Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek izjavio je da danas počinje pakovanje oko 700.000 paketa vitamina za penzionere i da bi pošte trebalo da ih distribuiraju od ponedeljka.
„Naravno da smo morali da ih nabavimo po hitnom postupku, nismo mogli da čekamo da nam padnu sa neba“, rekao Đerlek za TV Prva.
On je ocenio da su penzioneri najranjiviji deo populacije na koronu i da vitamini pomažu jačanju imuniteta i preventivno su sredstvo.
Prema njegovim rečima, predstavnici „bivše vlasti pokušavaju da neutemeljeno minimiziraju“ ovaj postupak, a neveo je da je nabavka „apsolutno sprovedena po zakonu“.
On je rekao da su vitamini nabavljeni od devet prozvodjača, dodaći da je u pitanju velika količina od oko dva miliona paketa.
Kolektivni imunitet od 60 odsto željno iščekuje i ekonomija u Srbiji, pre svih ugostitelji i trgovci. Ove nedelje otvorene su bašte kafića i restorana, a do kraja nedelje Krizni štab bi trebalo da donese odluku o ponovnom početku rada tržnih centara.
Epidemiolozi smatraju da bi otvaranje ekonomije trebalo da ide postepeno u skladu sa brojem novozaraženih i revakcinisanih i po modelu Izraela. Prema procenama, prvo bi trebalo da budu otvoreni tržni centri, koji imaju prioritet, zatim ugostiteljski lokali na zatvorenom, a stadioni i bioskopi čekaće kolektivni imunutet i rast broja revakcinisanih.
Normalan život u Srbiji neće biti moguć dok god se ekonomija u potpunosti ne otvori. Iako će nas maske i epidemiološke mere još pratiti sve smo bliži trenutku kada će nam koliko-toliko život ličiti na vreme pre korone.
Kako se bude spuštala epidemiološka kriva tako će se povećavati šansa da počnu sa radom i ugostiteljski objekti koji nemaju baštu, ali i da pozorišta i bioskopi prime više posetilaca.
Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon naglasio je da, kada je reč o radu prodavnica i tržnih centara, svaka prodavnica ima svoje obaveze.
-Kada su u pitanju tržni centri, tu je ipak drugačiji slučaj. Pritisak je ogroman, za tri-četiri dana je stiglo oko 80 zahteva. Korigovanjem mera došlo je do razređenja. Ne govorim da je samo zbog pritiska, bitno je da se uzajamno slušamo, tako je bilo i sa baštama. Nije da smo želeli sneg, ali tako je ispalo – rekao je doktor Kon.
Član Kriznog štaba je najavio postepeno popuštanje mera.
-Mi se, u smislu popuštanja mera, nalazimo u situaciji da možemo da potisnemo virus. Bilo bi tragično da napravimo grešku zbog nestrpljenja. Kad imate dupke pune bolnice moramo da kažemo da je situacija vanredna. I dalje imamo priliv veći od otpusta, ali se razlika smanjila na 30, to mora da se nastavi. Virus nas je prevario nekoliko puta, kada smo mislili da nema više snage da se digne – rekao je Kon.
Kako kaže, povoljna situacija u kojoj se nalazimo, mora da se iskoristi i osvrnuo se na pitanje načina ulaska ljudi iz inostranstva u Srbiju.
-Koliko ćemo biti restriktivni s ljudima koji dolaze videćemo. Mere postoje, samo treba da se sprovode. Meni javljaju sve što se ne sprovodi, šalju mi poruke kako znaju i umeju. Čak se ponekad i posvađam, aman ljudi šta očekujete od mene – otkrio je Kon.
I epidemiolog Tomislav Radulović deli slično mišljenje.
-Svakako da otvaranje ekonomije treba da bude postepeno. Po meni, trebalo bi da sledimo izraelski model. Odnosno najpre da dozvolimo ulazak u zatvorene ugostiteljske objekte onima koji su revakcinisani i preležali koronu. Međutim, to po meni nije još realno da se dogodi dok ne dostignemo potrebni kolektivni imunitet. Dakle, najmanje za mesec ili mesec i po dana – smatra Radulović.
Stadione prvo otvoriti za vakcinisane i one koji su preležali koronu
Pozorišta i bioskopi trenutno rade skraćeno radno vreme i uz ograničen kapacitet zbog poštovanja protivepidemioloških mera dok su sportske hale i stadioni prazni pošto se utakmice igraju bez prisustva publike. Po izraelskom modelu, moglo bi uskoro i to da se promeni.
-Mislim da je realno da za mesec i po dana kada dođemo do kolektivnog imuniteta dozvolimo revakcinisanima i onima koji su preležali koronu da prisustvuju utakmicama i na stadionima i u halama. Naravno, uz maske i smanjen kapacitet na 30 odsto – smatra Radulović.
Ipak, prošlogodišnje iskustvo nas uči da toplo vreme i UV zraci ne utiču na prenos virusa.
– Jedina olakšavajuća okolnost je što smo leti više napolju nego unutra. Gripa, recimo, nema leti dok na ovaj užasan virus ne utiče vreme. Zbog toga je neophodno da i dalje nosimo maske i poštujemo protivepidemiološke mere – zaključuje Radulović.
NOVI PAZAR – Selektor atletske reprezentacije Srbije Edin Zuković rekao je da se nada da će krajem avgusta u Parizu biti održano Evropsko prvenstvo u seniorskoj konkurenciji, ali da su prioriteti u ovom trenutku drugačiji.
“Najbitnije je da ostanemo kod svojih kuća i odupremo se koronavirusu, koji ugrožava sve naše građane. Potrebno je slušati preporuke i poštovati mere Vlade Srbije, kako bismo sačuvali zdravlje i iz svega ovoga izašli kao pobednici”, rekao je Zuković.
Posle pomeranje ovogodišnjeg Svetskog dvoranskog prvenstva u Nanđingu za 12 meseci, sličnu sudbinu doživele su i Olimpijske igre u Tokiju, dok će Svetsko prvenstvo u Judžinu, umesto naredne, biti održano 2022. godine.
“U takvoj situaciji, bilo bi sjajno da se krajem avgusta stvore uslovi za održavanje Evropskog prvenstva u Parizu. Naredne godine imaćemo zgusnut kalendar, sa prvenstvima Evrope i sveta u dvorani u svega mesec dana i Olimpijskim igrama”, naveo je Zuković.
On je ocenio da će pandemija izazvana koronavirusom imati veliki uticaj na atletiku i ostale sportove.
“Teško je da vrhunskog sportistu, koji je navikao da trenira dva puta dnavno, izolujete kod kuće. Uz preporuke i sugestije, nadam se da ćemo uspeti da nađemo rešenje i da će kandidati za velika takmičenja spremno dočekati olimpijsku godinu”, kazao je Zuković.
Planetarno popularna britanska pjevačica, albanskih korijena, Dua Lipa najbolji je i najtraženiji ženski vokal na svijetu. Njeni hitovi su broj 1 na svjetskim top listama. Možda niste znali da je njena sestra poznata tv voditeljka, Lejla Lipa. Jedna sa adresom u Velikoj Britaniji, druga u Srbiji. Dua je dobitnica brojnih muzičkih nagrada, Lejla novinarskih za rad na BBC, DW, TVSA. Dua i Lejla uvijek s ponosom ističu svoje korijene.
Dua Lipa je tražila od kompanije Apple da se na mapama njihovih uređaja jasno vide granice Kosova i Palestine. Zbog svega što čini za promociju Kosova, uručena joj je nagrada – ključevi grada Prištine. Lejla kao novinarka izvještava o svim društveno političkim dešavanjima na Kosovu. Radila je za brojne svjetske medije. Živi na relaciji BiH – Srbija- Turska. Sestre Lipa žive svaka svoj san. Jedna u svijetu muzike, druga, u svijetu novinarstva.
Šta im je zajedničko?
Osim dede, sa očeve strane, sestre Lipa, gdje god se pojave, plijene nesvakidašnjom ljepotom. Širok osmijeh i pozitivna energija kojom zrače je x faktor koji ne možete ne primjetiti ili osjetiti. Osim toga, dubok ali čist glas je odlika ovih sestara. Kada s njima razgovarate, ne možete ih ne čuti. Obje vole, i sjajno pjevaju. Dua je tu ljubav krunisala životnim pozivom, a Lejla, tek za svoju dušu sa prijateljima. Ove šarmantne plavuše, uvijek su na istoj strani. Od malena su odgajane da budu samostalne, svjesne svojih vrijednosti. Dua sama piše tekstove svojih pjesama na osnovu bilješki iz dnevnika koji je vodila kao tinejdžerka. Lejla je prezenterka Dnevnika.
Obje, svaka na svoj način govore o emancipaciji žena, ohrabrujući ih da budu samostalne i svjesne svojih vrijednosti. Stoga i ne iznenađuje što su uzor brojnim mladim ženama koje im nerijetko svoje dileme i probleme pišu u porukama. Koliko god vam zvučalo nevjerovatno ali Dua i Lejla ih čitaju i na mnoge od njih i odgovaraju.
Dua Lipa je u dugogodišnjoj vezi sa modelom, Anvar Hadid. Lejla je u braku sa poznatim novinarom Galibom Gicićem.
Da li će sestre ukrstiti glasove, pa nas iznenaditi nekim duetom ili zanimljivim intervjuom, vidjećemo uskoro. Do tada, ostaje nam da uzivamo u njihovoj ljepoti i glasovima jedne iz muzičkog a druge iz studija informativnog programa.
Četvorica studenata Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu napravili su aplikaciju koja predviđa koliko će biti zagađenje vazduha i do 10 dana unapred, saopštila je danas Studentska unija matematičara (SUMA).
Studenti Pavle Šoškić, Nikola Maksić, Marko Skakun i Đorđe Marjanović pobednici su prvog hakatona koji je održan u organizaciji te unije, koja deluje pri Matematičkom fakultetu u Beogradu.
Oni su za samo 24 sata, koristeći trenutne vrednosti zagađenja i aktuelne meteo podatke koji dolaze iz lokalnih mernih stanica, napravili aplikaciju koja predviđa zagađenje vazduha i do 10 dana i time osvojili nagradu od 100.000 dinara i plaćenu praksu u kompaniji Endava, navodi se u saopštenju.
Tema hakatona u središte je stavila aktuelan problem zagađenosti vazduha, a studenti su imali zadatak da svojim rešenjima omoguće predviđanja vrednosti njegovog kvaliteta na osnovu meteoroloških i pojedinih izvedenih parametara.
Takmičari su prezentovali nove, zanimljive i originalne softvere koji mogu pomoći da se ovaj višegodišnji problem popravi, navode iz SUMA.
„Dvadeset četiri časa neprekidnog programiranja nikako nije lako i ponosan sam na svoj tim koji je uspeo da održi fokus sve vreme“, izjavio je Pavle Šoškić, kapiten pobedničkog tima.
Drugo mesto i nagrada od 60.000 dinara pripala je timu „Crveno pivo“ koji čine studenti Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu i Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, dok su trećeplasirani „Flamungosi“ studenti Matematičkog fakulteta u Beogradu osvojili nagradu od 40.000 dinara.
Na ovogodišnjem hakatonu učestvovalo je 10 timova sa pet tehničkih fakulteta.
NOVI PAZAR – Gradski štab za vanredne situacije Novog Pazara upozorava na nestabilnost epidemioloških prilika u gradu i apeluje na građane da broj kontakata sa okruženujem svedu na minimum.
„Situacija je i dalje nestabilna. Veliki je broj pacijenata na bolničkom lečenju, kao i broj pregleda u kovid ambulantama, mnogo je ljudi na kućnom lečenju. Pratićemo mere Kriznog štaba i javno apelujemo na građane da se mera pridržavaju“, rekao je član Štaba i direktor novoapazarskog Doma zdravlja dr Ervin Ćorović, ističući da je imunizacija jedini način da se izborimo sa pandemijom.
„Nema drugog načina i leka u borbi protiv ove bolesti. Zato apelujemo na građane koji to još nisu učinili da se vakcinišu“, rekao je dr Ćorović.
Prema njegovim rečima, jedna od tema današnje sednice Štaba je rad ugostiteljskih objekata u Novom Pazaru.
„Potrebno je da obavimo konsultacije sa članovima Stručno – operativnog tima, sa predstavnicima Kriznog štaba, nakon čega ćemo doneti odluku o upućivanju apela republičkim instancama, da eventualno ugostoiteljski objekti tokom ramazanskih dana rade produženo radno vreme. Razumemo zahteve ugostitelja koji već godinu dana praktično ne rade i želimo da, razmatrajući sve okolnosti, donesemo zajedničku odluku“, kazao je dr Ćorović.
Mere zaštite u novopazarskom Dijagnostičkom centru koji pripada covid zelenoj zoni, na maksimalnom su nivou. Za snimanje pacijenata na nekom od aparata u Opštoj bolnici Novi Pazar važe različita pravila koja su uvedena još u martu prošle godine kada je korona došla u našu zemlju. Odvojene su takozvane crvene i zelene zone.
Ukoliko pacijent ima uput od lekara specijaliste za snimanje, on mora proći proceduru koja podrazumeva sledeće mere a sa kojima ga mora upoznati upravo lekar koji ga šalje na snimanje: pre snimanja svaki pacijent mora da uradi u Domu zdravlja brzi test na koronavirus i sa testom, naravno ukoliko je negativan, dolazi u Dijagnostički centar, na ulazu volonteri mere temperaturu, pitaju pacijenta što dolazi i upćuju ga kod sestrara na šalter. Ukoliko pacijent nema pomenuti test, volonteri ga upoznaju sa procedurom i tek po obavljanju iste, mogu odradititi snimanja.
Pacijenti koji su pozitivni na koronu a ležeći su pacijenti kao i oni koji nisu na hospitalizaciji ali su pozitivni, snimanja obavljaju na aparatima koji se nalaze u Domu zdravlja. “Sve ove mere moramo svi strogo poštovati kako bi bili sigurni da propusta nema i da bi na taj način zaštitili sve pacijente od moguće zaraze”, kazao je načelnik Dijagnostičkog centra dr Jusuf Nuković.
On je naglasio da svi pacijenti koji su po uputu hitni slučajevi imaju prioritet u odnosu na ostale koji čekaju da urade test na koronavirus i njima se odmah radi test kako bi lekari znali gde da obave snimenje, da li na aparatima predviđenim za covid pozitivne pacijente ili za snimanje u zelenoj zoni, odnosno u Dijagnostičkom centru, Uglavnom, kako naglašava dr Nuković, svim pacijentima se maksimalno izlazi u susret.
Dr Jusuf Nuković je, kao što su i svi lekari do sada, uputio apel svim građanima da se što pre vakcinišu jer će ih vakcina u velikoj meri zaštititi od ovog opakog virusa. Ako se i desi da se zaraze nakon vakcinisanja, objašnjava dr Nuković, klinička slika neće biti jako loša, neće doći do hospitalizacije ili većih zdravstvenih komplikacije, veće se može proći sa slabijim simptomima koji podrazumevaju čak i kućno lečenje.
Selektor atletskih selekcija Srbije Edin Zuković odredio je spisak reprezentativaca za pripreme u Ulcinju i Baru, a u grupi mlađih juniorki i juniora nalaze se i Novopazarci Saima Murić, Lenka Nikolić, Mejra Mehmedović i Nikola Mijailović.
“Imaće odlične uslove za rad u našim tradicionalnim bazamana na crnogorskom primorju, gde će biti maksimalno poštovane sve epidemiološke mere. Verujem da će atletičari u Baru i Ulcinju napraviti sve što je neophodno kako bi spremno dočekali sezonu na stazi. Nadam se da će takmičenja biti održana po predviđenom kalendaru”, rekao je Zuković.
Među reprezentativcima nema najboljeg atletičara Srbije za prošlu godinu Elzana Bibića, kojem su tokom nedavnih priprema u Antaliji operisana creva.
“Oporavlja se brže nego što su mnogi pretpostavljali. Angažovani su vrhunski lekari i mislim da će Bibić na stazu mnogo ranije nego što su neki od njih predviđali. Sezona je izazovna za njega, ali nadam se da će je spremno dočekati”, naveo je Zuković.
“Očekujem da će biti akter Letnjih olimpijskih igrama u Tokiju, a da će na Prvenstvu Evrope za mlađe seniore u Bergenu osvojiti sjajniju medalju od bronze sa prethodnog šampionata u Jevleu”, dodao je on.
Pripreme reprezentativaca Srbije u Ulcinju i Baru na programu su od 16. do 30. aprila.