Naslovna Blog Stranica 809

U izraelskim napadima na Pojas Gaze poginulo više od 19.400 Palestinaca

0
u-izraelskim-napadima-na-pojas-gaze-poginulo-vise-od-19.400-palestinaca
U izraelskim napadima na Pojas Gaze poginulo više od 19.400 Palestinaca

Najmanje 19.400 Palestinca ubijeno je u izraelskim napadima na Pojas Gaze od 7. oktobra, saopštilo je u ponedjeljak Ministarstvo zdravlja.

Portparol ministarstva Ashraf al-Qudra rekao je na konferenciji za novinare da je 52.286 ljudi povrijeđeno.

Izrael je bombardovao Pojas Gaze iz vazduha i s kopna, uveo opsadu i pokrenuo kopnenu ofanzivu kao odmazdu za prekogranični napad Hamasa 7. oktobra.

Vjeruje se da je oko 1.200 Izraelaca ubijeno u napadu Hamasa.

Anadolu

The post U izraelskim napadima na Pojas Gaze poginulo više od 19.400 Palestinaca appeared first on Radio Televizija Novi Pazar.

The post U izraelskim napadima na Pojas Gaze poginulo više od 19.400 Palestinaca appeared first on Radio Televizija Novi Pazar.

Jusufović: Opozicija manipulacijama želi da izazove krizu

0
jusufovic:-opozicija-manipulacijama-zeli-da-izazove-krizu
Jusufović: Opozicija manipulacijama želi da izazove krizu

”Sandžačka demokratska partija odnela je pobedu na ovim izborima, ima 7.000 glasova više od drugoplasiranog SPP-a, da imamo duplo više glasova od trećeplasirane SDA i da ćemo ponovo u naredne četiri godine formirati koalicionu vlast zajedno sa koalicijom SNS/SPS i rukovoditi gradom Novim Pazarom” ovo je danas na press konferenciji rekao je član predsedništva SDP-a Mirsad Jusufović.

On je poručio da oni koji gube izbore imaju pravo da se ljute, ali im to ne daje pravo da pozivju građane na demostracije, nemire i unose destabilizaciju u društvo, kazao je  Jusufović.

”Ako smo išta radili prethodnih 15 godina onda smo radili na stabilizaciji situacije u Novom Pazaru. Da izbori ne budu ratno stanje, da izbori ne budu na život i smrt i da to bude u jednom normalnom i demokratskom procesu. Mi smo to imali u nedelju i ukoliko ljudi iz SDA i SPP pitaju svoje ljude, kontrolore koji su bili na biračkim mestima,a  na svih 99 mesta su sve stranke imale kontrolore, onda će im oni reći da je izborni proces protekao potpuno normalno, bez ikakvih problema i dokaz tome je i činjenica da ni na jednom zapisniku, sa ni jednog biračkog mesta ne postoji ni jedna primedba i da su svi potpisali sve zapisnike.  I primerci zapisnika se takođe dostavlaju listama, tako da nema nikakve laži i prevare” isključiv je Jusufović.

On dalje objašnjava da se svi podaci unose u kompjuterski sistem koji izračunava mandate.

”To ne radim ni ja niti bilo ko iz druge stranke, već kompjuter. Taj sistem je isti u čitavoj Srbiji i 2+2 jeste 4” kazao je Jusufović.

Dalje dodaje da ga iznenađuju izjave nekih koji poručuju da ”neće određivati Beograd” a , kaže Jusufović, odlično se razumeju u sistem.

”U momentu kada je lista grupe građana prešla cenzus i dobila jedan mandat, neposredno pre toga SDP je imala 20 mandata. Sa naše kvote je taj jedan mandat ‘otišao’ njima. Teoretski gledano da su osvojili još 400 ili 500 glasova i da su osvojili dugi mandat, taj naredni mandat nikako ne bi išao sa kvote SDP-a već bi išao sa kvote SDA, pa bi onda u konačnici ta opoziciona koalicija opet imala isti broj manadata. Ne može neko sa 1.500 glasova tražiti dva mandata a da neko sa 17.500 galsova ima 18. Tom logikom da grupa građana sa 1.500 ima dva, mi sa 17.500 bismo morali da imamo 22 mandata, a imamo 19” objašnjava Jusufović.

On naglašava da se radi o manipulaciji da bi se, tvrdi, pokrio još jedan poraz obe političke partije. Ističe da je Sandžačka demokratska partija od ukupno 99 biračkih mesta pobedila na 56, te da je od 65 mesta sa bošnjačkom većinom na 56 pobedila SDP.

”Dakle ubedljiva je pobeda, čista je pobeda ovo što sada rade ne doprinosi nikome. Želimo da Novi Pazar bude mirno mesto koje se razvija, koje ide napred, ne želimo da se o našem gradu piše po incidentima” poručuje Jusufović.

Poziva političke aktere da još jednom promisle i izračunaju da Gradskoj izbornoj komisija, koja je juče i usvojila izveštaj sa rezultatima, iznesu svoje sugestije i primedbe, te da im sve stojina raspolaganju.

”Oni žele da nas uvedu u jedan period nestabilnosti , a mi ne želimo nestabilnost u Novom Pazaru , mi želimo da se nova struktura vlasti što brže formira i da se nastavi sa radovima i projektima koji se realizuju. Sledi period kada se dodeljuju značajna sredstva za realizaciju projekata zab 2024 godinu, neželimo da provedemo tri meseca u krizi vlasti i da ostanemo bez ičega i da sredstva odu drugim lokalnim samoupravama” poručuje Jusufović.

On još jednom ističe da su rezultati koji su i sinoć usvojeni od strane Gradske izborne komisije, za šta su glasale i neke opozicione stranke, takvi da SDP ima 19, SPP 12, SDA 10, SNS/SPS 5 i GPS 1.

O pozivu na protest Jusufović kaže da je izražavanje nezadovoljstva dozvoljeno ali da ne bi smelo da prelazi zakonske morne i norme dobrog ponašanja.

Jusufović izražava žaljenje što, kako je rekao, oni koji pozivaju na protest na taj način svoje bitrače manipulišu i dovode u situaciju stalnog nezadovojstva, te da je cilj izazvivanje krize vlasti.

”Žele da stvore atmosveru da se u Novom Pazaru samo priča o politici. Politiku treba sprovoditi na terenu, realizovati projekte, razvijati grad, a ne baviit se sitnim šićarenjem na ovakvim stvarima koje su jasne kao dan jer 2+2 jesu 4” kazao je Jusufović.

On još objašnjava da je na jučerašnje najave SDA Sandžaka da će upasti u opštinu , odgovor pristalica SDP bio organizovano slavlje na javnoj površini ispred zgrade grdske uprave i da su se na taj način izbegle ružne scene kordona policije u Noovm Pazaru i nemile scene kakve su bile pre nekoliko godina kada je podseća Jusufović ”Ekipa predvođena Muamerom Zukorlićem upadala u Skupštinu i navodnoje oslobađala”.

”Mislim da je sinoćnja reakcija bila primerena, ljudi su slavili sve dok se nisu i sa jednei sa druge strane razišli. Obratio im se i ministar Memić” rekao je Jusufović i pozvao predstavnike opozicije iz GG Edina Zećirovića i SDA Sandžaka,koji su pozvali građane na proteste, da ”ne dolivaju ulje na vatru koju su sami zapalili”

”Nije bilo problema ali oni pokušavaju da taj problem stvore. Manipulišući svoje birač, pozivaju ih na proteste, žele da naprave rpblem tamo gde ga nema. To nikome ne služi na čast ni na dobro” zaključuje Jusufović.

Senada Kalić

Novi Pazar – Klek 3:0

0
novi-pazar-–-klek-3:0
Novi Pazar – Klek 3:0

Odbojkaši Novog Pazara savladali su večeras gostujuću ekipu Kleka sa 3:0 u setovima (25:22, 25:14, 25:14), u meču desetog kola Prve lige.

Najefikasniji kod Pazaraca bio je Aleksa Ćibić sa 12 poena. Po poen manji osvojili su Demir Dolovac i Marko Božović, dok je Samed Prušević ostvario deset poena.

Elvir Zuković upisao je šest, raspoloženi tehničar Andrej Huzejrović četiri, a Ivan Mandić i Habib Prušević dva, odnosno jedan poen za pobednički tim.

Aleksa Kelović zabeležio je deset poena za Klek, u čijim su redovima Matija Šimon i Marko Đukanović imali devet i šest poena.

Radovan Providžalo ostvario je tri, a Jovan Spasić jednu uspešnu akciju za sastav trenera Milorada Kijca.

Utakmicu u Dvorani Sportske akademije Douš, koja je trajala sat i pet minuta, pratilo je oko 100 gledalaca.

Pazarci su treći na tabeli sa sedam pobeda i tri poraza, dok su odbojkaši iz Kleka na poslednjem, 12. mestu sa skorom 2/8.

Novi Pazar u 11. kolu gostuje Mladenovcu, a Klek dočekuje ekipu Novog Sada.

M. Minić

The post Novi Pazar – Klek 3:0 appeared first on Radio Televizija Novi Pazar.

The post Novi Pazar – Klek 3:0 appeared first on Radio Televizija Novi Pazar.

USVOJENI PRELIMINARNI REZULTATI IZBORA U NOVOM PAZARU! SDP Rasima Ljajića 19 mandata

0
usvojeni-preliminarni-rezultati-izbora-u-novom-pazaru!-sdp-rasima-ljajica-19-mandata
USVOJENI PRELIMINARNI REZULTATI IZBORA U NOVOM PAZARU! SDP Rasima Ljajića 19 mandata

Na večerašnoj sednici Gradske izborne komisije (GIK) usvojeni su preliminarni rezultati izbora za odbornike grada Novog Pazara prema kojima su mandati pripali:

SDP 19

SPP 12

SDA 10

SNS/SPS 5

GPS 1

Odluka o utvrđivanju preliminarnih rezultata izbora usvojena je većinom glasova, 10:6.

Za Odluku su glasali predstavnici SDP, SSP, SNS, BOSS i Stranke Jahje Fehratovića sa ukupno 10 glasova, dok su SPP, SDA i GPS bili protiv.

Memić: SDP će i u narednom mandatu imati stabilnu većinu

0
memic:-sdp-ce-i-u-narednom-mandatu-imati-stabilnu-vecinu
Memić: SDP će i u narednom mandatu imati stabilnu većinu

Potpredsednik Sandžačke demokratske partije Husein Memić izjavio je na konferenciji za novinare da će ta stranaka i u narednom mandatu imati stabilnu većinu.

Rekao je da je zadovoljan ostvarenim rezultatima u Sandžaku, gde je, kako je naveo SDP u svim opštinama zabeležila rast. Istakao je da rezultati i ovaj put ukazuju da je SDP jedini legitimni predstavnik Bošnjaka u Sandžaku.

”Mi smo zadovoljni rezultatima izbora na teritoriji celog Sandžaka. Mi svuda imamo ozbiljan rast osim u Novom Pazaru gde smo mogli više. Tu je pad negde oko pet odsto. Ali, ako uzmemu u obzir da su na prošlim izborima učestvovale četiri partije, a da na ovim izborima imamo osam lista i da je većina njih bazirala kampanju protiv SDP-a. S obzirom da nam je ovo peti mandat, moramo biti zadovoljni. Ovi izbori sada potvrđuju da smo mi najlegitimniji predstavnici Bošnjaka”, izjavio je Memić.

Memić je to obrazložio informacijama da je Sandžačka demokratska partija samo u Novom Pazaru osvojila 17.269 glasova, a u Sandžaku 29 hiljada, što je, kako je istakao, apsolutni rekord i apsolutna pobeda te stranke. U poređenju sa rezltatom od 29 hiljada glasova na nivou Sandžaka, Memić je naveo i ostvarene rezultate SPP-a sa osvojenih 19.733 i SDA sa osvojenih 19.062 glasa na nivou Sandžaka.

Podsetio je takođe da je SDP prošle godine prvi put učestvovala na izborima za BNV i takođe osvojila najveći broj glasova.

Na novinarsko pitanje šta su Novopazarci najviše zamerili SDP-eu, pa su im na ovim izborima dali manji broj glasova Memić je rekao da su u toku analize.

” Verovatno smo negde grešili. Pad je oko 5 odsto, ali ovo je nama peti mandat. Uporedne analize ukazuju na takve varijacije. Radimo analizu i sigurno je da tamo gde nismo dobro radili moramo raditi bolje, pa i promeniti neke ljude”, rekao je Memić.

Podsetio je da je promene najavio i lider SDP-a Rasim Ljajić, ali nije precizirao na koje konkretno promene se to odnosi.

Na pitanje da li ima osnova u najavama opozicionih stranaka da će oni napraviti većinu, Memić je rekao: ”Postoji GIK, Republička izborna komisija, koja je jedina relevantna institucija koja može dati tačne i proverene informacije. 19 plus 5 je 24 i to je najstabilnija moguća vlast, koji čini koalicija dve stranke. Ja razumem opoziciju da je željna vlasti, ali moraće naredne četiri godine da se potrude i da je dobiju.”

”Nemojte da se iznenadite da to 24 ne pređe u 27 ili 28 odbornika”, poručio je Memić.

Bošnjačko jedinstvo apsolutno moguće!

Po pitanju bošnjačkog jedinstva Memić je rekao da ono asolutno moguće.

”Apsolutno je moguće. Ovo nije pobeda SDP-a, ovo je pobeda svih normalnih ljudi. Ako neko misli da može da se dogovara sa nama, mi smo tu. Mnogi su nas kritikovali da mi radimo sve pred izbore. Živi bili pa videli i za Trnavicu, i za put Novi Pazar – Kraljevo, i za Omladinski centar i sve što smo radili. Ko želi da zajedno radimo na tome, vrata su mu širom otvorena”, zaključio je Memić.

Zahvalio svima koji su doprineli uspešnoj kampanji, a posebno Forumu žena. Istakao je da su izbori protekli bez ijednog incidenta i takođe uputio zahvalnost svim građanima, bez obzira za koga su glasali.

Težak udes na Ibarskoj magistrali: Sedam osoba povredjeno, svi prevezeni u čačansku bolnicu

0
tezak-udes-na-ibarskoj-magistrali:-sedam-osoba-povredjeno,-svi-prevezeni-u-cacansku-bolnicu
Težak udes na Ibarskoj magistrali: Sedam osoba povredjeno, svi prevezeni u čačansku bolnicu

Čačak – Tokom večernjih sati na Ibarskoj magistrali u blizini Mrčajevaca došlo je do teške saobraćajne nezgode u kojoj je povređeno sedam lica.

– Svi pacijenti koji su primljeni su u stabilnom stanju i u toku je dalja dijagnistika i opservacija, potvrđeno je za RINU u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

Prema prvim informamacijama povređeno je petoro odraslih i dvoje dece.

Do nezgode je došlo kada su se sudarili putničko automobili.

Opozicija i dalje ne priznaje rezultate izbora u Novom Pazaru

0
opozicija-i-dalje-ne-priznaje-rezultate-izbora-u-novom-pazaru
Opozicija i dalje ne priznaje rezultate izbora u Novom Pazaru

Večeras je opozicija u Novom Pazaru održala konferenciju za novinare. Nezadovoljstvo svojih stranaka izneli su Edin Zećirović i Ahmedin Škrijelj. Kako su naveli, i dalje ne priznaju rezultate izbora i raspodelu mandata, tvrdeći da se prekrajaju izborni rezultati i volja građana iskazana na lokalnim izborima u Novom Pazaru.

Škrijelj i Zećirović tvrde da je SDA Sandžaka osvojila 10, Stranka pravde i pomirenja 12, a Građanski pokret Sandžaka (GPS) dva odbornička mandata.

Ukinut pritvor hirurgu optuženom za prebijanje supruge

0
ukinut-pritvor-hirurgu-optuzenom-za-prebijanje-supruge
Ukinut pritvor hirurgu optuženom za prebijanje supruge

BEOGRAD – Treći osnovni sud u Beogradu ukinuo je danas pritvor hirurgu Vojno-medicinske akademije Nikoli Ostojiću optuženom za prebijanje supruge u januaru ove godine.

Sud mu je ukinuo pritvor i zamenio merom zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor (nanogica).

Na današnjem suđenju ispitana su dva svedoka, jedan policajac kojeg je predložilo tužilaštvo i kum optuženog kojeg je predložila odbrana.

Veštaci su na jednom od prethodnih suđenja naveli da je Ostojiću bila bitno smanjena uračunljivost u trenutku izvršenja dela.

Oštećena I.O. je na početku ovog postupka iskoristila svoje zakonsko pravo da kao njegova supruga ne svedoči u postupku, nakon čega je sud iz dokaza izdvojio njen iskaz, kao i pojedina veštačenja u kojima se veštaci pozivaju na njen iskaz.

I.O. je tada rekla i da se ne pridružuje krivičnom gonjenju i da ne ističe imovinsko-pravni zahtev.

Ona je svoju odluku obrazložila sudu time da je odlučila da ne svedoči najviše zbog troje maloletne dece kojima je potreban otac, odnosno oba roditelja, dodajući da medijska eksponiranost zbog ovog slučaja utiče kako na nju tako i na decu.

Oštećena, koja inače ima status posebno osetljivog svedoka u ovom postupku, je kazala da su ona i optuženi imali dovoljno vremena da razmisle o svemu, te su odlučili da sve urade u interesu njihove dece, dodajući da samo želi “da se ova agonija završi”.

Ostojić je danas doveden iz pritvora u kojem je od hapšenja 1.februara.

Hirurg se optužnicom tereti za krivična dela nasilje u porodici, nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, saopštilo je to tužilaštvo.

Tužilaštvo je predložilo sudu da se okrivljenom zbog izvršenja navedenih krivičnih dela izrekne kazna shodno zakonu.

Kako je ranije saopšteno, lekar je osumnjičen da je od početka januara do početka februara svoju suprugu udarao rukama i nogama po glavi i celom telu, kao i predmetima u nameri da je teško povredi.

Takođe, sumnja se da je davio kablom, čupao za kosu, upućivao joj pretnje, vređao i ponižavao je.

Ostojić je kako se sumnja, svojoj supruzi naneo višestruke povrede glave, butina, vrata, trupa i ruku, usled čega su joj polomljena dva rebra, kao i leva laktična kost, koje povrede se kvalifikuju kao teška telesna povreda.

SPP najavljuje tri poslanička mandata

0
spp-najavljuje-tri-poslanicka-mandata
SPP najavljuje tri poslanička mandata

Predsednik Stranke pravde i pomirenja Usame Zukorlić kazao je da će njegova partija imati najmanje tri narodna poslanika u Skupštini Srbije. On je posebno istakao rezultat u dijaspori gde je kako je rekao SPP odnela ubedljivu pobedu, posebno u Nemačkoj.

Kandidat ove političke opcije za gradonačelnika Novog Pazara Edin Đerlek rekao je da je SPP imao najlepšu kampanju koja je kako je ocenio rezultirala uspehom i najboljim rezultatom na lokalnim izborima do sad.

Obojica političara su pred simpatizerima najavili početak kampanje za lokalne izbore u Sjenici i Tutinu naredne godine.

Turska ove godine uštedela 1,83 milijarde evra zbog povećanog uvoza ruske nafte

0
turska-ove-godine-ustedela-1,83-milijarde-evra-zbog-povecanog-uvoza-ruske-nafte
Turska ove godine uštedela 1,83 milijarde evra zbog povećanog uvoza ruske nafte

ANKARA – Turska je ove godine uštedela oko 1,83 milijarde evra time što je povećala uvoz ruske nafte i naftnih derivata po sniženim cenama, prenosi Rojters pozivajući se na podatke agencije LSEG i procene trgovaca.

Turska je postala najveći uvoznik ruskih energenata na zapadnoj hemisferi nakon što su evropske zemlje zaustavile većinu uvoza nafte i gasa iz Rusije zbog invazije na Ukrajinu koja je započela u februaru 2022. godine.

Kina i Indija su uvezle veće količine nafte iz Rusije nego Turska, ali Ankara je uštedela više od njih zahvaljujući tome što se Turska nalazi blizu ruskih luka.

Geografska blizina Rusije i Turske smanjuje troškove transporta.

Rusija je u novembru izvezla u Tursku 400.000 barela nafte dnevno (bpd) što predstavlja oko 14 odsto ukupnog globalnog ruskog izvoza nafte u prošlom mesecu, pokazuju podaci LSEG.

Ruski proizvođač nafte Lukoil je potpisao ugovor sa azerbejdžanskom firmom SOCAR o preradi do 200.000 bpd svoje nafte u turskoj rafineriji STAR koji pripada firmi SOCAR, tako da se očekuje da će isporuke ruske nafte u Tursku rasti i u narednim mesecima.

U periodu od januara do novembra je turski uvoz ruskog dizela, lož ulja, mlaznog i brodskog goriva porastao za 200 odsto međugodišnje, na oko 290.000 bpd.

indeksonline.rs/Tanjug