Naslovna Blog Stranica 2154

SDP Srbije čestita Svetski dan zdravlja

0
sdp-srbije-cestita-svetski-dan-zdravlja

Socijaldemokratska partija Srbije čestita svi građanima, lekarima, medicinskom i nemedicinskom osoblju Svetski dan zdravlja koji se obeležava 7. aprila.

”Ove godine, Svetski dan zdravlja, dočekujemo u posebnim okolnostima, usled pandemije koja je paralisala čitavu planetu. Ovi teški meseci, koji su iza nas, podsetili su nas šta znače reči požrtvovanje i solidarnost, i koliko je danas važnije nego ikada međusobno razumevanje i briga za druge, bolesne i ugrožene. Srbija se uspešno nosi sa teretom novonastale krize i ulaganjem u zdravstvo ona svakog dana šalje poruku da zdravstvena zaštita i prevencija moraju biti svima dostupni” navedeno je usoapštenju.

SDP Srbije sprovodi akciju kojom se građani pozivaju da uzmu masovnije učešće u imunizaciji koja je u toku, a sve sa ciljem da ubrzo izađemo kao pobednici iz bitke sa virusom Kovid 19, i vratimo se normalnom životu.

Pravi heroji današnjeg vremena su lekari i medicinsko osoblje i ovim putem ih ohrabrujemo da izdrže, a na nama je da im svojim odgovornim ponašanjem olakšamo sve teškoće sa kojima se suočavaju u borbi protiv Kovida 19.

Veliki projekti u Novom Pazaru: Sve izvesnija izgradnja auto-puta i brze saobraćajnice

0
veliki-projekti-u-novom-pazaru:-sve-izvesnija-izgradnja-auto-puta-i-brze-saobracajnice

NOVI PAZAR – Radilo se na putevima na Pešterskoj visoravni tokom cele sezone. Čuli smo od državnog vrha pre nekoliko dana da je sve izvesnija izgradnja i auto-puta i brze saobraćajnice.

Grade se brojne ulice, kanalizacione i vodovodne mreže. Već neko vreme poslovi su intenzivirani.

Načelnik gradske uprave Džemil Divanefendić kaže da se poslednjih nekoliko godina gradi puno. “Grad je promenio svoje lice”, rekao je on.

Veliki projekti tek očekuju Novi Pazar, kaže on.

“Vidimo da se u poslednjih godina intenzivira izgradnja auto-puteva. Jedna od trasa koja se planira graditi i koja je značajna i daće impuls celom regionu je ovaj auto- put koji bi trebalo da spoji Srbiju sa Crnom Gorom”, rekao je on.

On kaže da su informacije da će potpisivanje ugovora biti uskoro.

Kroz ovaj kraj treba da prođe i gasovod, a Divanefendić kaže da će i ta vrsta energenta biti dostupna Novopazarcima u narednom periodu.

“To je gasovod koji prolazi preko Kopaonika, od Aleksandrovca, a završava se u Tutinu”, rekao je on i dodao da je projekat vredan malo ispod 50 miliona evra.

Odeljene za imovinsko-pravne poslove radi postupak eksproprijacije u Novom Pazaru, a obuhvatićeno je, kaže, 400 parcela za eksproprijaciju.

http://indeksonline.rs/wp-content/uploads/2021/04/1676604035606d5b3450eab203726751-biz_novi-pazar-sve-izvesnija-izgradnja-auto-puta-i-brze-saobracajnice.mp4 indeksonline.rs/TV PRVA

I 60 novinara iz BiH hoće da se vakcinišu u Novom Pazaru

0
i-60-novinara-iz-bih-hoce-da-se-vakcinisu-u-novom-pazaru

NOVI PAZAR – Novopazarski Zavod za javno zdravlje u proteklih desetak dana primio je više od 100 zahteva građana Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Kosova da se vakcinišu protiv korona virusa, ali je direktor te ustanove Šefadil Spahić rekao da su morali da ih odbiju jer je potrebno prijavljivanje elektronskim putem, piše list Danas.

Zavod je primio i zahtev 60 novinara iz BIH da se vakcinišu u Novom Pazaru, a njihovi zahtevi prosleđeni su Vladi Srbije, navodi Spahić.

Ako Vlada Srbije to odobri, onda će oni biti vakcinisani u petak i subotu na našim punktovima, rekao je Spahić.

On je dodao da je do sada vakcinisano 15.000 Novopazaraca.

U Novom Pazaru od korone preminula još tri pacijenta

0
u-novom-pazaru-od-korone-preminula-jos-tri-pacijenta

NOVI PAZAR – Od posledica izazvanih korona virusom u Novom Pazaru preminula su još tri pacijenta iz tog grada, saopštio je danas lokalni Štab za vanredne situacije.

Proteklog dana na lečenju je zadržano 19 osoba i to 13 iz Novog Pazara i po tri iz Raške i Tutina, a kući je otpušten 21 pacijent.

Od ukupno 158 hospitalizovanih, šest je na respiratorima i četiri na kiseoničkoj potpori.

Ukupan broj pregleda u Covid ambulanti Doma zdravlja Novi Pazar je 171, od čega je 49 prvih i 122 kontrolna pregleda.

U Domu zdravlja urađeno je 46 brzih antigenskih testova iz brisa nosa, od čega je 16 pozitivno, a urađeno jr i 35 PCR testova.

indeksonline.rs

Ostojić: U “Mišoviću” preminula porodilja, beba dobro

0
ostojic:-u-“misovicu”-preminula-porodilja,-beba-dobro

BEOGRAD – Načelnica dečjeg odeljenja KBC “Dr Dragiša Mišović” Olivera Ostojić potvrdila je jutros da je u toj zdravstvenoj ustanovi preminula porodilja stara 29 godina koja je bila zaražena korona virusom.

Ostojić je za K1 televiziju rekla da je njena beba dobro.

Ona je jedna od dve trudnice koje su krajem prošle nedelje hitno morale da se porode carskim rezom zbog teškog stanja usled kovida-19, a doktorka Ostojić kaže da su bebe u dobrom opštem stanju.

Beogradski mediji preneli su da je porodilja bila hospitalizovana zbog korona virusa i da je preminula pre tri dana.

indeksonline.rs

ALARMANTNO! Od početka aprila u Novom Pazaru preko 30 odsto testiranih pozitivno na koronu

0
alarmantno!-od-pocetka-aprila-u-novom-pazaru-preko-30-odsto-testiranih-pozitivno-na-koronu

NOVI PAZAR – Novopazarski Zavod za javno zdravlje, od početka aprila, testirao je 1.031 lice na prisustvo virusa Covid19, od čega su 332 bila pozitivna.

Ukupan boj testiranih od početka epidemije u Zavodu za javno zdravlje je 32.754, a od tog broja 5.406 je pozitivnih na PCR testove.

Najviše pozitivnih je iz Novog Pazara – 4.713, Tutina – 368, Raške – 138 i Sjenice – 75.

Predstavnici Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji posetili su krajem marta novopazaraki Zavod za javno zdravlje i razmenili mišljenja vezana za aktuelnu epidemiološku situaciju u Novom Pazaru.

indeksonline.rs

Od danas vakcinacija bez prijave  

0
od-danas-vakcinacija-bez-prijave  

Od danas počinje novi vid vakcinisanja građana. Pored prijavljivanja putem portala eUprave i kontakt-centra, sve lokalne samouprave počinju da organizuju slobodne punktove gde građani mogu da dođu bez prijave, rekao je direktor Vladine Kancelarije za eUpravu Mihailo Jovanović.

Mihailo Jovanović je na RTS-u rekao da će vakcinacija na punktovima bez prijavljivanja zavisiti od lokalnih samouprava i pozvao ih je da na pravi način obaveste građane na koji način će se to sprovoditi.

Dodao je da će ti punktovi biti uglavnom pri domovima zdravlja, ali i da će biti mnogo mobilnih ekipa.

Jovanović je precizirao da na velikim masovnim punktovima neće biti moguća vakcinacija bez prijavljivanja da se ne bi stvarale gužve.

Na punktovima gde će građani dolaziti bez prijave na raspolaganju će biti vakcine “Sinofarm” i “Astra-Zeneka” jer su najlakše za manipulaciju i omogućavaju odlazak ekipa na teren, dodao je.

Mihailo Jovanović ističe da se na taj način pozivaju svi građani da se vakcinišu.

Kako je istakao, vide se efekti vakcinacije i to se meri na nivou svake lokalne samouprave. U onim mestima gde je vakcinacija išla bolje i gde su lokalne samouprave bile aktivnije, vide si bolji rezultati u borbi protiv korone, rekao je direktor Kancelarije za eUpravu.

“Sada ubacujemo u petu brzinu i imamo ambiciju da do kraja meseca izvršimo još 500.000 vakcinacija”, naveo je Jovanović.

Smatra da je bitno da se lokalne samouprave žestoko uključe u akciju vakcinacije.

Kaže i da građani i dalje u najvećem broju žele bilo koju vakcinu koja je odobrena i da je to pravi izbor.

“Ne treba deliti vakcine. Bitno je da se što pre vakcinišemo”, poručio je.

Govoreći o vakcinaciji stranaca u Srbiji, Jovanović je rekao da je do sada vakcinisano njih 39.000.

Izvor: RTS

Danas hladno, popodne kiša i sneg

0
danas-hladno,-popodne-kisa-i-sneg

Nakon hladnog jutra tokom dana će se naoblačenje sa severa i zapada proširiti na celu zemlju, uslovljavajući u nižim predelima kišu, a u višim susnezicu i sneg,.

Najniza temperatura od -2 do pet stepeni, najviša dnevna od pet do 15.

U Novom Pazaru umereno oblačno i hladnije. Tokom dana moguć sneg. Minimlana temperatura -2, maksimlana dnevna do 5 stepeni celzijusa.

ISTRAŽIVANJA: Svaki treći preživeli kovid pacijent sa psihijatrijskim poremećajem

0
istrazivanja:-svaki-treci-preziveli-kovid-pacijent-sa-psihijatrijskim-poremecajem

LONDON – U studiji koja je obuhvatila 23 hiljada ispitanika, uglavnom iz SAD, ustanovljeno je da je svaki treći preživeli kovid pacijent šest meseci nakon izlečenja dijagnostikovan sa nekim neurološkim ili psihijatrijskim poremećajem.

To upućuje na zaključak da bi talas neuroloških i psihijatrijskih pacijenata mogao da se očekuje kao posledica pandemije, navodi se u stručnom časopisu Lancet Psajkajatrist.

Od 14 psihijatrijskih poremećaja, kod preživelih kovid pacijenata najčešće se javljaju anksioznost i depresija, iako naučnicima nije jasno na koji način su ti poremećaji povezani sa virusom, prenosi Rojters.

U studiji nije ustanovljeno koji biološki ili psihološki mehanizmi predstvljaju okidač za navedene poremećaje, ali je konstatovano da je neophodno da se pokrenu nova istraživanja kako bi se ustanovilo šta izaziva ove pojave, kako ih sprečiti ili kako da se medicinski tretiraju.

Na osnovu analize medicinskih kartona više od 236 hiljada ljudi ustanovljeno je da šest meseci nakon preležanog kovida-19 kod 34 odsto dijanostikovan nekakav neurološki ili psihijatrijski problem.

indeksonline.rs

U KBC “Dragiša Mišović” povećan broj dece obolelih od kovida

0
u-kbc-“dragisa-misovic”-povecan-broj-dece-obolelih-od-kovida

BEOGRAD – Na dečjoj klinici Kliničko-bolničkog centra “Dr Dragiša Mišović” trenutno je na lečenju 25 dece sa korona virusom, što je duplo veći broj nego prethodnog meseca.

Načelnica te klinike Olivera Ostojić rekla je za K1 televiziju da je poslednjih mesec dana zabeležen povećan broj ambulantnih pregleda i prijema u bolnicu.

“To nisu samo beogradska deca, već i deca iz unutrašnjosti. Nekim danima imamo veći broj prijema nego otpusta, što pre par meseci nije bio slučaj, uvek smo otpuštali više dece nego što smo ih primali”, kaže Ostojić.

Dodaje da su deca različitog uzrasta, od nekoliko dana do 17, 18 godina.

Kako je rekla, sve bebe koje su kovid pozitivne su dobro i svaka se posle izvesnog vremena otpusti kući u dobrom opštem stanju.

“Bebe su izgleda najjača karika. Od marta prošle godine prošlo je puno beba kroz bolnicu i sve su dobro, trenutno nemaju nikakve dugoročnije komplikacije”, rekla je doktorka Ostojić.

Navela je da upalu pluća imaju starija deca, tinejdžeri, koji u bolnicu dolaze sa temperaturom, malaksalošću, kašljem, a u nekom procentu oni koji imaju tzv. multisistemski inflamatorni sindrom.

To je ozbiljnija bolest koja se manifestuje sa izrazito povećanim laboratorijskim analizama, tačnije preteranim odgovorom imunog sistema na korona infekciju, kaže Ostojić.

Ukazuje da takvi pacijenti uspešno završe lečenje, bez komplikacija.

Doktorka Ostojić kaže i da za sada neće biti vakcinacija dece i ističe da je neophodno da vakcinu protiv korona virusa primi što veći broj populacije starije od 18 godina.

indeksonline.rs