Naslovna Blog Stranica 3120

STRAŠNO!! JOŠ DVOJE UMRLO OD VIRUSA ZAPADNOG NILA Zaraženo 126 ljudi, preminulo njih 11

0

Još dijve osobe preminule su od posljedica virusa Zapadnog Nila u proteklih nedelju dana, te se broj umrlih od početka godine povećao na 11, navodi se u današnjem izveštaju Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.

Ukupno je registrovano 126 slučajeva oboljevanja od groznice virusa Zapadnog Nila, navodi se u izveštaju Instituta “Batut”, što znači da su u roku od nedelju dana oboljele 24 osobe, a preminule dve.
Slučajevi groznice prijavljeni su u Južnobačkom okrugu (24 osobe), Južnobanatskom (22), Zapadnobačkom (6), Srednjobanatskom (4), Sremskom (3), Severnobanatskom (2), Podunavskom (2) i Braničevskom (2), a najviše zaraženih ima na teritoriji Grada Beograda (61).
Groznica Zapadnog Nila prvi put je registrovana u Srbiji krajem jula 2012. godine. Od tada do 2017. godine prijavljeno je 574 slučajeva, a umrla je 61 osoba.
Zaraženih ima i u ostatku Evrope

Do 9. avgusta ove godine, u zemljama Evropske unije u humanoj populaciji prijavljen je 231 slučaj obolevanja od virusa Zapadnog Nila, i to najviše u Italiji (123), Grčkoj (59), Mađarskoj i Rumuniji po 23 slučaja i u Francuskoj tri slučaja. Posmatrajući ove brojke, Srbija definitivno prednjači po broju zaraženih u Evropi.
Koji su simptomi?

Intenzivna glavobolja, ukočenost vrata, slabost mišića i dezorijentisanost simptomi su groznice Zapadnog Nila, koja se širi Srbijom zbog velikog broja komaraca.

Svjetski mediji o Albanskoj mafiji pišu da je u usponu

0

Meksički narko-kartel je najjača mafijaška organizacija na svjetu, a u pet najjačih mafija ubraja se i albanska mafija koja je u “usponu” u Velikoj Britaniji.
Portal “dnevno.hr” piše da je teško na relativno malom geografskom području naći toliko moćne, okrutne, organizovane i uticajne organizacije bilo gde na svjetu kao što je to slučaj sa meksičkim narko kartelom.
Navodi se i da danas kruže priče o megakartelima, Zalivskom i Gvadalahara kartelu, koji su se vremenom “razbili na savremene organizacije”.

Kartel Tihuana znacajno je oslabljen, ali tri velika kartela i dalje uživaju “ultimativnu moć”.

Los Zetas jedan je od tri najveća kriminalna sindikata, nastao na, kako se navodi, temeljima bivših policijskih snaga koje su preko noći postale organiziovana “narko-vojska” Zalivskog kartela.

Kasnije se otimaju kontroli i postaju nezavisna organizacija.

Odrubljivanje glava, mučenja, atentati, otmice… samo su neke od njihovih taktika, a ovu grupaciju sa sjedištem u Nuevo Laredu danas odlikuje polarizacija na grupe “Bravo” i “Zetas” koji su u stalnom sukobu sa konkurentnim “Kartel del Noreste”.

Na drugom mjestu je italijanska mafija sa najbrutalnijim predstavnicima – “Koza nostra”, apulijanska “Sakra Korona Unita”, zatim “Ndrangeta”, odnosno Kalabrezi, kao i napuljska “Gomora”.

Oni se, uz narkotike, bave reketiranjem, zelenašenjenm, podmićivanjem, švercom, kockom i ilegalnim klađenjem. Ostvaruju desetine milijardi dolara godišnjeg profita, ali više nisu moćni kao u prošlom veku.

Ruska mafija se našla na trećom mestu, a “Solnčevskaja bratva” predstavlja mrežu od 10 odvojenih “brigada” koje deluju nezavisno, ali drže rusku stranu i zajedničke “finansije”.

Veliko nadzorno tijelo čini 12 vođa koji vode celu organizaciju.

Umreženost sa tajnim službama daje im specifičan kontekst, a glavni biznis je saradnja sa proizvođačima maka u Avganistanu, među kojima je, po urbanoj legendi, i američka vojska.

Mediji ih najviše pominju po trafikingu, seksualnom roblju, pedofiliji, kao i svim ostalim deliktima koji su tabui.

Slede američki gangsteri i ulične bande u SAD. Posebno su opasni “Kripsi” – afroamerička ulična banda osnovana u Los Anđelesu. Poznati su po dilovanju droge, ubistvima i pljačkama.

U SAD su veoma jake i “latino bande”, koje imaju bliske veze sa meksičkim narko-kartelima. Najviše članova dolazi iz Salvadora, a poznati su po okrutnoj i beskrupuloznoj osveti.

Jake su i rasističke bande – “Arijevci”, odnosno “bratstvo” koje dijeluje i na slobodi i u zatvorima.

Među pet najjačih mafija, prema procjenama policijskih eksperata širom svijeta, ubraja se i albanska mafija.

Krvna osvjeta, kult porodice i specifičan set simbola i pravila odvajaju albanski sistem od klasične hijerarhije.

Albanska mafija ima svoje ogranke širom svijeta i znacajan je saradnik svih organizacija koje prodaju drogu, navodi portal “dnevno.hr”.

Kako se konstatuje, tajni aerodromi, politička i pravosudna nemoć, oružane milicije koje štite plantaže i potpuno ignorisanje svih sistema države albansku mafiju čine jačom od službene Tirane.

Smatra se da su po udijelu na tržištu narkotika pretekli Kolumbijce s čak 75 odsto učešća u evropskoj trgovini drogom.

Četiri “krovne” albanske mafijaške organizacije su “Kula”, “Abazi”, “Borici” i “Brokaj”.

Britanski tabloidi su u maju pisali o “brutalnom usponu” albanske mafije, koja kontroliše trgovinu kokaina u Britaniji.

Podseća se da je britanska nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) još 2017. godine upozorila na albanske kriminalne grupe koje “preuzimaju značajnu kontrolu” nad krijumčarenjem droge.

Prije tri godine, Albanci su bili na šestom mjestu najvećih kriminalnih grupa koje je označila NCA.

Krajem 2017. godine, pišu britanski “San” i “Ekspres”, Albanci se “penju” na treće mjesto, prvi put prestigavši Rumune.

Britanski mediji su pisali i o “besi” među albanskim mafijašima, odnosno “obećanju, datoj riječi” što znači da će jedni druge braniti sopstvenim životom.

Šarčević: Tehnološki višak neki direktori, ne nastavnici

0

Ministar prosvjete Mladen Šarčević izjavio je da izmjena mreže srednjih škola koja predviđa spajanje pojedinih škola, neće stvoriti tehnološke viškove među nastavnicima, već će višak biti neki direktori i sekretari škola.

Šarčević je za list “Danas” naveo da je to samo prvi korak u racionalizaciji, koja će se odvijati u više faza.

Prema njegovim rečima, prvi na udaru su “najdrastičniji primjeri neracionalnog ponašanja”.

List “Večernje novosti” piše da se odlukom Vlade o promjenama mreže srednjih škola, gimnazije i srednje stručne škole gase u šest gradova, a da se umjesto njih osnivaju nove.

Kako navodi list, od 14 obrazovnih ustanova fomirano je sedam u Kragujevcu, Novoj Varoši, Nišu, Kuršumliji, Babušnici i Kladovu.

Pomoćnik ministra prosvete Aleksandar Pajić kazao je za “Novosti” da je plan da se ove i naredne godine ugasi 40 škola i od njih formira 20 novih.

Počela pripremna nastava za polaganje popravnih ispita

0

U novopazarskim srednjim školama juče je počela da se izvodi pripremna nastava za polaganje popravnog ispita.U Ekonomsko-trgovinskoj školi popravni ispit polagaće oko 50 učenika koji nisu u toku školske godine uspjeli da savladaju program predviđen iz nekih predmeta.Pripremna nastava trajaće do 15.avgusta nakon čega će učenici pred komisijom polagati ispit.
Popravni ispit polaže učenik koji na kraju drugog polugodišta ili na razrednom ispitu ima do dvije nedovoljne ocjene iz obaveznih predmeta i izbornih predmeta koji se ocjenjuju brojčano.Učenik polaže popravni ispit u školi u avgustovskom ispitnom roku a učenik završnog razreda u junskom i avgustovskom roku.
Učenici će nakon završene pripremne nastave pristupiti polaganju popravnog ispita koji će obuhvatiti pismeni a nakon toga i usmeni dio.Pooštreni kriterijumi za polaganje ispita nalažu svakom profesoru,odnosno članu komisije,da ne sme pustiti ni jednog učenika da položi ispit ukoliko nije pružio potrebno znanje.
U Ekonomsko-trgovinskoj školi bilo je 5 posto učenika koji su na kraju nastavne godine ostali na popravnom ispitu.Oni će polagati pred komisijom koja se sastoji od članova odgovarajućih stručnih veća,zavisno od predmeta koji se polaže.

Džudžo: Ohrabrujemo školske odbore da poštuju zakon

0

Obrazovanje na bosanskom jeziku sa posebnim osvrom na promjenu naziva vaspitno-obrazovnih ustanova’’, bila je tema konferencije za novinare u Bošnjačkom nacionalnom vijeću. Potpredsjednik Vijeća Esad Džudžo je rekao da je namjera da se ohrabre čanovi školskih odbora, u školama koje su proglašene ustanovama od posebnog značaja za Bošnjake, da poštuju zakon i 31.avusta donesu ispravnu odluku, te podrže inicijativu Vijeća o novim nazivima škola.
Obrazlažući inicijativu o promjeni naziva škola od posebnog značaja za Bođnjake, potpredsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžo je novinare podsjetio na dokument Vijeća Evrope iz 2005.godine, koji obavezuje državu Srbiju da, kako je kazao, štiti i unapređuje bosanski jezik i obrazovanje na bosanskom.
‘’Vijeća imaju pravo da proglase jednu četvrtinu obrazovno odgojnih ustanova u kojima se nastava izvodi i na jeziku te manjinske zajednice. U našem slučaju je to 8. U 36 škola odvija se nastava na bosanskom jeziku’’, kazao je Džudžo.
On je reako da su svim članovima školskih odbora i direktorima poslali kratke biografije znamenitih Bošnjaka iz hiljadugodišnje pisane historije.
‘’Pokušaćemo svim pravnim i političkim sredstvima da zaštitimo naše pravo da, između ostalog, davanjem imena obrazovnim ustanovama, ulicama, školama, kulturnim ustanovama, imena iz naše historije, kulture i tradicije, da na taj način afirmišemo I unapređujemo naš kulturni, nacionalni i etnički identitet. To je naše pravo, utemeljeno na školskim zakonima, ustavu, manjinskim pravima i međunarodnim aktima. Želimo da ohrabrimo školske odbore da postupe u skladu sa zakonom,. Što je suprotno od onoga što zagovara ministar’’, kazao je Džudžo.
Krajnji rok za odgovor škola je 31.avgust, a za davanje saglasnosti Ministarstva na inicijativu BNV je 31.decembar. – podsjetio Džudžo.

ROTLUK KAO SUDBINA BOŠNJAKA

0

Da je krajnje vrijeme da se konačno uspostavi i ispoštuje bar minimalni kodeks uljudnog i razumnog ponašanja, ophođenja i komunikacije alarmantno nas je podsjetio nedavni svečani ispraćaj hadžija na trgu Gazi Ishabeg.
U tom svečanom trenutku kada naše mnogopoštovane hadžije odlaze na blagoslovljeni put da kao dragi Alahovi gosti ispune jednu od najvažnijih islamskih obaveza uslijedio je uragan riječi koje ni najmanje ne priliče događaju i prilici u kojoj su izgovorene. Takav neodmjereni verbalni nastup naneo je neprocjenjivo veliku štetu samoj Islamskoj zajednici i uneo veliku uznemirenost i osjećanje nelagode i anateme kod značajnog dijela muslimanskog umeta u Sandžaku i cijeloj Republici Srbiji.
Islamska zajednica mora biti stožer okupljanja, a ne podjela i razdvajanja. Svi muslimani bez obzira na njihovo nacionalno i političko opredjeljenje moraju biti predmet njene majčinske brige i pažnje. Islamska zajednica ne smije sebi dozvoliti da je bilo ko uvuče u poziciju da postane samo jedna od strana u sukobu. Društvo historičara Sandžaka želi jaku, složnu sa cijelim umetom i jedinstvenu Islamsku zajednicu koja sve nas voli i koju svi volimo.
Pogled prema prošlosti nas sa čežnjom i ponosom vodi prema velikanima iz redova naše uleme kao što su bili Ismail efendija Filibalić, Ramiz efendija Paljevac, Vehbija efendija Hodžić, Abdulah efendija Kačapor, Jakub efendija Memić i drugi. Živjeli su skromno, ali su bili ogromni autoriteti i neprolazni uzori i prebogata i neiscrpna duhovna i vjerska riznica na čijim temeljima i danas počiva ogromno zdanje Islama na sandžačkim prostorima.
Muslimanska ulema se mora definitivno okrenuti vjeri i vjernicima, učvršćivanju Islama na ovim prostorima, objedinjavanju svih muslimana u jednu jedinstvenu vjersku zajednicu u kojoj je najbitniji činilac umet, a ne pojedinci. Ne postoje podobni i nepodobni muslimani, postoje samo istinski bogobojazni i oni drugi, a o tome konačni sud ima pravo dati samo Alah Uzvišeni, a ne čovjek.
Predsjednik Društva historičara Sandžaka : Esad Rahić

Turska lira u plusu, a ojačao i evro

0

Evropski berzanski indeksi kao i turska lira oporavljaju se danas posle gubitaka prethodnog dana.

U evropskom indeksu Stoxx Europe 600 banke imaju najbolje rezultate, dok je i evro dobio na vrijednosti, prenio je Blumberg.

U evropskom indeksu Stoxx Europe 600 banke imaju najbolje rezultate, dok je i evro dobio na vrijednosti, prenio je Blumberg. Akcije pojedinih evropskih banaka, izloženih riziku zbog poslova u Turskoj, imale su pad vrednosti prethodnih dana s naglim padom lire. Turska lira je jutros u plusu 7,3 odsto.Njemački indeks DAX je u plusu 0,6 odsto, francuski CAC 40 0,4 odsto, a britanski FTSE 0,3 odsto Na azijskim tržištima zabilježeni su neujednačeni rezultati. Japanski Nikei 225 skočio je 2,3 odsto, dok je hongkongški Hang Seng pao 1,1 odsto, a Šangajski kompozitni 0,5 odsto. Južnokorejski Kospi je u plusu 0,6 odsto, a sidnejski S&P-ASX 200 0,7 odsto.

Njemački indeks DAX je u plusu 0,6 odsto, francuski CAC 40 0,4 odsto, a britanski FTSE 0,3 odsto Na azijskim tržištima zabeleženi su neujednačeni rezultati. Japanski Nikei 225 skočio je 2,3 odsto, dok je hongkongški Hang Seng pao 1,1 odsto, a Šangajski kompozitni 0,5 odsto. Južnokorejski Kospi je u plusu 0,6 odsto, a sidnejski S&P-ASX 200 0,7 odsto.

Pad lire prethodnih dana zaplašio je tržišta zbog mogućnosti prelivanja krize, mada analitičari ocenjuju da globalni ili evropski bankarski sistemi neće biti ugroženi.
Turska centralna banka juče je najavila mere za povećanje likvidnosti banaka, ali su turska lira i berza nastavili pad, pošto investitori dovode u pitanje da li vlast predsednika Redžepa Tajipa Erdogana može rješiti ekonomske probleme, kao i sukob sa SAD.
Erdogan je odbacio mogućnost povećanja referentnih kamata koje mogu usporiti privredni rast, dok anlitičari ocjenjuju da je takva mjera hitno potrebna.

Izvor Kurir.rs/Beta

U Sjenici je otvorena likovna kolonija “Sjenica 2018”

0

U Sjenici je po drugi put otvorena likovna kolonija”Sjenica 2018”, koja je započeta 2017.godine, na stogodišnjici obiljezavanja Sjeničke konferencije.

Skupu se obratio i predsjednik opštine Sjenica, Hazbo Mujović.

Tutin-Trodnevno obilježavanje dana mladih, i posjeta SDA Zenice povjereništvu SDA Tutina

0

U Okviru trodnevnih aktivnosti Obilježavanja dana mladih održanih u Tutinu, sinoć je održan koncert svdaha na Gradskim bazenima. Sevdalinke su izvodili članovi mreže mladih iz Zenice.

Nakon toga je u Kući mira održano veče poezije, da bi u toku dana mladi SDA posjetili povjereništvo stranke SDA u Tutinu, kao i predsjednika opštine Tutin, Kenana Hota.

Teheran / Iran predstavio novu balističku raketu: “Fateh” može izbjegavati radare

0

Iransko ministarstvo odbrane predstavilo je novu generaciju balističke rakete “Fateh” koja može izbjegavati radare i pogađati ciljeve s velikom preciznošću.

Na ceremoniji u Teheranu, ministar odbrane – brigadni general Amir Hatami – otkrio je novu generaciju raketa Fateh.
Rekao je da je aeronautičko odjeljenje njegovog Ministarstva sposobno da ispuni potrebe Oružanih snaga Irana “pretvaranjem ideja u proizvode u kratkom vremenskom period”.

Ministar Hatami je rekao da je nova generacija Fatehauspješno testirana, a razvili su je iranski stručnjaci.