Naslovna Blog Stranica 787

Uhapšen muškarac u Beogradu zbog sumnje da je izvršio tri razbojništva

0
uhapsen-muskarac-u-beogradu-zbog-sumnje-da-je-izvrsio-tri-razbojnistva
Uhapšen muškarac u Beogradu zbog sumnje da je izvršio tri razbojništva

Foto:MUP BEOGRAD – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Policijska stanica Palilula, uhapsili su A. N. (30) iz Beograda zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio tri krivična dela razbojništvo.

On se sumnjiči da je u poslednjih mesec dana, na teritoriji opštine Palilula, u tri trgovinske radnje izvršio ova krivična dela.

Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 sati i on će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu.

indeksonline.rs/Tanjug

Troje dece ostalo bez delova šake zbog petardi u novogodišnjoj noći

0
troje-dece-ostalo-bez-delova-sake-zbog-petardi-u-novogodisnjoj-noci
Troje dece ostalo bez delova šake zbog petardi u novogodišnjoj noći

Foto: E.Ćorović BEOGRAD – Dr Đorđe Kravljanac iz Instituta za majku i dete izjavio je danas da je u toku novogodišnje noći troje dece izgubilo delove šake, tako što su koristila petarde ili vatromet.

Kravljanac je rekao Tanjugu da su oni imali vrlo teške povrede šake sa povredama prstiju, povredama tetiva, nerava, krvnih sudova, koštanih struktura.

“Dežurna ekipa lekara radila je tokom čitave noći operacije. Uspeli su da zbrinu tu decu i da rekonstruišu te povrede, ali su, nažalost, deca ostala bez delova prstiju šake. To je još jedan pokazatelj da petarde ne bi trebalo da se koriste i pogotovo da deca ne bi trebalo da dođu u kontakt sa pirotehničkim sredstvima”, poručio je Kravljanac.

Dodaje da su od 15. decembra prošle godine do danas, ukupno imali 12-oro dece koja su zadobila povrede izazvane petardama.

On navodi da su u Institutu za majku i dete uradili naučno istraživanje prema kome su u poslednjih 10 godina, računajući i ovu Novu godinu, imali ukupno 102 deteta koji su zadobili povrede pirotehničkim sredstvima.

“Od toga, 80 njih je lečeno ambulantno u vidu nekih manjih opekotina ili rana koje su mogle da se zbrinu ambulantnim uslovima i otpušteni na kućno lečenje. Dvadeset njih je primljeno u bolnicu, od toga je devetoro operisano i to su bile teške povrede šake gde su ostali bez delova prstiju šake”, naveo je Kravljanac.

Kako je rekao, najčešći uzrast povređenih je bio između 12 i 16 godina, odnosno to su deca u završnim razredima osnovne škole i prvim razredima srednje škole, a u više od 80 odsto slučajeva su dečaci.

Kravljanac navodi da su prilikom upotrebe pirotehničkih sredstava najčešće povrede šake, s obzirom da im petarda eksplodira u ruci ili bace petardu, ona ne eksplodira, zatim je uzmu i onda dolazi do povrede.

“Povreda šake mogu da budu ili neke manje opekotine ili povrede koje zahvataju više struktura šake, gde su i meka tkiva i koštane strukture i na kraju toj deci ostaje trajni invaliditet u smislu nedostatka delova ili više prstiju šake. Povrede mogu da budu u obliku opekotina koje zahvataju različite delove tela i mogu da se jave povrede oka ili povrede bubne opne. Nekad se događaju i povrede lica, sve zavisi u kakvim uslovima se koriste ta pirotehnička sredstva”, ističe Kravljanac.

On naglašava da u većini slučajeva, kada su te povrede teške, ostavljaju trajne posledice.

“I pored razvoja medicine i plastične i rekonstruktivne hirurgije, kod takve vrste eksplozivnih rana, vi nemate mogućnosti da nadoknadite ta tkiva, nego prosto samo rekonstruišete postojeću povredu, a deca ostaju bez delova prstiju za ceo život”, upozorava Kravljanac.

Dodaje da u većini slučajeva povrede nastaju u prisustvu roditelja, staratelja, odnosno onih koji brinu o deci.

Kravljanac smatra da je su apeli i razgovori u medijima o štetnosti korišćenja pirotehničkih sredstava veoma bitni i naglašava da deca ne bi trebalo da imaju bilo kakav kontakt sa pirotehničkim sredstvima.

“Deca nemaju saznanja o tome kako pirotehnička sredstva deluju, kakve vrste povreda mogu da izazovu i kakve posledice iz svega toga mogu da nastanu, tako da deca uopšte ne bi trebala da upotrebljavaju, niti da dođu u kontakt sa pirotehničkim sredstvima. Trebalo bi sprovesti jednu široku edukaciju, ne samo dece nego i roditelja, staratelja, celog društva, da bi se ljudi upoznali sa vrstama povreda i da je najbolji način lečenja ovih povreda da se one spreče. Znači, ne treba koristiti petarde”, poručio je Kravljanac.

indeksonline.rs/Tanjug

Poginuo radnik Elektrodistribucije u Sijarinskoj banji

0
poginuo-radnik-elektrodistribucije-u-sijarinskoj-banji
Poginuo radnik Elektrodistribucije u Sijarinskoj banji

Foto:E.Ćorović LESKOVAC – Radnik Elektrodistribucije poginuo je jutros oko sedam časova u Sijarinskoj banji, potvrdjeno je Tanjugu u Policijskoj upravi u Leskovcu.

Kako je rečeno on je poginuo dok je radio na trafostanici i radi se najverovatnije o zadesnoj smrti.

Uviđaj je u toku a telo je poslato na odbukciju.

indeksonline.rs/Tanjug

Južna Koreja zabranjuje trgovinu i konzumiranje psećeg mesa

0
juzna-koreja-zabranjuje-trgovinu-i-konzumiranje-pseceg-mesa
Južna Koreja zabranjuje trgovinu i konzumiranje psećeg mesa

Nacionalna skupština Južne Koreje usvojila je prijedlog zakona o zabrani trgovine i konzumiranja psećeg mesa u toj zemlji.

Prijedlog zakona o zabrani uzgoja, klanja, distribucije i prodaje pasa za meso prihvaćen je s 208 glasova za i dva suzdržana, objavila je južnokorejska novinska agencija Yonhap.

Ukoliko prijedlog zakona postane zakon, planirano je da na snagu stupi 2027. godine, a oni koji prekrše zakon mogu biti osuđeni na maksimalno dvije godine zatvora ili novčanu kaznu od otprilike 23.000 dolara.

Prijedlog zakona također uključuje davanje subvencija ljudima koji rade u industriji psećeg mesa za promjenu posla.

Južna Koreja ima oko 1.150 farmi pasa, 34 mesnice, 219 distributera i oko 1.600 restorana koji prodaju hranu napravljenu od psećeg mesa, prema vladinim podacima.

U anketi provedenoj u Južnoj Koreji više od 90 posto ispitanika izjavilo je da ne bi razmišljalo o jelu psećeg mesa.

Prenosi: Anadolu

The post Južna Koreja zabranjuje trgovinu i konzumiranje psećeg mesa appeared first on Radio Televizija Novi Pazar.

Bajro Gegić novi predsednik opštine Tutin

0
bajro-gegic-novi-predsednik-opstine-tutin
Bajro Gegić novi predsednik opštine Tutin

Bajro Gegić, odbornik liste “Tutin na prvom mestu” novi je predsednik opštine Tutin odlučili su odbornici Skupštine opštine Tutin. Nova Skupštinska većina koju od danas čine odbornici SDP-a, Grupe građana “Tutin na prvom mestu” koju predvodi Bajro Gegić, Stranke pravde i pomirenja, SNS-a i samostalni poslanik Tarik Leković izabrala je Gegića za novog prvog čoveka opštine. Za njega je glasalo pet odbornika sa njegove liste, 10 odbornika SPP-a (podeljenih u dve frakcije), dva odbornika Sandžačke demokratske partije, jedan Srpske napredne stranke i doskorašnji član Stranke demokratske akcije Sandžaka.

Odbornici SDA nisu se pojavili na današnjem zasedanju.

Na današnjoj sednici izabrani su i članovi Opštinskog veća. Novo Veće čine: Elvedin Hazirović, Adnan Šehović, Almas Hamzagić, Besim Klimenta, Zekrija Dreković, Fahrudin Dudić i Ismet Selmović.

“Ovaj moj izbor nije za čestitanje ako uzmemo u obzir situaciju u kojoj se nalazimo. Meni nije pripala počast već veliki teret i obaveza. Građani Tutina osećaju deo krize  ali pravo stanje ćemo znati kad uđemo tamo. Prvi koraci su nam da utvrdimo stanje i finansijsko i ljudsko jer imamo utisak da u upravi vlada totalni haos, da tamo nema radnika, jer se ne radi govoto ništa. da je finansijsko stanje katastrofalno. Najpre ćemo snimiti stanje, a onda uraditi pogram stabilizacije i sanacije pre svega finansijskog stanja” – rekao je Gegić i istakao da neće obećavati ništa, sem da će pokušati da zavede red tamo gde vlada godinama, a posebno poslednjih šest meseci, totalni haos.

Predsednica Skupštine opštine Fazila Ferizović Berović  zahvalila se svima što su uprkos svim razlikama uspeli da se dogovore da kako je istakla naprave “veliku promenu”.

” Čestitam odbornicima. Svi ste legitimno izabarni na izborima 2020. godine bez obzira kojoj stranki pripadate. Čestitam građanima Tutina. Predstoji nam ogromna borba jer nam predstoje izbori ali se nadam da će oni proteći u fer i demokratskoj atmosferi” – kazala je Berović.

Ona je poručila radnicima u opštinskoj upravi i lokalnim preduzećima da niko neće dobiti otkaze, da im se neće desiti nikakve loše stvari koje su mogli da čuju prethodnih dana od predstavnika, sada već bivše vlasti.

” Ne treba da brinete, sada ćete moći da radite bez pritiska, bez opstrukcija i bez ucenjivanja. To nije naš način na koji želimo da funkcionišemo. Uvidela sam da ima dosta poštenih i dobrih ljudi i njima poručujem da će imati našu punu podršku. A onima drugima koji su se trudili da unište i rasprodaju i ovo malo zemlje koja pripada svima nama želim da poručim da će njima baviti nadležni organi i da ćemo se boriti da budu na mestu na kojem i zaslužuju” – zaključila je predsednica lokalnom parlamenta.

Dosadašnji predsednik Opštine Tutin Salih Hot podneo je ostavku početkom oktobra, u nadi da će biti uvedena prinudna uprava i raspisani lokalni izbori za 17. decembar, ali državni organi to nisu učinili.

U Gazi ubijeno 23.210 Palestinaca

0
u-gazi-ubijeno-23.210-palestinaca
U Gazi ubijeno 23.210 Palestinaca

Ministarstvo zdravstva u Gazi saopštilo je da je broj ubijenih Palestinaca od početka izraelskih napada u Pojasu Gaze povećan na 23.210. Ranjeno je najmanje 59.167 ljudi u blokiranom Pojasu Gaze.

The post U Gazi ubijeno 23.210 Palestinaca appeared first on Radio Televizija Novi Pazar.

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio optužnicu protiv sedmorice Srba za Šekoviće i Vlasenicu

0
sud-bosne-i-hercegovine-potvrdio-optuznicu-protiv-sedmorice-srba-za-sekovice-i-vlasenicu
Sud Bosne i Hercegovine potvrdio optužnicu protiv sedmorice Srba za Šekoviće i Vlasenicu

SARAJEVO – Sud BiH saopštio je danas da je potvrdio optužnicu protiv sedmorice bivših komandanata i pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS)
za, kako se navodi, genocid, odnosno ubistva počinjena u julu 1995. na području Šekovića i Vlasenice.

Sud BiH je potvrdio optužnicu protiv Ratka Vujovića, Ljubomira Vlačića, Vitomira Pepića, Milovana Ognjenovića, Gorana Viškovića, Željka Dupljanina i Vlastimira Golijana.

Prema optužnici, objavljenoj na službenoj internet stranici Tužilaštva BiH, oni su optuženi da su svesno pružili pomoć članovima udruženog zločinačkog poduhvata te raznim pojedincima, vojnim i policijskim jedinicama, uključujući jedinice Drinskog korpusa, Glavnog štaba VRS-a, Ministarstva unutrašnjih poslova RS, čiji plan je bio da zatvore i po kratkom postupku pogube – a potom i zakopaju – vojno sposobne muškarce Bošnjake iz srebreničke enklave, a žene, decu i starce prisilno premeste i na taj način ih unište kao grupu.

Vujović je optužen kao komandant Petog bataljona Vojne policije Drinskog korpusa, Dupljanin i Višković kao pripadnici te jedinice, Vlačić kao komandant Birčanske brigade VRS-a, Pepić kao zamenik komandanta Bišinskog bataljona ove brigade, Ognjenović kao komandir čete Vojne policije iste brigade, a Golijan kao pripadnik Desetog diverzantskog odreda Glavnog štaba VRS, preneli su sarajevski mediji.

indeksonline.rs/Tanjug

U Majdanpeku isključen vozač sa 1,29 promila alkohola u organizmu

0
u-majdanpeku-iskljucen-vozac-sa-1,29-promila-alkohola-u-organizmu
U Majdanpeku isključen vozač sa 1,29 promila alkohola u organizmu

Foto:Eldin Ćorović MAJDANPEK – Pripadnici policije u Majdanpeku isključili su iz saobraćaja tridesetčetvorogodišnjeg vozača “audija” koji je upravljao vozilom sa 1,29 promila alkohola u organizmu.

Pored njega, policija je iz saobraćaja isključila i dvadesetdevetogodišnjeg vozača “džipa čiroki”, koji je prilikom kontrole policije odbio da se alkotestira, saopštila je danas Policijska uprava Bor.

Vozačima je određeno zadržavanje do 12 sati i protiv njih će biti podnete odgovarajuće prekršajne prijave.

indeksonline.rs/Tanjug

Bar: Uhapšen državljanin Srbije zbog falsifikovane vozačke dozvole

0
bar:-uhapsen-drzavljanin-srbije-zbog-falsifikovane-vozacke-dozvole
Bar: Uhapšen državljanin Srbije zbog falsifikovane vozačke dozvole

Foto:MUP BAR – Službenici Regionalnog centra bezbednosti “Jug” – Odeljenja bezbednosti Bar, lišili su danas slobode G.M. (29) iz Republike Srbije zbog sumnje da je izvršio krivično delo falsifikovanje isprave.

Kako se navodi u saopštenju Uprave policije Crne Gore, barska policija je danas oko 10:20 u naselju Haj Nehaj kontrolisala vozilo kojom je upravljao G.M., a koji je policijskim službenicima na uvid dao falsifikovanu vozačku dozvolu.

G.M. je doveden u službene prostorije Odeljenja bezbednosti Bar, a nakon prikupljenih obaveštenja on je, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Baru, lišen slobode.

indeksonline.rs/Tanjug

SDP najoštrije osuđuje sinoćnji incident u Priboju

0
sdp-najostrije-osudjuje-sinocnji-incident-u-priboju
SDP najoštrije osuđuje sinoćnji incident u Priboju

Sandžačka demokratska partija najoštrije osuđuje sinoćni incident koji se dogodio u pribojskom kafiću gde su se pevali uvredljivi stihovi: “Božić je, pucaj u džamije”. Ovakvi šovinistički ispadi, koji se ne događaju po prvi put u Priboju, su apsolutno neprihvatljivi i duboko su u suprotnosti sa vrednostima kojima naše društvo treba da teži.

Kao najjača bošnjačka partija u Priboju, želimo jasno istaći našu posvećenost očuvanju dobrih multietničkih odnosa kako u Priboju, tako i na širem prostoru. Kulturna i verska raznolikost našeg društva predstavlja naše najveće bogatstvo, te ćemo se, kao i do sada, snažno suprotstavljati svakom činu koji ugrožava versku toleranciju i međunacionalni
suživot.

Pozdravljamo brzu reakciju policije na privođenju i zadržavanju četvorice izgrednika i očekujemo da nadležni organi preduzmu neophodne korake kako bi odgovorni bili adekvatno kažnjeni.

Sandžačka demokratska partija poziva sve nadležne državne organe da i u buduće imaju odnos nulte toleranciji prema svakom vidu šovinizma i nacionalizma. Apelujemo na političke i društvene aktere da ovaj i svaki sličan čin jasno osude, jer samo zajedničkim naporima možemo poslati jasnu poruku da nam je zajednički cilj izgradnja harmoničnog i tolerantnog društva – navodi se u saopštenju za javnost Sandžačke demokratske partije.