Naslovna Blog Stranica 3121

Pedofil iz Rožaja osuđen na godinu zatvora

0

Kadrija Rizvanović (46) iz Berana, osuđen je na godinu dana zatvora jer je počinio krivično djelo, nedozvoljene polne radnje na štetu I.R. (10) iz Rožaja.U presudi Osnovnog suda u Rožajama se navodi da je Rizvanović, 18. juna ove godine, sreo desetogodišnjakinju sa čijim roditeljima se od ranije poznavao i odveo je na kej pored Ibra, gdje nad njom izvršio nedozvoljene polne radnje. Potom je odveo na Zelenu pijacu, gdje je na jednoj od tezgi ponovio uradio isto.Rizvanović je zatečen u vršenju krivičnog djela od strane jedne Rožajke koja ga je upozorila na nedolično ponašanje fotografišući ga mobilnim telefonom a potom je slučaj prijavila policiji.Rizvanović je potom pustio dijete da se vrati svojim roditeljima uz prijetnju da ukoliko se bude požalilo roditeljima na njega, da će je ubiti.Policija je dan kasnije okrivljenog zatekla u društvu djevojčice na gradskom trgu kada ga je i privela u stanicu a potom i podnijela kriviču prijavu protiv njega.Rizvanović je bio određen pritvor sve do juče kada je donijeta presuda kojom je osuđen na jednogodišnju zatvorsku kaznu.

SANDŽAK-Brutalno pretukli taksistu

0

Nova Varoš – Taksistu Vladimira Ćirušića (36) iz Nove Varoši brutalno su pretukla dvojica sugrađana, sa inicijalima V.T. a potom su njegovo vozilo “fiat stilo” otisnuli niz liticu duboku više od 100 metara. Napad na vozača dogodio se u noći između petka i subote oko 1.30 u selu Tisovica, petnaestak kilometara udaljenom od centra grada.

Vladimir kaže da ništa nije slutilo da će do napada doći, te da je i ranije vozio lica koja su ga pretukla i uništila mu auto. Sve se munjevito odigralo kada su stigli na odredište, gde je umesto novca za izvršenu vožnju dobio udarce po glavi i tijelu i morao da strepi za goli život.
Uspio sam da se izvučem iz vozila, koje je radilo, pre nego što su ga je otisnuli niz liticu duboku stotinak metara. Da sam ostao u kolima sigurno bih poginuo, od auta ništa nije ostaolo totalno je uništen posle više prevrtanja”, u dahu, za PP Mediu priča traumu koju je preživio ovaj taksista.
Uspio je da se spase nakon što je pozvao policiju koja je brzo stigla na mjesto napada, kako priča Ćirušić i uhapsila napadače a on je pomoć potražio u Domu zdravlja. Iz Policijske stanice u Novoj Varoši za sada se povodom ovog događaja nisu oglašavali. (GZS / PP Media)

USPJEŠNA FIRMA U PRIJEPOLJU: “ZLATNO MJESTO MODE” POD KROVOM GOLD – STAR PREDUZEĆA

0

Predzeće Gold – star širi svoje kapacitete i u dijelu poslovnog objekta na Kolovratu uskoro otvara prodajni salon, gdje će zaposliti više od dvadeset novih radnika.

Dug je put prošlo preduzeće Gold – Star da bi pod jednim krovom, na impozantnih 2.200 kvadratnih metara poslovnog prostora, objedinilo prodaju i proizvodnju. Na spratu objekta u Industrijskoj zoni na Kolovratu, gde posluju od 2010. godine, Gold star 23. avgusta otvara prodajni salon u kom je zaposlo više od 20 novih radnika.
Sead Hamzić, vlasnik “Gold star”, rekao nam je da će se nova firma pod nazivom “AURUM”, baviti isključivo porodajom, a pored svog brenda koji je prepoznatljiv u Srbiji i regionu, kupcima će biti dostupno još nekoliko domaćih i inostranih brendova koji su po dizajnu i kvalitetu prepoznati na tržištu.

“ To je bila ideja od samog osnivanja preduzeća.Na oko 800 kvadratnih metara korisnog poslovnog prostora kupcima će biti dostupan naš brend, ali i brendovi nekoliko domaćih i inostranih proizvođača. Na poslovima su već angažovana 23 nova radnika, kaže Sead Hamzić.

Preduzeće je osnovano 1993. godine i isključivo se bavilo prodajom, da bi 2001. godine proizvodnju pokrenulo u porodičnoj kući u Ivanju. Desetak godina kasnije, proizvodni pogon preseljen je u novi poslovni objekat izgrađen u Industrijskoj zoni na Kolovratu. Danas proizvodi kompletan asortiman odeće za muškarce, žene i decu.

Sa novozaposlenim radnicima, trenutno je u preduzeću angažovano više od 80 radnika, od čega 50 njih radi u proizvodnji.

Zaštitni znak GOLD STAR utisnut je u svaki proizvod koji izaće iz proizvodnog pogona i prodaje se u najekskluzivnijim buticima Srbije i regiona.

U preduzeću se svaka nova kolekcija brižljivo planira i vodi računa da ona bude jedinstvena i kvalitetom zadovolji želje kupaca.

Muameru Jukoviću jutros je operisan, stanje stabilno i oporavlja se

0

U centru Novog Pazara u ulici Stefana Nemanje sinoć oko 19 sati došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je jedno lice teže povređeno.

Povređen je vozač motorcikla koji se kretao ulicom Stefana Nemanje u trenutku kada se uključivao automobil iz sporedne ulice.

Sinoć je prebačen u Klinički centar Kragujevac.

Oglasio se na svom FB profilu politički aktivista od početka devedesetih, a sada borac za bošnjačka prava sjevernog Sandžaka, Džemo Halilagić

1

Beogradski režim još od vremena Nikole Pašića nastoji da Bošnjake iz Sandžaka svede na vjersku skupinu.
Pašić je uništio bošnjačku stranku Džemijet, odvojio Bošnjake od Jugoslovenske muslimanske organizacije Dr Mehmeda Spaha i primorao Bošnjake da budu uz njegovu Radikalnu stranku, isto kao što danas radi i Vučić. Pašić se potom oslonio na muftije.
To nastojanje su produžili partizani.
Likvidiran je Rifat Burdžović Tršo koji je bio predstavnik Bošnjaka Sandžaka a njegovo mjesto je zauzeo crveni muftija Murat Šećeragić.
U vrijeme Tita sjedište Islamske zajednice je smješteno u Prištinu a beogradski režim se oslanjao na svoje komunističke poltrone iz Sandžaka, koji su mislili i radili isto što i Beograd.
U vrijeme Miloševića, Bošnjaci Sandžaka su bili samo biološka masa i divljač za odstrijel.
U odgovorima i komentarima na izvještaje međunarodnih zvaničnika o kršenju ljudskih prava, predstavljani su kao građani muslimanske vjeroispovjesti.
U vrijeme Zorana Đinđića tretirani su kao vjerska skupina, koja nema nikakve veze sa Bošnjacima Bosne i Hercegovine.
Đinđić je favorizovao vjerske poglavare, dajući im razne privilegije, vezujući ih za Beograd.
Istu praksu je preuzeo Aleksandar Vučić, nastojeći da iz Islamske zajednice regrutuje svebošnjačkog lidera.
U novembru će biti izbori za nacionalne savjete nacionalnih manjina.
Beograd će učiniti sve da bošnjački NACIONALNI savjet preda u ruke hodžama i na taj način legitimno nacionalnu instituciju pretvori u vjersku.
Od 21-og nacionalnog savjeta u Srbiji, to će se jedino dogoditi Bošnjacima.
Na taj način Beograd će dobiti svebošnjačkog lidera po svojoj želji.

Nacionalna vijeća Bošnjaka i Albanaca tražiće zaštitu na Ustavnom sudu Srbije

0

Predstavnici Bošnjačkog nacionalnog vijeća i Albanskog nacionalnog vijeća, zvanično Nacionalnog savjeta bošnjačke manjine u Srbiji i Nacionalnog savjeta Albanaca u Srbiji, nakon susreta u Bujanovcu potpisali su zaključke o zauzimanju zajedničkih stavova u vezi s izmjenama zakonodavnog okvira za nacionalne manjine u Republici Srbiji.Zaključke su potpisali predsjednici Bošnjačkog nacionalnog vijeća i Albanskog nacionalnog vijeća, Sulejman Ugljanin i Šukri Imeri.U ovom dokumentu je navedeno da “Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) daje punu podršku političkoj deklaraciji i zahtjevima Skupštine albanskih odbornika Preševske doline, od 14. jula 2018. godine”.Kako je potvrđeno iz BNV-a, tokom susreta zvaničnika predstavničkih tijela Bošnjaka i Albanaca u Srbiji postignut je zaključak da se kod Ustavnog suda Republike Srbije pokrene postupak za ocjenu ustavnosti Izmjena i dopuna Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, zbog, kako je navedeno, umanjivanja ranije stečenih prava pripadnicima nacionalnih manjina, kao i zbog kršenja procedure i forme propisane članom 8. stav 2. Zakona o narodnoj skupštini i članom 47. stav 2. jedinstvenih metodoloških pravila za izradu propisa, gdje su umjesto donošenja novog teksta zakona usvojene njegove izmjene i dopune.“Albansko nacionalnog vijeće i Bošnjačko nacionalno vijeće pokrenut će kod Ustavnog suda Republike Srbije postupak za ocjenu ustavnosti i stavljanje van snage pojedinih članova Zakona o nacionalnim savjetima nacionalnih manjina koji predstavljaju prepreku ostvarivanju stečenog prava na samoupravu pripadnika nacionalnih manjina”, piše u zaključku.Skupština Srbije usvojila je 20. juna 2018. godine izmjene seta zakona o pravima manjina.Delegacija Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) danas boravi u Preševskoj dolini.Bošnjačko nacionalno vijeće i Albansko nacionalno vijeće su 30. aprila, 2018. godine u Novom Pazaru potpisali Memorandum o saradnji na zajedničkim projektima kao i planiranju zajedničkih aktivnosti u sferi djelokruga vijeća.
Akos.ba

Saobraćajni udes u centru Novog Pazara

0

NOVI PAZAR – U centru Novog Pazara u ulici Stefana Nemanje danas oko 19 sati došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je jedno lice teže povređeno.

Povređen je vozač motorcikla koji se kretao ulicom Stefana Nemanje u trenutku kada se uključivao automobil iz sporedne ulice.

Kako nezvanično saznajemo radi se o tridesetogodišnjem Muamer Juković iz Novog Pazara.

Brzom reakcijom ekipe hitne pomoći vozač motora je prevezen u novopazarsku Opštu bolnicu. Prema našim saznanjima očekuje se njegov prebačaj u Klinički centar Kragujevac.

Upoznajte se sa značajem najboljih deset dana u godini!

0

Počeo je mjesec Zul-hidždže, u kome su sadržani najbolji dani godine. Uzvišeni Allah u Kur'anu kaže: „Tako mi zore, i deset noći“, Ibn Kesir smatra da se pomenutih deset noći odnosi na prvih deset dana ovoga mjeseca. Dobra djela u ovome mjesecu se višestruko nagrađuju, a u hadisu se kaže: „Ne postoje dani u kojima su dobra djela draža Allahu od dobrih djela u ovim danima“, što se odnosi na prvih deset dana Zul-hidždžeta.Vjernici, osjećajući radost ovih dana, treba da se u njima posvete ibadetima i učestalo se prisjećaju Milostivog. Prije svega, prisjetimo se kur'anskog teksta u kome Allah Uzvišeni kaže: „Moj rob mi se ne približava nečim Meni dražim od onoga što sam mu naredio.“ Čuvajmo svoj namaz, obavljajmo ga u džematu, nadajući se Njegovom zadovoljstvu. Namaz je vid Njegovog rahmeta.On nam daje priliku da Mu se približimo, da osjetimo Njegov blizinu, da dušu smirajem ispunimo. I zato, čuvajmo svoj namaz. On nam je vodilja do blizine Uzvišenog, on nam je utjeha, smiraj, okrilje, on nam je neizmjerno blago. Putem namaza ćemo Mu se približiti, a nije li to cilj i želja svakog iskrenog roba.Dobrovoljni post je ibadet koji ima posebnu vrijednost te je sunnet postiti prvih deset dana ovog mjeseca, posebno na najbolji dan u godini, na dan Arefata. Prenosi se da je Poslanik, a.s., rekao: „Dan u kome je oprošteno Ademu jeste prvi da zul-hidždžeta, ko bude postio taj dan bit će mu oprošteni grijesi.Drugog dana Allah je primio dovu Junusa, a.s., i izbavio ga iz utrobe kita, pa ko bude postio taj dan kao da je činio ibadet cijelu godiu. Treći dan zul-hidždžeta je dan u kome je primljena dova Zekerijja, a.s., i ko bude postio taj dan bit će mu primljena dova.Četvrti dan je dan u kome se rodio Isa, a.s., i ko ga provede posteći, Allah će od njega ukloniti svaki očaj, siromaštvo i na Sudnjem danu će biti sa onim koje je Allah obradovao.Četvrti dan je dan u kome se rodio Isa, a.s., i ko ga provede posteći, Allah će od njega ukloniti svaki očaj, siromaštvo i na Sudnjem danu će biti sa onim koje je Allah obradovao.Peti dan je dan u kome se rodio Musa, a.s, i ko ga provede posteći biće spašen od licemjerstva i kazne u Kaburu.Šesti dan je da u kome je Allah, dž.š., podario svom Poslaniku svaki hajr, i ko ga provede posteći  Allah će se smilovati na njega i spasit će ga svake kazne poslije njega.Sedmi dan je dan u kome se zatvaraju vrata Džehennema i ne otvaraju se sve dok ne prođe 10 dana Zul-hidždžeta, pa ko bude postio taj dan Allah će zatvoriti mu trideset vrata svake poteškoće i otvoriće mu vrata olakšice.

Šarčević: Prosvetari mogu očekivati povišicu od 10 odsto

0

Ministar prosvjete Mladen Šarčević izjavio je danas da prosvjetni radnici mogu očekivati povećanje plata od oko 10 odsto što će biti četvrto od njegovog dolaska na tu funkciju u avgustu 2016. godine, i značajno će promjeniti status zaposlenih u prosvjeti.
– Biće to najveće povjećanje, uz ono koje će dobiti zaposleni zdravstvu – rekao je Šarčević na TV Prva odgovarajući na pitanje da li će sindikati biti zadovoljnim tolikim povećanjem.
– To nije malo, za dve godine koliko sam na čelu ministarstva bila su tri povećanja, od 10, četiri i šest odsto. To će biti četvrto povećanje što značajno menja status ljudi kojih rade, a kad govorimo o platnim razredima i svaki zaposleni svojim kvalitetom rada može da napreduje, ako dođe do četvrte katerogije pedagoškog savetnika može imati platu kao redovan profesor univerziteta – rekao je Šarčević.
Ministar je dodao da su razgovori o kategorijama u velikom delu završeni na nivou vlade i ministara, a da se sindikat tek uključuje kako bi se nastavili razgovori za kategorije koje treba da se izdefinišu.
Timovi za kvalitet
Prema njegovim riječima, postoji dosta kategorija koje obuhvataju one od predškolskog do univerziteta, a osnova je da matrica podrazumava i otežane uslove rada, napredovanje i kvalitet u radu.
Ministar je dodao se radi na tome da se kvalitet kroz matricu vidi i da od jeseni do novembra ljudi uđu u prvo zvanje koje sigurno može da dostigne 20 do 25 odsto ljudi.
– Podsjetićemo škole da se formiraju timovi za kvalitet da se u novom zakonu sagleda ko to sve čini i kako se radi kako bi za 2019. godinu mogli da to isprojektujemo – rekao je on.
Šarčević je dodao, kada je reč o povećanju plata, da bi granski sinidakti morali međusobno da obave razgovore kako bi se izbjegla fama “oni su dobili više od nas”.
Povodom dopisa svim visokoškolskim ustanovama da do 1. septembra ugase isturena odeljenja ministar je rekao da će to upozorenje biti ozbiljno tumačeno i da se odnose na ona koja nisu akreditovana.
Viskoškolske strukovne škole pod lupom
– Ako imate matičnu ustanovu u gradu ii krenete da radite mimo akreditacije i protokola i kažete posle ću to, ne može, to je nekakav divlji rad koji se neće tolerisati – rekao je on, i dodao da će početna kazna za frime biti dva miliona, a za rukovodioca 200.000 dinara.
Dodao je da je jedna od takvih škola visoka medincinska u Bujanovcu, sa sjedištem u BH Federaciji.
– Viskoškolske strukovne škole biće pod lupom jer tu imamo dosta haotično ponašanje iako ogromna većina radi korektno i pouzdano – rekao je ministar i ponovio da je cilj da naciju obrazujemo što više i kvalitetnije i da to što manje košta građane, jer sada imamo suprotne primere.
.

.

Izvor:Blic

Završen festival “Zeman”

0

Žiri festivala “Zeman” u Novom Pazaru odlučio da je najbolja Zvezdana Novaković iz Slovenije, koje je izvela kompoziciju “Da sam bistra voda”. Drugo mjesto pripalo je Amini Aganović iz Bosne i Hercegovine, a treće Nikoli Salaćaninu iz Srbije.

Drugo vječe festivala Zeman okupilo je vokalne soliste iz različitih krajeva bivše Jugoslavije.

U revijalnom dijelu prve vječeri nastupila je sarajevska grupa Sevdah duende, a treće većeri Jusuf Brkić i beogradski sastav Rahat.

Pokrovitelji festivala su Grad Novi Pazar i Kulturni centar. Međutim, doprinos u organizaciji dale su i brojne institicije poput biblioteke “Dositej Obradović”, Kancelarije za mlade i RTV Novi Pazar.

“Zeman” je ove godine prvi put organizovan, kao manifestacija koja neguje sevdah i tradicionalnu muziku u fuziji sa modernim zvucima.