Na dan petka, 10. avgusta 2018. godine, u centru Novog Pazara, na ispraćaju hadžija pred nekoliko stotina muslimana, Mevlud Dudić, pored bošnjačke i zastave Islamske zajednice, za muslimane i hadžije reče da su kukolj, a svi prisutni zaćutaše!
Ovim pozivam Reisu-l-ulemu Husein ef. Kavazovića, i svakog muslimana i insana, da osudi i jasno se ogradi ovakvog kukolja i rukovođenja IZ u Srbiji.
Čast vjernika svetija od svetosti Ka'be!
Abdullah ibn Abbas, r.a., je rekao: “Allahov Poslanik, s.a.v.s., je pogledao u Kabu i rekao: – Čast tebi sveta kućo. Ti si veličanstvena i veličanstvena je tvoja svetost, ali je svetost i čast vjernika kod Allaha veća od tvoje svetosti. Allah je tebe učinio svetom iz jednog razloga a kod vjernika je troje učinio svetim: njegov život, njegov imetak i da se o njemu ima lijepo mišljenje.” (hadis je sahih, Tirmizi i Ibn Hibban).
Stranka pravde i pomirenja u stvari stranka razdora i mržnje. Ispraćaj hadzija koji bi trebao biti svečani čin, ispraćaj u kome je zabranjeno praviti bilo kakav grijeh je ličio na sve osim svečanog čina. Vrijedjanje vjernika koji su se upitili na sveto mesto od strane čovjeka koji sebe naziva muftijom je podanički čin vjerovanja u faraona kome on služi a ne u Allaha dz koji ovakve stvari zabranjuje posebno u danima hadza! Islamska zajednica bi vjernicima trebala dati podatke: koliko je njihovog novca prikupljeno putem zekjata, vitra, članarine, našta se taj novac koristi? Muftija bi trebao biti muftija svih muslimana, pomiritelj, muslihun, nikako predvodnik i predstavnik jedne političke organizacije koja okuplja najmanji broj muslimana.
“Vjernici kukolj, hadžije kukolj, narod kukolj, politički neistomisljenici stoka i paščad.
Ne, ove riječi na račun muslimana vjernika i običnih građana Sandžaka nije izgovorio Patrijah SPC, ne, ovo nisu riječi kršćenskog sektaša koji je prijetio da će spaliti Kuran, ne, nije on ni četnik a ni ustaša već Mevlud Dudić muftija, slućbeno lice Islamske zajednice u Srbiji i politički borac njegovog prethodnika muftije Muamera Zukorlića.
Da se ovdje radilo o vjerskoj i nacionalnoj razlicitosti napadnute grupe, sve ovo sto je muftija Dudić rekao, moglo se nazvati rasističkim izljevima mržnje, ali nije, jer se radi o istoj nacionalnosti i vjeri i napadača i napadnutih, ali islamiskim termnom se ovo može nazvati teškim krsenjem islamskih vrijednosti i načela u cijelini.
Ne ulazeći u međusobne sukobe dvije zajednice, ipak treba reći da je muftija Dudić ovaj put prekoračio crvenu liniju, a koju ni jedan musliman Bošnjak, bio on vjernik, ili ne, ne moze prihvatiti.
Zato nikakave druge poruke na ovo sramno djelo ne dostojno sluzbe i ugleda, odgovornosti i titule jednog muftije ne može biti osim poziva na ostavku muftije Dudića.
Jer ako je jednog tako učenog alima politički krah njegovog prethodnika iziritirao, da sebi dozvili ovakve uvrede svoje braće, onda je njegov put prikladniji bavljenju srpskom politikom od služenja islamu i predvodjenju vjernika. Sandžaku ne trebaju neki sutrašnji ISIL-ovci, koji će zbog politike ubijati svoju braću u vjeri, već umjereni vjernici hanefijskog mehzeba, koji su stoljećima promovirali ljubav, toleranciju i mir.”
“Da insan preskoči uvod i ne filozofira mnogo. Helem, koliko god se trudio, ne može ostati nijem na uvrede svoje i ličnosti svoje porodice, prijatelja, još ako su te riječi izrečene sa “ćursa”, onda te riječi imaju posebnu težinu, ako su pritom “ogrnute” ajetima Časnog Kur’ana, fitna je potpuna..
Nema mjesta čuđenju ili bilo čemu sličnom. Svjestan je insan da neće koga bi trebao zasramiti, niti puno toga učiniti, biće insan mrav koji je gasio vatru Ibrahima a.s…
Zna insan da ovo nije slučajno, ko je kuhar istog, da ne bi trebalo “upecat” se i trošit, jer slijede najavljeni događaji koji zahtijevaju da se masa uzburka, ispuca, istroši te da se na miru odradi spomenuto, ali….
”Poštovani”..sve i da smo kukolj insani, imami, hadžije, stoka, paHčaT i šta sve ne drugo, samo iz razloga što ne dijelimo vaše stavove i mišljenja, vi ste od danas, svojim postupcima, za nas, EBREHA, shodno hadisu da je srce vjerničko Ka’ba, te onaj ko ga pokuša srušiti, drugo i ne može bit’ sem EBREHA našeg vakta…”
Toliko sam izrevoltirana govorom Mevluda Dudića na ispraćaju hadžija, koji kaže, a ja ću ga citirati:
“Allah je u Kur'anu govorio o jednoj zajednici, al’ nam je nagovijestio da će imati i inat zajednice, inat muslimani, inat hadžije, inat imami i tako redom. Naši stari, iako nisu znali mnogo da dersu, al’ su govorili da u svakom žitu ima kukolja. E to je ovaj kukolj pored pravoga puta. Međutim, danas ovdje su muslimani pravoga puta i hadžije pravoga puta. Zapamtite, svi drugi koji idu nekim drugim putevima to su kukolj putevi, kukolj muslimani, kukolj hadžije, kukolj imami i tako redom. I oni političari koji nisu danas sa svojim ummetom to su kukolj političari. Zapamtite braćo, to se treba jasno znati i govoriti. Naši muslimani iz godine u godinu sve su svjesniji pravoga puta i prave zajednice. Evo, dvadeset i pet godina kako organiziramo hadž, njih 239, nikad više hadžija, ali ne kukolj hadžija i džematlija, ne hadžija iz inata, već iskrenih, dobrih, poštenih dostojanstvenih.”
Allah, Kur’an, hadžije, kukolj hadžije, inat hadžije, iskreni, neiskreni, pošteni, nepošteni, dostojanstveni, nedostojanstveni… sve je to Dudić uspio da stavi u jedan koš i to ni manje ni više, nego tokom ispraćaja hadžija. Sigurna sam da ljudi koji idu na hadž to vide kao svojevrsno čišćenje, put ka ponovnom radjanju, izdizanju iz ove prašine u koju ih uporno guraju ljudi poput Dudića, Zukorlića, Nasufovića, Jusufspahića, i ostalih. Ako idu iz drugih pobuda, e vala bolje da ne idu. Hvala dragom Bogu što mi je dao da sve ovo gledam sa daljine. Al’ boli me. Strašno me boli.
Neka Allah primi hadž svim hadžijama. Sa svih strana svijeta i iz svih zajednica. Amin.
Predviđene su brojne manifestacije. U 17 sati na gradskom šetalištu biće priređeni Dani sjeničke pite, u 19 počinje tradicionalna smotra folklora “Sjenica otvorenog srca”, dokće u 21 sat kod Sebilja biti održan koncert pobjednika Zvezde granda Mirze Selimovića.Organizatori pozivaju sve da budu gosti Sjenice- sandžačke opštine otvorenog srca. Pratite RTV Novi Pazar na svim digitalnim platformama.
U ime grada učesnike je pozdravila predsjednica Skupštine Prijestonice Cetinje Maja Ćetković, ističući da su u procesima crnogorske državnosti i državotvornosti, crnogorski iseljenici odigrali veoma važnu i nezaobilaznu ulogu.A vi, ma gdje bili, znajte da ste na Cetinju uvijek dobro došli, da ćete u svim aktivnostima imati posvećenog i pouzdanog partnera, da vas ovdje čeka prijateljski stisak ruke i bratski zagrljaj, da će vas naša pokoljenja pamtiti kao one koji život žive u tuđini, a koji ne zaboravljaju ko su, odakle su, i od kojih su – kazala je Ćetković.Novi predsjednik Evropske dijaspore Crne Gore tokom dvogodišnjeg mandata biće Moamer Kalić, koji je ujedno i član predsjedništva Udruženja građana porijeklom iz Sandžaka u Bosni i Hercegovini. On je istakao da će sarađivati sa Vladom Crne Gore u namjeri da crnogorski iseljenici, kako je rekao, češće dolaze i investiraju u crnogorsku privredu.Naši građani,gdje god da rade i stvaraju, veoma su važni i treba im stvoriti uslove da osjete ambijent, kako bi mogli da investiraju u razvoj crnogorske privrede – poručio je Kalić.Za potpredsjednike Evropske dijaspore Crne Gore izabrani su Neđo Tomašević iz Udruženja Crnogoraca u Hrecegovini i Danijela Livingston iz crnogorske dijaspore u Švajcarskoj, dok je za generalnog sekretaera izabran Vesko Vukotić iz Udruženja “Cetinje” iz Beograda.Na sjednici je učestvovalo oko 20 predstavnika članica Saveza evropske dijaspore koji su obišli i spomenik „Lovćenska vila“.
Zahvaljujući prije svega investicijama koje se finasiraju iz državnog budžeta, posredstvom Direkcije javnih radova i Direkcije za saobraćaj, područje rožajske opštine ovoga ljeta liči na veliko radilište.
Prema riječima direktora Direkcije javnih radova Almera Kalača, kroz program te direkcije, samo u ovoj godini su planirane investicije vrijedne preko 3,5 miliona eura dok će za one investicije koje će biti realizovane fazno, do kraja 2020.godine biti utrošeno nekoliko desetina miliona eura.
ULAGANJE U HAJLA-ŠTEDIM-RUSOLIJA 20 MILIONA EURA
“Najvažnija investicija koja je u fazi realizacije je izgradnja puta do planine Štedim, čime se stvaraju uslovi za početak izgradnje žičare i drugih objekata za budući turistički centar na tom području, čija je vrijednost preko 20 miliona eura. Riječ je o projektu koji prestavlja ozbiljnu razvojnu šansu Rožaja u oblasti turizma kao i stvaranje uslova za zapošljavanje velikog broja radnika”, naveo je Kalač.
U TOKU IZGRADNJA VODOVODA ĆOSOVSKO VRELO KAO I VODOVOD ZA SELO RADETINA
U toku je realizacija još nekoliko važnih projekata iz oblasti saobraćajne infrastrukture i vodosnadbijevanja seoskog područja, čijom izgradnjom se, naglasio je Kalač, stvaraju uslovi za kvalitetniji život na ovom području.
“U toku je tender za zadnju fazu vodovoda Ćosovsko vrelo, koji napaja veliki broj sela sa pitkom vodom kao i za vodovod za selo Radetina. Njihovom izgradnjom će se riješiti višedecenijski problem vodosnadbijevanja i stvoriti uslovi za razvoj poljoprivrede i stočarstva u tom kraju.
USKORO POČINJE IZGRADNJA PUTA ZA HURIJE
Radi se i na lokalnoj saobraćajnoj infrastrukturi. Uskoro treba da počne izgradnja puta za Hurije koji na granici da bude gradska saobraćajnica tako da će se raditi u punom kapacitetu odnosno po važećim standardima. Tu je i izgradnja lokalnog puta Gojčin potok do seoskog groblja u dužini od 500 metara.
REKONSTRUKCIJA OSNOVNE ŠKOLE U KALAČAMA, IZGRADNA VRTIĆA KAO I KAO I SPORTSKOG POLIGONA ZA OŠ BUKOVICA
U toku su i radovi na rekonstrukcija osnovne škole u Kalačama sa izgradnjom kotlovskog postrojenja i jednom prostorijom za predškolsko obrazovanje kao i izgradnji sporskog poligona kod OŠ Bukovica”, rekao je Kalač.
Kazao da je izvjesno da će ove godine početi izgradnja kanalizacionog kolektora sa sistemom za prečišćavanje otpadnih voda, projekta vrijednog preko osam miliona eura koji će se finasirati iz EU fondova.
USKORO POČINJE JE PRVA FAZA IZGRADNJE KOLEKTORA ZA PREČIŠĆAVANJE OTPADNIH VODA
“Uskoro treba da počne izgradnja obaloutvrda u kojima će biti ugrađene odvodne cijevi za prikuplanje otpadnih voda, odnosno za budući koektor što praktično prestavlja prvu fazu te investicije za koju je uradjen projekat. Eksproprijacija zemljišta je završena tako da ubrzo predstoji raspisivanje tendera i početak radova”, rekao je Kalač.
NASTAVLJENA IZGRADNJA GRADSKE TRŽNICE VRIJEDNOST INVESTICIJE 900 HILJADA EURA
On je izrazio zadovoljstvo da su konačno otklonjeni propusti u projektnoj dokumentaciji zbog kojih je izgradnja gradske tržnice kasnila više od mjesec i po dana.
“Ovih dan su počeli radovi na toj investiciji vrijednoj gotovo 900.000 eura,čijom izgradnjom će se stvoriti potrebni higijenski i sanitarni uslovi za gradsku tržnici ali i za otvaranje 20-tak radnih mjesta. Zadovoljni smo dinamikom radova i očekujemo da se ispoštuje predvidjeni rok završetka koji je planiran za april naredne godine”, rekao je Kalač.
Kasni gradnja vrtića i fiskulturnih sala.
RADIĆE SE NOVI GRADSKI VRTIĆ, VRIJEDNOST INVESTICIJE 1.350.000 EURA
On je kazao da se, nažalost, još uvijek kasni sa početkom izgradnje objekta dječijeg vrtića i fiskulturne sale za dvije rožajske srednje škole.
“Razlog za kašnjenje izgradnje dječijeg vrtića je administrativne prirode i to pitanje se ovih dana rješava.Radi se o kapitalnom projektu za ovu opštinu vrijednom oko 1.350.000 eura, čijom se izgradnjom rješava veoma ozbiljan problem nedostatka prostoraza predškolsko obrazovanje, budući da Rožaje za sada ima samo jedan vrtić.
IZGRADNJA SAVREMENE FISKULTURNE SALE KOD GIMNAZIJE “30.SEPTEMBAR”
I kada je u pitanju izgradnja fiskulturne sale za gimnaziju i SSŠ, problem je u nepoštovanju rokova za izradu projektne dokumentacije. Nažalost, sa projektanskom firmom koja je radila taj projekat, bili smo primorani da raskinemo ugovor zbog nepoštovanja rokova i drugih propusta, što će značajno odložiti početak izgradnje tog objekta vrijednog oko 450.000 eura, čime bi Rožaje, dobilo još jednu mini dvoranu odnosno sporski objekat koji bi bio izgradjen po FIBA standardima. Mi, naravno nijesmo odustali od njegove izgradnje ali će ona značajno kasniti u odnosu na ranije planove”, rekao je Kalač.
Prvi čovjek Direkcije javnih radova je kazao da je ukupna vrijednost planiranih projekata za rožajsku opštinu koji treba da se realizuju u ovoj godini oko 3,7 miliona a da će one investicije koje će se raditi u fazama i čiji je planirani rok završetka do 2020.godine, koštati nekoliko desetina miliona eura.
ZAOBILAZNICA – INVESTICIJA OD 20 MILONA EURA
Inače, pored investicija koje se realizuju kroz program Direkcije javnih radova,u ovoj opštini je u toku i izgradnja druge faze saobraćajne obilaznice grada projekta vrijednog preko 20 miliona eura.
U šumskom predjelu na području Drežnice u Hrvatskoj karlovačka policija je zatekla grupu od 12 migranata, među kojima je i dvoje mrtvih, preneli su hrvatski mediji.
Policija je saopštila da je nakon dojave građanina, u šumskom predjelu na području Drežnice, zatekla grupu migranata, navodi agencija Hina.
“Prema prvim informacijama zatečeno je 12 osoba, od kojih su dve osobe pronađene mrtve”, piše u saopštenju, bez navođenja detalja.
Još nisu poznate okolnosti tih smrtnih slučajeva, a kako hrvatski portal Indeks nezvanično saznaje, za sada sve ukazuje na nesrećan slučaj.
Indeks navodi da da je lokacija na kojoj su pronađeni migranti na izuzetno nepristupačnom terenu.
Sakib C. (58) nožem je usmrtio suprugu Mikaelu C. (44) posle žestoke svađe u Smederevskoj Palanci u naselju Kolonija.Zločin se dogodio sinoć, potvrđeno je portalu Podunavlje.info u Višem tužilaštvu u Smederevu.
Čuvši svađu i zapomaganje majke, u kuću je iz dvorišta u kome je bila, uletela njihova osamanestogodišnja ćerka koja je u drugom stanju, ali je već bilo kasno.Zločinu je prethodila svađa supružnika, a Sakib je nesrećnu ženu ubo nekoliko puta i ona je preminula na licu mjesta. Mlađi, četrnaestogodišnji sin, u tom momentu je bio otišao do prodavnice, gde ga je, navodno, otac poslao.
Po rečima djece, njih dvoje su se i ranije svađali, a po saznanjima Podunavlje.info, nadležni su zbog porodičnog nasilja naložili udaljenje muža iz kuće.On se nedavno, po isteku zabrane, vratio u domaćinstvo u romskom naselju, ali je nastavio da optužuje suprugu za neverstvo, što je, kako se sumnja, bio povod za zločin, piše blic.rs.
Sakib se nakon zločina sam predao policiji, ispričao šta je učinio, zadržan je u pritvoru i on će u ponedeljak biti saslušan.