Evro će doživjeti kolaps bez garancija ECB, upozorava italijanska stranka Sjeverna liga.Prema njihovoj prognozi, euro će se srušiti, osim ako Evropska centralna banka ne ponudi garanciju u eurozoni.
“Situacija se ne može riješiti sama i eksplodirat će”, izjavio je portparol italijanske vladajuće partije Severna liga Klaudio Borgi.
Njihovo upozorenje dolazi nakon što su prinosi na italijanske, španske i portugalske državne obveznice porasli, naročito poslije finansijske krize oko Turske.
Euro je bio pao na 1,1416 dolara što je najniži nivo za nešto više od godinu dana. ECB uznemiravaju u vezi s padom turske lire jake veze koje neke velike evropske banke, uglavnom iz Italije, Francuske i Španije, imaju s Turskom. Ukratko, ima bojazni da turski dužnici neće moći da otplaćuju dugove u stranim valutama ovim bankama.
“Ili će ECB ponuditi garanciju ili će se evro srušiti”, rekao je on.
Nije samo pad lire upozoravajući, od globalne krize 2008. godine, razlike između zemalja eurozone postale su izraženije.
“Danas ECB ima moć da reaguje. Trebalo bi osigurati da Centralna banka interveniše čim se raspon između hartija od vrednosti dve evropske zemlje dostiže tolike raspone”, rekao je Borgi još u julu.
Italija je je inače peta najzaduženija država na svijetu, s udjelom javnog duga koji je za oko 30 posto veći od bruto domaćeg proizvoda.
Grčka, koja se posljednjih godinama suočava s dubokom finansijskom krizom, trenutno je najzaduženija zemlja članica Evropske unije (EU).
Prema najnovijim podacima Statističke agencije Evropske unije (Eurostat), Grčka je najzaduženija zemlja EU čiji ukupni dug iznosi 178,6 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Poslije Grčke slijedi Italija čiji dug iznosi 131,8 posto BDP-a i Portugal sa dugom od 125,7 posto BDP-a.
Najmanje zadužena zemlja članica EU je Estonija čiji ukupni dug iznosi 9 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Javni dug Turske iznosi oko 32 posto bruto domaćeg proizvoda, i Turska spadau grupu država s najnižim javnim dugom u Evropi.
NAKON PADA LIRE, EURO SE NALAZI PRED KOLAPSOM? Oni tvrde da mu nema pomoći
Turska uvela dodatne finansijske obaveze na pojedine američke proizvode
Turska je povećala finansijske obaveze za pojedine uvozne proizvode iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), među kojima su za neke one porasle za više od 100 posto, javlja Anadolu Agency (AA).U Službenom listu Republike Turske objavljena je odluka koju je potpisao turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, o uvođenju dodatnih finansijskih obaveza na uvozne američke proizvode.
Prema odluci koju je potpisao turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, dodatne obaveze uvedene koje su stupile na snagu 11. juna 2018. godine, za pojedine proizvode su povećane.Među proizvodima na koje je uvedena dodatna finansijska obaveza izdvajaju se riža (50 posto), alkoholna pića u zavisnosti od procenta alkohola (do 140 posto), duhan u listu (60 posto), putnička vozila i druga motorna vozila proizvedena uglavnom za prevoz ljudi, uključujući trkaće automobila (120 posto). Dodatne obaveze su uvedene i na brojne kozmetičke, ali i brojne druge proizvode.
Izvor: Anadolija
Roba bila namijenjena firmi iz Novog Pazara – Evo šta su carinici pronašli
Mašine za tekstilnu industriju i PVC stolariju, kako navode u Upravi carina, koja se nalazila među repro-materijalom i opremom zaplenjena je na Gradini. Zadržana je i roba sumnjivog porekla.
Tovar je bio namijenjen firmi iz Novog Pazara, a među prijavljenom robom nađena je i ona bez papira.
Među prijavljenom robom, dodaju u Upravi, pronađena je i ona sumnjivog porijekla, skoro 3.000 pari diječijih čarapa “helou kiti“, “spajdermen“, “miki maus“, ali i manji broj diječijih novčanika “frouzen“.
Povodom obilježavanja Medunarodnog dana mladih koji se održava 12.avgusta, na gradsko trgu održane Igre bez granica.
Povodom obilježavanja Medunarodnog dana mladih koji se održava 12.avgusta, na gradsko trgu održane Igre bez granica.
Osnovno tužilaštvo odložilo krivično gonjenje protiv funkcionera Gradske uprave, a kaznio ih Prekršajni sud novčanim kaznama
Direktori Zavoda za urbanizam, Javnog preduzeća za uređivanje građevinskog zemljišta i Predškolske ustanove „Mladost“, S.Lj., M.Š. i Dragica Ličina, moraće na račun Vlade Srbije da uplate novčana sredstva, Lj. i Š. po 30.000 dinara, a Ličina 15.000 dinara.
Osnovno tužilaštvo je odložilo krivično gonjenje i okrivljeni direktori novčana sredstva treba da uplate u humanitarne svrhe.
Državna revizorska institucija (DRI) je utvrdila da su budžetska sredstva nezakonito trošena 2016. godine,i protiv troje direktora podnijela prijave. Ovo nisu jedine prijave koje je DRI podnela zbog nenamenskog trošenja novca iz gradskog budžeta. Krivične prijave podnijete su i protiv bivšeg direktora Javnog preduzeća za uređivanje građevinskog zemljišta i bivšeg načelnika Gradske uprave, S. M. i A. B. Istrage protiv njih dvojice su još u toku.
Pred novopazarskim Prekršajnim sudom našlo se još 11 prekršajnih prijava protiv funkcionera gradske uprave i direktora javnih preduzeća, koje je podnijela DRI. Od toga, u dva slučaja donijete su presude. A.L. i E.P. proglašeni su odgovornim za kršenje Zakona o budžetskom sistemu. A.L. je novčano kažnjen sa 55.000 dinara, a E.P sa 20.000 dinara i da plate troškove sudskog postupka. Rješavanje ostalih devet prekršajnih prijava, zbog kršenja odredaba Zakona o budžetskom sistemu, je u toku.
Ostavila ga preko telefona
Adem Ljajić i manekenka Sofija Milošević raskinuli su posle tri godine veze i zajedničkog života.
Iako su mnogi mislili da će atraktivan par stati pred matičara u skorije vrijeme, desilo se to da su se previše udaljili tokom proljeća i da su shvatili da je glupo nastavljati nešto što je počelo da blijedi.
Previše poslovnih obaveza je uticalo na to da su se retko viđali, što je dovelo do toga da se potpuno odvoje i shvate da ne žele da budu više zajedno.
Prvo je Adem bio odsutan zbog prirema i učešća na SP u Rusiji, pa je ljeto Sofiju odvelo na razne strane sveta zbog modnih angažmana.
“Alo” piše da su se Adem i Sofija vezu raskinuli preko telefona, nakon dugog razgovora o svemu.
Njih dvoje su se upoznali 2015. godine, a godinu dana kasnije su počeli zajednički život u Torinu. Ljepotica se nedavno pohvalila da je kupila stan u Beogradu, što je mnoge navelo da pomisle da se njihova ljubav gasi. (Mondo)
Uhapšen pljačkaš mjenjačnice
Prijepolje – Zajedničkim radom, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Prijepolju i Užicu uhapsili su D. B. (1986) iz Prijepolja, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dijela razbojništvo i razbojništvo u pokušaju, saopšteno je iz PU Užice.
Sumnja se da je on 29. jula ove godine od radnice kladionice u Užicu, uz prijetnje, oteo 75.000 dinara, kao i da je dva dana kasnije, prijeteći radnici mjenjačnice nožem, pokušao da uzme novac.
Po nalogu tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u Užicu, osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 sati.
Izvor Glas zapadne Srbije
PRIJEPOLJE- ULTRA MARATON JADOVNO
Kruševljanin Nenad Živković treću godinu za redom odnio je trijumf na Jadovničkom ultramaratonu. Dionicu dugu 111 kilometara Nenad je pretrčao za 12 časova i 57 minuta i tako popravio prošlogodišnji rezultat za skoro 100 minuta.
Na četrvtom Jadovničkom ultramaratonu, održanog minulog vikenda na četiri staze Jadovnika različite dužine, jedne od atraktivnijih planina u Srbiji, učešće je uzeo rekordan broj takmičara, njih više od 200 iz Srbije, Češke, Slovačke, Rusije, Slovenije, Hrvatske, BiH, Crne Gore i Makedonije.
Ultramaratonci su put Jadovnika i vrha Katunić, koji se nalazi na 1734 metra nadmorske visine, krenuli sa platoa Doma kulture iz centra Prijepolja. Na tom putu, takmičarima vremenske prilike nisu bile naklonjene, pa su se smjenila čak tri godišnja doba. Visoku temperaturu sa starta trke, kako je odmicala smjenjivali su kiša i jak grad dok je magla na pojedinim dijelovima staze dodatno usporavala trkače. Ipak, ni tako teški vremenski uslovi nisu omeli Nenada Živkovića da u jakoj konkurenciji popravi svoj prošlogodišnji rezultat i kao prvi kroz cilj prođe sa vremenom 12 časova i 57 minuta, što je za skoro 100 minuta brže u odnosu na prošlogodišnje vreme.
– Jako teški vremenski uslovi bili su za trku, veliku vrućinu sa strarta staze kasnije je zamenila kiša, pa čak i grad koji je ometao takmičare. Na takvu promjenu vremena telo se teško privikava, pa sam imao i grčeve u mišićima, ipak na kraju se sve dobro završilo – rekao je Nenad.

Marija Krstić, da bi učestvovala prvi put na ultramaratonu posegnula je čak iz daleke Rusije iz grada Sankt Peterburga. U Prijepolju je kaže prvi put i očarana je prirodnim lepotama i ljubaznošću domaćina.Ultramaratonci put Jadovnika krenuli iz centra grada.
Organizator Jadovničkog ultramaratona je Klub ekstremnih sportova ,,Fijulj,, i Udruženje gradjana ,,Jadovnik” uz pomoć Turističke organizacije Prijepolja iz koje kažu da ova trka ima nemjerljiv doprinos za razvoju turizma i privlačenje gostiju.
– Nadam se da su takmičari sa sobom iz Prijepolja ponijeli pregršt lijepih uspomena iz oaze netaknute prirode. Nama je interes da svi oni kada ponovo dođu naredne godine sa sobom povedu što više svojih prijatelja i koji će biti naši gosti – istakao je direktor TO Prijepolje Nebojša Svičević.
Zoran Marković pobjednik je trke na 66 kilometara, stazu dugačku 22 kilometra najbrže je pretrčao Janko Urošević dok je na najkraćoj stazi, od 11 kilometara, pobjedu odneo Ilija Milenković. Nagrede pobjednicima uručio je episkop Mileševski vladika Atanasije.
Izvor PP Media
OPET Skupština RS odbacila Izvještaj o Srebrenici
Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) odbacila je na posebnoj sjednici 14. avgusta Izvještaj Komisije o događajima u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine.
Poslanici stranaka sa sjedištem u bh. entitetu Republika Srpska bez učešća bošnjačkih poslanika, usvojila je 11 zaključaka povodom Informacije o Izvještaju Komisije o događajima u i oko Srebrenice u periodu od 10. do 19. jula 1995.
Narodna skupština u usvojenim zaključcima od Vlade Republike Srpske zatražila je da povuče navedeni Izvještaj Komisije kojeg je Vlada usvojila 2014. naloživši joj da ga stavi van snage i formira nezavisnu međunarodnu Komisiju koja bi, kako se navodi, na objektivan i nepristrasan način utvrdila stradanja svih naroda na području srebreničke regije u periodu od 1992-1995. godine.
Evo jednog od zaključaka koje je pročitao Predsjednik NS Nedeljko Ćubrilović:
“Narodna skupština Republike Srpske smatra da se Izvještajem Komisije o događajima u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine manipuliše istinom i pokušava mijenjati karakter rata u BiH, a sve u funkciji slabljenja Republike Srpske.”
Svojim zaključcima koje su potpisali šefovi klubova svih srpskih stranaka u Narodnoj Skupštini takođe je zatraženo formiranje međunarodne komisije koja bi utvrdila stradanja Srba u Sarajevu s obzirom na činjenicu da Vlada FBiH nije ispunila nalog Doma za ljudska prava BiH i nije formirala komisiju koja je trebala ispitati i sačiniti izvještaj o stradanju Srba u Sarajevu u periodu od 1991. do 1995. godine. Rok za rad obje nezavisne međunarodne Komisije ne bi trebao biti duži od jedne godine.
Ova sjednica na dnevni red je došla na zahtijev predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je tokom svog izlaganja naglasio da izvještaj koji je napravila Komisija o Srebrenici nije objektivan jer je, kako je rekao, donesen pod velikim pritiskom međunarodne zajednice, sadrži netačne podatke i ne sadrži podatke o stradanju Srba.
Prema riječima Dodika, samo uz poštovanje svih žrtava i utvrđivanje pojedinačne odgovornosti, moguće je ostvariti pomirenje i saradnju u Bosni i Hercegovini.
„Ako toga ne bude bilo doći će do razlaza BiH. A upravo danas se čini da je tako. Sve ovo što je bilo jednostrano gdje nije bilo pravde za srpske žrtve, gdje se forsira samo srpska krivica dovodi do nemogućnosti postojanja Bosne i Hercegovine“, upozorio je Dodik.
Direktor Istraživačko-dokumentacionog centra Mirsad Tokača smatra da se priča o Izvještaju komisije za Srebrenicu koristi prije svega za obračun unutar stranaka sa srpskim predznakom jer on suštinski i nije bitan kada postoje presude Haškog suda i Međunarodnog suda pravde.
„Taj izvještaj je urađen u jednom trenutku. On je prihvaćen. Danas nakon 14 godina postoje političke snage koje nastoje svim snagama da negiraju genocid. To pokazuje jednu klimu i potpunu nesposobnost kako političkih stranaka tako i velikog dijela srpskog naroda da se suoči sa svojom prošlošću, da prihvati moralnu i političku odgovornost, pored ove krivične koja je utvrđena za pojedince. Jednostavno mislim da je to jedna vrsta autogola i loša usluga samom srpskom narodu i da će to imati po njih veoma dugoročne reperkusije“, ocijenio je Tokača.
Fadila Memišević, predsjednica Društva za ugrožene narode za BiH smatra da odluka NS nije nešto neočekivno.
„RS nikada nije ni priznala izvještaj komisije o Srebrenici i mi smo svjedoci permanentog negiranja, tabuiziranja i minimiziranja genocida u Srebrenici. Ovo što se danas događa nije ništa drugo nego jedno politikanstvo i borba za glasove na predstojećim izborima. Ovo je jedna predizborna kampanja. Ono što je tužno jeste da dvadeset i tri godine nakon rata u BiH mi još uvijek ne da tapkamo u mjestu nego smo se vratili unazad“, kazala je Memišević.
Dopredsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović ocijenio je da Dodikov pokušaj da u Narodnoj skupštini RS revidira ranije usvojeni Izvještaj Komisije za Srebrenicu, ne može imati nikakve pravne ili historijske efekte.
Poslanik Nezavisnog bloka u Parlamentu BiH Sadik Ahmetović mišljenja je da se radi o skandaloznom potezu vlasti u Banjaluci koja nastavlja da vrijeđa žrtve i negira genocid koji su utvrdili međunarodni sudovi.
„Sada po definiciji genocida imamo posljednju fazu – njegovo negiranje, što je svakako projekat koji je danas ustanovila NS RS . Dokument koji usvoji zakonodavni organ u bilo kojem dijelu države BiH je dokument koji postaje validan. I ovaj dokument nas uvodi u posljednju fazu genocida, njegovo negiranje“, smatra Ahmetović.
U zajedničkom saopštenju koje su potpisali nekadašnji članovi Komisije za Srebrenicu, koja je djelovala 2004. godine, ističu da se tekst Informacije o Izvještaju Komisije o događajima u i oko Srebrenice u periodu od 10. do 19. jula 1995, koji je u NSRS uputio predsjednik RS-a Milorad Dodik, odnosi na Izvještaj Radne grupe Vlade RS-a za provođenje zaključaka iz Konačnog izvještaja Komisije za Srebrenicu, a ne na Izvještaj Komisije.
Članovi Komisije za Srebrenicu su, između ostalog, dodali da Izvještaj Komisije za Srebrenicu nema pravnu težinu, a da interpretacije izvještaja i dokumentacije van njihovog sadržaja predstavljaju zloupotrebu, bez obzira na to od koga dolazile.
Izvor Slobodna Evropa
STRAŠNO!! JOŠ DVOJE UMRLO OD VIRUSA ZAPADNOG NILA Zaraženo 126 ljudi, preminulo njih 11
Još dijve osobe preminule su od posljedica virusa Zapadnog Nila u proteklih nedelju dana, te se broj umrlih od početka godine povećao na 11, navodi se u današnjem izveštaju Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.
Ukupno je registrovano 126 slučajeva oboljevanja od groznice virusa Zapadnog Nila, navodi se u izveštaju Instituta “Batut”, što znači da su u roku od nedelju dana oboljele 24 osobe, a preminule dve.
Slučajevi groznice prijavljeni su u Južnobačkom okrugu (24 osobe), Južnobanatskom (22), Zapadnobačkom (6), Srednjobanatskom (4), Sremskom (3), Severnobanatskom (2), Podunavskom (2) i Braničevskom (2), a najviše zaraženih ima na teritoriji Grada Beograda (61).
Groznica Zapadnog Nila prvi put je registrovana u Srbiji krajem jula 2012. godine. Od tada do 2017. godine prijavljeno je 574 slučajeva, a umrla je 61 osoba.
Zaraženih ima i u ostatku Evrope
Do 9. avgusta ove godine, u zemljama Evropske unije u humanoj populaciji prijavljen je 231 slučaj obolevanja od virusa Zapadnog Nila, i to najviše u Italiji (123), Grčkoj (59), Mađarskoj i Rumuniji po 23 slučaja i u Francuskoj tri slučaja. Posmatrajući ove brojke, Srbija definitivno prednjači po broju zaraženih u Evropi.
Koji su simptomi?

Intenzivna glavobolja, ukočenost vrata, slabost mišića i dezorijentisanost simptomi su groznice Zapadnog Nila, koja se širi Srbijom zbog velikog broja komaraca.




















