeli su članovi porodica ubijenih Srebreničana. ( Samir Yordamoviç - Anadolu Agency )
U mezarju Memorijalnog centra Potočari do sada je smiraj pronašlo 6.575 žrtava genocida, a traga se za još oko 1.000.

U srijedu će u Memorijalnom centru u Potočarima biti ukopano 35 žrtava genocida, koji je počinjen prije 23 godine u bosanskohercegovačkom gradu Srebrenica.

Tabuti s posmrtnin ostacima žrtava koje će biti ukopane su uneseni u Memorijalni centar.

Njih su iz nekadašnje tvornice akumulatora, gdje su doneseni dan ranije, iznijeli učesnici Marša mira i maratona, koji su se tokom dana okupili u Potočarima, Srebreničani koji su preživjeli genocid te rodbina i prijatelji žrtava.

Posmrtni ostaci opremljeni su u Visokom, odakle su na kamionu prevezeni do Potočara, do konačnog ukopa, nakon više od dva desetljeća.

Najmlađa žrtva koja će biti ukopana ove godine je Vesid (Hasan) Ibrić, rođen 1979. godine, a u vrijeme ubistva imao je 16 godina.

Osim njega, još tri maloljetnika bit će ukopana na ovogodišnjoj dženazi.

Najstarija žrtva koja će biti ukopana ove godine je Šahin (Šaban) Halilović, rođen 1924. godine, koji je u vrijeme ubistva imao 71 godinu.

Smiraj za 6.575 žrtava
Bit će ukopana i jedna žena, Remzija (Salih) Dudić, koja je u vrijeme ubistva imala 20 godina, a rođena je 1975. godine.

Ubijena je u koloni koja je otišla preko šume tražeći put do slobodne teritorije te će biti ukopana zajedno sa svojim mužem Nijazijom, koji je bio dvije godine stariji od nje.

U Podrinje identifikacionom centru u Tuzli nalazi se skoro 170 identificiranih žrtava, ali uglavnom zbog nekompletnosti posmrtnih ostataka porodice se još nisu odlučile za ukop.

Među njima su 43 osobe zvanično identificirane i DNK analizom i od porodica, a ostali samo na temelju DNK analize.

U mezarju Memorijalnog centra Potočari do sada je smiraj pronašlo 6.575 žrtava genocida, a traga se za još oko 1.000.

Izvor: Agencije