Naslovna Blog Stranica 3142

Svi putnici preživeli pad aviona – desilo se “čudo” CNN

0

U nesreći putničkog aviona, koji se u utorak srušio u Meksiku, preživele su sve 103 osobe koje su se u njemu nalazile. CNN je razgovarao s nekima od preživelih. Svi se slažu da se dogodilo – čudo

Sekunde nakon polijetanja – pad. Vrisci. Panika. Putnici su se spasavali bežeći od dima i vatre u srušenom avionu u Durangu u Meksiku.

Preživele su sve 103 osobe koje su se nalazile u avionu na letu 2431 Aeromeksika.

“Nikad svoj život nisam uzimala zdravo za gotovo, govorila sam kako život brzo prolazi, ali dosad nisam imala pravi razlog da to govorim”, rekla je preživela putnica Ešli Garsija.

Garsija je sve snimila svojim mobilnim telefonom. Bila je jedna od 65 američkih državljana u avionu. Inače živi u Čikagu, a odlučila je da snimi poletanje kad je primetila da im se približavaju kiša i oblaci.

“U vazduhu nismo bili ni pet sekundi kad nas je vetar gurnuo nazad, a mi smo odskakivali jedni po drugima. U trenutku kad je krilo udarilo u zemlju avion se zapalio”, kaže ona.

Još jedan od putnika, Alberto Herera, kaže da je nastala ludnica dok su ljudi pokušavali da pobegnu.

Herera, koji je iz Čikaga, odmah je priskočio u pomoć drugima, posebno starijima.

“Moje povrede bile su male u poređenju s drugima, slomljene ruke, nosevi, bilo je puno krvi svuda. Imao sam dosta sreće.

Kad je izašao iz aviona pridružio se u molitvi svešteniku koji je bio jedan od putnika. CNN je razgovarao s ocem Esekilom Sančesom, iz Čikaga.

Nekoliko sati pre operacije povređene ruke, on je još uvek zahvaljivao na tome što niko nije poginuo.

“Smatram da je to čudo”. kaže.

Državni zvaničnici naveli su loše vreme kao mogući faktor, snažan vetar srušio je avion. Snimci s mesta nesreće pokazuju da je avion uglavnom ostao čitav. Istražitelji su pronašli crne kutije čiji će snimci biti ključni da se shvati što se dogodilo.

Meksička vlada osnovala je istražnu komisiju, ali je već priznala da bi mogli da prođu meseci dok ne dobijemo odgovore. U međuvremenu, svedočanstva preživelih putnika daju nam bolji uvid – Ašli, koja je bila na venčanju, Al koji je bio na krštenju, otac Sančes koji je slavio rođendan. Sad svi oni slave – čudo.

Uhapšeno šest osoba zbog marihuane

0

U akciji srpske i austrijske policije uhapšeno je pet osoba u Beču i jedna u Srbiji zbog sumnje da su uzgajale marihuanu, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Piše: Milica Vojinović

Policija je u Beču pronašla dve laboratorije za uzgoj marihuane i oko 1.200 stabljika ove biljke i uhapsila pet srpskih državljana – dva muškarca iz Bačkog Petrovca i po jednu osobu iz Novog Sada, Beograda i Čačka.

U Srbiji je uhapšen muškarac iz Bačkog Petrovca čija su dva sina privedena u Beču. Prilikom njegovog hapšenja pronađena je jedna laboratorija za proizvodnju marihane sa oko 150 biljaka, piše u saopštenju policije.

Muškarac uhapšen u Srbiji biće priveden Višem tužilaštvu u Novom Sadu.

Izvor Krik

Izetbegović: Nema ništa od trećeg entiteta u BiH

0

Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je je ideja o formiranju trećeg entiteta u BiH “samo kost ubačena izmedju Hrvata i Bošnjaka” i da “nema ništa” od toga. “Taj treći entitet niko ne bi znao ni nacrtati. Kuda bi povukao linije… Nema ništa od trećeg entiteta. Ali od ravnopravnosti ljudi, od ravnopravnosti naroda će biti itekako. I Hrvata, Srba i Bošnjaka”, kazao je Izetbegović u intervjuu za N1.

Na pitanje šta očekuje od izbora u BiH Izetbegović je rekao da očekuje da ojača poziciju svoje stranke SDA i da veruje da je to moguće.

“Ove četiri godine, neka ljudi razmisle o tome… jedini koji je imao hrabrosti da ide u ove reforme, uprkos rizicima, smo bili mi. Jednostavno, to se mora ojačati. Jedini ko se suprostavlja, ko brani interes ove zemlje i prema Beogradu i prema Zagrebu, ko se isprsi i ko stoji, ko je kičma ovoga, to je SDA. Narod je mora radi sebe ojačati, a ne radi mene”, rekao je.

Povodom navoda da Srbija ulaže milijardu evra u modernizaciju vojske, Izetbegović je rekao da “i Srbija i Hrvatska nabavljaju avione, raketne sisteme i hvališu se time”, a kad on govori o jačanju namenske proizvodnje, onda kažu da se priprema za rat.

“Neverovatno je kako se pokušava taj dvostruki standard primeniti kad su u pitanju patrioti BiH. Mislim da čitav region bi trebao da ide ka demilitarizaciji, nek se ostave aviona. Deca im se sele iz regiona, penzije su jako niske, ljudi jedva žive, živci se razvlače od tih priča o tim ratovima. Šta će im to? Nas prisiljavaju da to pratimo i mi ćemo to pratiti. Nemamo mi para ni za kakve avione, ni za kakve helikoptere, ali namenska industrija je već takva da nikad nam se više ne može desiti 1992. godina. Da je sad 1992. godina, mi imamo toliko toga u BiH da se možemo odbraniti”, rekao je Izetbegović.
Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je je ideja o formiranju trećeg entiteta u BiH “samo kost ubačena izmedju Hrvata i Bošnjaka” i da “nema ništa” od toga. “Taj treći entitet niko ne bi znao ni nacrtati. Kuda bi povukao linije… Nema ništa od trećeg entiteta. Ali od ravnopravnosti ljudi, od ravnopravnosti naroda će biti itekako. I Hrvata, Srba i Bošnjaka”, kazao je Izetbegović u intervjuu za N1.
Na pitanje šta očekuje od izbora u BiH Izetbegović je rekao da očekuje da ojača poziciju svoje stranke SDA i da veruje da je to moguće.
“Ove četiri godine, neka ljudi razmisle o tome… jedini koji je imao hrabrosti da ide u ove reforme, uprkos rizicima, smo bili mi. Jednostavno, to se mora ojačati. Jedini ko se suprostavlja, ko brani interes ove zemlje i prema Beogradu i prema Zagrebu, ko se isprsi i ko stoji, ko je kičma ovoga, to je SDA. Narod je mora radi sebe ojačati, a ne radi mene”, rekao je.
Povodom navoda da Srbija ulaže milijardu evra u modernizaciju vojske, Izetbegović je rekao da “i Srbija i Hrvatska nabavljaju avione, raketne sisteme i hvališu se time”, a kad on govori o jačanju namenske proizvodnje, onda kažu da se priprema za rat.
“Neverovatno je kako se pokušava taj dvostruki standard primeniti kad su u pitanju patrioti BiH. Mislim da čitav region bi trebao da ide ka demilitarizaciji, nek se ostave aviona. Deca im se sele iz regiona, penzije su jako niske, ljudi jedva žive, živci se razvlače od tih priča o tim ratovima. Šta će im to? Nas prisiljavaju da to pratimo i mi ćemo to pratiti. Nemamo mi para ni za kakve avione, ni za kakve helikoptere, ali namenska industrija je već takva da nikad nam se više ne može desiti 1992. godina. Da je sad 1992. godina, mi imamo toliko toga u BiH da se možemo odbraniti”, rekao je Izetbegović.

Svaki treći vozač u Srbiji priznao da je vozio pijan

0

Istraživanja Agencije za bezbednost saobraćaja pokazuju da vozači apsolutno podržavaju kažnjavanje svih koji voze pod dejstvom alkohola, iako je svaki treći među anketiranima priznao da je i sam vozio pijan.

Direktorka Agencije Jasmina Milošević je, u serijalu razgovora Bez rukavica, izjavila FoNetu da je u istraživanju, sprovedenom u svim opštinama u Srbiji, 80 odsto vozača priznalo da vozi brže od ograničenja.

Milošević je dodala i da 64 odsto pešaka priznaje da je prelazilo ulicu van pešačkog prelaza ili na crveno.

Prema istraživanju, najveći broj pijanih vozača je otkriven u Nišu (1,04 odsto od ukupnog broja zaustavljenih i kontrolisanih), za kojim sede Smederevo (0,86 odsto), Kruševac (0,85 odsto), Zrenjanin (0,84 odsto) i Sremska Mitrovica (0,80 odsto).

U saopbraćaju su najugroženiji pešaci, osobe starije od 65 godina i vozači dvotočkaša, posebno motocikala i mopeda, ukazala je Milošević, napominjući da je među njima 20 odsto izjavilo da je vozilo bez obavezne zaštitne kacige.

Ona je precizirala da je prosečna starost “poginulog vozača” motocikla 36 godina, mopeda 48 godina, dok je procenat korišćenja kacige kod motociklista 90 odsto, a mopedista 70 odsto.

Prema istraživanju, najveći brocenat korišćenja kaciga je u Novom Sadu (93 odsto), i Beogradu i Smederevu (92 odsto), dok je najmanji u Novom Pazaru (44 odsto), Somboru (66 odsto) i Boru (70 odsto).

Posmatrano po broju nastradalih u saobraćajnim nezgodama prošle godine, Milošević je predočila da je najveći rizik stradanja na području opština Čajetina, Knića, Boljevca, Topole, Malog Iđoša i Ljiga. Opštine sa najmanjim rizikom stradanja su Lebane, Priboj, Babušnica, Plandište i Vlasotince.

Tek svaki treći roditelj pravilno prevozi svoje dete

Kao poseban problem, Milošević je skrenula pažnju na činjenicu da tek svaki treći roditelj pravilno prevozi svoje dete u vozilu, bilo da za njega uopšte nema posebno sedišta, da ona nisu pravilno montirana, ili da dete ne sedi u njemu.

U prošloj godini je svega 48 odsto vozača koristilo sedišta za decu do tri godine, a tek 27 odsto za decu od četiri do 12 godina.

Statistika pokazuje da je najveći procenat korišćenja sedišta za decu do tri godine u Subotici (74 odsto), Kraljevu (68 odsto), Užicu (64 odsto) i Beogradu (62 odsto), a najmanji u Novom Pazaru (11 odsto) i Prijepolju (23 odsto).

U Srbiji je na 76 odsto povećan procenat korišćenja sigurnosnih pojaseva na prednjem sedištu u putničkim automobilima, što je poboljšanje u odnosu na 2013, kad je bio 68 odsto, dok se na zadnjem sedištu vezuje tek 12 odsto putnika, rekla je Milošević.

Više od 20 odsto ispitanika je reklo da im je potpuno normalno da im se suvozač na prednjem sedištu ne vezuje pojasem, a više od polovine njih je izjavilo da im nije problematično ukoliko na zadnjem sedištu saputnici nisu vezani pojasom.

Najveća stopat korišćenja pojaseva na prednjim sedištima je u Novom Sadu (92 odsto), Kikindi i Zrenjaninu (88 odsto), Subotici (87 odsto) i Somboru (86 odsto), a najmanji u Prijepolju (60 odsto), Smederevu (62 odsto), Novom Pazaru (63 odsto) i Šapcu i Kraljevu (67 odsto)

Lavrov: SAD i EU više da pomognu u obnovi Sirije

0

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da bi SAD i druge zapadne zemlje trebalo da učine više kako bi pomogle obnovu ratom razorene Sirije i poboljšale uslove života raseljenih u toj zemlji.

Lavrov je rekao novinarima na marginama ministarskog sastanka zemalja Asocijacije država jugoistočne Azije (ASEAN) u Singapuru da su SAD i EU voljne da obezbede samo “osnovnu humanitarnu pomoć” u Siriji.

Šef ruske diplomatije je naveo i da su SAD “veoma oprezne” kada je u pitanju rekonstrukcija infrastrukturnih objekata u Siriji, dodajući da je takav napor neophodan radi podsticanja ljudi na naseljavanje tih područja, prenela je agencija AP.

Kako je kazao Lavrov, takvim pristupom “samo se kažnjavaju ljudi” koji žive u oblastima pod kontrolom sirijske vlade, kao i oni koji žele da se vrate svojim domovima. Ruska vojska je saopštila da je sirijska vlada povratila kontrolu nad sve tri provincije u južnoj Siriji, Derom, Kuneitrom i Sueidom, a da takođe u potpunosti kontroliše granicu s Jordanom.

Više od sedam godina od početka rata, snage sirijske vlade su od pobunjenika i džihadista povratile čitave regione i sada kontrolišu skoro dve trećine Sirije, uključujući i gotovo sve najznačajnije gradove, ključne putne pravce i više graničnih prelaza, piše AFP.

Sirijska vojska ima podršku ruskih i iranskih saveznika, kao i boraca libanskog Hezbolaha i iračkih, iranskih i avganistanskih paravojnih formacija.

Dženan Lončarević uputio kritike lokalnoj vlasti u Prijepolju

0

Kritike Dženana Lončarevića na rad i nefunkcionisanje lokalne vlasti u Prijepolju.
Obavezno pogledajte video!!

Okosnicu ove vlasti u Prijepolju čini stranka SPP, iliti stranka Muamera Zukorlića, koja je očigledno nesposobna da organizuje kulturni i javni život.
Sandžačka javnost je već odavno upoznata sa radom i djelovanjem lokalnog SPP-a, na čijem se čelu nalazi Samir Tandir, a to su česte i razne afere.

Ali, ovo su novi momenti koji ukazuju na totalnu nesposobnost lokalne vlasti, gdje se Dženan Lonačarević nudi da pjeva svom rodnom gradu bez honorara, samo da se obezbjede osnovna sredstva kao što su bina, ozvučenje i radnici za organizaciju koncerta, ali očigledno osnovna osobina SPP-a i Samira Tandira jeste nesposobnost za bilo kakvu opštu korist, osim za boljitak njih samih i njihove bliže porodice (sjetimo se “tetkine firme”), a očigledno na štetu samih građana.

Dogovoren dodatan izvoz goveđeg mesa u Tursku

0

ANKARA – Potprеdsеdnik Vladе Rеpublikе Srbijе i ministar trgovinе, turizma i tеlеkomunikacija Rasim Ljajić i ministar poljoprivrеdе, šumarstva i vodoprivrеdе Branislav Nеdimović sastali su sе danas u Ankari sa ministrom poljoprivrеdе i šumarstva Turskе Bеkirom Pakdеmirlijеm i ministarkom trgovinе Ruhsar Pеkdžan.

Na sastancima sa ministrima Pakdеmirlijеm i Pеkdžan, Ljajić i Nеdimović su zatražili povеćanjе kvotе za bеscarinski izvoz govеđеg mеsa za dodatnih 5.000 tona, što jе načеlno prihvaćеno sa turskе stranе. Konačan odgovor Turskе bićе poznat nakon konsultacija unutar institucija u Ankari.

Takođе, bilo jе rеči i o mogućnosti dobijanja kvotе za izvoz govеđеg mеsa sa kostima kojе do sada nijе bilo na rеžimu slobodnе trgovinе, o čеmu ćе nadlеžna ministarstva dvе zеmljе nastaviti razgovorе.

Dvojе turskih ministara su istakli da ćе ubrzati ratifikaciju Sporazuma o slobodnoj trgovini, kako bi i ostali proizvodi što prе mogli da sе izvozе u bеscarinskom rеžimu. Ratifikacija Sporazuma o slobodnoj trgovini sе očеkujе najkasnijе do kraja oktobra ovе godinе.

Oprez na autoputu A1: Radovi na više lokacija

0

Kolovoz je jutros pretežno suh, a na dionicama koje prolaze kroz usjeke, kao i preko planinskih prevoja upozorava se na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja.

Zbog izvođenja neophodnih radova na vijaduktu Bojnik, na dionici autoputa A-1 Sarajevo sjever – Lepenica, vozila saobraćaju jednom trakom. Na istoj dionici A-1, zbog sanacije klizišta, saobraćaj je u tunelu Igman kao i na mjestu radova (Ban Brdo), preusmjeren iz vozne u preticajnu traku, dok je na lokalitetu Treševine usporeno saobraćanje.

Radovi se izvode i na dionicama M-18 Semizovac – Srednje, M-18 Olovo – Kladanj (Karaula), M-16 Jajce – Banja Luka, M-6 Domanovići – Stolac i M-14 Srbljani – Bosanska Krupa.

Na tim dionicama, saobraća se sporije uz obavezno poštivanje privremeno postavljene signalizacije.

Pojačan je promet vozila na izlazu iz BiH na Graničnom prijelazu Izačić. Na ostalim graničnim prijelazima povremeno dolazi do pojačanog intenziteta saobraćaja, ali zadržavanja za sada nisu duža od 30 minuta.

Zbog izvođenja radova na hrvatskoj strani na graničnom prijelazu Bosanski Novi – Dvor, narednih šest mjeseci obustavljen je saobraćaj putničkih vozila. Alternativni granični prijelaz je Bosanska Kostajnica – Hrvatska Kostajnica, saopćeno je iz BIHAMK-a.

LJAJIĆ : Novi Pazar ima sve što bi svako poželeo u smislu turističke i svake druge prezentacije

3

U gradu na obali reke Raške, kod Sebilja, gost Žikine šarenice bio je Rasim Ljajić, potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija.

– Da bi neka destinacija bila dobra turistička ponuda, dve stvari su preduslov. Jedna je da imate šta da ponudite, a Pazar svakako ima. Druga stvar je da je ovo realan život i ovo je pravi Pazar. Žikina šarenica došla je u ovo šarenilo različitosti kultura, civilizacija, kulturnog nasleđa, i to je nešto što bi svako poželeo u smislu turističke i svake druge prezentacije – rekao je ministar Ljajić.

Ministar je najavio veliko ulaganje ministarstva, koje će kako kaže, finansirati pristupne puteve do starog grada Rasa.

– To je jedan od najstarijih kulturno-istorijskih spomenika. Nije moglo da mu se priđe ni peške. Sad će biti izgrađen put, i pešačke staze i biće jedna od glavnih destinacija za turizam – rekao je Ljajić.

On je podsetio da je avgust mesec glavni turistički mesec u godini.

– Nažalost jul je zbog vremena malo podbacio, iako beležimo porast turista, ali u avgustu imamo tri glavne manifestacije, roštiljijadu, Beer fest, Guču, i očekujemo apsolutni rekord u broju posetilaca – rekao je Ljajić.

Dobrodošlicu karavanu, gostima i gledaocima poželeo je i gradonačelnik Nihat Biševac (na fotografiji dole), sa saradnicima iz skupštine grada i Turističke organizacije Novog Pazara.

– Dobrodošli u Novi Pazar, grad muzej, bogat kulturno istorijskim spomenicima, grad mladih i grad sporta. Prošle godine smo dobili od Evropske komisije nagradu za kulturno bogatsvo i najpoželjniju turističku destinaciju u Srbiji – rekao je Biševac.

Kako kaže, raduje ih što su privrednici prepoznali mogućnosti Novog Pazara, i kako kaže, upravo je u toku izgradnja šest hotela.

– Novi Pazar je mesto gde se spajaju islam i hrišćanstvo, ovo je grad multietičnosti na šta smo posebno ponosni i to pokušavamo da istaknemo i prikažemo drugima – rekao je Biševac.

Prema njegovim rečima, puno toga je urađeno, a kako kaže, ove godine uloženo je oko 500 miliona u izgradnju infrastrukture.

http://www.pink.rs/tv2/81730/upravo-na-tv-pink-pocinje-zikina-sarenica-karavan-emisije-koju-obozavate-danas-je-u-novom-pazaru

Zemljotres u Novom Pazaru

0

U 21:30 na području Novog Pazara i Pešteri osetio slabiji zemljotres. Epicentar zemljotresa jačine 2.8 rihterove skale bio je u selu Gračane koje se nalazi na nekih dvadesetak kilometara od Novog Pazara ka Sjenici.