Naslovna Blog Stranica 3158

HAPŠENJE ZBOG FALSIFIKOVANJA DOKUMENATA! Uhapšeno 11 osoba, jedna iz Novog Pazara!

0

Jedanaest osoba je uhapšeno zbog sumnje da su kao članovi organizovane kriminalne grupe izrađivali falsifikovana dokumenta Srbije i zemalja EU i tako ostvarili protivpravnu imovinsku korist od 16.702.560 dinara, saopšteno je iz MUP.

Kako se navodi, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična dela udruživanje radi vršenja krivičnih dela i falsifikovanje isprave uhapšeni su S.M. (1973), A.M. (1998), A.M. (1973), V.T. (1973) i D.D. (1965) iz Kraljeva, R.G. (1954) i K.V. (1969) iz Beograda, R.Z. (1959), A.N. (1986) i K.S. (1968) iz Kruševca i N.T. (1990) iz Novog Pazara.

Sumnja se da je S.M. u periodu od 2016. do 2018. godine organizovao kriminalnu grupu, čiji su članovi imali tačno utvrđene uloge i zadatke u izradi različitih falsifikovanih ličnih i drugih dokumenata Srbije i država Evropske unije, čime su osumnjičeni naručiocima stvorili uslove za izvršenje krivičnih dela.

Osumnjičeni S.M. tereti se da je organizovao izradu i štampanje falsifikovanih dokumenata u iznajmljenim stanovima širom Srbije tako što je na računarima obavljao pripremu i štampanje visokokvalitetnih falsifikovanih dokumenata koja su se u mnogim državama mogla koristiti kao originalna.

Iz MUP-a navode da se sumnja da su članovi grupe, nakon što su dobijali fotografije i podatke od naručioca dokumenata, na uređajima visoke rezolucije, obavljali skeniranje, obradu i izrađivali vozačke i saobraćajne dozvole, lične karte, pasoše i druga dokumenta.

Postoje osnovi sumnje da je kriminalna grupa imala razgranatu mrežu distribucije i naručilaca dokumenata širom Evropske unije.

U hapšenju su učestvovali pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP – Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) i Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u saradnji sa Tužilaštvom za organizovani kriminal.

Osumnjičeni će uz krivičnu prijavu biti privedeni nadležnom tužilaštvu.  (Tanjug)

Novi Pazar : Korićenje reka za bezbednost građana

0
Izvedene radove na korićenju reka Raške, Deževske i Banjske obišao je danas gradonačelnik sa saradnicima. Vrednost prpojekta korićenja reka u dužini od 2300 m koji je finansirala Svetska banka preko JP „Srbijavode“ iznosio je 2.000.000 eura.

Gradonačelnik je istako važnost ovih radova, prevashodno za građane: „Možemo biti zadovoljni izvedenim radovima. Novi Pazar je dobio preko 2 kilometra ukorićenih reka.

Na ovj način građani u okolnim naseljima će biti znatno bezbedniji od poplava. Ujedno dobili smo i lepo šetalište i prostor za rekreaciju.“, rekao je gradonačelnik istakavši da je na ovaj način obezbeđena i industrijska zona koja se nalazi u neposrednoj blizini.

Novi Pazar : Korićenje Raške u toku

Gradonačelnik je najavio korićenje reka Banjske, Jošanice i Trnavice, a po rečima Ćeha Nikšića trenutno se priprema dokumentacija.

Obnovljena tradicija – top označava početak iftara

0

Sa Gradskog bedema u Novom Pazaru, završetak posta i početak iftara, najavljivaće top. Nakon više od 70 godina, obnovljena je tradicija.  Tim povodom Gradska uprava Novog Pazar organizovala je prigodnu svečanost, kojoj je pored gradonačelnika Novog Pazara prisustvovao i potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić.

“Drago mi je što smo obnovili tradiciju. Pucanj iz topa nas vraća u neka davna vremena i daje posebnu čar Ramazanu, koji je poseban  baš ovde kod nas u Pazaru”, rekao je u direktnom prenosu na RTV Novi Pazar gradonačelnik Nihat Biševac.

On je istakao da mesto na kome se top nalazi, a to je severni deo novopazarske tvrđave ima posebnu simboliku. S tog mesta širi se najlepši pogled na grad.

Hroničar Asim Nikšić seća se ushićenja sa kojim su o označavanju iftarskog vakta pucnjem iz topa pričali njegovi roditelji.

“Top je pucao pola veka u Novom Pazaru. Prema mojim saznanjim utihnuo 1944. godine. Nalazio se u blizini česme Biserovače”, objasnio je Nikšić.

Ramazanski topovi su, prema nekim autorima, treba­li imati još dublju poruku. Tako Ibrahim Hakki Čokić, govoreći o simbolici topova, piše:

„Mnogi misle da je ramazanskim topovima jedina svrha oglasiti islamskom svijetu nastupanje ramazana, te oglašavati vrijeme iftara i kada treba ručati u vakti sehuru (predzorju) i imsakj učiniti (zapostiti) i onda tude metnuti tačku. A bajramskim, oglašenje bajrama, njegovo trajanje i da se na svršetku rekne: Top puče, bajram prođe… No, to­povi, vršeći sve te zadaće, imadu u svom gromkom odjeku i još jedno veoma veliko značenje… Stog ramazanski i baj­ramski topovi govore… Muslimane! Nastupa ti tvoj veseli ramazan, idi na teravih-namaz, uči salavate, ručaj, imsakj čini, posti i iftaruj se, budi zadovoljan dok svoju vjersku dužnost vršiš, a još više na bajram, kada joj udovoljiš, jer ko bi ti pri tom ma samo i pokušao smetati, udario bi ga na onu silu i onu ruku, u kojoj su strašni topovi.“

Tradicija pucanja topova u većini mesta utihnula  je kra­jem Drugog svetskog rata. Samo u nekim mestima održala se i kasnije. Deve­desetih godina prošlog stoleća topovi su ponovo oživeli, najavljujući sufure i iftare u više bosanskohercegovačkih gradova.

Ramazanska čestitka predsjednika BNV Sulejmana Ugljanina

0

Povodom nastupajućeg mjeseca Ramazana predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sulejman Ugljanin uputio je čestitku. U čestitki Ugljanina se kaže:

“U ime Bošnjačkog nacionalnog vijeća i u svoje lično ime svim muslimanima čestitam nastupajući mjesec Ramazan. Želim da ovaj mjesec provedete u dobrom zdravlju, sreći i blagostanju. Ramazan šerif mubarek olsun”.

Ramazanska čestitka gradonačelnika Nihata Biševca

0

“Svim sugrađanima islamske veroispovesti želim hairli predstojeće dane Ramazana. Neka nam ovaj mesec ibadeta, odricanja i nagrade bude uputa da činimo dobro, radimo vredno i pomažemo jedni drguima. Da ga u zdravlju i ibadetu ispostimo, činimo dobro u zajedništvu i slozi. Želim da ove mubarek dane provedete u lakom postu i dovi sa svojim najmilijima. Ramazan Šerif Mubarek Olsun”, stoji u čestitki gradonačelnika Biševca.

NIKAD VIŠE ULAGANJA U ZDRAVSTVO U ISTORIJI NOVOG PAZARA! Nova Hitna služba uskoro u funkciji

0

Građevinski radovi na izgradnji novog objekta Hitne službe u Novom Pazaru su završeni, i građani uskoro mogu očekivati bolju zdravstvenu zaštitu u domenu urgentne medicine. Trenutno je u fazi nabavka medicinske i ostale opreme, koju će obezebediti Grad Novi Pazar uz pomoć Ministarstva zdravlja, koje je za te namene opredelilo 10 miliona dinara. Zvanično otvaranje i početak rada u novom objektu, očekuje se krajem juna.

Radovi na izgradnji novog objekta Hitne službe u Novom Pazaru počeli su polovinom juna prošle godine. Nakon 11 meseci savremeni objekat površine 1400 metara kvadratnih, u građevinskom smislu, je završen. Ono što predstoji je nabavka medicinske i ostale opreme, koja, kako je najavio gradonačelnik Novog Pazara, Nihat Biševac, počinje već od sutra.

”Možemo biti zadovoljni izvođačem radova i kompletnom izgradnjom ovog objekta. Na zadovoljstvo svih građana Uregentni blok će služiti da poboljša kvalitet zdravstvenih usluga i obezbedi bolje uslove za medicinsko osoblje”, rekao je gradonačelnik Biševac. On je kazao da Grad već sutra raspisuje javnu nabavku u vrednosti od 5 miliona dinara za opremu. ”Pomoćiće nam Ministarstvo zdravlja sa 10 miliona dinara, tako da će vrednost ukupne investicije premašiti milion evra”, istakao je gradonačelnik.

Direktor novopazarskog Doma zdravlja dr Ervin Ćorović istakao je da je ovakav objekat od velikog značaja za Novi Pazar, ali i celu regiju.

”Ovo je objekat koji je od neprocenjivog značaja, ne samo za Hitnu službu, veća za ceo grad i regiju. Hitna je do sada radila u neadekvatnim uslovima. Ovim mi konačno dobijamo jedan izvanredan objekat”, rekao je Ćorović.

On je kazao da se od Ministarstva zdravlja očekuje nabavka medicinske opreme, koja bi u perspektivi trebalo da obezbedi uslove za rad savremenog Urgentnog bloka u Novom Pazaru.

Izgradnju objekta nove Hitne službe u  Novom Pazaru finansirala je Evropska unija preko Ministarstva za evrointegracije, Vlada Republike Srbije i Grad Novi Pazar.

U SUSRET RAMAZANU – Forum mladih SDP delio vaktije

0

Sa ciljem da obraduju sve vernike koji se spremaju da poste mesec Ramazan članovi Gradskog odbora i Foruma mladih Sandžačke demokratske partije  danas su delili vaktije u centru grada. Oni su prolaznicima i njihovim porodica poželeli sve najbolje u danima koji predstoje.

Akciju poklanjanja ramazanskih vaktija Sandžačka demokratska partija realizuje svake godine. Učesnici akcije su hteli da na ovaj način obraduju buduće postače jer je, kako su rekli, nabavka vaktija jedna od neizostavnih stavki kod svakog vernika koji se priprema na jednomesečni duhovni preporod.

Tokom razgovora sa sugrađanima učenici akcije su im poželeli srećan početak najvažnijeg meseca u životu islamskih vernika.

Urađena prva ugradnja mrežice u trbuh laparoskopskom tehnikom

3

Novi Pazar –

Na hiruškom odeljenju Ošte bolnice u Novom Pazaru urađena prva operacija primarne ventralne kile laparoskopskom tehnikom koja je odavno u većim kliničkim centrima Srbije trend.Od sada,pacijenti iz ovog kraja koji se moraju podvrgnuti ovom vidu operacije neće morati da putuju i do 600 kilometara i izlagati se dodatnim stresovima i troškovima već to mogu obaviti u Novom Pazaru. 

Beztenzione operativne tehnike veoma su unapredile hirurgiju kila. Savremeno lečenje, implantiranjem protetskih mrežica od novih biomaterijala, najčešće trajno rešava taj problem, kaže dr Slobodan Jovanović iz Centra za minimalnu invanzivnu hirurgiju KC u Nišu.

Dr Izet Tutić ,koji je bio na obuci za ovu vrstu operacije kod dr Jovanovića u niškom KC,je za sada jedini hirurg u Novom Pazaru koji  će ih izvoditi na zadovoljstvo svih pacijenata koji se moraju podvrgnuti ovom vidu lečenja i na taj način smanjiti dodatne stresove poput zakazivanja i čekanja na intervenciju u drugim KC Srbije,neće morati da putuju i samim tim se izlažu dodatnim troškovima.Prva operacija ovom tehnikom već je odrađena i to,kako kaže dr Tutić uspešno i bez komplikacija.

 

Ovaj vid operacije pacijentima daje mnoge benefite od kojih je najvažniji da oporavak traje manje od mesec dana nakon čega se mogu vratiti normalnim aktivnostima za razliku od uobičajene klasične hiruške intervencije gde oporavak traje i do šest meseci.

NEMA STAJANJA, ŽESTOKO SE RADI U NOVOM PAZARU! Još 12 ulica u pripremi za izgradnju, ulazi se u koštac sa problemom prosjačenja!

0

Novi Pazar – Gradski većnici su na današnjem zasedanju usvojili odluku da se u plan javnih nabavki uvrsti dodatnih 12 ulica za uređenje i izgradnju. Takođe, usvojen je i predlog o izgradnji 4 nove učionice u OŠ Vuk Karadžić, a formiran je i lokalni Tim za borbu protiv trgovine ljudima u okviru lokalne samouprave Grada Novog Pazara.

Odlukom Gradskog veća u Plan javnih nabavki uvšteno je dodatnih 12 ulica za uređenje i izgradnju.

”Idemo deo po deo, s obzirom da se priprema dokumentacija, i kako se ona sređuje, mi tako objavljujemo nove javne nabavke za to izvršenje radova”, rekao je član Gradskog veća Ervin Čašić.

Na ovom zasedanju formiran je lokalni Tim za borbu protiv trgovine ljudima.

”Evidentno je da se u gradu dešavaju problemi sa prosjačenjem. U timu koji smo formirali su ljudi iz Gradske uprave, MUP-a, Centra za socijalni rad. Probaćemo sa tim timom ljudi da rešimo problem trgovine ljudima i njihovih prava’’, rekao je Čašić. On je istakao da je predsednik Republičkog tima, ministar Nebojiša Stefanović, što, kako je kazao, dovoljno ukazuje na ozbiljnost u rešavanju probelma.

Na dnevnom redu bilo je i uređenje javnih površina i na ovom zasedanju usvojen je nacrt Ugovora sa Gradskom čistoćom.

Odlukom Gradskog veća, učenici OŠ ”Vuk Karadžić” od naredne školske godine mogu da očekuju nove 4 učionice u svojoj školi.

Falsifikovanu garderobu prevozio autobusom

0
Subotički carinici zaplenili su preko 32.000 tekstilnih proizvoda za koje se sumnja da povređuju pravo intelektualne svojine i da su kopije poznatih svetskih brendova, saopštila je danas Uprava carina.

Garderoba je pronađena u autobusu novopazarskih registarskih oznaka kojim je od tog grada do Subotice upravljao Novopazarac star 61 godinu.

“Carinici su na prvi pogled uočili da se u autobusu, koji je prevozio samo osam putnika, nalazi toliko crnih džakova punih robe da su ga usmerili u skladište radi detaljne kontrole. Istovarom je utvrđeno da se u džakovima nalazi 32.500 komada odeće, majica, farmerki, trenerki, bermuda, helanki i čarapa sa potpisom ‘adidas’, ‘najk’, ‘armani’, ‘polo’, ‘tomi hilfiger’ i drugih brendova”, navodi se u saopštenju.

Vozač autobusa je carinicima rekao da je robu prevozio za različite vlasnike, a sumnja se da je bila namenjena prodaji na Velikoj pijaci u Subotici.

Kako njena vrednost prelazi trećinu vrednosti autobusa, carinici su privremeno zaplenili i to vozilo.