Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje filijala Novi Pazar obavještava penzionere sa područja Novog Pazara,Sjenice i Tutina da već od sutra u prostorijama matičnih filijala mogu da preuzmu penzionerske kartice i to u vremenu od od 8-15h svakog radnog dana.Ove kartice im omogućavaju razne penzionerske popuste i zamenjuju penzionerske čekove koje su do sada morali da pokazuju prilikom ostvarivanja popusta.
Ove kartice od sada će svim penzionerima pružiti niz pogodnosti a jedna i najvažnija od njih jeste da će svi lični podaci biti zaštićeni.”Prilikom ranijih ostvarivanja popusta na koja su penzioneri imali pravo morali su pokazivati penzionerski ček ili rješenje o penziji na kojima su bili vidni svi podaci od mesta stanovanja,visne primanja, ličnih podataka koji ne bi smjeli da su dostupni trećim licima” kazao je direktor novopazarske filijale za penzijsko i invalidsko osiguranje Mirsad Abdurahmanović.
U ovoj prvoj akciji podjele 21528 penzionera dobiće karticu kaže Abdurahmanović i naglašava da su ovom podjelom kartica obuhvaćeni penzioneri koji su bili uključeni u isplatu do 26.februara 2018.godine a da će za raspodelu kartica korisnicima penzija koji su uključeni u isplatu posle ovog datuma biti obavešteni kada će podjela početi.Prilikom preuzimanja kartice,penzioneri treba da ponesu ličnu kartu.
U ponedjeljak, 13.08.2018. godine, nakon sabah namaza i doručka, grupa od blizu 200 stotine sandžačkih hadžija, predvođena ekipom vodiča, obavila je zajarete znamenitosti Medine.
Na početku su svratili do podnožja brda Uhud i tom prilikom na “brdu strijelaca” evocirali sjećanje na bitku na Uhudu koja se odigrala na ovom području treće godine po Hidžri, kada je prva skupina muslimana predvođena Allahovim Poslanikom a.s. bila napadnuta od strane nevjerničke vojske predvođene Ebu Sufjanom, koji je u to vrijeme bio mušrik.
O toku bitke, pripremama i njenim poukama i porukama govorio je dr. Rešad ef. Plojović, a potom je proučena Fatiha šehidima Uhuda, među kojima i Hamzi r.a.
Potom su se hadžije uputili prema Mesdždidu-l-Kibletejn, Handeku i Mesdžidu-l-Kuba, a o značenju i vrijednosti ovih mjesta govorili su im dr. Enver ef. Omerović, hfz. Irfan ef. Malić i student Amar Nuhambašić.
Nakon obilaska znamenitosti Medine, hadžije se užurbano pripremaju za polazak ka Meki i obavljanje umre i hadža, a očekivani polazak iz Medine je u srijedu 15. avgusta.
Tokom dosadašnjeg boravka u Poslanikovom gradu preovladava zadovoljstvo i radost kod hadžija i sve protiče u najboljem redu, bez ikakvih organizacionih i zdravstvenih problema.
Policijska uprava Kraljevo u saradnji sa Poreskom policijom, zaplijenili su 9.940 paklica cigareta bez prateće dokumentacije čija se vrijednost procjenjuje na oko milion i 700.000 dinara.
Cigarete su pronađene prilikom kontrole prikolice kamiona novopazarskih registarskih oznaka.Zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljen promet akciznih proizvoda, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Kraljevu, protiv tridesetčetvorogodišnjeg muškarca iz Novog Pazara, koji je bio putnik u kamionu, biće podnijeta krivična prijava.
Kanadska kompanija “Erin ventures” iz Vankuvera, pronašla je u rejonu Piskanja, nedaleko od rudnika uglja kod Baljevca na Ibru, u opštini Raška, rezerve rude bora, čija je bruto vrijednost veća od dvije milijarde dolara, pišu Večernje novosti.Prema preliminarnoj studiji izvodljivosti, taj rudnik bi mogao da bude u funkciji 21 godinu, a odatle bi moglo da se dobije 11 miliona tona bora.Ta rijetka ruda koristi se u svemirskoj tehnologiji i industriji za proizvodnju mobilnih telefona.Kanadska kompanija ušla je u program bušenja na tom lokalitetu, nakon što je multinacionalna kompanija “Rio Tinto”, najveća rudarska korporacija u svetu, odustala od koncesije na tom području.Kako su naveli, ovo otkriće stavlja Srbiju u red zemalja sa ogromnim rezervama bora, kojeg najviše ima u Turskoj.
…..izvor N1
Turska središnja banka u ponedjeljak ujutro započela je s programom ulijevanja dodatne likvidnosti u financijski sustav, smanjivši obvezne rezerve koje tamošnje banke moraju držati u lirama i stranoj valuti, pa se zahvaljujući tome tečaj turske lire oporavio s rekordno niske razine koju je zabilježio na svjetskim deviznim tržištima tijekom noći od 7,24 lira za dolar.
Središnja banka smanjila je obveznu rezervu koju turske banke moraju držati u lirama za 250 baznih bodova, a snizila je i zahtjeve za držanje rezervi u stranoj valuti za 400 baznih bodova za sva dospijeća financijskih obveza u roku do tri godine. Time se u turskom financijskom sustavu oslobodilo 10 milijardi lira, odnosno 6 milijardi dolara. Središnja banka također se obvezala da će “osiguravati svu likvidnost koja je bankama potrebna”.Tečaj lire dotaknuo je tijekom noći na azijsko-pacifičkim deviznim tržištima tečaj od 7,24 lira za dolar, no nakon poteza središnje banke i najava ministra financija Berata Albayraka, ojačala je na 6,4 lire za dolar.
U nedjelju je ministar financija Berat Albayrak najavio da je Turska izradila akcijski plan i počet će ga provoditi u ponedjeljak ujutro kako bi umirila ulagače.U intervjuu objavljenom na internetskim stranicama dnevnika Hurriyet, Albayrak je kazao da je slabost lire posljedica „napada”, ponovivši izjavu predsjednika Tayyipu Erdoganu – koji je njegov punac – ali je istaknuo i da je akcijski plan spreman.”Od ponedjeljka ujutro, naše institucije će poduzeti potrebne korake i obavijestiti o tome tržišta”, kazao je Albayrak, ali nije iznio konkretne detalje o planiranim koracima.Kazao je da je plan pripremljen za banke i sektor realnog gospodarstva, uključujući male i srednje velike tvrtke, na koje najviše utječu oscilacije tečajeva valuta. “Brzo ćemo poduzeti potrebne korake s našim bankama i bankarskim regulatorom”, kazao je.Odbacio je sve špekulacije da bi Turska mogla intervenirati na bankovne račune u dolarima, rekavši da bilo kakvo oduzimanje ili pretvaranje tih depozita u lire ne dolazi u obzir.U intervjuu Hurriyetu Albayrak je kazao kako su proračunske politike važne za potporu i jačanje monetarne politike središnje banke. “Ući ćemo u snažno razdoblje u smislu fiskalne politike”, kazao je.Od početka godine turska valuta potonula je 40 posto prema dolaru, ponajviše zbog zabrinutosti oko utjecaja turskog predsjednika Tayyipa Erdogana nad gospodarstvom, njegovim pozivima da se snize kamatne stope i pogoršanim odnosima sa SAD-om.Erdogan, koji je sam sebe nazvao “neprijateljem kamatnih stopa”, želi jeftine kredite banaka kako bi potaknuo rast gospodarstva, no ulagači se plaše da je gospodarstvo pregrijano i da bi moglo doći do oštrog prizemljenja, pa čak i recesije, nakon niza godina relativno snažnog rasta gospodarstva.Erdoganovi komentari o kamatnim stopama – i njegovo nedavno imenovanje svoga zeta za ministra financija – pojačali su percepciju da središnja banka nije neovisna.
Erdogan: Pad lire rezultat zavjere
U nedjelju je Erdogan odbacio teze da je Turska u financijskoj krizi poput onih u Aziji prije dva desetljeća.Oštar pad lire rezultat je zavjere i ne odražava ekonomske temelje Turske, kazao je. “Koji je razlog za ovu oluju u šalici čaja? Nema ekonomskog razloga za ovo… Ovo se zove provođenje operacije protiv Turske”, kazao je.Središnja je banka u svibnju podigla kamatne stope kako bi podržala liru, ali nije dodatno zaoštrila monetarnu politiku na nedavnoj sjednici.Erdogan je u nedjelju ponovio svoj poziv Turcima da prodaju dolare i kupuju lire kako bi podržali domaću valutu, dok je poduzetnicima poručio da ne stvaraju zalihe dolara.
Aktivnosti u okviru Erazmus + programa međunarodne razmjene mladih, u Novom Pazaru počele su konferencijom u Domu omladine, koja je održana na Međunarodni dan mladih 12.avgusta. Ovaj međunarodni projekat, koji je okupio mlade iz 5 različitih zemalja, realizuje Centar za razvojnu politiku i saradnju u partnerstvu sa Gradskom upravom i novopazarskim Kulturnim centrom.Cilj međunarodne razmjene je informisanje i podizanje svjesti lokalne zajednice u Srbiji i zemljama partnerskih organizacija o potrebama i pravima osoba sa hendikepom i potrebama da se stvore jednake mogućnosti za sve.”Mi iz Centra za razvojnu politiku i saradnju smo posebno ponosni što danas, na Međunarodni dan mladih, organizujemo ovaj međunarodni projekat ”Ništa o nama bez nas”, koji zagovara veća prava osoba sa hendikepom i sa nam je preko 50 mladih iz 5 zemalja: iz Srbije, Turske, Rumunije, Hrvatske i Slovenije”, rekla je Katarina Živković iz Centra za razvojnu politiku i saradnju.U realizaciji programa učestvuju: Grad Novi Pazar, Kulturni centar, Kancelarija za mlade i lokalno Udruženje psihologa, ali i Udruženje studenata sa hendikepom iz Beograda.Ove godine navršava se 10 godina od stupanja na snagu Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom. Međunarodna razmjena mladih sa temom ”Zagovaranje prava osoba sa hendikepom – Ništa o nama bez nas”, trajaće u Novom Pazaru do 18.avgusta.
S.Lj.
Na Arefatu je danas svoju životnu želju ispunio hadžija Redžo Klepić iz Tešnja. Naime, tokom obavljanja prvog svog hadža 2006. godine na Arefatu je osjetio želju da okupi cijelu svoju porodicu na ovom mjestu. Upravo mu se ove godine ta želja ispunila i danas su na ovom časnom mjestu pored njega: supruga Aiša, kćerka Isma, sinovi Hajrudin, Muhamed, Džemal, Ramiz, Šemsudin i njegova supruga Mahira.“Kad sam bio na Arefatu vidio sam jednog čovjeka oko kojeg je bila njegova porodica. Sjedili su i ibadetili. U tom trenutku sam poželio da je pored mene moja porodica. Kada čovjek doživi hadž, najveća želja je da mu i djeca to dožive. Kada čovjek ima iskren nijet, onda mu Allah neizmjerno i pomaže. Prenio sam im tu želju i saopštio da želim da zajedno budemo na hadžu, što je samo po sebi bilo teško ostvarljivo“, počeo nam je svoju priču hadžija Redžo.“Meni je čudnije što se ljudi ne čude onima koji imaju sredstava pa djeci kupe auto od 50.000 maraka ili na drugi način potroši, a sebe i svoju porodicu ne pošalje na hadž. Meni je ovo normalno“, pojašnjava hadžija Redžo, koji je upravo na ovaj način razmišljao kako obradovati svoju djecu.“Sam sebi sam obećao da im, nakon završetka škole, kupim auto, o čemu razmišljaju drugi roditelji. Umjesto toga, rekao sam im da ću im svima dati hadž. Dajem im Ahiret, a oni sebi nek pribavljaju dunjalučko.“ Naravno, prema riječima njegovih sinova i kćerki, s kojima smo pričali odvojeno, babo Redžo je u njihovim životima doprinio mnogo više nego što je svjestan i u dunjalučkim stvarima. Među sinovima ima ljekara, pravnika, inžinjera i vojnih lica, a dvojica su završila medresu. Također, kćerka je završila medresu , a trenutno studira pravne nauke.“Meni je bilo drago da su djeca ovo prihvatila. Zamislite situaciju i osjećaj oca koji ponudi svom djetetu hadž, a on odbije jer srcu nema želje za tim?Interesovalo nas je da li je imao ikada dilema hoće li moći ostvariti svoj cilj ili da ne okupi baš cijelu porodicu odjedanput na hadžu.“U životu je bitno imati cilj. Onda se sve drugo podredi tome. Mene je bilo samo strah da umrem i da ne ispunim ovo. Čovjek dolazi u godine pa sam samo ovome stremio. Inače, moj najveći strah ranije je bio da umrem kao čovjek koji ima sredstava, a nije obavio hadž“. Njegova dova i na Arefatu je bila da mu Allah ne oduzme život prije nego ispuni ovu želju. Taj strah i neizvjesnost kod hadžije Redže je bio prisutan ovih nekoliko godina, jer bilo je teško pronaći i trenutak kada mogu zajedno ići na hadž, s obzirom da su neki bili na studiju a drugi na poslu.
Novi Pazar – Kako Sandzak Haber saznaje, sutra (13.08.2018) zbog planskih radova doći će do nestanka električne energije u naselju Barutana, od 9 – 15h. Takodje, u Dobrovačkoj ulici u istom terminu će doći do nestanka električne energije.
Primjer šta ahmedija (ne)bi trebala sebi dozvoliti
(Kakvo je to žito u kojem ima više kukolja nego žita?!)
Predsjednik Mešihata IZ u Srbiji muftija Mevlud ef. Dudić na svečanom ispraćaju vjernika koji ove godine putuju na hadždž, a koji je prije dva dana organiziran na gradskom trgu u Novom Pazaru, obratio se govorom koji nimalo ne liči na govor ljudi koji prenose poruke crpljene sa izvora Božanske objave. Ovo je dio izjave koju su prenijeli mediji:
„Allah je u Kur'anu govorio o jednoj zajednici, al’ nam je nagovijestio da će imati i inat zajednice, inat muslimani, inat hadžije, inat imami i tako redom. Naši stari, iako nisu znali mnogo da dersu, al’ su govorili da u svakom žitu ima kukolja. E to je ovaj kukolj pored pravoga puta. Međutim, danas ovdje su muslimani pravoga puta i hadžije pravoga puta. Zapamtite, svi drugi koji idu nekim drugim putevima to su kukolj putevi, kukolj muslimani, kukolj hadžije, kukolj imami i tako redom. I oni političari koji nisu danas sa svojim ummetom to su kukolj političari. Zapamtite braćo, to se treba jasno znati i govoriti. Naši muslimani iz godine u godinu sve su svjesniji pravoga puta i prave zajednice. Evo, dvadeset i pet godina kako organiziramo hadž, njih 239, nikad više hadžija, ali ne kukolj hadžija i džematlija, ne hadžija iz inata, već iskrenih, dobrih, poštenih dostojanstvenih..“ istakao je muftija Mevlud ef. Dudić.
Kao prvi čovjek institucije koja bi trebala da prenosi poruku islama ovakav govor i ovakvim povodom muftija Dudić sebi nije smio dopustiti. Činjenica je da iz tog kruga iz kojeg izlazi muftija Dudić ovo nije prvi puta da se ovakvo nešto govori ali, postojala je nada da je to već stvar prošlosti. A nije!
Definitivno, on je ovim pokazao da muslimani Bošnjaci imaju ozbiljan problem sa glavnim ahmedijama a ne sa političarima. To je najbolnija činjenica u našem Sandžačkom zamršenom čvoru.
Oni koji bi trebali biti faktor pomirenja bojim se da to više nisu, koji bi trebali biti faktor dobra i mira bojim se da to više nisu, koji bi trebali pozivati moralu, lijepoj riječi… bojim se da to više ne umiju, ili možda ne smiju.
Okarakterisati 415 vjernika muslimana koji kreću put Mekke kao “kukolj hadžije” veoma je neodgovorno i neozbiljno. Čak i da je za političke poene i za politikanstvo, neodgovorno je.
A još, koliko je samo opasno, hrabro i presmjelo nekoga koga je Allah okarakterisao kao Svoga gosta koga je On pozvao Sebi u goste – i on Mu se odazvao – nazvati kukoljem?!
Ako je 415 hadžija otišlo na hadždž u organizaciji IZ Srbije a 239 u organizaciji IZ u Srbiji (čiji je prvi čovjek muftija Mevlud ef. Dudić) onda je alarmantno primjetiti, a prema njegovoj izjavi, i zapitati se; jel moguće da među Bošnjacima Sandžaka ima više kukolja nego žita?!
Pa šta onda uopšte imami, profesori, hafizi… rade?! Kakvi su to ratari ako im je kukolj preplavio, i naprosto, prepolovio njivu pretvarajući je u jalovštinu?!
Ako su muslimani hadžije ovakvi u očima najodgovornijih ljudi Islamske zajednice zašto bismo se onda čudili nemuslimanima koji nas časte raznim brutalnim epitetima i opisima?!
U tom govoru se naziru još neke opasne poruke kojima bi se najodgovorniji Bošnjaci, prije svega Sandžaka, morali ozbiljno pozabaviti. To prije nego naše Sandžačke podjele i jad, uistinu, budu pravilo a ne izuzetak i prije nego bude, zaista, kasno.
Možda je ovo još jedan signal da bi se Reisu-l-ulema i Rijaset IZ u Bosni i Hercegovini trebali konačno, a ozbiljno, pozabaviti problemom Sandžaka. Valjda bi im i to trebala biti jedna od zadaća misije koju su uzeli na sebe.