Fudbaler Torina Adem Ljajić juče je posetio svoj matični klub Jošanicu i prisustvovao treningu uoči derbija sa ekipom LFK Mladost (nedelja 17h).
Prve svoje korake napravio je upravo u ovom klubu i kad god je u prilici poseti svoj klub i uvek ga pomaže finansijski. Tako je bilo i ovog puta, Ljajić je “pojačao” kasu kluba i time doprineo da borba za ulazak u veći rang bude što lakša.
Iz uprave kluba izrazili su zahvalnost i naglasili da ovo nije prvi put da Adem pomaže svoj klub i da je uvek uz svoju Jošanicu kad god zatreba.
Jošanica je prva na tabeli Zone Mrava sa ambicijom ulaska u veći rang.
Planirana ili ne, rekonstrukcija lepotice i ponosa svakoga Pazarca Arap džamije, započeta je nešto pred Ramazan, valjda, smatraju efendije, a kaže se i u predavanjima, tada šejtan miruje.
Mađutim, iako šejtan miruje, neimarima pod džubetom baš i neće tako lako proći uništavanje bošnjačkog kulturnog i verskog identiteta dopušteno uz namig iz Beograda jer se građani uveliko pitaju šta kako i gde…
Ubeđeni da se građani buniti neće, jer su džamiju prethodno zatvorili a hodžu iz iste isterali i proterali za Luksemburg, jer je imao “pojak” džemat, naši velikodostojnici došli su na ideju da “rekonsktruišu” džamiju i to baš u mesecu Ramazanu.
Ne behoše spori, odmah se dohvatiše traktora i lopata (a čega bi oni drugo) te kopaše nešto i izbacivaše prethodno šut neki u avliji gde su mezarevi stotinama godina (istih mezara je bilo i u drugim džamijama koje su “rekonstruisane” niko ne zna šta bi sa njima ni dan danas) nakon toga, poisteravaše sve iz vakufskih lokala i na kraju skidoše “ćeremidu” a džamija i njeni zidovi ostadoše nezaštićeni.
Ćeremida, stara stotinama godina, gde će završiti jer ima veoma veliku istorijsku ali i finansijsku vrednost to niko ne zna. Jer, u ovakvim “restauracijama” a eno najlepši primer džamije Velide u Sjenici koju radi “Tika” svaki komad se čuva i glanca. Naši “grditelji” ćeremidu potovariše na prikolicu IMT traktora i oteraše, verovatno je do sada završila kod nekog ko zna njegovu vrednost – možda kod Kusturice u Drvengrad ili Andrićgrad.
Tako isto, ako se sećate onih starih vrata sa Altun Alem džamije koja ih eno u jedom pazarskom lokalu, čovek ih sačuvao da ih ovi ne bace.
Po čaršiji kolaju priče, da talali od zamrznutog muftije i bliski mu saradnici, idu okolo kod vlasnika zlatara i nude im besplatnu rekonstrukciju lokala sa dodatkom “podrumom” za potpis radi podizanja novih i širih.
Plan je, kako se priča, da na prvom spratu bude izgrađen tržni centar sa lokalima i podrumima, a na drugom da bude džamija. Projekat još niko video nije pa se ne može sa sigurnošću reći da li je zaista to plan ili nije.
No, postoji jedna stvar koja nikome nije jasna, a to je, šta radi ovaj “odmrznuti” muftija Dudić u trenutcima dok se džamija renovira i dok joj se zidovi natapaju vodom? Ne znate? Pa pomera vreme iftara, prodaje vaktije. Šta će veselik – živ bio ne pitao se. Dobar je to čovek nemojte da ga krivite. Tutinac jeste, ali je naš i mi ga ne damo! A, da li će odgovarati pred Bogom? Tu ga sačuvati ne možemo. A, potpisao je, nije da nije, i izjavu je dao i to pred Erdoganom, projekat o rekonstrkuciji stare čaršije koji će finansirati TIKA.
Slagao je Dudić i Erdogana, al šta ćemo, nije do njega, ne pita se on ništa.
Jedno je istina, jedna po jedna, nestaju bez traga naše džamije i sve što podseća na nekadašnji duh naše čaršije, sve što podseća na istoriju i osmanlije. Da li je slučajno zapitajte se sami. Eno, najbolji primer Vam je rekonstrukcija Đurđevih stupova, gde ne može cigla ni blok, nego kamen iz Hilandara ili odakle li već, a sve to pod patronatom famoznog Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva, kojeg baš briga za džamije, čaršiju i Pazar.
Rekonstrukcija Arap džamije, još jedna je u nizu agresija na našu kulturnu baštinu – navode istoričari. Oni tvrde da je u pitanju rekonstrukcija i revitalizacija, bez ikakvog stručno izrađenog projekta i bez konsultacija sa Zavodom za zaštitu spomenika, a koja je počela rušenjem ograde i upadom u mezarje, što je, kako se predpostavlja, priprema da se na nečijim mezarima napravi neki objekat. Arap džamija je – upozoravaju stručnjaci – na putu da zauvek nestane u obliku kakvom je znamo vekovima.
U pitanju je džamija koja se prvi put pominje u popisu iz 1528. godine i jedna je od najstarijih novopazarskih džamija. Očuvano je narodno predanje da je njen graditelj Hasan Čelebi, koji je bio po poreklu Arapin, zbog čega je i džamija dobila ime Arap džamija. U istorijskim izvorima iz XVI veka pominje se izvesni Hasan Čelebi ili Hasan-beg kao graditelj džamije, ne velikih razmera, bez naznake njegove etničke pripadnosti, a mezar Hasan Čelebije je verovatno onaj sa velikim nišanima pored same džamije.
Kako Sandžakhaber saznaje pojedini ljudi već obilaze lokale i vlasnike istiih oko džamije nudeći im izgradnju novih sa podrumima, kako bi za to dobili saglasnost za “rekonstrukciju” džamije.
Džamija je spaljena 1689. godine, nakon čega je moguće da je obnovio neki Arap, koji je mogao biti imenovan i raspoređen u Novom Pazaru kao oficir ili neki drugi starešina, pa se po obnovitelju kasnije nazvala Arap džamija, umesto ranijeg Hasan Čelelebijina. U Novom Pazaru postoji predanje da je taj Arapin upravo onaj čiji se mezar nalazi na velikom groblju sa velikim monumentalnim nišanima, koji je u narodu poznat kao Arapov grob.
Hasan Čelebijina (begova) mahala je imala 1528. godine 15, 1540. i 1640. godine 18 domaćinstava. Hasan- begova mahala je prerasla 1767. godine u istoimeni džemat.
Podsećamo, gradonačelnik Novog Pazara i Islamaka zajednica potpisali su ugovor o rekonstrukciji hamama i kompleksa Stare čarije sa turskom razvojnom agencijom TIKA, kako bi se zadržao i revitalizovao orijentalni izgled ovog dela našeg grada. Na osnovu detaljne i stručno urađene projektno-trhničke dokumentacije o rekonstrukciji stare novopazarske čaršije, pripremljena je i rekonstrukcija Arap džamije. Međutim, neko žuri da to uradi na svoj već, u nekoliko navrata viđeni način, uz obavezno narušavanje autentičnog izgleda džamije i bez prisustva stručnih lica.
Arap džamija je na putu da zauvek nestane u obliku kakvom je znamo vekovima i da na njenom mestu dobijemo još jednu novu džamiju bez ikakve istorijske vrijednosti – upozoravju stručnjaci.
Ovo se mora po svaku cijenu sprečiti, a lokalni urbanistički vandali, zaustaviti u realizaciji varvarskog plana i čina. Svedoci smo poslednjih decenija varvarskog i vandalskog odnosa prema bošnjačkoj kulturnoj i sakralnoj baštini, koji se sistematski i smišljeno realizuje u cilju definitivnog uništenja najbitnijih i najvažnijih dokaza o našem viševekovnom bitisanju na ovim prostorima. U prilog tome govore I činjenice da je zauvek nestala Sinan-begova medresa, Tabak Ishak džamija i Kolerina džamija u Potok mahali. Nestaju mezarja i najstariji i najdragoceniji nišani sa neprocjenjivo značajnim epitafima oko Hadži Hurem džamije i Lejlek džamije. Nepoznati počinici ruše kontinurino najstarije nišane na Velikom groblju koji nakon izvesnog vremena nestaju u nepoznatom pravcu. Nanete su značajna oštećenja Altun alem džamiji i mektebu u njenom haremu, kao haremskoj ulaznoj kapiji nestručnim i neadekvatnim intervencijama, nestaju u nepoznatom pravcu stara ulazna vrata neprocjenjive vrijednosti na Lejlek i Altun alem džamiji, a nabrajanju sličnih varvarskih postupaka, nažalost nema kraja.
Nakon drame na stadionu u Guči Jošanica je uspela da savlada ekipu Dragačeva rezultatom 1:4. Jošanica je do 71. minuta gubila a onda se desio totalni preokret. Izjednačio je Smajoviće, zatim su se na 4 minuta upisali Ličina u 75. Kurti u 79. i na kraju Ibrahimović u 87. za ubedljivih 1:4.
Sledećeg vikenda, u derbiju kola u utakmici od koje puno toga zavisi, Jošanica će na svom terenu dočekati ekipu JFK Mladost. Meč u Novopazarskoj banji igra se u nedelju 27.05. u 17h.
Više od 10 punih autobusa građana iz Novog Pazara, Sjenice i Tutina zaputilo se rano jutros u Sarajevo na skup turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Put autobisima organizovale su Sandžačko demokratska partija i SDA Sandžaka, koje čine vlast u gradovima Novi Pazar, Tutin i Sjenica.
Kako saznaje Tanjug, iz Novog Pazara u organizaciji Sandžačke demokratske partije krenulo je pet autobusa, a SDA Sandžaka organizovala je takođe pet autobusa.
Iz Sjenice su put Sarajeva jutros krenula dva autobusa na skup podrške turskom predsedniku, iz Tutina tri autobusa, dok su iz Prijepolja i Priboja krenulo dva autobusa.
Turski predsednik u sarajevskoj dvorani Zetra danas će održati predizborni skup na kojem se očekuje dolazak više hilada njegovih pristalica sa Balkana i iz zapadne Evrope.
Turski drugoligaš Erzurumspor, klub novopazarca Jasmina Trtovca, plasirao se u Super ligu turske nakon pobede u finalu Play off-a druge lige. Oni su nakon uzbudljive završnice i izvodjenja jedanesteraca uspeli da slavladaju ekipu Gazishehir Gaziantep 0:0 ( 4:5).
Delegacija Ambasade Ujedinjenih Arapskih Emirata u Srbiji boravi u Novom Pazaru. U Gradskoj upravi dočekao ih je gradonačelnik sa saradnicima, gde je održan sastanak, a nakon toga svi zajedno uputili su se do Sportsko-sajamske ustanove ‘’Pendik’’ gde je građanima slabijeg imovnog stanja uručena ramazanska donacija.
Ambasadora Mubaraka Al Daherija i članove delegacije Ujedinjenih Arapskih Emirata dočekao je pred zgradom Uprave grada gradonačelnik Nihat Biševac i predstavnici lokalne vlasti. Sastanak je održan u Kabinetu gradonačelnika, a bilo je reči o mesecu posta, Ramazanu, koji se u Novom Pazaru posebno obeležava, dosadašnjoj, ali i budućoj saranji sa Emiratima, te potencijalnim investicijama.
U duhu Ramazana, domaćini i gosti uručili su pokplon pakete građanima slabijeg imovnog stanja. Uz osnovne životne namirnice oni su dobili i hurme. Gradonačelnik Novog Pazara, Nihat Biševac izrazio je zahvalnost dragim gostima, koji su, kako je rekao, značajno doprineli unapređenju života građana u ovom gradu.
Od Ujedinjenih Arapskih Emirata i Fondacije Halifa Bin Zaid Al Nahjan, 890 novopazarskih porodica dobilo je poklon pakete sa osnovnim životnim namirnicama i ramazanskim hurmama. Podela je izvršena posredstvom Centra za socijalni rad i humanitarne organizacije ‘’Otvorena ruka’’.
Na desetak kilometara udaljenosti od centra Hurgade nalazi se ogroman hotelski kompleks ušuškan u veliku, raskošnu, cvetnu baštu. Baš tako nekako i govori njegovo ime – Desert Rose. Od recepcije hotela do kilometar duge peščane lagune, dolazi se prijatnom šetnjom kroz cvetno šarenilo i sveže zeleno okruženje među kojim su smešteni bazeni, moderni barovi i restorani u kojima vlada opuštena atmosfera, prijatna za odmor i osveženje nakon egipatskog sunca.
Lepo uređena peščana plaža u obliku lagune, duga čitav kilometer, idealna je za uživanje sa porodicom. Osim pomenute plaže, gostima su na raspolaganju još dve plaže na otvorenom moru, kao i ponton. Tu je i manji deo plaže sa koralnim grebenom, koji će biti interesantan onima koji su zaljubljeni u posmatranje podvodnog sveta ili onima koji to još nisu iskusili, a imaju želju.
U hotelu Desert Rose usluga se bazira na konceptu All Inclusive po principu samoposluživanja, a osim glavnog restorana, gostima su na raspolaganju i a la carte restorani italijanske i libanske kuhinje, kao i jedan riblji restoran. To naravno nije sve. Hotel ima brojne barove, na plaži, pored bazena i u bašti, u kojima su im, u određeno vreme predviđeno All Inclusive formulom, dostupni osvežavajući napici i zaslađenje.
Velelepni resort se može pohvaliti brojnim sadržajima u pogledu animacije, kako za odrasle, tako naravno i za one najmlađe. Veliki bazeni, tobagani, dečiji klub…sve je to radost za decu, al ii za njihove roditelje koji time mogu da “ukradu” malo vremena da se i sami odmore i relaksiraju. Od ove godine, animacija za decu dodatno je obogaćena idejom o dečijem klubu, gde će u toku sezone uvek biti prisutna i jedna osoba koja govori srpski jezik. Mališani će na taj način potpuno uživati u svom odmoru sa all inclusive uslugom, ali i Vi uživati da ih vidite širokog osmeha.
Dečiji klub Ružica će vam omogućiti savršen porodični odmor i učiniće sve članove porodice srećnima.
Igra, zabava i učenje. U specifičnom prostoru i sa programima koji su prilagođeni svakom uzrastu, Klub Ružica nastao je inspirisan onom fazom detinjstva u kom na odmoru nastaju najsnažniji utisci, živopisnih boja. Sport, istraživanje, umetnost, večernja mini zabava, predstave… po jedan nezaboravan trenutak za svakoga.
Kroz brojne aktivnosti koje se nude, mališani imaju mogućnost da izgrade ispravne vrednosti koje će im biti dobri saputnici kroz čitav život: prihvatanje i tolerancija, hrabrost i vera u sebe, jednakost, široka shvatanja, timski rad, kreativnost, saradnja.
Svakodnevno plivanje u moru i časovi plivanja u moru, mini fudbal, odbojka na plaži, različite vrste pleas, umetničke radionice, pozorište, društvene igre, takmičenja u pevanju, plesu, kuvanju, izradi frizura, takmičenje talentovanih, maskenbal, večera na plaži uz muziku i ples, igra potrage za izgubljenim blagom, igra pirata, grupne igre u pesku, tematski dani prepuni različitih iznenađenja…
Vaši najmlađi sigurno će uživati u svim tim zabavnim iuzbudljivim sadržajima, prepričavati ih u svojim školskim sastavima o tome kako su proveli leto i pamtiće ih kao najlepše uspomene sa letovanja. Njihovo zadovoljstvo je svakako i Vaše, ali još jedna stvar svakako nije za zanemarivanje. Hotel Desert Rose 5* je jedan od hotela iz ponude “dvoje dece gratis”koju turistička agencija TRAVIO ( +38166362222 )ponosno ističe kao dodatnu pogodnost u planiranju porodičnog odmora.
Kad igraš svoj prvi fajnal for, u domovini, u gradu u kojem si živeo, već u prvoj sezoni kao internacionalac, onda mora mnogo toga da ti se vrti po glavi i odvlači pažnju od parketa. Ali, Marko Gudurić sve to nosi sa velikim osmehom na licu
Pritisak i ogromna očekivanja su nešto na šta je navikao i sa čime je rastao i živeo od kada se iz rodnog Priboja preselio u Beograd i krenuo u poteru za snovima.
Noseći dres Crvene zvezde, prelaskom u redove šampiona Evrope i sa svim šta to podrazumeva, mnoge snove je već ostvario. A sada mu je i tron Evrolige na dohvat ruke. Od njega ga dele samo dva koraka.
– Prvi put sam na fajnal-foru i eto pogodilo se da bude baš u Beogradu. Sigurno da to svemu daje posebnu notu. Mnogo emocija je kod mene. Ali, kao i svi pokušavam da se fokusiram i što bolje spremim, pre svega za meč sa Žalgirisom. Nije bilo puno vremena, ali stigao sam da se vidim sa porodicom i to je to… Iza nas je dobra sedmica, svi smo zdravi, dobro smo trenirali i spremni smo za ono što dolazi. Nadam se najboljem – rekao je naš as.
Malo je onih koji sumnjaju da Žalgiris može da ugrozi aktuelnog šampiona, na čelu sa legendarnim trenerom koji juri svoju desetu, evropsku krunu.
Ako neko zna kako se osvaja Evropa, zna Željko Obradović. Znanje, iskustvo, moćan tim. Svi delići šampionske slagalice su tu. Samo je potrebno da se slože.
Baš zbog toga, kod Gudurića i svakog igrača Fenerbahčea, jasno se vidi veliko poštovanje za snagu u mogućnosti Žalgirisa.
– Ozbiljna su ekipa. Baš ozbiljna. Pravi su tim i zasluženo su došli do fajnal fora. Igrali smo 1:1 u ligaškom delu. Oni su nas dobili u Istanbulu, mi njih u Kaunasu. Ali, sada sve to pada u vodu. Igra se jedna utakmica. Ko bude bolji i spremniji, on će i pobediti – istakao je bek Fenera.
U gradskoj upravi Novog Pazara uveliko se radi na projektu rekonstrukcije puteva Novi Pazar – Sjenica.
Tokom naredne godine može se očekivati realizacija tog projekta, izjavio je gradski arhitekta Elvir Hamidović.
On je pojasnio da se radi o jednoj veoma komplikovanoj dionici puta, jer, kako kaže, najkomplikovaniji dio je trasa puta “Postrmac”, što je trasa između Bijelih Voda i Duge Poljane, gdje su do sada bile velike krivine i usponi.
“U pitanju je dionica Postrmca gdje imamo serpentine. Projekat je protekao veoma uspješno, napravljena je dinamika – ko, šta i do kada treba da završi svoj dio posla – i očekuje se da prvi, odnosno rani javni uvid za izradu prostornog plana bude za petnaestak dana”, rekao je Hamidović.
Savjetnik generalnog direktora Koridora Srbije Edib Dedejić, kazao je da je potrebno sve pristupne saobraćanice, puteve prvog i drugog prioriteta urediti na najbolji mogući način da bi saobraćaj bio spreman za nešto što se očekuje dugi niz godina, a to je autoput.
Dedeić je kazao da će sigurno serpentine “Postrmca” biti izbegnute.
“Pokušavamo da napravimo da do kraja godine dobijemo jednu adekvatnu i dobru dokumentaciju, ne bi li početkom 2019. godine od Pazara napravili jedno veliko gradilište”, istakao je on.
Inače, rekonstrukcija puteva Novi Pazar – Tutin i Novi Pazar – Sjenica dogovorena je prilikom posjete predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Turskoj sa predsjednikom te zemlje Redžepom Tajipom Erdoganom.
Ova, veoma značajna trasa puta za razvoj Novog Pazra i Pešteri u zimskim uslovima bila je veoma mučna za putovanje zbog velikog broja krivina i uzbrdica pa su se na djelu “Postrmac” često zaglavljivali kamioni a bilo je i nesrećnih slučajeva sa smrtnim ishodom zbog poledice.