Naslovna Blog Stranica 3146

Danas ukop 35 žrtava genocida u Srebrenici

0
Potočari-Srebrenica, BiH - 10. juli 2018.: Iz kruga bivše Fabrike akumulatora u Potočarima u večernjim satima izneseno je 35 tabuta s posmrtnim ostacima identificiranih žrtava genocida u Srebrenici do prostora Musale u Memorijalnom centru Potočari. Tabute sa posmrtnim ostacima srebreničkih žrtava na rukama do Musale prenijeli su članovi porodica ubijenih Srebreničana. ( Samir Yordamoviç - Anadolu Agency )
U mezarju Memorijalnog centra Potočari do sada je smiraj pronašlo 6.575 žrtava genocida, a traga se za još oko 1.000.

U srijedu će u Memorijalnom centru u Potočarima biti ukopano 35 žrtava genocida, koji je počinjen prije 23 godine u bosanskohercegovačkom gradu Srebrenica.

Tabuti s posmrtnin ostacima žrtava koje će biti ukopane su uneseni u Memorijalni centar.

Njih su iz nekadašnje tvornice akumulatora, gdje su doneseni dan ranije, iznijeli učesnici Marša mira i maratona, koji su se tokom dana okupili u Potočarima, Srebreničani koji su preživjeli genocid te rodbina i prijatelji žrtava.

Posmrtni ostaci opremljeni su u Visokom, odakle su na kamionu prevezeni do Potočara, do konačnog ukopa, nakon više od dva desetljeća.

Najmlađa žrtva koja će biti ukopana ove godine je Vesid (Hasan) Ibrić, rođen 1979. godine, a u vrijeme ubistva imao je 16 godina.

Osim njega, još tri maloljetnika bit će ukopana na ovogodišnjoj dženazi.

Najstarija žrtva koja će biti ukopana ove godine je Šahin (Šaban) Halilović, rođen 1924. godine, koji je u vrijeme ubistva imao 71 godinu.

Smiraj za 6.575 žrtava
Bit će ukopana i jedna žena, Remzija (Salih) Dudić, koja je u vrijeme ubistva imala 20 godina, a rođena je 1975. godine.

Ubijena je u koloni koja je otišla preko šume tražeći put do slobodne teritorije te će biti ukopana zajedno sa svojim mužem Nijazijom, koji je bio dvije godine stariji od nje.

U Podrinje identifikacionom centru u Tuzli nalazi se skoro 170 identificiranih žrtava, ali uglavnom zbog nekompletnosti posmrtnih ostataka porodice se još nisu odlučile za ukop.

Među njima su 43 osobe zvanično identificirane i DNK analizom i od porodica, a ostali samo na temelju DNK analize.

U mezarju Memorijalnog centra Potočari do sada je smiraj pronašlo 6.575 žrtava genocida, a traga se za još oko 1.000.

Izvor: Agencije

Učesnici Marša mira, predvođeni onima koji su preživjeli srebrenički genocid, stigli u Potočare

0
Više od 6.000 učesnika Marša mira, predvođeni onima koji su 1995. godine preživjeli srebrenički genocid, stiglo je nakon trodnevnog pješačenja u Memorijalni centar Potočari kako bi prisustvovali obilježavanju 23. godišnjice genocida počinjenog u Srebrenici.

Učesnike, od kojih je većina i plakala, dočekali su članovi porodica, komšije i prijatelji ubijenih Srebreničana.

Učesnici pristigli iz svih dijelova svijeta krenuli su prije tri dana iz Nezuka, nedaleko Tuzle, na put dug više od 100 kilometara.

Žene, djeca i muškarci pješačili su jedan do drugoga unatoč nepovoljnim vremenskim uslovima koji su zabilježeni prethodnih dana. Kiša i blato otežavali su put ovogodišnjih učesnika Marša mira koji su sve to izdržali i stigli do odredišta – Potočara.

DANAS DAN ŽALOSTI U NOVOM PAZARU

0

NOVI PAZAR –Po odluci Skupštine grada Novog Pazara 11. jul se obeležava kao Dan sećanja na žrtve genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.

Lokalni mediji danas emituju prilagodjen program, a ugostiteljski objekti i druge institucije su takodje u obavezi da se pridržavaju ove skupštinske odluke, prema kojoj se na teritoriji grada Novog Pazara neće održavati nikakve svečanosti, osim onih koje su tematski vezane za genocid u Srebrenici.

Ovom odlukom najoštrije se osudjuje genocid i svako poricanje genocida. Osim toga, Skupština Novog Pazara osudila je tada i sve druge zločine počinjene devedesetih godina i izrazila saosećanje sa porodicama žrtava.

Ličina o Arap Džamiji: “Sve su nam drugi napravili a mi samo rušimo”

13

Novi Pazar – Sarajevo – Na književnom Bookstan festivalu u Sarajevu je nastupio i ugledni sandžački pisac Refik Ličina, koji već duži niz godina živi u Švedskoj. Govoreći o svom novom romanu “Dalge” Ličina se osvrnuo i na aktuelna dešavanja oko Arap džamije u Novom Pazaru.

Ličina je jedan od rijetkih koji je otvoreno progovorio o ovoj temi, iako je primjetno da novopazarska intelektualna zajednica “glasno” šuti ili se bavi temama koje su vezane za tramvaje, ski centre, kladionice i sl. dok im pred očima nestaje jedan od simbola grada.

“Prije par dana čitam o jednoj Arap džamiji koju su Turci pravili. Inače, nama su sve drugi pravili a mi rušimo. Sad je to neko otkrio i kaže sad ćemo mi ovu ćeramidu da uklonimo i bolju Arap džamiju da namestimo i mi ćemo da je promijenimo. I mene to zaboli, ja sam u tom sokaku odrastao ja drugi nemam”, rekao je Ličina okupljenoj sarajevskoj publici.

On je rekao da se ne boji pisati jedino o sokacima u kojima je odrastao.

“Ja se ne bojim kad uzmem moj pelikan i kad pišem jer znam da o Bor džamiji i toj Arap džamiji ja znam najbolje napisati jer tu sam odrastao. Prije neku godinu, kod nas u Novom Pazaru, zapaljena je jedna kafana Granata. Nalazila se u divnoj vakufskoj kući. Kada je srpska vojska 1912. godine zauzela Novi Pazar zadnja granata je pala na tu kuću, gdje je bila neka turska komanda. Zato se ta kafana zvala Granata.

Ja sam svaki dan po najmanje tri puta prolazio pored te Granate. Ona je zapaljena jer sada Novi Pazar ima 120.000 stanovnika a grad može primiti samo 35.000. Tu ponestaje prostora i sve se ruši, da bi se napravio dućan ili kuća.

Oko te divne građevine u centru grada, gdje se može napravirti petnaestak dućana, svi se otimaju i opština i islamska zajenica. Meni je tu uništen jedan dio života, jedno sjećanje”, rekao je između ostalog Ličina.

Autor: Sandzackenovine

FUDBAL: Umesto prijateljske utakmice tuča na terenu

0

Umesto prijateljske utakmice grubi startovi, psovke, vulgarna vređanja i obostrane pretnje koje su kulminirale u 44. minutu kad je šef stručnog štaba OFK Bačke Dejan Čelar odlučio da povuče ekipu sa terena, posle velike gužve i umalo pesničenja.

Prekidi su postojali sve učestaliji, čak na ivici tuče,  pa je minut pre kraja poluvremena usledio kraj.

Makarić je, revanširajući se, načinio grub prekršaj nad Ibrahimovićem što je bio signal da svi sa klupe Novog Pazara utrče u teren.

Veći incident tada su sprečili treneri Čelar i Petrović, ali tako nije mislio fudbaler OFK Bačke Ilić.

Revoltiran grubim startom Brunčevića, sasvim nepotrebno, ušao je u oštru polemiku  sa nekolicinom protivničkih fudbalera i zapretio klupi Novog Pazara.

Ovi mu nisu ostali dužni, došlo je do više grubih startova na terenu i pravog stampeda u kome su učestvovali igrači obeju ekipa, pa čak i nekoliko civilnih lica.

Tada je Čelar odlučio da povuče ekipu sa terena, a fudbaleri Novog Pazara su nastavili s treningom.

izvor: žurnal

Članovi sandžačke delegacije gosti AK Partije u Istanbulu

2

Nakon ubjedljive pobjede Redžepa Taipa Erdoana na izborima 24. juna, delegacija iz Sandžaka, gradonačelnik Novog Pazara, Nihat Biševac, predsjednici opština Sjenica i Tutin, Hazbo Mujović i Kenan Hot borave u višednevnoj posjeti Istanbulu, kao gosti AK Partije.

Visoka delegacija posjetila je i istanbulsku opštinu Bajrampaša koja je pobratimljena sa gradom Novim Pazarom kao i opštinu Gazi Osman Paša, baratsku opstinu Tutina. Na sastancima je još jednom zakljuceno da su Bošnjaci most saradnje između dvije zemlje, koja je sve jača i bolja, a da Turska cijeni podršku svoje braće iz Sandzaka.

Pored čelnih ljudi sandžačkih gradova i opština u delegaciji su i predsjednik SDP-a Nihad Hasanović, predsjednik SDA Salih Hot, narodni poslanik SDP-a Muamer Bačevac, predsjednik SO Sjenica, Muhedin Fjuljanin i njihovi saradnici.

Intenzivan rad dr Mahmutovića i Ministarstva zdravlja na unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite

2

Sporazum koji je prije samo par dana u Beogradu potpisao direktor Opšte bolnice Novi Pazar dr MehoMahmutović sa nekoliko beogradskih zdravstvenih ustanova danas je konkretizovan razgovorima u NovomPazaru. Kako je najavio dr Mahmutović u narednih pet dana u Novom Pazaru će boraviti i ostali čelni ljudi zdravstvenih ustanova iz Beograda, takođe potpisnici Strateškog sporazuma sa Opštom bolnicom.

U Novom Pazaru boravili su direktor Klinike za očne bolesti u Beogradu, profesor dr Milenko Stojković, direktor Instituta za majku i dete profesor dr Radoje Simić te direktor Univerzitetske dečije klinike u Tiršovoj ulici u Beogradu, dr Siniša Dučić.

Potpisani sporazum i današnji sastanak za direktora Opšte bolnice Novi Pazar dr Meha Mahmutovića znači podizanje nivoa liječenja u našem gradu na još veći nivo, saradnja je, kaže Mahmutović,  višestruko značajna i za pacijente i za medicinsko osoblje.

“Želja nam je da podignemo nivo lečenja u našem gradu, da se poznati doktori iz Beograda pojavljuju ovde i rade intervencije. Sa druge strane očekujemo da izgradnjom i uređenjem operativnog bloka, odnosno operacione sale na Očnom odeljenju i kupovinom nove opreme počnemo da radimo operacije koje do sada nismo radili. Te zahvate će vršiti lekari iz Beograda, a naši doktori će učiti od njih., na taj način mi možemo da podignemo nivo lečenja u Opštoj bolnici. Ono što je naš ministar stalno podsticao, a što smo mi podržavali je ravnomeran razvoj zdravstva u Srbiji. Svi građani naše zemlje plaćaju zdravstveno osiguranja, svima moramo omogućiti podjednake šanse i adekvatno lečenje. U četvrtak nam dolaze direktor Kliničkog centra Srbije profesor dr Ašanin a sa njim će doći i državni sekretar dr Đukić koji je kardiolog. Dvanaestog jula nam dolazi i direktor Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti “Banjica”, direktor  Ginekološko-akušerske klinke „Narodni front“ te direktora Instituta za onkologiju prof. dr Radana Džodića”, rekao je direktor Opšte bolnice Novi Pazar dr Meho Mahmutović.

Direktor Klinike za očne bolesti Kliničkog centra Srbije profesor dr Milenko Stojković kaže da su cilj i dogovori da se shodno potrebama i broju pacijenata iz ovog regiona u Novom Pazaru formira kvalitetan oftalmološki centar.

“Mislim da će to sasvim dobro funkcionisati, verujem da će i kolege iz Novog Pazara odgovoriti na pravi način. Neće biti lak posao, obzirom da je to te početak. Ne treba očekivati da se svi problemi reše odmah, radiće se postepeno”, rekao je direktor Klinike za očne bolesti Kliničkog centra Srbije profesor dr Milenko Stojković.

Direktor Instituta za majku i dete profesor dr Radoje Simić rekao je da ovdašnja Opšta bolnica ima dobre lekare, vrhunskog stručnjaka koji je na čelu te zdravstvene ustanove, te da vjeruje da će takav tim ljudi uz asistenciju i pomoć kolega iz Beograda u velikoj mjeri unaprijediti zdravstvo u ovom kraju.

“Velika nam je želja da pomognemo, slaćemo najbolje stručnjake. Ovde rade odlični doktori. Srećom imate direktora Opšte bolnice dr Meha Mahmutovića, vrhunskog organizatora i dobrog znalca pedijatrije, odlično edukovanog koji će siguran sam doprineti da ova bolnica postane jedna od najboljih”, rekao je direktor Instituta za majku i dete profesor dr Radoje Simić.

Prioriteta je mnogo a nadanašnjemsastankuposebno se govorilo o angažmanustručnjakakojiće se bavitiunapređenjem i liječenjemnajmlađimpacijentima.

“Sa dr Mehom Mahmutovićem napravili smo plan i krenućemo najpre sa dečijom neurohirurgijom. Sa svojom praksom u Novom Pazaru krenuće najbolji dečiji neurohirurg u regionu”, rekao je direktor Univerzitetske dečije klinike u Tiršovoj ulici u Beogradu prof. dr Siniša Dučić.

Srateški sporazum potpisan nedavno u Beogradu o još boljem i kvalitetnijem liječenju pacijenata u novopazarskoj Opštoj bolnici, koji je inicirao i podržao i ministar zdravlja Zlatibor Lončar a koji je sa čelnim ljudima potpisao direktor Opšte bolnice Novi Pazar dr Meho Mahmutović, podrazumijeva dolazak lekara specijalista u Novi Pazar koji će vršiti ne samo preglede, već i operacije koje kod nas do sada nisu mogle da se izvode, te dodatno obrazovati i podučiti lokalno medicinsko osoblje.

Ljajić: Srbija priprema novi Zakon o turizmu. Strožiji uslovi za osnivanje turističkih agencija

0

Na tržištu Srbije trenutno posluje 560 turističkih agencija.

U pripremi je novi Zakon o turizmu koji će pooštriti uslove za osnivanje turističkih agencija, kaže ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

Objašnjava da se razgovara sa turističkim agencijama i JUTOM, kao nacionalnom asocijacijom, da se pronađe rešenje, jer na tržištu Srbije trenutno posluje 560 turističkih agencija i isto toliko i subagenata.

– To je za Nemačku mnogo, a ne za Srbiju. Vi ne možete da zabranite nikome da osnuje agenciju i da radi, ali možete da pooštrite uslove za rad. Radimo na tome da uvedemo red u rad agencija i kako da zaštitimo putnike od ovakvih prevera – rekao je Ljajić.

On je naglasio da nigde ne postoji apsolutna zaštita od prevaranata, lopova i kriminalaca i da ne postoji zakon koji to može da uredi, ali da postoji zakon koji može da uredi jasnu proceduru – na koji način neko može da se registruje, funkcionise i radi turistička agencija.

– Mi razmišljamo o više varijanti kako da sredstva obezbeđenja učinimo učinkovitim i operativnim, kako putnici odmah da se naplate, a ne da čekaju duge postupke – rekao je Ljajić.

Govoreći o vaučerima koje država izdaje kako bi stimulisala odmor u Srbiji, Ljajić je rekao da će akcija biti završena dva meseca ranije, jer je će biti podeljeno svih 100.000 vaučera.

Ove godine iz budžeta je planiran novac za 80.000 vaučera a novac za još 20.000 vaučera iz budžetskih rezervi.

Mladi doktoranti iz Novog Pazara „ Najviše znači podrška rodnog grada u kom nauka zaista živi “

2

Amru Ramović, najmlađu doktorantkinju u oblasti medicine i Enesa Prentića, koji će zvanje doktora nauka uskoro steći na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, ugostio je gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac.

„Veliko je zadovoljstvo biti danas u ovakvom društvu. Grad se ponosi ovim mladim ljudima jer oni su najbolji primer budućim generacijama suočenim sa dilemom kojim putem krenuti. Znanje se zaista isplati a grad će uvek sa zadovoljstvom podsticati vredne i pametne, stručne pojedince. Oni su snaga ne samo grada već i čitave zemlje a upravo su Amra i Enes dokazali da se iz Novog Pazara može steći epitet stručnjaka i postići uspeh svetskih razmera“, rekao je gradonačelnik Nihat Biševac ističući da podrška za sve koji u oblastima svog delovanja nose epitet najboljih, neće izostati.

Od tri stotine šezdeset pet mladih ljudi, studenata doktorskih studija koji su svojim rezultatima potvrdili da ova zemlja na njih može ozbiljno da računa, ovo dvoje uspešnih Novopazaraca potpisalo je nedavno ugovore sa Vladom Srbije o radu na naučno istraživačkim projektima. O podršci Vlade mladim stručnjacima ovih dana govore svi, dok Amra i Enes ističu da je za njih najdragocenija podrška rodnog grada i samog gradonačelnika.

„Prija sve ovo i velika je čast ali je najbitnije kad vidite da su uz vas vaša porodica i ljudi iz rodnog grada. Prilika koja nam je ukazana zaista mnogo znači i pred nama je zadatak da opravdamo poverenje“, rekla je Amra Ramović, ističući da znanje i temeljno obrazovanje uvek nađu svoj put i budu nagrađeni, kao i da joj je posebno drago što nauka živi u malom gradu kakav je Novi Pazar. Ramovićeva će, pošto je nedavno potpisala ugovor, biti angažovana na projektu ispitivanja terapija baziranih na molekularnom principu, vezanih za tumore, pri Institutu Siniša Stanković“.

Njen kolega i sugrađanin Enes Prentić zaposlen je na Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju u Beogradu, gde se bavi rešavanjem problema u vezi sa otpadnim vodama.

„Možda bi ono što radimo na Institutu jednog dana moglo da bude od koristi i našem gradu i nije nemoguće da uspostavimo saradnju“, poručio je Prentić, ne skrivajući zadovoljstvo zbog prijema kod gradonačelnika.

Svesni su ovi mladi ljudi da im je Vlada Srbije ukazala ogromno poverenje i da su rođeni u gradu spremnom da im u svakom trenutku pruži nesebičnu podršku. Zbog toga su, poručuju, neopisivo ponosni.

Dr Mahmutović: Dobre vesti za zdravstvo u Novom Pazaru, potpisali smo strateški sporazum

1

Direktor Opšte bolnice Novi Pazar dr Meho Mahmutović potpisao je u Beogradu strateški sporazum sa nekoliko beogradskih zdravstvenih ustanova o još boljem i kvalitetnijem lečenju pacijenata koji se leče u novopazarskoj bolnici. Sporazum podrazumeva dolazak lekara specijalista u Novi Pazar koji će vršiti ne samo preglede već i neke operacije koje kod nas do sada nisu mogle da se izvode. Inace, potpisivanje ovog sporazuma inicirao je i saradnju podržao ministar zdravlja  Zlatibor Lončar.

“Pacijenti  koji se leče u novopazarskoj bolnici od sada će imati bolje i još kvalitetnije lečenje a mi kao zdravstvena ustanova smo dužni da im to pružimo i obezbedimo”, kazao je direktor Opšte bolnice Novi Pazar dr Meho Mahmutović.

Dr Mahmutović je istakao da sve ovo ne bi moglo da funkcioniše da nije bilo podrške ministra Zlatibora Lončara na čiju inicijativu je i doslo do potpisivanja ovog sporazuma. Ministar Lončar rekao je da prve rezultate ove saradnje očekuje već krajem godine.

Ministar Lončar i dr Mahmutović su rekli da će saradnja ove dve zdravstvene ustanove od sada biti još bolja a sve u korist i za dobrobit pacijenata našeg regiona.